Bitcoinový mesačník: Čo hýbalo svetom kryptomien v máji?

Catalogue
• Autor: Matouš Wachutka

Kryptomeny a Bitcoin: novinky

Nestíhate sledovať, čo všetko sa v Bitcoine deje? Nechce sa vám prečítať všemožné krypto denníky, aby ste našli hodnotnú informáciu z bitcoinového odvetvia? Potom ste na správnom mieste. Prinášame súhrn toho najpodstatnejšieho, čo sa v Bitcoine počas mája udialo.

Novinky zo sveta Bitcoinu – OBSAH

  1. Novinky z Bitcoin Alzy
  2. Bitcoinovým blockchainom už pretiekla miliarda transakcií
  3. Buon appetito! Bitcoineri oslávili už 14. Bitcoin Pizza Day
  4. Obťažnosť ťažby zaznamenala najväčší pokles od roku 2022
  5. Venezuela zabavuje bitcoinové ASIC minery
  6. Stablecoiny na Bitcoine – Taproot Assets v poslednej fáze testovania
  7. Salvador má nový tracker vlastnej bitcoinovej súvahy
  8. Významné svetové spoločnosti objavujú Bitcoin cez ETF
  9. Po 10-tich rokoch opäť ožila adresa zo Satoshiho éry
  10. Bitcoin ako relevantná téma prezidentských volieb v USA

Novinky z Bitcoin Alzy

V máji ste na Bitcoin Alza mohli čítať článok Jana Jílka z Blockchain Legal, Ako odkázať kryptomeny? Alebo bitcoin a dedičstvo, v ktorom sa dozviete, ako zachovať svoj bitcoinový majetok pre ďalšie generácie a nenechať ho prepadnúť štátu. V texte nájdete všeobecný právny pohľad na dedenie bitcoinu aj konkrétne príklady a tipy, ktoré vám pomôžu s individuálnym nastavením bitcoinového odkazu. Pokiaľ ste to ešte nestihli, určite stojí za prečítanie. Ďalej odporúčame pozrieť aj na náš šťavnatý report z pražského Pizza Day Prague 2024!

Nezabudnite tiež sledovať Twitter Bitcoin Alzy, kde okrem zdieľania najnovších článkov po novom priebežne reagujeme aj na bitcoinové aktuality a prihadzujeme k nim relevantné články z našej hlbokej redakčnej studnice.

Jednou z hlavných bitcoinových udalostí júna bude určite už netrpezlivo očakávaná konferencia BTC Prague, na ktorú po pozitívnej skúsenosti z prvého ročníka odporúčame zaobstarať vstupenku všetkým zapáleným bitcoinerom! Pokiaľ to však náhodou nestihnete, my tam budeme aj tento rok, takže sa opäť môžete tešiť na podrobný report.

Bitcoinovým blockchainom už pretiekla miliarda transakcií

Bitcoin dosiahol významný míľnik, keď jeho sieť vo svojej už 15 rokov dlhej existencii sprocesovala miliardtú transakciu.

Táto jubilejná transakcia prebehla 5. mája v bloku č. 842 241. Na urýchlenie dosiahnutia spomínaného míľnika pomohlo navýšenie denného počtu bitcoinových transakcií v posledných týždňoch. Pozoruhodný nárast bol zaznamenaný najmä okolo štvrtého halvingu 20. alebo 23. apríla, kedy blockchainom počas 24 hodín pretieklo rekordných 926 000 transakcií. Dôležité je tiež uviesť, že tá miliarda transakcií zahŕňa čisto tie vykonané na základnej bitcoinovej vrstve a nie sú v nej započítané platby z nadstavbovej lightningovej siete, ktorá od svojho spustenia v roku 2018 spracovala odhadom ďalšie stovky miliónov off-chainových transakcií.

Miliarda bitcoinových transakcií
Štatistiky k 6. máju ukazujú už prekonanú miliardu transakcií a k tomu zaťaženie bitcoinovej siete za posledných 30 dní, kedy bolo priemerne spracovávaných 6 transakcií za sekundu. Zdroj: clarkmoody.com

Aj keď sa Bitcoin v počte spracovaných transakcií zatiaľ ani zďaleka nemôže rovnať s tradičnými platobnými systémami typu Visa, cez ktoré za jeden rok celosvetovo bežne pretečú vyššie desiatky miliárd platieb, existuje parameter, kde oproti nim vyniká. Tým je uptime, teda doba prevádzky bez akýchkoľvek výpadkov. Zatiaľ čo napríklad platby kartou každým rokom zasiahnu výpadky, ktoré vedú k tomu, že vo výsledku vyššej jednotky percent z celkového počtu transakcií zlyhajú, bitcoinová sieť išla za celú dobu svojej existencie nepretržite bez výpadkov 99,99 % času. V skutočnosti vplyvom bugu zaznamenala iba dva väčšie výpadky, prvý v roku 2010 na 8,5 hodiny a druhý v roku 2013 na asi 6,5 hodiny.

Bitcoin uptime
Na obrázku vyššie môžete vidieť tabuľku s hodnotou uptimu za každý rok prevádzky bitcoinovej siete. Napravo potom počítadlo dní od poslednej udalosti výpadku. Bitcoin ide nepretržite úplne bez výpadkov už cez 4 100 dní od roku 2013. Zdroj: bitcoinuptime.com

Buon appetito! Bitcoineri oslávili už 14. Bitcoin Pizza Day

Bitcoineri tento rok oslávili už po štrnásty krát výročie Bitcoin Pizza Day. Dňa 22. mája 2010 uskutočnil Laszlo Hanyecz prvý zdokumentovaný nákup tovaru za BTC. Dve pizze z miestnej reštaurácie na Floride ho vtedy vyšli na 10 000 BTC – v tom čase v hodnote 41 USD.

„Zaplatím 10 000 bitcoinov za pár pízz.. napríkladdve veľké, aby mi zostalo na ďalší deň. Rád si nechávam zvyšky pizze na neskoršie uždibovanie. Pizzu môžete pokojne pripraviť sami a doniesť mi ju domov alebo mi ju jednoducho objednajte z donáškovej služby..“ – Práve týmito slovami začínal legendárny bitcointalkový príspevok Laszla Hanyecza, na základe ktorého pred 14 rokmi prebehol vôbec prvý zdokumentovaný nákup tovaru za bitcoin.

Bitcoin Pizza Day je nielen o pripomínaní bitcoinovej histórie, ale aj o tom, ako sa za len málo rokov karty otočili. Zatiaľ čo v roku 2010 bol problém aj za 10 tisíc bitcoinov objednať dve pizze, dnes aj za jediný bitcoin ľahko pizzou nakŕmite celé mesto.

