Garmin Vívoactive 4 a 4S (RECENZIA) – ideál všestranných športovcov

Catalogue

Review

Aktualizované

V rozmanitom sortimente Garminu nájdeme ako všestranné smart hodinky, tak modely zamerané na konkrétny šport. Práve do prvej kategórie spadá tiež obzvlášť populárny rad Vívoactive, ktorého štvrtú generáciu sme testovali počas niekoľkých týždňov. Vedľa textovej recenzii prikladáme tiež staršiu videorecenziu od našich kolegov.

Garmin Vívoactive 4 a 4S – OBSAH

  1. Prvotriedne spracovanie v dvoch rozmeroch
  2. Garmin Vívoactive zostávajú pri transflektívnom displeji
  3. Garmin Vívoactive 4 a 4S ako univerzálna voľba športovcov
  4. Garmin Pay, hudba a mnoho ďalšieho
  5. Systém, výkon a batéria
  6. Body Battery ako zázračná funkcia
  7. Garmin Vívoactive 4 a 4S – špecifikácie, dostupnosť a cena

Prvotriedne spracovanie v dvoch rozmeroch

Ako snáď každé smart hodinky výrobcu Garmin, tiež Vívoactive 4 a 4S sa chvália solídnymi materiálmi a precíznym spracovaním. Dizajn pritom zodpovedá faktu, že tento model cieli najmä na športovcov. To napokon nie je žiadnym prekvapením a okrem niekoľkých radov sa Garmin vždy zameriaval čisto na vyznávačov zdravého pohybu. Hoci sa teda zlatý variant Vívoactive 4S blíži módnemu doplnku, všeobecne Vívoactive 4 (S) nie sú natoľko elegantné, aby sa vyslovene hodili na každú spoločenskú udalosť.

Kým predchodca Vívoactive 3 je dostupný v univerzálnej veľkosti 43,4 × 43,4 mm, štvrtá generácia ponúka väčší variant Vívoactive 4 s rozmermi 45 × 45 mm a menší model Vívoactive 4S čítajúci 40 × 40 mm. Vívoactive 4 a 4S však za nové funkcie platí väčšou šírkou a namiesto pôvodných 11,7 mm sa pri oboch veľkostiach dostávame na nie práve ideálnych 13 mm.

Už pri prvom nasadení zaujme aj špičkovo spracovaný remienok, ktorý je vymeniteľný a disponuje šírkou 22 mm pri Vívoactive 4 a 18 mm pri Vívoactive 4S. Pri nami testovaných hodinkách ide pritom o vôbec najpríjemnejší remienok, ktorý zároveň zachováva aj patričnú odolnosť.

garmin; vivoactive 4; 4s; smart hodinky; smartwatch; wearables
Smart hodinky Garmin Vívoactive 4 sú vďaka transflektívnemu displeju čitateľné aj bez podsvietenia.

Garmin Vívoactive zostávajú pri transflektívnom displeja

Zatiaľ čo drvivá väčšina iných výrobcov vsádza na technológie LCD alebo AMOLED, Garmin v 99 % prípadov využíva transflektívny displej líšiaci sa hneď v niekoľkých ohľadoch. Hlavný rozdiel nájdeme v práci so svetlom, kde sa spomínaný AMOLED snaží svojou svietivosťou prekonať dopadajúce svetlo z okolia. Transflektívny panel naproti tomu okolité svetlo využíva pre ešte lepšiu čitateľnosť, a problémom tak nie sú ani priame slnečné lúče. Zjednodušene možno teda povedať, že transflektívne vlastnosti využijeme predovšetkým pri vonkajších aktivitách, najmä za denného svetla.

AMOLED má na druhej strane nádherné farby a vernú čiernu, hoci obvykle je taký displej vypnutý a rozsvecuje sa ešte len používaním. Zástancovia AMOLED by rozhodne nemali minúť alternatívu v podobe hodiniek Garmin Venu. Transflektívny variant je naproti tomu pri dostatočnom nasvietení čitateľný neustále. V šere potom využijeme podsvietenie, ktoré má však nepekne modrastú farbu a celkovo horší kontrast.

garmin; vivoactive;4;4s;smart hodinky;smartwatch; wearables;
Pohľad na remienok smart hodiniek Garmin Vívoactive 4.

Vívoactive 4 ponúkajú displej s priemerom 1,3" a rozlíšením 260 × 260 pixelov, zatiaľ čo Vívoactive 4S disponujú 1,1" a 218 × 218 pixelmi. V oboch prípadoch ide síce o uspokojivé hodnoty, avšak na trhu už nájdeme modely s dvojnásobným rozlíšením, kedy je obraz samozrejme oveľa jemnejší. Displej tiež mohol zaberať väčšiu časť prednej plochy, nie zhruba len 75 %. Naopak príjemnou správou je vstavané ochranné sklíčko Corning Gorilla Glass tretej generácie, ktoré displej ochráni pred každým nárazom a poškriabaním.

