Tehotenstvo po týždňoch: 10. týždeň

Catalogue

Article

Aktualizované 

Ste práve v 10. týždni tehotenstva? Tak to si pravdepodobne nejakých zmien všímajú vaši blízki, rodina, ale napríklad aj kolegovia v práci. Vaše telo teraz reaguje na zvýšené dávky hormónov častou únavou, návalmi tepla, alebo občasnou podráždenosťou, čo môže niekomu napovedať, že sa s vami niečo deje. V 10. týždni, teda v polovici 3. mesiaca tehotenstva, preto prichádza vhodná doba popremýšľať nad tým, kedy a akým spôsobom svoje tehotenstvo oficiálne oznámite. Potešujúce je, že riziko potratu s pribúdajúcimi týždňami postupne klesá a vaše bábätko sa pomaly stáva plodom s ľudskou podobou. Vy by ste mali dbať hlavne na pravidelný príjem všetkých dôležitých látok, ktoré sú potrebné na jeho zdravý rast a vývoj.

Plánujeme bábätko

Obsah článku 10. týždeň tehotenstva

10. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Veľkosť bábätka v 10. týždni tehotenstva by sme mohli prirovnať k stredne veľkej jahode s váhou okolo 5 gramov a dĺžkou približne 35 mm. Od tejto chvíle tiež počujete od svojho lekára, že sa vaše bábätko už nenazýva embryom, ale plodom. S akými kľúčovými vývojovými zmenami prichádza 10. týždeň tehotenstva?

Dotvára sa tvárová časť

Tvár plodu získava v 10. týždni tehotenstva reálnejšiu ľudskú podobu, hoci hlava stále tvorí takmer polovicu jeho dĺžky. Zreteľne možno rozpoznať nos a oči so základmi viečok, ústny otvor je už ohraničený a výrazne zúžený, začínajú v ňom byť viditeľné drobné zubné puky. Zrastom hrbolčekov v blízkosti vonkajšieho zvukovodu dochádza k vzniku malej ušnice. Pre 10. týždeň tehotenstva je tiež charakteristické výrazné stenčenie v krčnej oblasti, ktoré delí hlavu a trup.

i

Vedeli ste, že sa u plodu už v 10. týždni tehotenstva vyvíjajú reflexy? Začína preto reagovať pohybom na podráždenie, a dokonca môže vnímať aj bolesť!

Pokračuje vývoj vnútorných orgánov

Drobné telíčko sa začína pomaly napriamovať, čo má za následok aj presun a vývoj niektorých vnútorných orgánov. Obličky sa presúvajú do hornej časti brucha, kde tiež zaujmú svoju konečnú polohu, pľúca, žalúdok aj črevá pokračujú naďalej vo svojom vývoji.

Aktívne vo dne, spiace v noci

Vzhľadom na to, že bábätko má už v tomto období režim rozdelený na spánok a bdenie, môžeme u neho zaznamenať aktívny pohyb končatín. Ak ho práve pri ultrazvukovom vyšetrení zastihnete vo fáze bdenia, ukáže vám, ako kope nohami a dotýka sa pred telíčkom rukami.

i

Predstavte si, že bábätko na ultrazvuku môžete nielen vidieť, ale dokonca môžete už aj počuť zvuk jeho srdiečka! Musí byť však dobre natočené, aby jeho poloha umožnila počúvanie prvých srdcových oziev.

Štartuje vývoj pohlavných orgánov

Na konci 10. týždňa tehotenstva už takmer nezaregistrujete chvostový koniec zárodku, zato sa však medzi dolnými končatinami začínajú tvoriť dva otvory. V prednom otvore vzniká spoločné ústie na močové a pohlavné cesty, zadný otvor slúži ako vonkajšie vyústenie tráviacej trubice. Hoci sa už pozdĺž predného otvoru začínajú tvoriť základy vonkajších pohlavných orgánov, 10. týždeň tehotenstva ešte nie je adekvátny na rozpoznanie a určenie pohlavia zárodku.

Desiaty týždňa tehotenstva
Desiaty týždeň tehotenstva sa už vaše bruško môže mierne zväčšovať.

10. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

10. týždeň tehotenstva si už aj vaše okolie môže všimnúť fyzických zmien na vašom tele, a tak skúste popremýšľať, kedy nastane vhodná doba oznámiť vaše tehotenstvo svojim blízkym, prípadne svojmu zamestnávateľovi.

