Motorola EDGE 50

Sviatok sv. Mikuláša

Catalogue

Article

Aktualizované

Každoročne 6. decembra nielen na Slovensku, ale aj inde vo svete, oslavujeme sviatok svätého Mikuláša. Viete, kto bol sv. Mikuláš a odkiaľ táto tradícia pochádza? Ako na Slovensku oslavujeme Mikuláša teraz a ako to bolo v minulosti? Ako sa na Mikuláša pripravujú najmenší a ako dospelí? Prečítajte si v našom článku.

Sviatok sv. Mikuláša

Mikuláš na Slovensku – OBSAH

  1. Pôvod sv. Mikuláša
  2. Oslava sv. Mikuláša kedysi
  3. Oslava sv. Mikuláša dnes
  4. Ako sa na Mikuláša pripravujú malí a veľkí?
  5. Oslava sv. Mikuláša vo svete

Pôvod sv. Mikuláša

Svätý Mikuláš je veľmi známy, no paradoxne o jeho živote a minulosti nevieme až tak veľa. Z rôznych zdrojov sa však predpokladá, že pochádzal z mesta Patara, kde sa narodil približne v roku 207. Overených informácií je málo, no jedna hovorí o tom, že v 4. storočí bol sv. Mikuláš biskupom v meste Myra. Biskupom sa údajne stal po tom, ako raz cestou z Alexandrie do Myry zachránil jedného muža, ktorý spadol do vody počas ich plavby do Myry. V tom čase zomrel tamojší biskup a zachránený muž navrhol na tento post Mikuláša.

Mikuláš
Mikuláš chodieva v sprievode anjela a čerta. Zdroj obrázka: babyweb.sk

O Mikulášovi sa hovorí veľa legiend a povestí. Jedna hovorí o tom, ako Mikuláš chodil v noci po uliciach a chudobným rodinám dával do okna jedlo a hračky, iná, asi najznámejšia legenda o sv. Mikulášovi zas o tom, ako počas jednej noci nepozorovane podaroval trom chudobným dievčatám peniaze na veno. Na základe týchto povestí bol odvodený aj zvyk, kedy Mikuláš obdarováva deti práve v noci, aby ho nevideli.

Všetky povesti a legendy však majú spoločný nespochybniteľný fakt, že svätý Mikuláš bol výnimočný a dobrosrdečný človek, ktorý pomáhal druhým. Viacero zdrojov sa zhoduje aj na informáciách o jeho smrti. Zomrel v Myre, kde mu nad jeho hrobom neskôr postavili chrám a zasvätili mu tento sviatok.

Oslava sv. Mikuláša kedysi

6. december sa už od minulosti spájal s vierou v bohatstvo. Existovali povery, kedy ženy v tento deň zostávali doma a nesmeli ísť mimo domu, šiť ani párať perie. Muži zas nemohli chodiť do hory na drevo, aby ich nepostihlo nešťastie. V noci z 5. na 6. decembra navštevoval sv. Mikuláš rodiny s deťmi. Mikuláš mal veľkú bielu bradu, chodieval v biskupskom rúchu, na hlave mal vysokú papierovú čiapku a v ruke berlu. V minulosti nechodieval sám, mal bohatý sprievod, ktorý tvorili rôzne maskované postavy, neskôr už chodieval iba s čertom a anjelom.

Zvykom bolo nachystať očistené čižmičky do okna, samozrejme čo najväčšie čižmy, do ktorých sa toho najviac zmestilo. Poslušné deti dostali ovocie, oriešky, perníčky a iné dobroty a neposlušné deti zvykli dostať uhlie, cibuľu či zemiaky.

Oslava sv. Mikuláša dnes

V súčasnosti sa oslava sv. Mikuláša až tak nelíši od pôvodných tradícií. Mikuláš chodieva rovnako v noci z 5. na 6. decembra a do nachystaných naleštených čižiem rozdáva deťom darčeky. Poslušným deťom ovocie, sladkosti a rôzne dobroty, tým neposlušným uhlie. Mikuláš chodieva v sprievode čerta a anjela.

Mikulášske sladkosti Lindt
Môžete si vybrať z našej širokej ponuky cukroviniek Lindt. Zdroj obrázka: twitter.com

Ako sa na Mikuláša pripravujú malí a veľkí?

Prípravy na Mikuláša prebiehajú rôzne u dospelých a inak v prípade tých najmenších. Zatiaľ čo my, dospelí, pripravujeme pre svoje polovičky rôzne darčeky, pre deti hračky, ovocie či sladkosti, tí najmenší si vo veľkom čistia topánočky a chystajú ich do okna.

Čo prichystať pre poslušné deti? Najčastejšie svoje ratolesti potešíme čokoládou, čerstvým alebo sušeným ovocím, perníčkami či orieškami. Ak však neposlúchali, možno dostanú uhlie.

Mikuláša, spolu s čertom a anjelom, môžete počas dňa sv. Mikuláša v súčasnosti stretnúť aj v mestách, kde mu však detičky musia zarecitovať básničku. Ak sa mu básnička páči, dostanú odmenu od Mikuláša a anjela, no ak sa im recitovať nechce, dostanú iba uhlie od čerta.

Máme pre vás aj tip na jednoduchú básničku:

Pred oknom, za oknom stojí Mikuláš.

Povedz nám, Mikuláš, čo v tom vreci máš?

A ja mám v tom vreci

samé dobré veci.

Cukríky, koláče, len pre dobré deti.

Mikulášske sladkosti Lindt

Oslava sv. Mikuláša vo svete

U našich susedov, teda v Česku, sa sviatok sv. Mikuláša oslavuje podobne, ako u nás. Rovnako aj v Poľsku, no tam ho volajú Mikolaj. Spoločné však máme čistenie a ukladanie čižiem do okna.

Ani v Nemecku to nemajú až tak odlišné ako u nás. S Mikulášom však nechodí čert, ale Knecht a Ruprecht. Anjel s nimi nechodí. V Bavorsku sa k Mikulášovi pridáva Krampus, ktorý je však oveľa strašidelnejší, ako náš čert.

V Rakúsku chodieva spoločne s Mikulášom aj anjel a krampus, ktorý so sebou nosí veľkú knihu, kam si zapisuje, ktoré deti sú poslušné a ktoré nie.

Holandsko zas má Sinterklassa (skratka svätého Mikuláša – Sint Nicolass), ktorý vraj žije celý rok v Španielsku a keď nastane jeho čas, vydá sa do Holandska so svojim pomocníkom Čiernym Petrom na koni.

No a na záver USA. Tu za s Mikuláša stal Santa Claus a darčeky nosieva až na Vianoce. Pôvodný sv. Mikuláš sa už úplne vytratil. Meno Santa Claus vzniklo skomolením holandského mena Sinterklass. V minulosti bol vyobrazovaný podobne, ako u nás, teda v biskupskom rúchu a vysokej čiapke. Súčasnú podobu však získal prekvapivo (a možno ani nie tak prekvapivo) z reklamy na známy nápoj Coca-Cola, ktorá zľudovela a používa sa dodnes.

i

Sviatok sv. Mikuláša sa nezadržateľne blíži a odporúčame sa na sviatok pripraviť vopred. Možno sme vám pomohli s tipmi na odmeny či už pre deti, alebo dospelých a nakúpiť môžete aj z pohodlia domova.

Print
P-DC1-WEB07
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info