Garmin Vívoactive 4 a 4S ako univerzálna voľba športovcov

Pretože hlavnou cieľovou skupinou Garmin Vívoactive 4 a 4S sú športovci, neprekvapia funkcie, ako je počet prejdených krokov, spálené kalórie, upozornenie na neaktivitu či nepretržité meranie srdcového tepu. Pretože ide o multišportové hodinky, na výber máme celý rad športových režimov, menovite bežecký pás, krytú dráhu, bicykel, bicykel vnútri, chôdzu vnútri, vystúpenie poschodia, plávanie v bazéne, golf, lyže, snowboard, bežky, SUP, joga, pilates, dychové cvičenia, eliptický trenažér, stepper a veslovanie. Z nich si každý používateľ vyberie obľúbené aktivity, ktorých zoznam sa následne zobrazí po stlačení horného tlačidla. Nekonečné hľadanie konkrétnej aktivity v dlhej ponuke sa tak našťastie nekoná.

garmin; vivoactive 4; 4s; smart hodinky; smartwatch; wearables
Smart hodinky Garmin Vívoactive 4S sú na svetle čitateľné aj bez podsvietenia.

Ak pohybovú aktivitu reálne prerušíme, veľmi praktická funkcia „Auto Pause“ sledovanie automaticky pozastaví. Mnohé aktivity navyše Vívoactive 4 (S) automaticky rozpoznajú, a keď napríklad ideme pešo, v našom zázname je táto činnosť spravidla zaznamenaná. Nielen pri turistike potom poteší tiež barometer, výškomer či polohové technológie GPS, GALILEO a GLONASS. Rovnako ako tretia generácia, aj Vívoactive 4 a 4S poskytujú vodotesnosť 5 ATM, a problémom teda nie je ani plávanie. Nemali by sme sa však potápať do väčších hĺbok.

Veľakrát sa hodia aj animované cvičenia, ktoré nám priamo ukážu, ako cviky majú vlastne vyzerať. Virtuálny tréner Garmin Coach nám zase pomôže s tréningovým plánom, takže si môžeme naplánovať ciele presne podľa vlastných možností. Prostredníctvom ručného zadávania množstva skonzumovaných tekutín potom máme k dispozícii prehľad o pitnom režime a nechýba ani monitoring okysličenia krvi (oxymeter) alebo funkcia na sledovanie menštruačného cyklu žien. Garmin Vívoactive 4 a 4S ponúkajú aj niektoré pokročilé funkcie na konkrétne športy, hoci samozrejme nie v takom množstve ako špecializované modely.

garmin; vivoactive;4;4s; smart hodinky;smartwatch; wearables;
Prehľad športových režimov na hodinkách Garmin Vívoactive 4.

Garmin Pay, hudba a mnoho ďalšieho

Hoci inteligentné hodinky Garmin Vívoactive 4 a 4S vynikajú najmä pokročilými športovými funkciami, potešia aj v iných ohľadoch. Zákazníci určite využijú stopky, odpočet, dátum, budík, upozornenia na prichádzajúce volania, predpoveď počasia alebo pokročilú funkciu odoslanie správy pri automaticky detegovanej nehode (napríklad páde). Pokiaľ spadneme napríklad zo schodov, práve táto funkcia nám môže doslova zachrániť život. Bohužiaľ je však nutné mať spustenú GPS, čo kvôli vysokej spotrebe energie nie je úplne bežné. Pri strate smart watch či mobilného telefónu potom využijeme funkciu nájsť môj telefón alebo nájsť moje hodinky.

Na rozdiel od tretej generácie sme sa dočkali aj WiFi pripojenia a vstavaného hudobného prehrávača s možnosťou uložiť až 500 piesní. Samozrejme nechýba ani Garmin Pay, a tak si po bežeckom výkone môžeme kúpiť vodu bez toho, aby sme vyťahovali peňaženku. Na rozdiel napríklad od smart watch Xiaomi si užijeme aj notifikácie s podporou českej, prípadne slovenskej diakritiky, takže každému textu rozumieme naplno. Snáď jediné, čo tu môže chýbať, je možnosť volania cez pripojený mobilný telefón.

Okrem už spomínaného tepu monitorujú Garmin Vívoactive 4 (S) tiež dobu a kvalitu spánku. Zákazníci však môžu byť prekvapení relatívne malým podielom hlbokého spánku. V skutočnosti totiž existuje niekoľko stavov spánku a výrobcovia smartwatch ich zjednodušene delia na fázu ľahkú, hlbokú a REM. Garmin však zrejme „hlbokým spánkom“ označuje len tie najhlbšie stavy, a tak používatelia dostávajú trochu iné hodnoty, než ako tomu je pri iných výrobcoch.