Tehotenské príznaky v 10. týždni tehotenstva

10. týždeň tehotenstva znamená pre budúcu mamičku minimálny váhový prírastok, približne 1 – 2 kg. Vaše telo začína reagovať na zvyšujúcu sa tepovú frekvenciu a objem krvi v tele, v dôsledku čoho môžete pociťovať návaly tepla a potenie. Tiež sa rýchlejšie unavíte, preto sa snažte dodržiavať pravidelný spánkový režim a odpočívajte častejšie počas dňa. Vo vašej maternici veľkosti pomaranča pokračuje vývoj placenty, ktorá už čoskoro začne zásobovať plod kyslíkom a výživnými látkami.

i

Niektoré ženy môžu zaregistrovať, že ich prsné bradavky po stlačení produkujú tmavo žlté kvapôčky, tzv. kolostrum. Nie je to nič neobvyklé, mliečne žľazy sa takto pripravujú na budúce dojčenie.

Veľkosť bruška 10. týždni tehotenstva
Ak si pravidelne meriate obvod svojho bruška, možno v 10. týždni tehotenstva už zaregistrujete pribúdajúce centimetre.

Podpora krvného obehu ako prevencia proti vzniku kŕčových žíl

10. týždeň tehotenstva začína tiež náročnejšia práca pre vaše srdce. To vám od tejto chvíle začína pumpovať do žíl viac krvi a po 30. týždni tehotenstva jej vaše telo bude obsahovať o 40 – 50 % viac, než tomu bolo v čase pred tehotenstvom. Väčší objem krvi súvisí s potrebou zásobiť maternicu a placentu zvýšeným množstvom krvi. Je preto dobré už v tomto období podporiť krvotvorbu dostatočným príjmom železa a prijať určité opatrenia na podporu krvného obehu, ktoré vám neskôr pomôžu zamedziť vzniku kŕčových žíl. Doprajte si preto každý deň ľahkú prechádzku a občas v ľahu striedavo zdvíhajte nohy s podopretými kolenami. Ležať lekári odporúčajú skôr na ľavom boku a sedieť by ste mali bez prekrížených nôh.

    Rizikové zamestnanie v tehotenstve

    Ak vykonávate také zamestnanie, ktoré môže akýmkoľvek spôsobom ohroziť vaše tehotenstvo, mali by ste ihneď po zistení gravidity podniknúť potrebné kroky a dohodnúť sa so zamestnávateľom. Ten vás môže umiestniť na bezpečnejšiu pracovnú pozíciu alebo vám upraviť pracovnú dobu. Rizikovým zamestnaním najčastejšie býva práca v infekčnom prostredí, práca s chemickými látkami, ale aj práca neúmerne fyzicky náročná alebo práca na nočné smeny. Väčšina zamestnávateľov vychádza budúcim mamičkám v ústrety, takže môžete chodiť do práce, kým vám to umožní váš zdravotný stav.

    Migrény a mykózy v tehotenstve

    Na prelome prvého a druhého trimestra, niekedy však už v 10. týždni tehotenstva, dochádza k zvyšovaniu koncentrácie hormónu estrogénu, čo môže mať za následok vznik nepríjemných tehotenských komplikácií v podobe mykóz, prípadne bolestí hlavy až migrén.

    Migrény v tehotenstve
    Bolesť hlavy v tehotenstve môže prejsť až v silnú migrénu.

    Ako riešiť mykózy v tehotenstve?

    Meniaca sa hladina hormónov často tiež ovplyvňuje zloženie pošvovej mikroflóry, ktorá tak môže reagovať nepríjemným svrbením, pálením až hrudkovitým výtokom. Pokiaľ sa u vás objavia podobné príznaky, na nič nečakajte a okamžite sa objednajte k svojmu gynekológovi, ktorý vám predpíše vhodnú liečbu. Babské rady v tomto prípade neskúšajte, mohli by vám viac uškodiť a liečbu skomplikovať. Do návštevy lekára skúste len obmedziť cukor a noste výhradne bavlnenú spodnú bielizeň.

    i

    Ak pociťujete okrem nepríjemného pálenia a svrbenia tiež bolesť v podbrušku, ihneď sa dostavte k svojmu ošetrujúcemu lekárovi, prípadne kontaktujte najbližšiu pohotovostnú službu.