Tento míľnik sa premenil na každoročné oslavy, kedy si členovia bitcoinovej komunity pripomínajú, ako ďaleko sa technológia digitálnych neštátnych peňazí od tejto transakcie posunula. Aj tento rok, ako už tradične, Bitcoin Pizza Day oslavovali napríklad v pražskej Paralelní Polis.

Pizza Day Prague 2024 v pražskej Paralelní Polis.

Obťažnosť ťažby zaznamenala najväčší pokles od roku 2022

Podľa dostupných dát došlo 9. mája po dlhšej dobe k výraznejšiemu poklesu obtiažnosti ťažby, a to z 88 na 83 bilióna, teda zhruba o 5,7 %. Úprava prebehla v bloku č. 842 688.

i Obťažnosť ťažby Bitcoinu udáva, aké „hashratovo“ náročné je uzavrieť nový blok. Obťažnosť sa všeobecne zvyšuje, keď narastá počet aktívnych ťažiarov, a znižuje, keď ťažiari ubúdajú. Obťažnosť ťažby sa automaticky upravuje po každých 2 016 blokoch, čo je zhruba raz za dva týždne, aby sa zabezpečilo, že nový blok vždy vznikne v priemere každých 10 minút bez ohľadu na počet aktívnych ťažiarov a výšku ich kolektívneho hashratu (výpočtového výkonu).

Podobne negatívnu korekciu ako za posledný mesiac zaznamenal Bitcoin naposledy pred rokom a pol v nadväznosti na takmer 20 % odliv hashratu, ktorý súvisel s vtedajšou neistotou po krachu kryptomenovej burzy FTX.

Obťažnosť ťažby Bitcoinu 2022 – 2024
Na grafe vyššie vidíte vývoj obťažnosti ťažby Bitcoinu za posledné dva roky. Dve najvýznamnejšie úpravy obťažnosti smerom nadol možno pozorovať ku koncu roka 2022 a teraz za posledný mesiac roku 2024. Zdroj: Braiins Mining Insights

Najnovšia významná úprava obťažnosti ťažby smerom dole, prišla zhruba tri týždne po dokončení štvrtého bitcoinového polenia, ktoré znížilo minerom odmenu za vyťaženie bloku z 6,25 BTC na 3,125 BTC. S ním spojený nárazový príchod nižšej ziskovosti najskôr u mnohých ťažiarov viedol k prehodnoteniu situácie a odpojeniu strojov, čo malo v apríli a máji na svedomí aj pokles hashratu o zhruba 10 %. Májové zníženie obťažnosti ťažby však od pohalvingových problémov ťažiarom trochu uľavilo, výrazný nárast hashratu sa však zatiaľ nekoná, možno aj kvôli ochladeniu shitcoinového pohalvingového šialenstva na bitcoinovom protokole Runes, ktoré umelo zvyšovalo transakčné poplatky a do istej miery.

Na dlhodobejší trend vývoja hashratu a obťažnosti po halvingu si budeme musieť ešte pár mesiacov počkať. Zatiaľ to ale vyzerá, že mineri, napokon ako v každej epoche, majú s čím bojovať.

Venezuela zabavuje bitcoinové ASIC minery

Venezuela so svojimi májovými krokmi definitívne pripojila k skupine krajín, ktoré prijímajú opatrenia proti ťažbe bitcoinu a kryptomien, kvôli jej prílišnej energetickej náročnosti.

Tamojšia vláda prostredníctvom svojho ministerstva energetiky minulý mesiac oznámila, že plánuje vo veľkom odpájať, okrem iného, bitcoinové miningové centrá od národnej energetickej siete v snahe regulovať nadmernú spotrebu energie a zaistiť stabilné dodávky elektriny pre obyvateľstvo. Oznámenia čoskoro nasledovali ešte drastickejšie kroky, v rámci ktorých venezuelské úrady podnikli sériu razií na ťažobné farmy a zabavili približne 11 tisíc ASIC minerov. Video zábery z razií sa ministerstvo energetiky neskôr pochválilo na sociálnych sieťach.

Zábery venezuelských úradov zabavujúcich ASIC minery v ťažobnom datacentre. Veľmi dramatické :O

Tvrdú energetickú krízu v krajine, ktorá trvá už minimálne od roku 2019, keď po výpadku elektriny ostali niektoré mestá bez prúdu aj 7 dní, majú podľa mnohých odborníkov na svedomí hlavne nedostatočná údržba a minimálne investície do tamojšej elektrickej rozvodnej siete, ktoré sú následkom ekonomického úpadku krajiny, podporovaného ťahanými korupčnými kauzami venezuelskej vlády.

Stablecoiny na Bitcoine – Taproot Assets v poslednej fáze testovania

Stablecoiny na Bitcoine nie sú úplne nikdy nepočuteľným pojmom, určité implementácie už existujú na sidechainoch ako Liquid alebo nadstavbových vrstvách typu RGB. Ich používanie však zatiaľ nie je zďaleka masové. Na obzore je ale možno nové riešenie. Počas májovej konferencie Crypto and Digital Assets samit v Londýne predstavila riaditeľka vývojárskeho štúdia Lightning Labs, Elizabeth Stark, najnovšie inovácie týkajúce sa protokolu Taproot Assets. Ten má slúžiť na vydávanie aktív na Bitcoine, ktoré bude možné prevádzať cez bitcoinovú platobnú sieť 2. vrstvy – Lightning Network.

Vývojári z Lightning Labs sa v prvom rade zameriavajú práve na stablecoiny ako USDT, ktoré sú v bitcoinovom a kryptomenovom prostredí aktívom svojou hodnotou naviazaným na jednu z tradičných FIAT mien ako napríklad dolár a využívajú sa bežne na prevod hodnoty medzi kryptobiznismi alebo priamo na nákup bitcoinu ďalších kryptomien na burzách alebo pomocou „smart-contract swapov“. Pomocou technológie nazvanej „Taproot Assets channels“ dokáže vyvíjaný protokol využívať klasické lightningové kanály a faktúry na vymieňanie BTC za na bitcoinovej sieti denominované stablecoiny, ktoré následne cez tzv. „edge-uzol“ (lightningový uzol sprostredkujúci swap) presmeruje rovno k príjemcovi. V praxi teda napríklad obchodník bude môcť prijímať stablecoiny priamo na už existujúcej lightningovej sieti tak, že platiaca strana odošle bitcoiny a automatické procesy na pozadí zaistí routing platby cez lightningových prostredníkov, ktorí vykonajú swap ak obchodníkovi už doručia zodpovedajúcu čiastku napr. v USDT.