Systém, výkon a batéria

Na operačný systém Garminu si rýchlo zvyknete a následne ľahko nájdete, čokoľvek potrebujete. Napriek tomu sa niektoré konkurenčné systémy zdajú byť o niečo intuitívnejšie a požadované dáta tam nájdeme o trochu rýchlejšie. Ak si pri Garmine chceme zobraziť napríklad graf celodenného stresu, musíme ísť najprv na všeobecný prehľad zdravia, kliknutím otvoriť zoznam jednotlivých zdravotných funkcií, nájsť funkciu stresu a ďalším kliknutím otvoriť graf. Ideálne nie je ani vrátenie sa o krok späť pomocou spodného tlačidla, ktoré sa nestláča práve pohodlne. Vracať sa tak oplatí skôr ťahaním doprava.

garmin; vivoactive;4;4s; smart hodinky;smartwatch; wearables;
Garmin Vívoactive 4S z rôznych uhlov.

Hoci vzhľadom systému a aplikácií Garmin rozhodne neurazí, iné značky sú na tom o niečo lepšie. Čo naopak nadchne, je možnosť zmeny nielen vzhľadu ciferníkov, ale aj jeho častí. Chcete na ciferníku namiesto dátumu vidieť napríklad aktuálny tep? S Vívoactive 4 (S) žiadny problém. Zároveň je treba pochváliť mobilnú aplikáciu Connect, ktorá ponúka prvotriedny prehľad všetkých informácií a používateľovi v nej nechýba takmer nič. V túto chvíľu sa tak mobilná aplikácia zdá byť oproti systému hodiniek o niečo vyladenejšia.

Garmin Vívoactive 4 a 4S síce neodhalili svoj hardvér, avšak z reálneho používania je treba uznať, že všetko beží úplne plynule a spoľahlivo. Vzhľadom na veľké množstvo funkcií rozhodne poteší tiež výsledná výdrž batérie. Tá v prípade Vívoactive 4S v bežnom režime zvládne rovnako ako predchádzajúce generácie 7 dní, prípadne 15 hodín s využitím GPS. Vívoactive 4 sú väčšie, a tak tradične vydržia viac, konkrétne 8 dní alebo 18 hodín s GPS. Keďže niektoré funkcie na presné hodnoty vyžadujú nosenie vo dne v noci, oceníme tiež rýchle dobitie za dve hodiny.
garmin; vivoactive;4;4s;smart hodinky;smartwatch; wearables;
Smart hodinky Garmin Vívoactive 4 nemajú príliš vysoké rozlíšenie displeja. Hrany sú teda ostré.

Body Battery ako zázračná funkcia

Na rozdiel od iných výrobcov ponúkajú Garmin hodinky pri väčšine svojich produktov exkluzívnu funkciu Body Battery. Tá na základe merania záťaže, odpočinku, spánku a ďalších dát ukazuje zostávajúcu energiu používateľa, čo využijeme najmä pri plánovaní. Pokiaľ máme napríklad 20 % energie, bude zrejme lepšie odpočívať ako sa vrhnúť do náročného športového tréningu. Ak sa zle vyspíme, ráno už vidíme pomerne nízku hladinu energie a počas dňa sa skutočne začneme cítiť veľmi unavene.

Počas recenzovania Garmin Vívoactive 4 som absolvoval niekoľkodňovú virózu, ktorá sa na Body Battery výrazne prejavila. Ako ukazuje graf nižšie, energia počas niekoľkých hodín klesla ku zvlášť nízkym hodnotám a nezvyšovala sa ani počas spánku. Naopak v deň, keď som sa skutočne začal cítiť lepšie, smart hodinky ukázali značný nárast energie.

garmin; vivoactive;4;4s;smart hodinky;smartwatch; wearables;
Body Battery ukazuje zostávajúcu energiu používateľa naprieč dní. Na spomínanom grafe možno vidieť nástup virózy, jej trvanie a vymiznutie.

Človek samozrejme cíti únavu a do určitej miery svoju energiu odhadne, avšak v mnohých situáciách môže subjektívny dojem skresľovať, napríklad keď vplyvom budíka vstávame z hlbokej fázy spánku alebo keď spíme len niekoľko hodín a dočasne necítime adekvátnu únavu. Niektoré smart hodinky konkurencie síce dokážu určiť dĺžku a kvalitu spánku, rovnako ako záťaž, ale je pomerne zdĺhavé tieto hodnoty neustále porovnávať. Body Battery je v tomto ohľade viac-menej revolúciou.

