Tehotenstvo po týždňoch: 39. týždeň

Catalogue

Article

Aktualizované

Koniec vášho tehotenstva sa nenávratne blíži a je nám jasné, že 39. týždeň tehotenstva už bojujete zo všetkých síl. S ťažkým bruškom aj starostlivými myšlienkami, ktoré sa najčastejšie točia okolo pôrodu, zdravia bábätka, ale aj okolo toho, ako všetko zvládnete a čo všetko sa pre vás zmení. Vaše obavy sú prirodzené a vypovedajú o tom, že všetko beriete zodpovedne a prispôsobujete sa vašej novej úlohe. Termín pôrodu už je tridsiaty deviaty týždeň naozaj na spadnutie a možné je, že si vaše bábätko k svojmu príchodu zvolí práve 39. týždeň tehotenstva. Preto sme sa v predposlednej kapitole zamerali na priebeh prirodzeného pôrodu a jeho jednotlivé fázy. Krôčik po krôčiku tak zmapujeme cestu dieťatka z matkinho lona, ktorého narodenie býva silným emotívnym zážitkom pre všetkých zúčastnených.

39. týždeň tehotenstva

Obsah článku 39. týždeň tehotenstva

39. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Vaše bábätko už je 39. týždeň tehotenstva donosené a zrelé k pôrodu, nič mu však nebráni v tom, aby ďalej pribúdalo na váhe. Jeho váha býva tridsiaty deviaty týždeň tehotenstva okolo 3 200 gramov a oproti predchádzajúcemu týždňu je o 1 cm dlhšie, meria teda krásnych 50 centimetrov. Ako rastie, zmenšuje sa jeho voľný priestor v maternici a ubúda aj plodová voda, takže mu býva 39. týždeň tehotenstva v brušku trochu tesno.

Flexibilná hlavička

Mozog dieťaťa je v 39. týždni tehotenstva úplne vyvinutý a po narodení je pripravený prevziať všetky riadiace funkcie organizmu. Chránia ho lebečné kosti, ktoré sú špeciálne prispôsobené tak, aby sa pri pôrode dokázali vzájomne prekryť a posunúť. Vďaka tomu môže dôjsť k zúženiu lebky a hlavička tak ľahšie prejde pôrodnými cestami.

Prekrývanie lebečných kostí umožňuje fontanela, pružné väzivo medzi jednotlivými kosťami lebky, ktorá si svoju pružnosť udrží približne do dvoch rokov dieťaťa, kedy dôjde k jej osifikácii čiže skostnateniu. Fontanelu budete môcť nahmatať na hlavičke bábätka a predstavuje citlivé miesto, ktoré býva častým ukazovateľom zdravotného stavu dieťaťa. V prípade dehydratácie alebo horúčky dôjde k jej prepadnutiu a pohmatom možno poznať, že je s bábätkom niečo v neporiadku.

i

Stav fontanely vášho bábätka bude kontrolovať pri pravidelných prehliadkach v novorodeneckej poradni aj váš pediater.

39. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

39. týždeň tehotenstva zaberá vaša maternica celý panvový priestor a tlačí tak na okolité orgány, čo vám spôsobuje značné nepohodlie. Normálne už pre vás nie je skoro nič, často aj obyčajné zdvihnutie sa z pohovky predstavuje nadľudskú úlohu. Dobu do pôrodu už nepočítate na dni, ale na hodiny či minúty.

i

Ako sa zabavíte pri bezsenných nociach? Príjemné čítanie vás rozptýli a zaspíte pri ňom skôr, než pred televíznou obrazovkou. Vyberajte si však knihy s ľahkou odpočinkovou tematikou, horory a detektívky si nechajte na inokedy.

39. týždeň tehotenstva
Starší súrodenec sa už tiež nemôže dočkať, až privíta svojho mladšieho bračeka alebo sestričku.