Lightningový vývojár, Michal Novák, k Taproot Assets na Twitteru.

V posledných mesiacoch už v Lightning Labs stablecoinové transakcie cez Taproot Assets niekoľkokrát skúšali nasimulovať a teraz v máji už podľa všetkého testovanie dospelo do finálnej fázy. K riešeniu sa v minulosti nádejne vyjadril aj Paolo Ardoino, šéf spoločnosti Tether, ktorá je vydavateľom najvýznamnejšieho stablecoinu – USDT. Čoskoro tak možno uvidíme prvý Taproot Assets stablecoiny na Bitcoine v ostrej prevádzke.

Salvador má nový tracker vlastnej bitcoinovej súvahy

Salvador, ktorý ako prvá krajina prijal bitcoin ako zákonné platidlo, predstavil platformu, ktorá ponúka verejný prístup k údajom o štátnych investíciách do bitcoinu prostredníctvom personalizovanej webovej adaptácie známeho open-source projektu a obľúbeného blockchain explorera – mempool.space.

Tzv. „The Bitcoin Office“, salvadorská vládna agentúra dohliadajúca na bitcoinové projekty, o novinke informovala 12. mája s tým, že vznik online trackeru, ktorý umožňuje ľuďom transparentne sledovať vývoj štátnej bitcoinovej pokladne v reálnom čase, má podčiarkovať odhodlanie vlády k otvorenému a zodpovednému riadeniu financií krajiny.

Salvadorský mempool.space
Salvadorská adaptácia webu mempool.space v celej svojej kráse.

Salvadorská adaptácia webu mempool.space kombinuje štandardné prvky bitcoinového blockchain exploreru, ako sú graficky vyobrazené uzavreté a čakajúce bloky alebo tabuľka ukazujúca aktuálnu výšku poplatkov podľa priority, s personalizovanými prvkami, medzi ktoré patrí panel zobrazujúci počet aktuálne držaných bitcoinov vrátane týždenného a mesačného prírastku, graf sledujúci históriu twitterového timelinu s vypočítaním príspevkov týkajúcich sa salvadorských bitcoinových záležitostí.

Významné svetové spoločnosti objavujú Bitcoin cez ETF

Spotové Bitcoinové ETF v USA zaznamenali ohromný úspech. Od 11. januára, kedy boli spustené, prilákali investície vo výške takmer 12 miliárd dolárov a stali sa tak spoločne najpopulárnejšími spustenými ETF všetkých čias. Mnohí sa ale teraz môžu pýtať: Kto nakupuje? Sú hnacou silou spotových ETF na bitcoin profesionálni alebo retailoví investori?

Prvých niekoľko mesiacov po uvedení ETF na trh nebolo možné na túto otázku odpovedať. Záujemcovia často do ETF investujú cez maklérske účty, čo znamená, že fondy automaticky nemusia vedieť, kto vlastne ich produkty kupuje. Americká Komisia pre cenné papiere (SEC) však raz za štvrťrok požaduje, aby investori so spravovanými aktívami presahujúcimi 100 miliónov dolárov poskytli report o svojom portfóliu verejne obchodovaných cenných papierov. A práve teraz v máji boli limitné termíny pre tieto tzv. „13F podanie“.

Vyplynulo z nich, že viac ako 900 inštitucionálnych entít, vrátane popredných investičných firiem a veľkých bánk typu Morgan Stanley, zverejnilo významné podiely v spotových ETF na Bitcoin, pričom len v prvom štvrťroku 2024 dosiahli dohromady celkovú výšku približne 11 miliárd dolárov. Na čele stojí newyorský správca aktív, Millennium Management, ktorého podiel v rôznych bitcoinových ETF fondoch presahuje 1,8 miliardy dolárov. Medzi ďalších významných inštitucionálnych hráčov, ktorí priznali držanie bitcoinu cez ETF, patrí napríklad:

  • JPMorgan Chase, najväčšia americká banka, s bitcoinovými ETF podielmi za skoro 800 tisíc USD,
  • Wells Fargo, ďalšia z veľkých bánk USA, s podielmi v hodnote cez 140 tisíc USD,
  • State of Wisconsin Investment Board, wisconsinský dôchodkový fond, s podielmi za viac ako 160 miliónov USD,
  • Bracebridge Capital, bostonský hedgeový fond spravujúci peniaze univerzít Yale a Princeton do bitcoinových ETF uložil vyše 430 miliónov dolárov,
  • alebo Hightower Advisors, druhé najväčšie americké investičné poradenstvo, ktoré má v bitcoine takmer 70 miliónov USD.
1. kvartál ETF bitcoin vs. zlato
Americké spot ETF na Bitcoin takmer desaťnásobne prekonala prvú ETF na zlato čo do počtu unikátnych inštitucionálnych investorov v prvom kvartáli po spustení. Zdroj: K33 Research

Napriek tomu, že investície obrích inštitúcií do spotových bitcoinových ETF nie sú malé, vplyvom prevodu už predtým existujúceho Grayscale Bitcoin Trustu (GBTC) spravujúceho bitcoiny v hodnote okolo 30 miliárd USD na produkt s ETF statusom celkovým investovaným kapitálom a spotovým ETF na Bitcoin stále vládne skôr. To však nemení nič na tom, že sa v poslednej dobe ťahúňmi bitcoinových fondov stávajú stále viac veľryby finančníctva, čo dokazuje rastúci význam Bitcoinu vo svete, minimálne ako aktíva.

Po 10-tich rokoch opäť ožila adresa zo Satoshiho éry

Po 10 rokoch nečinnosti začiatkom mája znovu ožila adresa, ktorá pochádza zo Satoshiho éry, kedy bol pseudonymný zakladateľ Bitcoinu ešte aktívny. Obsahovala 687 bitcoinov v hodnote asi 45 miliónov dolárov podľa súčasných cien.

Aktivácia tajomnej bitcoinovej adresy spočívala v tom, že z nej jej majiteľ 6. mája 2024 odoslal a rozdelil 625 BTC a 62 BTC na dve adresy novšie. Také náhle presuny prostriedkov zo starých peňaženiek, najmä tých zo Satoshiho éry, bývajú pomerne vzácne a často vyvolávajú záujem mnohých bitcoinerov. Aj v tomto prípade sa špekulovalo o tom, či adresa môže byť spojená priamo so Satoshim, alebo patrí napríklad jednému z OG ťažiarov.