Garmin Vívoactive 4 a 4S – špecifikácie, dostupnosť a cena

Garmin Vívoactive 4 si môžete kúpiť v dvoch farebných verziách – sivej s čiernym pásikom alebo striebornej so sivým pásikom. Variant Vívoactive 4S sa zase vyrába v zlatom spracovaní s bielym pásikom, zlatom s ružovým pásikom, sivom s čiernym pásikom a striebornom so sivým pásikom. A pretože remienok možno vymeniť v priebehu niekoľkých sekúnd, pri výbere odporúčame zamerať sa najmä na vzhľad tela smart watch. Oproti iným výrobcom sú smart hodinky Garmin všeobecne o niečo málo drahšie, avšak ako vyplynulo z nášho testovania, odmenou je rad prémiových funkcií. Spomínané výhrady sú skôr okrajovými záležitosťami.

smart hodinky; smartwatch; wearables; Garmin; vivoactive 4; vivoactive 4S;

Garmin Vívoactive 4 a 4S

Smart hodinky (smart watch)

Garmin Vívoactive 4 (S) suma sumárum ponúkajú všetko, čo si všestranne zameraný športovec môže priať. V športe aj mimo neho využijeme solídnu dávku pokročilých funkcií, pričom niektoré z nich získame iba pri Garmine. Snáď jediný kompromis nájdeme pri displeji, ktorý má svoje plusy aj mínusy, avšak aj tu nachádzame alternatívu v podobe Garmin Venu.

Klady

  • Konštrukcia a dizajn
  • Podpora mnohých športov
  • Transflektívny displej ako športový ideál
  • Funkcia snímania stresu a Body Battery
  • Výdrž batérie až 8 dní
  • Garmin Pay

Zápory

  • Displej mohol zaberať väčšiu plochu
  • Modrasté podsvietenie
  • Menšie rozlíšenie displeja
  • Mierne vyššia cena
Daniel Hlas

Daniel Hlas

Po absolvovaní IT strednej školy a filozofie na FF OSU, pokračujem štúdiom psychológie na FF UPOL. Práve poznávanie vied technických a humanitných, dvoch zdanlivo protikladných svetov, je mi inšpiráciou v živote aj autorskej tvorbe. V rámci viac ako desaťročnej publikačnej činnosti som písal o všemožných žánroch, od počítačových hier cez softvér a hardvér až po recenzie kníh alebo športové potreby.

Porovnanie Garmin vívoactive 3, 4 a 4S – OBSAH

  1. Prečo práve hodinky Garmin vívoactive?
  2. Porovnanie – vívoactive 3, vívoactive 4 a vívoactive 4S
  3. Garmin vívoactive a bezkontaktné platby
  4. Výdrž a odolnosť smart watch Garmin vívoactive 4 a 4S
  5. Záver – ktoré zo smart watch Garmin vívoactive vybrať?

Prečo práve hodinky Garmin vívoactive?

Americká značka Garmin je vo svete smart watch známa predovšetkým vďaka športovo a outdoorovo zameraným funkciám a produktom. Smart hodinky radu vívoactive sú ale iné. Garmin ich vyvinul ako alternatívu k bežným inteligentným hodinkám. Majú elegantný vzhľad, ľahké telo, dotykový displej, ale keďže ide o Garmin, dostali do vienka aj širokú škálu inteligentných a športových funkcií, na ktoré sme pri tejto značke zvyknutí. Športová výbava je tak bohatá, že v podstate konkurujú aj drahším športovým Garmin hodinkám, ako je napríklad rad Garmin Fénix. Pre všetky generácie hodiniek vívoactive bola vždy typická ešte jedna dôležitá vlastnosť, skvelý pomer cena/výkon.

Porovnanie – vívoactive 3, vívoactive 4 a vívoactive 4S

Inteligentné hodinky Garmin vívoactive 3 boli jednými z prvých smart hodiniek, ktoré sedeli aj na užšom zápästí. Aj preto sa stali obľúbenými aj medzi ženami, ktoré do tej doby len ťažko hľadali vhodné GPS hodinky. Veľkosť hodiniek vívoactive 3 bola navrhnutá ako unisex, dámske aj pánske modely mali rovnakú veľkosť. Postupne sa tak dostávame k dôležitej zmene novej generácie, hodinky radu vívoactive 4 sú k dispozícii v dvoch veľkostiach: menšie vívoactive 4S a väčšie vívoactive 4.

garmin; vivoactive 4; 4s; smart hodinky; smartwatch; wearables
Rôzne farebné varianty Garmin smartwatch – vívoactive 4 a vívoactive 4S.

V porovnaní s vívoactive 3 sú vívoactive 4S menšie a vívoactive 4 väčšie ako staršia generácia hodiniek. Pokiaľ máte úzke zápästia a ak je vám väčšina smart hodiniek veľká, mohli by vám vívoactive 4S sedieť. S radom vívoactive 4S cielia hodinky Garmin na ženy – je to poznať podľa farebných variantov hodiniek, ktoré sa ponúkajú. Okrem bielo-zlatej a ružovo-zlatej je k dispozícii unisex čierna a cenovo výhodnejší sivo-strieborný farebný variant.