    Ako riešiť migrénu v tehotenstve?

    Občas môžu hormonálne zmeny u tehotných žien vyvolať nepríjemné bolesti hlavy, v niektorých prípadoch dokonca silné migrény. Pokiaľ k nim dochádza často a obmedzujú vás v bežnom fungovaní, opäť je dobré obrátiť sa na svojho lekára, ktorý vám predpíše vhodné lieky pre tehotné, ktoré vám od bolesti hlavy či migrény uľavia. Určitým spôsobom môžete proti bolestiam hlavy zabojovať tiež samé. Účinnú úľavu prináša správna strava v tehotenstve a pravidelný pitný režim. V prípade migrén sa odporúča vynechať kávu, tmavé mäso, tvrdé syry, kapustu, kvasnice, paradajky, zemiaky, čokoládu, cibuľu. Jedálniček pre tehotné by mal naopak obsahovať rybie mäso, ananás, čerešne či mandle. Viac o zdravom stravovaní v tehotenstve sa dočítate v našom článku Čo jesť a nejesť v tehotenstve. Veľkú úlohu hrá tiež pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, častý odpočinok a pomôcť môže tiež nácvik rôznych relaxačných techník či špeciálna joga pre tehotné. S tou môžete začať pokojne už desiaty týždeň tehotenstva.

    Dostatočný príjem železa

    Ak sa práve nachádzate v 10. týždni tehotenstva, zaraďte do svojho jedálnička potraviny s vysokým obsahom železa. Práve od 10. týždňa tehotenstva potrebuje vaše bábätko železo pre správny vývoj mozgu. Pre budúcu mamičku je železo tiež dôležité na tvorbu červených krviniek. Pokiaľ by ste ho nemali dostatok, mohlo by u vás dôjsť k anémii, ktorá by sa prejavila hlavne v poslednom trimestri častou únavou, bledosťou, slabosťou, ale tiež môže mať za následok nízku pôrodnú hmotnosť bábätka. V takom prípade vám najskôr lekár predpíše vhodné vitamíny pre tehotné so zvýšeným obsahom železa.

    Potraviny s vysokým obsahom železa

    • Chudé hovädzie mäso
    • Rybie mäso a plody mora
    • Vajcia
    • Strukoviny
    • Bobuľovité ovocie
    • Špenát či brokolica
    • Tekvicové aj slnečnicové semienka, mandle
    • Celozrnné potraviny
    • Pivovarské kvasnice

    i

    Aké ďalšie vitamíny a minerály v tehotenstve vaše telo potrebuje? Prečítajte si v článku Vitamíny a minerály v tehotenstve.

    Tipy na 10. týždeň tehotenstva:

    • Nezanedbávajte pohyb a okrem pravidelných prechádzok vyskúšajte tiež špeciálne cvičenia pre tehotné pod vedením odbornej fyzioterapeutickej asistentky. Poradí vám, aké konkrétne cviky môžete vykonávať z pohodlia svojho domova aj ako pomocou rôznych techník zvládnete rozličné tehotenské ťažkosti. Viac o cvičení v tehotenstve zistíte v článku Ako cvičiť v tehotenstve.
    • V prípade, že vykonávate rizikové zamestnanie, požiadajte o úpravu pracovných podmienok alebo pracovného času tak, aby výkon vašej práce neohrozoval vaše bábätko.
    • Zaraďte do svojho jedálnička potraviny s vysokým obsahom železa aj vitamínu C, ktorý napomáha jeho vstrebávaniu. Ideálny je pohárik čerstvej pomarančovej šťavy denne alebo akékoľvek čerstvé ovocie obsahujúce vitamín C.

    Čo môžete očakávať v ďalšom týždni a ako sa bude ďalej vyvíjať vaše bábätko? Prečítajte si všetko o tom, ako prebieha 11. týždeň tehotenstva, nech ste pripravené na nové zmeny a nezabudnuteľné zážitky.

    Print
    P-DC1-WEB07
    We will call you and advise you professionally
    +420 225 340 120
    Order inquiry
    Question about the product
    Please enter your telephone:
    Call me
    We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
    More information Less info