K poslednej podobnej udalosti došlo napríklad v júli 2023, keď peňaženka neaktívna 11 rokov previedla 30 miliónov dolárov v BTC, a ďalej v novembri 2023 previedli tri peňaženky zo Satoshiho éry po šiestich rokoch nečinnosti 230 miliónov dolárov v BTC. Podľa dát spoločnosti zameriavajúcej sa na analýzu blockchainu, Chainalysis, existuje približne 1,7 milióna bitcoinových peňaženiek, ktoré zostali neaktívne po viac ako desať rokov. Dohromady v nich má byť uložených asi 1 800 000 BTC, čo pri súčasných cenách predstavuje vyše 120 miliárd dolárov.

Bitcoin ako relevantná téma prezidentských volieb v USA

S blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA začínajú kandidáti aj zákonodarcovia stále častejšie spomínať Bitcoin alebo kryptomeny všeobecne a zaujímať k nim benevolentnejší postoj.

Už predtým sme v mesačníkoch poukazovali na slová kandidáta na budúceho amerického prezidenta, Roberta F. Kennedy Jr. Ten Bitcoin koncom minulého roka označil za v dnešnej dobe potrebný, nekompromisný nástroj finančnej slobody, ktorý podľa neho môže nepriamo poslúžiť aj na ochranu slobody slova. Teraz sa k nemu koncom mája pridal kandidátsky sok – bývalý americký prezident Donald Trump. V jednom z prejavov k publiku napríklad vyhlásil: „Zaistím, aby budúcnosť Bitcoinu a kryptomien bola vytváraná v USA, nie v zámorí.“ Ďalej prisľúbil, že bude zastávať právo na vlastnú úschovu pre 50 miliónov držiteľov kryptomien v krajine, čo naznačuje významnú zmenu jeho postoja. Počas svojho prezidentstva sa Trump totiž ku kryptomenám vyjadroval opovržlivo a Bitcoin niekoľkokrát označil za podvod.

Trump sa ďalej snažil šplhnúť u bitcoinerov a libertariánov všeobecne tak, že umožnil sponzoring svojej kampane v bitcoine, premýšľal nad tým, či Bitcoin môže pomôcť vyriešiť astronomický štátny dlh USA, a dokonca prisľúbil po svojom zvolení omilostiť Rossa Ulbrichta.

Trump v tom ale nie je sám. K jeho snahám sa dá pripočítať aj náhla zmena postoja demokratov, keď Biely dom po novom vyhlasuje, že je ochotný rokovať o presadzovanej legislatíve prísne regulujúcej Bitcoin aj celý kryptomenový priestor.

Cieľom tejto správy nie je porovnávať, hodnotiť a už vôbec nie presadzovať akýchkoľvek politických predstaviteľov. Dá sa v každom prípade predpokladať, že ich príklon k Bitcoinu a kryptomenám je súčasťou predvolebných stratégií, ktoré jednoducho cielia na jedinú vec – získať si ďalšiu skupinu voličov na svoju stranu. Zo spomínaných prejavov však tiež vyplýva, že Bitcoin a s ním spojené myšlienky začínajú byť téma dostatočne silná na to, aby zaznela v najvyššej politike, a teda sa dostala k veľkej časti spoločnosti. A to sa dá snáď považovať za pozitívny jav.

Aj v máji sa toho udialo oveľa viac, než na čo stačí priestor nášho Bitcoinového mesačníka. Odporúčame sledovať na Twitteri ako náš účet @BitcoinAlza, tak aj tie, ktoré v mesačníku citujeme.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Som content špecialista, venujem sa tvorbe a optimalizácii webového obsahu. Študujem Bitcoin a ďalšie systémy decentralizácie a zaujímam sa o ich súvislosti s princípmi osobnej slobody a zodpovednosti. Snažím sa prispieť k popularizácii týchto ideí. Vo voľnom čase sa rád nechávam uniesť skúmaním rôznych alternatívnych konceptov reality.

Bitcoinový mesačník 04/2024

  1. Novinky z Bitcoin Alzy
  2. Bitcoin má po štvrtýkrát odhalvingované
  3. Čo stálo za rekordne vysokými transakčnými poplatkami pri halvingu?
  4. Nástroje pre transakčné súkromie schytávajú tvrdé rany
  5. Privacy služby opúšťa USA v reakcii na kauzu Samouraia
  6. BTC Prague – najväčšia bitcoinová konferencia v Európe sa opäť blíži
  7. Bitcoinové rezervy búrz klesli na nové minimá
  8. Vlastné spotové ETF na bitcoin už má aj hongkonská burza
  9. HRF vyhlásila udeľovanie Finneyho ceny za slobodu na počesť Hala Finneyho
  10. Block oznámil vývoj nového ťažobného systému

Novinky z Bitcoin Alzy

V apríli ste na Bitcoin Alza mohli objaviť po dlhšej dobe updatovaný článok o Bitcoine a všetkom podstatnom okolo neho. Pripomeňte si hlavné základy technológie a pozrite rovno aj na aktualizované časti v našom texte Bitcoin (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ). V nadväznosti na to odporúčame aj dva nové návody na inteligentné lightning peňaženky druhej generácie. Zatiaľ čo v recenzii Breez – lightningová super-apka zistíte všetko o základnom nastavení aj funkciách, ale aj featúrach ako point of sale terminál alebo podcastingu 2.0, článok Phoenix – Lightning Network vo vrecku, ľahko a prehľadne vám prezradí, ako ide urobiť lightningová peňaženka minimalisticky a jednoducho tak, aby vždy fungovala s dobrou spoľahlivosťou aj v non-custodial režime.

Nezabudnite tiež sledovať Twitter Bitcoin Alzy, kde sa po novom snažíme priebežne reagovať na bitcoinové aktuality a prihadzovať k nim relevantné články z našej hlbokej redakčnej studnice.

Tento apríl sme napríklad v noci z 19. na 20. spoločne s vami na Twitteri Bitcoin Alzy oslávili vyťaženie 4. halvingového bloku s číslom 840 000.

Bitcoin má po štvrtýkrát odhalvingované

Ako sme už upozorňovali v minulých mesačníkoch, apríl 2024 sa niesol predovšetkým v znamení historicky 4. bitcoinového halvingu. Samotná udalosť polenia odmeny za vyťaženie bloku nakoniec prebehla v skorých ranných hodinách 20. apríla nášho času, kedy došlo vplyvom parametrov zakódovaných do bitcoinového protokolu podľa očakávania k zredukovaniu „block reward“ zo 6,25 na 3,125 BTC. Tým Bitcoin úspešne vstúpil do piatej ťažobnej epochy, v rámci ktorej bude počas najbližších približne 4 rokov už tradične uzavretých ďalších 210 000 blokov.