Naopak na väčšie zápästia alebo pre tých, ktorí majú radšej väčšie smart hodinky, sú určené vívoactive 4. Tie sa ponúkajú len v dvoch farebných variantoch: sivo-striebornom a čiernom. Na väčšom zápästí sú vívoactive 4 veľmi príjemné vďaka svojmu nízkemu profilu a veľmi dobre sa nosia aj v kombinácii s košeľou, kde môže mať mnoho typov hodiniek problém s užším dlhým rukávom.

Vívoactive 4 a 4S – novo so vstavaným hudobným prehrávačom

Veľmi príjemnou inováciou vívoactive 4/4S je vstavaný hudobný prehrávač, ktorý je teraz štandardnou funkciou pri všetkých modeloch nového radu (pri staršom rade bol prehrávač k dispozícii pri drahších vívoactive 3 Music). Hudobný prehrávač vie nielen prehrávať hudobné súbory (MP3) z disku hodiniek priamo do bezdrôtových Bluetooth slúchadiel, ale dokáže spolupracovať aj so streamovacími službami typu Spotify či Deezer.

i

Ak využívate niektorú z mnohých streamovacích služieb a máte prémiový účet, môžete si stiahnuť playlisty priamo na disk vašich smartwatch a prehrávať ich bez prítomnosti mobilného telefónu, teda v offline režime. Na displeji hodiniek je potom k dispozícii kompletné ovládanie hudobného prehrávača vrátane hlasitosti, preskakovania skladieb či zobrazenia skladby a interpreta.

Ďalšie šikovné inovácie oboch nástupcov

Pri vívoactive 4/4S je novo k dispozícii aj niekoľko príjemných drobností, ako sú animované fitness cvičenia, ktoré vás dokážu motivovať k pohybu aj vo chvíli, keď máte k dispozícii len málo času a nechcete sa zdržovať dlhou prípravou. Inteligentné hodinky vám ďalej ponúknu napríklad sledovanie pitného režimu alebo meranie frekvencie dýchania ako v priebehu dňa, tak aj počas športovej aktivity. Drobnou zmenou v ovládaní je prítomnosť dvoch tlačidiel na boku hodiniek (doteraz bolo len jedno). Dve tlačidlá fungujú ako Enter/Escape v režime inteligentných hodiniek alebo ako Start/Lap počas tréningu.

Garmin vívoactive a bezkontaktné platby

Funkcie smart hodiniek alebo bezkontaktné platby Garmin Pay zostávajú v podstate bezo zmeny. Ako staršiu, tak aj novšiu generáciu hodiniek možno bez problémov spárovať s inteligentnými telefónmi Android aj iOS a pri oboch je možné na displeji sledovať prichádzajúce volania, sms, notifikácie a využívať ďalšie služby, ako je predpoveď počasia alebo ovládanie hudobného prehrávača telefónu. Pri telefónoch s OS Android je navyše možné stručne odpovedať z displeja hodiniek aj na sms správy.

garmin; vivoactive 4; 4s; smart hodinky; smartwatch; wearables
Systém bezkontaktných platieb Garmin Pay dnes podporuje väčšina veľkých tuzemských bánk.

Podobné je to aj pri bezkontaktných platbách Garmin Pay. Služba je k dispozícii ako pri staršej, tak aj pri novšej generácii hodiniek. V čase predstavenia generácie vívoactive 3 žiadna slovenská banka podporu platbám Garmin Pay neponúkala a Garmin za dobu 2 rokov urobil obrovský krok vpred. Garmin Pay je teraz k dispozícii u niekoľkých českých bánk a ďalšie sa v najbližšej dobe pripojia. Na Slovensku je to mBanka a 365.bank, ktoré začali smart hodinky Garmin v tejto záležitosti podporovať. Ostatné banky sa prisľúbili a prejavili záujem o spoluprácu.

Výdrž a odolnosť smart watch Garmin vívoactive 4 a 4S

Podobne ako pri starších vívoactive 3, aj nové vívoactive 4/4S sú vybavené dotykovým displejom s odolnou úpravou Corning Gorilla Glass 3 a spĺňajú odolnosť proti vode na úrovni 5ATM (odolajú súvislému kontaktu s vodou pri plávaní).

garmin; vivoactive 4; 4s; chytre hodinky; smartwatch; wearables
Hodinky Garmin vívoactive 4/4S disponujú v režime hudba + GPS výdržou až 5 h/6 h.

Pri porovnaní výdrže sa pri vívoactive 3 dostaneme pri jednom nabití na hodnoty až 7 dní v režime smartwatch, až 13 hodín v tréningu so zapnutým GPS a až 5 hodín v režime „hudba + GPS“ (režim hudby iba model vívoactive 3 Music). Malé vívoactive 4S sú z pohľadu výdrže zhodné so staršou generáciou: až 7 dní smartwatch, až 13 hodín s GPS a až 5 hodín v režime hudba + GPS. Väčšie vívoactive 4, ktoré majú silnejší akumulátor, ponúkajú až 8 dní v režime smartwatch, až 15 hodín s GPS a až 6 hodín spolu s hudobným prehrávaním a GPS.