Tehotenské príznaky v 39. týždni tehotenstva

Mnoho mamičiek potvrdí, že sa tridsiaty deviaty týždeň tehotenstva cítia na pokraji svojich síl. Nejde len o čoraz väčšie a ťažšie bruško a iné tehotenské neduhy, 39. týždeň tehotenstva sa ku všetkému pridávajú tiež výkyvy nálad, ktoré dobre poznáte z počiatočných týždňov tehotenstva.

Červená tvár

V poslednom štádiu tehotenstva je váš krvný obeh veľmi zaťažený, a preto vás môže 39. týždeň tehotenstva prekvapiť nezvyčajné červené sfarbenie vašej tváre. Nestrachujte sa, tvár ako šlabikár vám po pôrode nezostane, akonáhle sa vášmu telu odľahčí od bábätkovskej záťaže, začervenanie samo vymizne.

Motor zvaný adrenalín

Všetci vás nútia odpočívať, vy však ešte tridsiaty deviaty týždeň tehotenstva cítite nutkavú potrebu upratať celú domácnosť a znovu prekontrolovať výbavičku pre bábätko. A nie je to len psychická záležitosť súvisiaca so syndrómom hniezdenia, ale cítite aj fyzické prejavy. Vaše srdce tlčie ako zbesilé, potíte sa a celkovo ste v neustálom napätí. Za všetkým hľadajte opäť hormón, tentoraz adrenalín, ktorého hladina sa s nadchádzajúcim pôrodom zvyšuje a núti vás k neustálej aktivite.

i

Už máte doma monitor dychu pre bábätko? Pokiaľ nie, nepanikárte. Môže ho pokojne zaobstarať otecko bábätka, než sa vrátite z pôrodnice. Ako funguje a prečo je dôležité ho používať hlavne v prvých mesiacoch po narodení, vám priblíži článok: Monitor dychu – dokáže včas upozorniť aj na SIDS

Priebeh pôrodu

Ak ste navštevovali niektorý z predpôrodných prípravných kurzov, iste ste sa detailne zoznámili s priebehom pôrodu a jednotlivými pôrodnými fázami. Nebude však na škodu si tridsiaty deviaty týždeň pripomenúť, ako každá pôrodná fáza prebieha a na čo je potrebné sa konkrétne zamerať.

Prvá doba pôrodná

Prvej dobe pôrodnej sme sa bližšie venovali v predchádzajúcich kapitolách hlavne v súvislosti s rôznymi uvoľňovacími technikami a uvoľňovacími polohami, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť pôrodné bolesti. Ide o dobu otváraciu, ktorá trvá väčšinou najdlhšie. U prvorodičiek okolo 8 – 12 hodín, v prípade ďalších pôrodov sa potom táto doba výrazne skracuje na 3 – 8 hodín. S jednotlivými kontrakciami dochádza k postupnému otváraniu maternicovej bránky, ktorá po dosiahnutí 10 centimetrov zaniká, až je vytvorená jednotná pôrodná cesta. V tejto dobe väčšinou dôjde tiež k odtoku plodovej vody po pretrhnutí plodového vaku.

Prvú dobu pôrodnú trávite väčšinou na špeciálne prispôsobenej predpôrodnej izbe, ktorá je vybavená rôznymi relaxačnými a uvoľňovacími pomôckami. Po dohovore s lekárom dochádza k aplikácii klystíru na vyprázdnenie čriev, prípadne k holeniu rodidiel, to je však už dnes individuálnou záležitosťou a záleží len na želaní rodičky. Môžete požiadať o epidurálnu či inhalačnú analgéziu, prípadne vám môžu byť podané lieky na uvoľnenie pôrodných ciest. Lekár vás chodí priebežne kontrolovať, vyhotovuje CTG záznam, počúva ozvy plodu, podľa potreby vykonáva vaginálne vyšetrenie. Akonáhle je vaše telo pripravené k ďalšej pôrodnej fáze, dochádza k prevozu na pôrodnú sálu.