Keď bola bitcoinová sieť spustená v roku 2009, mineri v rámci prvej epochy získavali block reward 50 BTC za každú skupinu transakcií sprocesovanú a pridanú do blockchainu v jednom bloku. K prvému halvingu došlo v roku 2012, kedy bola odmena za vyťaženie bloku zredukovaná na 25. BTC. Odvtedy bola block reward polená každé 4 roky. Budúci halving Bitcoin čaká v roku 2028, kedy block reward klesne na 1,5625. BTC.

Bitcoin halvingy a epochy
Znázornenie jedného budúceho a všetkých minulých bitcoinových halvingov a ťažobných epoch. Zdroj: bitcoinmagazine.com

Halvingy sú významné, pretože zaisťujú, že nové bitcoiny budú vznikať stabilne, s predvídateľným tempom emisie nových mincí. Taká riadená miera menovej inflácie je jedným z hlavných rozdielov medzi bitcoinom a tradičnými fiat menami, ktoré majú neobmedzenú peňažnú zásobu s vopred nepredvídateľnou rýchlosťou emisie.

i Viac informácií aj minulých poleniach a napríklad ich vplyvu na cenu bitcoinu alebo o poleniach budúcich, alebo aj tom úplne poslednom nájdete v našich článkoch Bitcoinový halving a model Stock to flow a Bitcoin po vyťažení 21. milióntej mince.

Halvingový blok s číslom 840 000 mali to šťastie uzavrieť ťažiari z mining poolu ViaBTC. Oproti predchádzajúcim halvingom je na ňom zaujímavé predovšetkým to, že aj napriek spoleniu block reward si úspešný ťažobník odniesol celkom niečo málo cez 40 bitcoinov, teda ekvivalent viac ako 2,6 milióna dolárov. Táto odmena pritom väčšinovo pozostávala z transakčných poplatkov (fee reward asi 37,6 BTC), ktorá výrazne prekonala veľkosť novo stanovenej block reward (3,125 BTC). Dôvodom boli snahy používateľov dostať ich transakcie medzi 3 050 zahrnutých do deliaceho bloku, a tiež bohužiaľ najrôznejšie pokusy o lovenie vzácnych satoshi alebo „mintovanie“ najrôznejších shitcoinov populárnych u fanúšikov nad Bitcoinom stavaného protokolu Ordinals a súbežne s halvingom spusteného nadstavbového protokolu Runes.

Len o kúsok potom vyťaženie halvingového bloku nevyšlo českému mining poolu, BraiinsPool, ktorému sa ale podarilo uzavrieť hneď blok po ňom nasledujúci s číslom 840 001. Rovnako tento blok priniesol slušnú odmenu, ktorá sa po sčítaní transakčných poplatkov a block reward vyšplhala na celkových 7,6 BTC, čo je suma prevyšujúca priemer celkových odmien za bloky uzavreté ešte v predhalvingovej 4. ťažobnej epoche.

Halvingový blok
Deatily halvingového bloku so slávnostnou animáciou na webe mempool.space.

Bitcoinové halvingy historicky predznamenávali obdobie rastu ceny bitcoinu, pretože pri nich vždy náhle došlo k skokovému zníženiu prílivu nových mincí k už existujúcej zásobe. Tzv. efekt ponukového šoku sa však postupom času stále zmierňuje, pretože už vyťažená existujúca zásoba mincí predstavuje stále väčšiu časť celkovej bitcoinovej zásoby, ktorá je protokolom stanovená na necelých 21 miliónov. V súčasnosti už je v obehu takmer 19,7 miliónov mincí, čo predstavuje približne 94 % celkovej budúcej zásoby. Je tak otázkou, aký veľký a či vôbec nejaký vplyv na cenu môže mať posledné polenie. Každopádne sa to najskôr dozvieme v nasledujúcich mesiacoch až rokoch. V súčasnosti a budúcnosti môžeme halving vnímať už prevažne ako kultúrnu udalosť a príležitosť na šírenie bitcoinového manifestu, o čom svedčí stúpajúci záujem zo strany médií aj tradičných finančných inštitúcií. O tohtoročnom polení reportoval napríklad Forbes, The Wall Street Journal, alebo aj banky ako americká TD Bank. Kultúrnou udalosťou bolo polenie hlavne pre už zasvätených bitcoinerov po celom svete, ktorí príchod 5. epochy vítali a sledovali na streamoch alebo komunitných stretnutiach. V českej bitcoinovej komunite prebehla napríklad halving party pod záštitou SatoshiLabs a Braiins, halvingový stream na Bitcoinový Kanál alebo komunitný zraz v kolínskej bitcoinovej kaviarni – Bitclub.

Halvingový zraz v kolínskom Bitclube.

Čo stálo za rekordne vysokými transakčnými poplatkami pri halvingu?

Iba deň a 130 blokov po znížení block reward na polovicu v apríli ťažiari zarobili 1 675 BTC v hodnote 109 miliónov dolárov. Pôsobivé je, že 75 % z toho, čo zodpovedá 1 262 BTC v hodnote 82 miliónov dolárov, pochádzalo čisto z transakčných poplatkov. Táto suma sa nebezpečne blíži 1 349 BTC vybraných na poplatkoch za obdobie od 1. do 19. apríla, čo ilustruje prudký nárast príjmov ťažiarov z transakčných poplatkov v pozoruhodne krátkom období.

Halvingové poplatky
Takto vyzerajú cezhlavingové transakčné poplatky a block reward v porovnaní s predhalvingovými odmenami vo zvyšku apríla. Zdroj: BTC.com, TheMinerMag

Pri širšom pohľade na históriu bitcoinu v jednodňovom rozlíšení priemer transakčných poplatkov zaplatených v bloku presiahol odmeny za vyťaženie bloku (block reward) podľa údajov Glassnode pred 20. aprílom len šesťkrát, vrátane jedného prípadu v rokoch 2013, 2016, dvoch v roku 2017 a dvoch v roku 2023. V posledný halvingový deň navyše transakčné poplatky prekročili block reward v sérii 104 po sebe idúcich blokov, čo je nový rekord.

Aprílové bloky prekračujúce block reward transakčnými poplatkami
Séria pohalvingových blokov prekračujúcich výšku block reward transakčnými poplatkami.

V najbližších hodinách po polení tak bitcoineri snažiaci sa odoslať do siete transakciu mohli vo svojich peňaženkách bežne naraziť na poplatky v hodnotách okolo 200 USD. Toto zahltenie bitcoinového blockchainu však v priebehu niekoľkých dní po polení viac-menej odznelo a už bolo možné nájsť okamihy, kedy išlo transakcie do bloku pretlačiť už pomerne lacno.