Záver – ktoré zo smart watch Garmin vívoactive vybrať?

Na jednoduchú otázku v tomto prípade neexistuje jednoduchá odpoveď. Nové vívoactive 4/4S sú krásne, najmä menšie vívoactive 4S sa dizajnovo veľmi podarili. Najväčšie zmeny sa týkajú predovšetkým veľkosti a štandardne zabudovaného hudobného prehrávača. Športová výbava a ponuka smart funkcií je pri oboch generáciách približne rovnaká.

Kľúčom k výberu smart hodiniek môže byť ich veľkosť. Ak sú pre vás vívoactive 3 stále veľké, alebo naopak malé, oplatí sa vyskúšať vívoactive 4/4S. Rovnako ak beháte s hudbou a hudobný prehrávač v hodinkách oceníte, odporúčame dať prednosť vívoactive 4/4S pred vívoactive 3 Music. Pokiaľ však máte obmedzený rozpočet a hľadáte smart hodinky s najlepším pomerom cena/výkon, vyberte staré dobré vívoactive 3 a rozhodne neurobíte chybu. Pravidlo, že rad hodiniek vívoactive ponúka za málo peňazí veľa muziky, platí teraz pri vívoactive 3 dvojnásobne.

Garmin Vívoactive 4 a 4S (PREVIEW)

Garmin Vívoactive 4 a 4S – Obsah

  1. Dve tlačidlá, dve verzie
  2. Garmin Vívoactive 4 a 4S oslovia výdržou, displejom už nie
  3. Garmin Vívoactive 4 (S) – navrhnuté pre športovcov
  4. Jedny hodinky, maximum údajov
  5. Muzika, platby aj pitný režim. Inteligentné funkcie nesklamú
  6. Garmin Vívoactive 4 a 4S – cena a dostupnosť

Dve tlačidlá, dve verzie

Štvrtá generácia spomínaného radu ponúka zákazníkom dve základné verzie s názvami Vívoactive 4 (45 mm) a Vívoactive 4S (40 mm). Tie majú úplne zhodné funkcie a líšia sa len v rozmeroch či výdrži batérie. Vívoactive 4 majú rozmery 45,1 × 45,1 a hrúbku 12,8 mm, zatiaľ čo Vívoactive 4S sú niečo menšie – 40,0 × 40,0 × 12,7 mm. Je pravdou, že hodinky mohli byť o niečo tenšie, pretože pri smart hodinkách vidíme čoraz častejšie hrúbku 10 až 11 mm.

Pri voľbe modelu zároveň odporúčame premerať zápästie, aby ste sa vyhli zbytočnému vráteniu tovaru. Garmin Vívoactive 4 je vhodný na obvod zápästia 135 – 200 mm, zatiaľ čo verzia 4S je vhodná na 110 – 175 mm. Ďalšiu zmenu nájdeme v oblasti ovládania. Namiesto jediného prostredného tlačidla využijeme novo tlačidlá hneď dve, čo pochopiteľne značne uľahčí ovládanie.

Garmin Vívoactive 4 a 4S oslovia výdržou, displejom už nie

Veľkosť dotykového displeja sa pochopiteľne líši podľa zvolenej verzie. Garmin Vívoactive 4 ponúka 1,3 palca s rozlíšením 260 × 260 pixelov, zatiaľ čo menšia verzia 4S disponuje 1,1" displejom s 218 × 218 pixelmi. Toto rozlíšenie (a výslednú jemnosť) nemožno v súčasnosti považovať za príliš vysoké, a displej tak ponúka určitý ústupok. Na porovnanie – napríklad Xiaomi Amazfit GTR ponúka pri 1,39" rozlíšenie 454 × 454 pixelov. Displej oboch verzií kryje ochranné sklo CORNING® Gorilla® Glass 3. generácie a hodinky disponujú vysokou odolnosťou aj pri náročnejšom športovaní.

Nadštandardná je ďalej výdrž batérie, ktorá pri Vívoactive 4 zvládne 8 dní bežného používania a 6 hodín pri GPS a hudbe. Menšia 4S verzia naproti tomu pochopiteľne zvládne o niečo menej, konkrétne 7 dní, prípadne 5 hodín s GPS a muzikou. Keďže mnohé smart hodinky vydržia iba jeden či niekoľko málo dní, je 7 – 8 dní obdivuhodný výsledok.

garmin; vivoactive;4;4s;smart hodinky;smartwatch; wearables;
Garmin Vívoactive 4 (45 mm) s grafom hydratácie a výpočtom telesných údajov.

