During the Easter holidays 29.3. and 31.3. all our stores are closed except the AlzaDrive in Senec. On Easter Monday 1.4. all stores are closed, including AlzaDrive, however you can still use the delivery to our AlzaBoxes.

Ako na zdravé zuby

Catalogue

Každý sa chce pýšiť žiarivým úsmevom, denne predvádzať krásny belostný chrup a tešiť sa vďaka nemu pevnejšiemu zdraviu. Naše zuby však ohrozuje celé množstvo problémov: parodontóza, zvýšená citlivosť, kazy alebo zubný povlak. Mnoho ľudí trápia aj zažltnuté zuby a zápach z úst. Všetkým týmto nepríjemnostiam sa však možno vyvarovať správnou preventívnou starostlivosťou.

Jak pečovat o zuby
Zásady správnej starostlivosti o chrup
  • Pravidelne čistite chrup zubnou aj medzizubnou kefkou.
  • Vyberte si správnu zubnú kefku a dôkladne sa o ňu starajte.
  • Doplnkovo udržujte chrup v čistote pomocou zubnej nite, ústne vody aj bieliacich prípravkov.
  • Vyhýbajte sa nadmernej konzumácii sladkých a kyslých potravín a fajčeniu cigariet.
  • Minimálne 2-krát ročne navštevujte svojho zubného lekára.

Otázky týkajúce sa starostlivosti o zuby

Ako vybrať vhodnú zubnú kefku?

Na trhu je dnes celé množstvo zubných kefiek, ktoré sa líšia v mnohých parametroch, veľkosti, dĺžke hlavice, tuhosti štetín, dĺžke štetín aj ich smere. Hoci každému vyhovuje iný typ kefky, platia určité všeobecné rysy, ktorými by mala kefka disponovať:

• malá plocha umožňuje zamerať sa na jednotlivé zuby aj horšie dostupné miesta ústnej dutiny
• stredná tvrdosť štetín na normálny chrup, mäkké štetiny na citlivé zuby
• syntetické štetiny so zaoblenými koncami sú šetrné k ďasnám

 

Zuby je potrebné čistiť vhodnou kefkou a zubnou pastou aspoň 2-krát denne, po raňajkách a pred spaním, a to minimálne 3 minúty. S ďalšími 2 minútami počítajte pri (večernom) použití medzizubných kefiek. Odborníci neodporúčajú kefky s tvrdými štetinami ani silný tlak na kefku.

Ako sa starať o zubnú kefku?

Zubná kefka je základ dentálnej hygieny, pretože odstraňuje zvyšky jedla a zubný plak. Je preto nutné ju neustále udržiavať v čistote:

• Po každom použití ju dôkladne vyčistite pod tečúcou vodou, aby ste odstránili všetky baktérie.

• Každý deň ju dezinfikujte antibakteriálnou ústnou vodou.
• Obstarajte si na svoju zubnú kefku antibakteriálny krytk obsahuje aktívne látky na ničenie baktérií.
• Pri čistení zubov nevyvíjajte na kefku príliš silný tlak skracuje sa tak výrazne jej životnosť.

• Dbajte na pravidelnú výmenu kefky približne každe 3 mesiace a vždy po chorobe.


TIP: V súčasnej dobe sú na trhu aj tzv. sanitizéry, ktoré spoľahlivo ničia až 99 % mikroorganizmov usadených na zubnej kefke.

Ako správne čistiť zuby?

Správny postup čistenia je pre každého človeka individuálny. Vždy však postupujte smerom od ďasien k zubom, s uhlom kefky 45 stupňov, krúživými pohybmi a so zameraním na vonkajšie aj vnútorné plôšky zubov. Následne vodorovne čistite stoličky vrátane ich zadných a bočných strán. Nakoniec použite ústnu vodu, ideálne s obsahom fluoridov, ktoré v tejto forme pôsobia proti zubnému kazu dlhšie ako zubná pasta. Fluoridy spevňujú zuby, spomaľujú postup zubného kazu a zvyšujú odolnosť skloviny voči kyselinám z potravy.

Nezáleží ani tak na tom, či použijete klasickú zubnú kefku alebo elektrickú, ako skôr na tom, či si čistíte zuby pravidelne a tak dlho, kým nie sú úplne hladké, bez povlaku.


TIP: Nečistite si zuby bezprostredne po jedle, kedy sú vystavené pôsobeniu kyselín. Vyčkajte aspoň pol hodiny, prípadne ich neutralizujete syrom alebo čerstvou zeleninou.