Na vine je protokol Runes a špekulanti

Ako už bolo spomenuté vyššie, za rekordnými úrovňami pohalvingových transakčných poplatkov stoja novo spustený protokol Runes a shitcoinoví špekulanti, ktorí sa v poslednej dobe udomácňujú už aj na sieti Bitcoinu.

Runes je novým protokolovým štandardom zameniteľných tokenov, ktorý vyvinul Casey Rodarmor ako upgrade svojho predchádzajúceho „diela“ – štandardov Ordinals a BRC-20 pre tokeny a NFT na Bitcoine. Nový protokol má umožniť efektívnejšie a jednoduchšie vytváranie zameniteľných tokenov využitím bitcoinového UTXO modelu, pomocou ktorého znižuje potrebu vytvárania zbytočných UTXO a minimalizuje výsledný objem blockchainu. Prostredníctvom opkódov OP_RETURN, ktoré v transakciách predstavujú oblasť, do ktorej je možné zadávať ľubovoľné údaje nesúvisiace s jednoduchými finančnými operáciami, potom umožňuje nastavovať limit ponuky vytváraného tokenu, jeho ticker a špecifikovať, ako bude možné token „mintovať“.

Runes memecoiny
Symbolom Runes sú zatiaľ od BRC-20 tokenov nie veľmi rozdielne memecoiny, ktorých zoznam nájdete napríklad na webe runebtc.xyz.

Aj keď sa v apríli riešilo, ako by protokoly typu Ordinals mohli nájsť využitie pre stablecoiny na Bitcoine alebo decentralizované ID systémy, s ktorými si novo zahráva projekt Orange pod krídlami MicroStrategy, zatiaľ to vyzerá, že Runes bude pokračovať v pomerne bezvýznamnom vývoji Ordinals a BRC-20 protokolov, na ktorých špekulanti gamblí s všelijakými bitcoinovými memecoinmi. Už v prvých dňoch po spustení Runes bolo možné na trackeroch tokenov nájsť stovky nezmyselných memecoinov ako SATOSHI•NAKAMOTO, DOG•GO•TO•THE•MOON, DOG•DOG•DOG•DOG•DOG alebo WANKO•MANKO•RUNES. Mánia, ktorá pravdepodobne časom zase vyšumí do neznáma.

Nástroje pre transakčné súkromie schytávajú tvrdé rany

Len pár mesiacov po tom, čo americké úrady koncom minulého roka pozastavili prevádzku mixéra Tornado Cash a jeho vývojárov, Romana Storma a Romana Semenova, obvinili z prania špinavých peňazí, sa ich ruka naťahuje po ďalších bitcoinových privacy nástrojoch.

V apríli boli zakladatelia Samourai Wallet, Keonne Rodriguez a William Lonergan Hill, zatknutí a obvinení z prania špinavých peňazí a prevádzkovania nelicencovaného biznisu na prevod peňazí. Podľa správ Ministerstva spravodlivosti Spojených štátov (DOJ) mala dvojica organizovať „kryptomenový mixér“, ktorý sprostredkoval nezákonné transakcie v hodnote vyše 2 miliardy dolárov a umožnil vyprať výnosy z trestnej činnosti vo výške 100 miliónov dolárov, z ktorých niektoré údajne súviseli s nelegálnymi dark webovými trhoviskami, ako sú Silk Road či Hydra Market. Podľa ministerstva spravodlivosti Rodriguez a Hill, okrem poskytnutia služby, tiež „povzbudzovali a otvorene vyzývali používateľov na pranie výnosov z trestnej činnosti“.

Okrem toho, že sa budú obaja vývojári musieť obhajovať na súde, bol bohužiaľ zároveň uzavretý oficiálny web Samourai Wallet. Vzhľadom na to, že časť infraštruktúry Samourai Wallet majú teraz pod kontrolou americké úrady, nemusí byť bezpečné aplikácie používať alebo aktualizovať.

Skonfiškovaný web Samourai Wallet
Na adrese webu Samourai Wallet zostalo len federálne oznámenie „Táto webová stránka bola zabavená“.

Samourai Wallet je bitcoinová peňaženka so súborom nástrojov určených na ochranu transakčného súkromia s veľkým dôrazom na anonymitu. Aprílové obvinenia sa zameriavajú hlavne na jej funkciu Whirlpool – CoinJoin službu, ktorá spája viac transakcií a „mixuje“ v nich odoslané mince, aby zabezpečila nesledovateľnosť bitcoinov používateľov. V čase obvinenia sa v Samourai Whirlpooloch nachádzalo takmer 11 tisíc bitcoinov, čo svedčí o značnom využití funkcie medzi tými, ktorí sa snažia strážiť svoje transakčné súkromie.

i Viac si o Whirpoole, CoinJoine a ďalších privacy featúrach prečítate v našom článku Samourai Wallet – Bitcoin peňaženka so súkromím na steroidoch.

Aprílové obvinenia vývojárov Samourai Wallet vyvolali nielen v bitcoinovej komunite zmiešané reakcie. Zatiaľ čo niektorí údajnú trestnú činnosť odsúdili, iní vyjadrili obavy ohľadom širších dôsledkov pre technológie zvyšujúce transakčné súkromie v bitcoinovej a finančnej oblasti všeobecne. Mnohým zástancom Samourai Wallet sa nepáčilo, že sa americké úrady zameriavajú na nesprávne osoby namiesto skutočných zločincov. Ochrana finančného súkromia nielen v Bitcoine je podľa nich dôležitou hodnotou a štandardnou súčasťou bežných transakcií, nemala by teda byť považovaná za trestnú činnosť.

Privacy služby opúšťa USA v reakcii na kauzu Samouraia

V nadväznosti na vyššie spomínané kroky amerických úradov proti vývojárom a službe Samourai Wallet v apríli hneď niekoľko ďalších vývojárskych tímov oznámilo ukončenie podpory vlastných bitcoinových aplikácií a služieb zameraných na finančné súkromie alebo úschovu.

Hneď v prvom rade sa ozvali vývojári ďalšie významné bitcoinové peňaženky, zamerané na ochranu transakčného súkromia – Wasabi Wallet. Tím najskôr oznámil rozhodnutie kompletne blokovať IP adresám z USA prístup k produktom Wasabi. O pár dní neskôr na to nadviazal ukončením svojej kľúčovej privacy funkcie – CoinJoin koordinátorovi, fungujúcemu na podobných princípoch ako Samourai Whirlpool. Dôvodom sú ako obavy v spojitosti s kauzou okolo Samouraia aj fakt, že sa práve zo Samouraia mnoho používateľov skokovo presunulo k Wasabi, čo môže viesť k rýchlemu zásahu úradov aj v prípade tejto „náhradnej“ CoinJoin služby.