Garmin Vívoactive 4(S) – navrhnuté pre športovcov

Ako vyplýva zo samotného názvu, rad Garmin Vívoactive je určený najmä aktívnym jedincom. Zatiaľ čo mnohé iné inteligentné hodinky ponúkajú monitoring len niekoľkých druhov športov, je to práve rad Vívoactive, ktorý disponuje širokým výberom pohybových aktivít. Medzi nimi nájdeme veslovanie, horolezectvo, eliptický trenažér, kardiotréning, jogu, pilates či dychové cvičenia. Ďalej nechýba ani lyžovanie, snowboarding, paddleboarding, cyklistika, a dokonca aj plávanie s detekciou niekoľkých odlišných štýlov. Úplnou novinkou je potom možnosť sledovať tep aj pod hladinou, čo je pomerne inovatívna funkcia, ktorú len tak niekde nenájdeme. Samozrejmosťou teda je vodotesnosť do 50 metrov (5 ATM).

V Garmin Vívoactive 4(S) neprídeme ani o meranie chôdze, pokročilé funkcie na monitorovanie golfu alebo behu vonku aj na bežeckom páse. Zvoliť možno tiež obľúbené športy, ktoré sa budú zobrazovať prednostne, takže nie je potrebné vo veľkom výbere zakaždým hľadať svoj obľúbený režim. Mnohí používatelia určite ocenia aj zobrazenie animovaných cvikov priamo na hodinkách. V prípade kardia, silového tréningu, jogy a pilates sú k dispozícii celé tréningy. Stačí sa nechať viesť.

Pohyb sa samozrejme počíta aj v prípade, keď sa práve nevenujeme vyčerpávajúcim športovým aktivitám. Garmin Vívoactive 4(S) nám tak kedykoľvek prezradí počet prejdených krokov, spálené kalórie, prekonanú vzdialenosť a pri dlhom sedení nás zase upozorní, že je čas sa trochu ponaťahovať. Pri vytrvalostných športoch samozrejme využijeme tiež zobrazenie srdcovej frekvencie, ktorú je vhodné udržiavať na správnej hodnote. Jedine tak dospejeme k ideálnym výsledkom a pevnému zdraviu.

garmin; vivoactive;4;4s;smart hodinky;smartwatch; wearables;
Garmin Vívoactive 4S – meranie dychu, telesné hodnoty, menštruačný cyklus a hydratácia.

Jedny hodinky, maximum údajov

Pohyb je síce zdravý, ale zanedbávať nemožno ani iné ukazovatele. Preto sú inteligentné hodinky Garmin Vívoactive 4(S) pripravené monitorovať hneď niekoľko dôležitých údajov. V prvom rade je to spánok, kde je rozlišovaná ľahká, hlboká a REM fáza. Pre ešte dokonalejší prehľad je potom sledovaný tiež dych a Pulse Ox. Ďalšou zaujímavou funkciou je meranie stresu, vďaka ktorej ľahko zistíme, nakoľko sme po celý deň zaťažení. Keď totiž niečo máme „čierne na bielom“ a vieme, že to nie je iba náš pocit, je zmena hneď o niečo ľahšia.

Smart hodinky Garmin Vívoactive 4 a 4S tiež disponujú inteligentnou funkciou V02 max. Tá monitoruje množstvo kyslíka, ktoré je telo schopné využiť, čo značne ovplyvňuje kondička. VO2 max možno teda chápať ako nepriamy ukazovateľ našej fyzickej zdatnosti, a údaj sa tak s pravidelným cvičením samozrejme rýchlo zlepšuje. Pri kyslíku ešte zostaneme. K dispozícii je totiž tiež už spomínaný Pulse Ox, ktorý zjednodušene povedané meria množstvo kyslíka v krvi, a to ako vo dne, tak aj v noci.

garmin; vivoactive;4;4s;smart hodinky;smartwatch; wearables;
Garmin Vívoactive 4S z rôznych uhlov.

Z tepovej frekvencie, stresu a aktivity je ďalej vypočítavaný tzv. Battery Energy Monitor. Tento údaj jednoducho ukazuje, koľko energie nám ešte zostáva, a to v hodnotách 1 až 100 (možno chápať ako percenta). Ide o zostávajúcu energiu naprieč mnohými dňami, a nízke hodnoty tak môžeme mať aj ráno, najmä po nadmernej niekoľkodennej záťaži a minime odpočinku. Nie je však potrebné snažiť sa zachovávať čo najviac energie. Športové aktivity síce vyčerpávajú aktuálnu energiu, ale z dlhodobého hľadiska vytvárajú väčšiu výdrž.

Okrem toho je sledované správne dýchanie, a to 24 hodín 7 dní v týždni, vo dne aj v noci. Vedľa bežného režimu možno dych sledovať už iba pri joge a dychových cvičeniach, nie pri samotnom športe. Aj napriek väčšej spotrebe batérie sa niekedy hodia aj navigačné technológie, či už ide o GPS, GLONASS, alebo Galileo. S orientáciou nám pomôže tiež kompas, akcelerometer, gyroskop (novinka), rovnako tak oceníme teplomer či detekciu pádu používateľa.

garmin; vivoactive;4;4s;smart hodinky;smartwatch; wearables;
Garmin Vívoactive 4 a 4S sú perfektnými spoločníkmi pri aktívnom športe aj duchaplnej relaxácii.