Ako účinne riešiť najčastejšie problémy ústnej dutiny?

Veľmi rozšíreným problémom ústnej dutiny sú zubné kazy a zápaly ďasien, s ktorými sa počas života stretne až 90 % Slovákov. Hlavnou príčinou zubného kazu, paradentózy aj zubného kameňa je zubný povlak. Pri jeho odstraňovaní je podstatná správna technika, dobrá kefka a dostatočne dlhé čistenie zubov. Z dôvodu častého výskytu kazov v medzizubných priestoroch má byť samozrejmosťou aj používanie medzizubných kefiek a zubnej nite. Rozšírená je aj senzitivita, zvýšená citlivosť zubov. Odporúčame menej tlačiť na zubnú kefku a používať špeciálne zubné pasty, ktoré zmiernia bolesť a vytvoria ochrannú bariéru.

Všetkým problémom v ústnej dutine možno predísť dôslednou preventívnou starostlivosťou o zuby. Podstatné je ovládnuť čistenie zubov na mieru odporúčané odborníkom. Ten môže pomôcť odstrániť zápal dokonca už za jediný týždeň.


Vyskúšajte masáž ďasien proti paradentóze. Kedykoľvek si spomeniete, prechádzajte prstami od ďasien k zubom a jemne k nim pritláčajte sliznicu.

Aká doplnková starostlivosť by mala byť súčasťou prevencie?

Máte pocit, že hoci svoje zuby čistíte poctivo a správne, stále to nie je ono? Skúste 2-krát denne používať antiseptickú ústnu vodu, ktorá znižuje zápach a množstvo povlaku až o polovicu. Nepríjemnému zápachu z úst predídete aj používaním medzizubných kefiek, zubných nití a aj špeciálnych škrabiek určených na odstránenie nepríjemného povlaku z jazyka.

Zdraviu aj kráse slúžia prostriedky na bielenie zubov, bieliace pasty, gély či špeciálne lampy na domáce použitie. Nič však nenahradí pravidelné kontroly u zubného lekára.


TIP: Po bielení zubov lampou niekoľko hodín nefajčite, dva dni sa vyhnite pôvodcom škvŕn na zubnej sklovine  káve, čiernemu čaju, červenému vínu, nápojom a pokrmom s obsahom farbív.

Ako sa starať o detský chrup?

S čistením detského chrupu začnite už po prerezaní prvého zúbka  najprv používajte mulový štvorček, neskôr prejdite na malú a jemnú detskú kefku. Zúbky stačí čistiť ráno po prebudení a večer pred spaním, buď bez pasty, alebo s použitím detských zubných pást. Ich zloženie je prispôsobené na to, aby ich deti mohli aj prehĺtať. Často a dôkladne detský chrup prezerajte, či je čistý a nie je na ňom usadený povlak. Dbajte aj na to, aby dieťa bezprostredne po čistení nekonzumovalo nič sladké, ani kyslé.

Po prerezaní prvých zúbkov návštívte zubného lekára, aby si dieťa čo najskôr zvyklo na prostredie ordinácie. Od 2 rokov by mal byť detský chrup preventívne kontrolovaný odborníkom už pravidelne v polročných intervaloch, a to aj vtedy, keď sa vám zdá, že je v poriadku.


TIP: Kúpte vašej ratolesti aj detskú ústnu vodu, ktorá ju k starostlivosti o svoje zúbky naláka predovšetkým ovocnou príchuťou a rozprávkovým motívom na obale.

Zubné kefky
  • Na každodenné čistenie zubov
Doplnky zubnej starostlivosti
  • Na vzornú preventívnu starostlivosť o zuby aj celú ústnu dutinu

Ďalšie tipy

...na dosiahnutie ešte krajšieho chrupu
  • Príliš časté čistenie zubov je paradoxne škodlivé, pretože extrémne namáha sklovinu.
  • Ak chcete mať žiarivo biele zuby, vyhnite sa káve, čiernemu čaju, červenému vínu a fajčeniu.
  • Zuby prirodzene vybielite jahodami, mrkvou, listovou zeleninou, kokosovým olejom a kurkumou.
  • Čistite si aj povrch jazyka, najmä jeho zadnú časť, a pite dostatok čistej vody.
  • Nešetrite na prevencii a okrem bežných stomatologických prehliadok navštevujte aj dentálneho hygienika.
Print
P-DC1-WEB06
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info