Napriek tomu bude Wasabi Wallet mimo USA naďalej fungovať ako štandardná self-custody bitcoinová peňaženka. Prerušenie prevádzky však ovplyvní používateľov iných peňaženkových klientov, aké používa napríklad Trezor Suite či BTCPayServer. Práve Trezor už avizoval, že po odstúpení Wasabi Wallet prestane služby CoinJoinu vo svojej suite ponúkať.

CoinJoin koordinátor Wasabi Wallet bude zcela pozastaven 1. června.

Druhou z nich je Phoenix Wallet, populárna Bitcoin Lightning peňaženka, ktorej zástupcovia oznámili stiahnutie svojich služieb z trhu Spojených štátov. Prevádzkovateľ vyzval používateľov so sídlom v USA, aby bezodkladne vyprázdnili svoje peňaženky, aby sa vyhli prípadným problémom.

Spoločnosť ACINQ, pod ktorou Phoenix Wallet spadá, uviedla, že hlavným dôvodom tohto rozhodnutia je komplikované regulačné prostredie v USA a nedávne oznámenia amerických úradov, ktoré vyvolávajú pochybnosti o tom, či by poskytovatelia self-custodial peňaženiek, lightningových služieb, alebo dokonca lightningové uzly nemohli byť považované za subjekty poskytujúce peňažné služby a ako také byť regulované.

Phoenix Wallet na Twitteri oznamuje ukončenie prevádzky v USA.

Ďalšie podobné oznámenie potom zverejnil vývojový tím decentralizovaného mixéra Incognito.org, ktorý sa po starostlivom zvážení situácie 26. apríla rozhodol do 30 dní úplne ukončiť funkciu svojej platformy.

Udalosti apríla tak ukázali, že riešenie transakčného súkromia Bitcoinu na aplikačnej vrstve zrejme nestojí na úplne pevných základoch a pravdepodobne bude v budúcnosti potrebné hľadať iné možnosti. Bitcoinoví vývojári si možno budú musieť pripomenúť 90. roky, oprášiť cypherpunkový manifest a vytvoriť nové nástroje na ochranu finančného súkromia, ktoré pobežia v decentralizovaných autonómnych systémoch bez toho, aby žiadali vlády o povolenie.

BTC Prague – najväčšia bitcoinová konferencia v Európe sa opäť blíži

Málo kto vo svete vie, že Čecho-slováci sú ozajstná globálna jednotka v rýchlo rastúcom bitcoinovom odvetví. Medzi najznámejšie projekty patria:

  • Trezor ako prvá hardvérová peňaženka,
  • Braiins ako prvý bitcoinový ťažobný pool a vývojári firmvéru,
  • General Bytes ako svetový výrobca bitcoinmatov,
  • alebo Alza, ktorá prijíma bitcoin od roku 2017.

A vlani k tomu pribudla najväčšia európska bitcoinová konferencia, BTC Prague, ktorej sa v jej prvom ročníku v roku 2023 zúčastnilo okolo 8 tisíc bitcoinerov z celého sveta a pre veľkú kvalitu akcie plánujú mnohí z nich bitcoinovú Prahu navštíviť aj tento rok.

Zostrih z BTC Prague 2023.

BTC Prague prebehne 13. – 15. júna v pražských Letňanoch. Opäť pôjde o kombináciu bitcoinového veľtrhu a konferencie, na ktorej sa očakáva viac ako 10 tisíc návštevníkov. Vo veľtržnej „Expo“ časti nájdete viac ako 100 vystavujúcich firiem so stánkami, kde si budete môcť vyskúšať všetky možné produkty a služby. Od hardvérových peňaženiek cez recovery seedy až po to, ako bitcoin nakúpiť, predať alebo ťažiť. Nech už vás na Bitcoine zaujíma čokoľvek, v júni na to v Prahe nájdete odpoveď.

Celkom viac ako 100 rečníkov z celého sveta príde, aby vystupovali na štyroch stagoch. Taký počet speakrov a bitcoinových OG's na jednom mieste je v Európe veľmi vzácny.

Speakeri BTC Prague
Zoznam rečníkov na BTC Prague je dlhý a výživný.

Na výber máte hneď niekoľko typov vstupeniek, z ktorých si vyberiete, či už vás zaujíma predovšetkým anglický obsah, alebo naopak len ten český, či už chcete vidieť množstvo tuzemských a zahraničných bitcoinových OGs alebo napríklad využiť čas predovšetkým na spoznávanie najrôznejších bitcoinových biznisov, nadväzovanie pracovných vzťahov a networkingu. Nezáleží na tom, či ste skúsený bitcoiner, cypherpunk alebo úplný nováčik, na BTC Prague si každopádne prídete na svoje.

Bitcoinové rezervy búrz klesli na nové minimá

Bitcoinové rezervy centralizovaných búrz sa v prvej polovici apríla prepadli na nové minimá, keď klesli pod úroveň 2 miliónov BTC. Údaje spoločnosti CryptoQuant ukazujú, že burzy držia iba asi 1,94 milióna BTC, čo predstavuje zhruba 9,8 % z približne 19,7 milióna mincí bitcoinu v obehu.

Bitcoinové rezervy búrz
Znázornenie poklesu bitcoinových rezerv (fialová krivka) za posledné 3 roky. Zdroj: CryptoQuant

Rezervy búrz neustále klesajú už od júla 2021, kedy dosahovali 2,85 milióna BTC. Za poklesom nepochybne stoja krachy búrz typu FTX, po ktorých sa stále viac bitcoinerov rozhoduje držať svoje mince vo vlastnej úschove. Poslednou dobou k poklesu však prispieva aj veľký dopyt po nedávno spustených spotových ETF na Bitcoin v USA. Odliv bitcoinov z centralizovaných búrz tak nie je vždy úplne ružový.

Vlastné spotové ETF na bitcoin už má aj hongkonská burza

Takmer päť mesiacov po tom, čo americká Komisia pre kontrolu cenných papierov (SEC) schválila obchodovanie so spotovými ETF na Bitcoin, nasleduje Ázia s vlastnými ETF produktmi.