Muzika, platby aj pitný režim. Inteligentné funkcie nesklamú

Pre lepšiu náladu, ale aj výkon pri športe, si radi pustíme nejakú tú obľúbenú hudbu. Novo ju možno počúvať priamo cez hodinky, stačí pripojiť bezdrôtové slúchadlá a môžeme si ísť napríklad zabehať. Ťažký mobil už tak nikdy viac nebude prekážať žiadnej našej aktivite. Garmin Vívoactive 4 a 4S zvládnu uložiť až 500 skladieb, čo na nejaký čas určite postačí. Kým v predchodcovi Vívoactive 3 chýbalo prehrávanie hudby bez prepojenia s mobilným telefónom, záujemcovia si mohli objednať špeciálnu edíciu Vívoactive 3 Music. Vívoactive 4 a 4S však túto funkciu ponúkajú priamo, a nemusíme tak zbytočne premýšľať, či zaobstarať klasickú, alebo hudobnú verziu.

Okamžité zaplatenie bez zbytočného zdržiavania v podobe vyťahovania peňaženky či smartfónu potom umožňuje bezkontaktné platenie skrz Garmin Pay. Uvoľníme si tak ruky, ktoré môžeme jednoducho využiť napríklad na skladanie nakúpeného tovaru do tašky. Pri množstve dnešných povinností možno tiež ľahko opomenúť dodržiavanie správneho pitného režimu. Aj na to však myslia smart hodinky Garmin Vívoactive 4/4S. Pri pití jednoducho zadáme, koľko sme toho práve vypili, a prehľadný graf nám následne ukáže, do akej miery sme boli cez deň hydratovaný. Túto funkciu samozrejme nie je nutné používať neustále a môžeme ju využiť napríklad len na zmapovanie aktuálnych zvykov.

Pre nežnejšie pohlavie je navyše pripravená funkcia sledovania menštruačného cyklu. Práve ten ovplyvňuje fyzické aj psychické fungovanie a spojitosť možno nájsť aj s výživou. Ďalej Vívoactive 4 a 4S nepohrdne ani všednejšími funkciami, ako je kalendár, nájdenie hodiniek/mobilného telefónu, predpoveď počasia a napríklad aj možnosť stiahnuť nové ciferníky a aplikácie. Pre tých, ktorí chcú byť neustále v obraze, sú pripravené notifikácie o prichádzajúcich hovoroch, SMS, ale napríklad aj e-mailoch. O prepojenie s čímkoľvek ostatným sa potom starajú technológie Bluetooth®, ANT+® a novo dokonca aj WiFi®. Ďalšou vychytávkou je možnosť upraviť ciferník, ktorý sa zobrazuje pri určitej aktivite. Pri behu si tak možno zvoliť, ktoré údaje na obrazovke uvidíme.

Garmin Vívoactive 4 a 4S: dostupnosť a cena

Smart hodinky Garmin Vívoactive 4 a 4S na slovenský trh preniknú na prelome septembra a októbra 2019. Počiatočná cena je určená na 329,99 €, prípadne 299,99 €, v závislosti od zvolenej verzie. Predstavené boli štyri farebné verzie Vívoactive 4S (Grey Black, Silver Gray, LightGold Pink a RoseGold White) a dva modely Vívoactive 4 (Grey Black a Silver Gray). Všetky spomínané farby sú dostupné aj na našom území. Nielen pre úplných začiatočníkov pripravila spoločnosť Garmin krátke výukové videá (ukážka vyššie), ktoré sú dostupné na oficiálnom Youtube kanáli. Upozorňujeme však, že k dispozícii sú len v anglickom jazyku.

Smart hodinky Garmin Vívoactive 4 a 4S sú poctivou inováciou doterajšieho obľúbeného tretieho radu. Zameriavajú sa predovšetkým na športové využitie, a tak sme sa vedľa druhej verzie a druhého tlačidla dočkali len minimálnych zmien v dizajne a bohužiaľ aj priemerného displeja. O to viac sa Garmin zameral na pridanie nových funkcií, či už ide o počúvanie hudby priamo z hodiniek, detekciu pádu používateľa, či prepracovanejšie dychové cvičenia. Pri hodinkách tradične zostáva presná GPS, Garmin Pay, vodotesnosť 5 ATM, sledovanie tepovej frekvencie, pohybových aktivít aj spánku. Hlavný dôraz je kladený na veľký výber športov a prepracované režimy merania aj vedenia používateľa. Vívoactive 4 a 4S sú jednoducho inteligentné hodinky stvorené priamo pre športovcov.

i Mohlo by vás zaujímať

Print
P-DC1-WEB01
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info