Druhá doba pôrodná

Druhá pôrodná doba je nazývaná vypudzovacia a dieťa pri nej prechádza za pomoci kontrakcií maternicového svalstva a pôsobením brušného lisu pôrodnými cestami. Väčšinou táto fáza trvá od 10 do 30 minút a odohráva sa na pôrodnej sále, kde si rodička volí takú polohu, ktorá jej pri pôrode najviac vyhovuje. Lekársky tím sleduje v druhej dobe pôrodnej nepretržite ozvy plodu a celkový priebeh pôrodu. Akonáhle dôjde k prestrihnutiu pupočnej šnúry, nasleduje odber krvi z pupočníka na zistenie krvnej skupiny bábätka, Rh faktora a krvného pH. Ihneď po pôrode by malo byť bábätko priložené na matkin hrudník, aby ich dobre známy tlkot jej srdca upokojil.

Tretia doba pôrodná

V tretej pôrodnej dobe by malo dôjsť k odlúčeniu a vypudeniu plodových obalov a placenty z tela matky. Deje sa tak väčšinou prirodzene do 30 minút od pôrodu a bežné je, že je rodičke aplikovaná látka Metylergometrín podporujúca rýchle odlúčenie placenty a následné zavinutie maternice. Celý proces sťahovania maternice tiež urýchľuje priloženie bábätka k matkinmu prsníku ihneď po pôrode, pretože dôjde k okamžitému vylučovaniu oxytocínu. Pokiaľ nedôjde k vypudeniu placenty do 45 minút, je nutné pristúpiť k tzv. manuálnej lýzi, pri ktorej vám lekár podá lokálnu anestéziu a následne vyberie placentu ručne.

Štvrtá doba pôrodná

Po vypudení placenty zostáva žena ešte nasledujúce 2 hodiny na pôrodnej sále. Počas tejto doby prehliadne lekár placentu aj pôrodné cesty, a pokiaľ došlo pri pôrode k nástrihu či natrhnutiu hrádze, nastáva čas na ošetrenie pôrodných poranení. Ďalej je monitorovaný tlak, tepová frekvencia a teplota rodičky, pôrodná asistentka sleduje, ako prebieha zavinovanie maternice. Po dvoch hodinách je matka spoločne s bábätkom prevezená na oddelenie šestonedelia, kde sa o ňu postará ďalší odborný personál.

39. týždeň tehotenstva
Väčšina mamičiek s príchodom bábätka ihneď zabudne na pôrodné bolesti a nepríjemnosti.

i

Ešte pred tým, než nastúpite do pôrodnice, ujasnite si, čo všetko budete musieť po svojom návrate obstarať. Náš článok s názvom Čo zariadiť po návrate z pôrodnice vám pomôže a poradí, aby ste na nič dôležité nezabudli.

Tipy na 39. týždeň tehotenstva:

  • Už viete, kto vám bude v prvých dňoch po príchode z pôrodnice pomáhať? Či už mamička, kamarátka alebo váš partner, určite oceníte niekoho, kto za vás prevezme opraty v bežnom fungovaní domácnosti, a vy tak budete mať čas len pre seba a svoje bábätko.
  • Ak sa 39. týždeň tehotenstva doslova cítite nadopované adrenalínom, doprajte si príjemnú prechádzku na čerstvom vzduchu.
  • Tridsiaty deviaty týždeň tehotenstva si znovu prejdite pôrodný plán, ktorý hodláte predložiť v pôrodnici. Opakovanie je matka múdrosti, tak si všetko starostlivo naštudujte, nech sa potom vyhnete prípadnému dohadovaniu či nejasnostiam pri pôrode.

Či už náš seriál Tehotenstvo po týždňoch sledujete od začiatku alebo ste sa pripojili až na konci svojho tehotenstva, sme radi, že sme sa s vami v jeho priebehu mohli podeliť a zaujímavé rady a informácie. Dúfajme, že tiež kapitola 39. týždeň tehotenstva pre vás bola prínosom a že napríklad aj vďaka nej zvládnete pôrod svojho bábätka hravo a bez komplikácií. 40. týždeň tehotenstva náš rozsiahly seriál uzavrie, takže pokiaľ sa ešte vášmu bábätku nechce na svet, môžete sa začítať do poslednej kapitoly.

Print
P-DC1-WEB17
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info