Netrpezlivé čakanie na príchod tamojších bitcoinových ETF zažívali aj ázijskí hlavní správcovia aktív, ktorí sa na túto udalosť pripravovali potom, čo hongkonská Komisia pre cenné papiere a futures na začiatku apríla schválila hneď tri žiadosti o spotové bitcoinové ETF investičným spoločnostiam China Asset Management, Harvest Global Investments a Bosera HashKey.

Napriek vysokým očakávaniam objemy obchodov s novo zavedenými ETF nedosiahli vopred odhadované hodnoty. Správy uvádzajú, že celkový objem obchodov so všetkými spotovými ETF na Bitcoin predstavoval v deň ich debutu iba 8,5 milióna USD. Analytici však napriek tomu ich spustenie komentovali skôr pozitívne a uvádzali, že nová ETF stavia Hongkong o krok pred napríklad Singapur a Dubaj, ktoré sa tiež snažia zapísať ako regulované ústredie pre veľkoobjemové obchodovanie bitcoinu a digitálnych aktív.

HRF vyhlásila udeľovanie Finneyho ceny za slobodu na počesť Hala Finneyho

V deň štvrtého bitcoinového polenia, vyhlásila Nadácia pre ľudské práva (Human Rights Foundation, HRF) Finneyho cenu za slobodu (Finney Freedom Prize), ktorej názov má pripomínať úctyhodnú prácu Hala Finneyho, jedného z prvých spolupracovníkov Satoshiho Nakamota pri vývoji Bitcoinu. Cena bude udeľovaná jednotlivcovi alebo inštitúcii, ktorá v každej bitcoinovej epoche urobí najviac pre Bitcoin a ľudské práva, pričom ocenený dostane peňažnú odmenu vo výške 1 BTC.

Víťazom ceny alebo laureátom za epochu 2009 – 2012 je sám Hal Finney a jeho odmena 1 BTC bude venovaná na dobročinné účely, ktoré určí Halova rodina.

V HRF k príležitosti vyhlásenia ceny vytvorili tributné video, v ktorom zhŕňajú Finneyho príspevok k vzniku Bitcoinu a upozorňujú na úlohu Bitcoinu ako slobodných peňazí hrajúcich dôležitú úlohu pri ochrane ľudských práv.

HRF bude ďalej spolupracovať s rodinou Finneyovcov na vymenovaní sedemčlennej poroty, ktorá vyberie laureáty aj pre ďalšie tri uplynulé epochy 2012 – 2016, 2016 – 2020 a 2020 – 2024. Počnúc epochou 2024 – 2028 bude zostavená nová komisia, ktorej členovia budú pre budúce epochy vyberať jedného, prípadne dvoch laureátov, ktorí by si odmenu delili napoly.

Block oznámil vývoj nového ťažobného systému

Block, významná technologická spoločnosť zameraná na finančné služby, v apríli predstavila významný pokrok vo svojom miningovom projekte. Úspešne totiž dokončila vývoj svojho 3 nm čipu určeného predovšetkým na ťažbu bitcoinu a teraz sa nachádza v záverečnej fáze, kedy dolaďuje výrobný proces polovodičov. Vlastný pokročilý čip predstavuje zásadný míľnik v poslaní firmy, ktorej spoluzakladateľ, Jack Dorsey (tiež zakladateľ Twitteru), opustil väčšinu svojich pôvodných biznisov, aby sa práve s Blockom mohol usilovať o decentralizáciu výroby a dodávok hardvéru pre ťažbu bitcoinov, ktorý teraz takmer celému svetu dodáva čínsky Bitmain.

Na detaily o nových úspechoch a plánovaných projektoch Dorsey odkázal na svojom Twitteri.

Okrem dokončenia čipu Block oznámil aj nadväzujúci vývoj kompletného miningového systému, pod čím si možno predstaviť kompletné ťažobné ASIC zariadenie, ktoré má byť konkurentom a otvorenejšou alternatívou práve k ASIC minerom vyrábaným napríklad Bitmainom.

Aj v apríli sa toho udialo oveľa viac, než na čo stačí priestor nášho Bitcoinového mesačníka. Odporúčame sledovať na Twitteri ako náš účet @BitcoinAlza, tak aj tie, ktoré v mesačníku citujeme.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Som content špecialista, venujem sa tvorbe a optimalizácii webového obsahu. Študujem Bitcoin a ďalšie systémy decentralizácie a zaujímam sa o ich súvislosti s princípmi osobnej slobody a zodpovednosti. Snažím sa prispieť k popularizácii týchto ideí. Vo voľnom čase sa rád nechávam uniesť skúmaním rôznych alternatívnych konceptov reality.

4.8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Elektronická kniha
7.21 €
Buy
Available for reading
Order Code: EK25934
4.7 13×
Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny
Audiokniha MP3 , 8hrs. 21min.
12.90 €
Buy
Available for download and listening
Order Code: AK1C580
2.2
Cryptosteel Cassette Solo
Password Manager - offline - AISI 304. Comes with more than 250 stainless steel letter tiles. In the package: 1 x cryptostel cassette unit, 1 x set of letters (approx. 800 tiles).
100.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CSTEEL001a3
4.8 97×
TREZOR T
Hardware Wallet - encryption, supports 500 currencies, USB-C, microSD, Password Manager
179.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TREZBIT1d
4.8 480×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardware Wallet - encryption, OLED display 128x64, easy to use, compatible with Windows, OS X, Linux, USB
59.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TREZBIT
4.4 58×
Ledger Nano X Onyx Black Crypto Hardware Wallet
Hardware Wallet - encryption, easy to use with Windows, OS X, Linux, BIP39/BIP44, USB-C, Bluetooth, iOS/Android compatibility
149.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TREZBIT7d
4.7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha
4.79 €
Buy
Available for reading
Order Code: EK22762
4.8 480×
TREZOR Bitcoin Wallet Black
Hardware Wallet - coded, OLED display 128 x 64, easy to use with Windows, OS X, and Linux, USB
59.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TREZBIT1
4.7 49×
Ledger Nano S Plus Matte Black Crypto Hardware Wallet
Hardware Wallet Encryption, compatible with Windows, macOS, Linux, Android, USB-C
79.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TREZBIT8h
5.0
Cryptosteel Capsule Duo
Password Manager - offline - stainless steel security. Adjustable separators with a capacity of 133 characters. Shell made of AISI 303. Core, dividers, connecting elements and tiles of figures made of AISI 304. In the package: 2 x capsule container, 1 x set of tiles (> 1400).
139.90 €
Buy
Ordered on request > 5 pcs
Expected 27/06/2024
Order Code: CSTEEL001a2
Print
P-DC1-WEB13
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info