Alzaboxy Q1

Werewolf the Apocalypse – Earthblood (RECENZIA) – Tuctová akcia plná krvi

Catalogue

• Autor: Ondřej Zeman

Temný vesmír World of Darkness, kde sa popri ľudí preháňajú tiež monštrá rôzneho druhu, sa tento rok dočká rovno troch hier. Zatiaľ čo pri dvoch tituloch zameraných na upírov zatiaľ nie je isté, či nakoniec dorazí, kúsok orientovaný na vlkolakov pristál pred pár dňami v našej redakcii. A keďže máme toto univerzum radi, nelenili sme a ihneď sme sa vo Werewolf the Apocalypse – Earthblood pustili do krvavého vyčíňania, z ktorého tu pre vás máme report v podobe recenzie.

Werewolf the Apocalypse – Earthblood; wallpaper: cover

Zdroj: Cyanide

Alza Magazín

Werewolf: The Apocalypse – Earthblood (hra) | World of Darkness (IP)

Akčnú adventúru Werewolf: The Apocalypse – Earthblood vyvíja štúdio Cyanide a vydáva spoločnosť Nacon. Hra vychádza 4. 2. 2021 na PC, PS4, PS5, Xbox One a Xbox Series X/S bez českej lokalizácie a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenzia 

Werewolf the Apocalypse – Earthblood (RECENZIA PC) – Obsah článku

  1. Ekoteroristi majú vo Werewolf the Apocalypse – Earthblood pré
  2. Tri tváre Cahala
  3. Stereotyp je tu vaším denným chlebom
  4. Werewolf the Apocalypse – Earthblood je jedným z najslabších titulov od Cyanide Studio
  5. Recenzia Werewolf the Apocalypse – Earthblood: záverečné hodnotenie
  6. HW nároky na Werewolf the Apocalypse – Earthblood PC

Ekoteroristi majú vo Werewolf the Apocalypse – Earthblood pré


Pokiaľ vám pripadá akcia Greenpeace, či Deti Zeme nedostatočne razantná, príbeh Werewolf the Apocalypse – Earthblood vás vyložene nadchne. Odohráva sa totiž v alternatívnej verzii nášho sveta, kde tieto skupiny spolupracujú s vlkolakmi, pre ktorých nie je vyvesovanie transparentov či polievanie nepriateľov kýblikmi s červenou farbou žiadnym riešením. Radšej volia cestu, pri ktorej tečie krv, praskajú kosti a vybuchujú drevárske mašiny. Sebakontrola totiž nepatrí medzi ich najsilnejšie stránky. Hlavným hrdinom tohto rozprávania z univerza World of Darkness, v ktorom sa mimochodom odohráva napríklad tiež Vampire: The Masquerade – Bloodlines, je statný Cahal, ktorý sa spolu so svojou svorkou a bandou ekoteroristov aktívne zúčastňuje sabotáží zariadenia ťažobnej spoločnosti Endron.

Werewolf the Apocalypse – Earthblood; gameplay: väzenie

Mapy, po ktorých sa v Werewolf the Apocalypse – Earthblood pohybujete sú koridorového razenia, takže vám väzenie, do ktorého sa v priebehu hrania pozriete, príliš tesné pripadať nebude.

Zdroj: vlastný

Krvavý chodník, po ktorom sa Cahal v tomto kúsku vydal, je lineárneho razenia, takže sa po absolvovaní misie vždy ihneď vrhnete v ústrety ďalšiemu dobrodružstvu. Príbeh nie je aj napriek veľký potenciál, ktorý ponúkalo univerzum World of Darkness, nijako komplexný, proste a jednoducho cesta za pomstou s pár zaujímavými momentmi, ktoré rýchlo prekryje šeď v podobe nevýrazných postáv. Pomyselným záchranným lanom celého rozprávania sú prekvapivo na prvý pohľad nie príliš zaujímavo vyzerajúce voľby. Hoci pôsobia ako prvok majúci skôr kozmetickú úlohu, nakoniec jasne definujú určité pasáže, čím navyšujú znovu hrateľnosť celku. Škoda len, že tu nie sú prítomné úložné pozície, pretože bez nich si vplyv vašich rozhodnutí zistíte len novým rozohraním hry, čo sa každému asi chcieť nebude.

Werewolf the Apocalypse – Earthblood – Fight

Cahal je mašina na zabíjanie, ktorej dokáže dlhšiu dobu vzdorovať len máločo.

Zdroj: vlastný

Samotná prezentácia príbehu Werewolf the Apocalypse – Earthblood je bohužiaľ na priemernej úrovni. Videosekvencie, prostredníctvom ktorých je rozprávaný, totiž evokujú spomienky na staršie projekty z minulej dekády, čo pre tvorcov nie je úplne najlepšia vizitka. Pritom vo svojich predchádzajúcich dieloch boli schopní vytvoriť obstojné filmíky, čoho je dôkazom napríklad Styx: Master of Shadows, ku ktorému sa kvôli jeho kvalitám rád čas od času vraciam. Úprimne veľmi nechápem, prečo sa aj tentoraz vývojári z Cyanide Studio nevydali obdobnou cestou. Možno chceli skúsiť nové možnosti, ich experiment sa však príliš nevyviedol, kvôli čomu tu máme niečo, na čo sa jednoducho nepozerá až tak dobre. Tak snáď sa im nabudúce podarí lepšie.

Tri tváre Cahala


Prostredníctvom rôzne továrenské komplexy a ťažobné zariadenia má Cahal možnosť cestovať rovno v troch základných formách. Prvá, v ktorej sa hrá na obyčajného človeka, je určená primárne na ovládanie technických vymožeností a infiltráciu, pretože potetovaný plešoun v rozťahaných handrách v dave uhladených zamestnancov Endronu predsa „vôbec“ nevyčnieva. Jednou z výhod tejto formy je, popri už spomínaných, možnosť používať na tiché eliminácie orientovanú kušu a zbierať fľaštičky s alkoholom zvyšujúcich v prípade vypitia zúrivosť hlavného hrdinu. Ten si hodnotu svojho hnevu môže navyšovať buď chlastom, klamaním alebo tichými elimináciami. Čím viac ich pred premenou v tradične vyzerajúceho humanoidného vlka má, tým väčšiu má táto forma (Crinos) po transformácii silu.

Werewolf the Apocalypse – Earthblood; gameplay: duch Werewolf the Apocalypse – Earthblood; gameplay: kancelária

Ľudská forma hlavného hrdinu poskytovala veľký potenciál, škoda, že sa s ním tvorcovia viac nevyhrali a nedali Cahalovi väčší počet možností, ako ciele eliminovať. Možno by potom tichý postup stál za to.

Zdroj: vlastný

Aj keď sa Werewolf the Apocalypse – Earthblood hrá na to, že väčšinu situácií tu možno vyriešiť za pomoci tichého postupu vo vlčej koži alebo rovno v ľudskej podobe, nakoniec strávite veľkú časť vo forme, kedy je vaša postava po dvoch chodiacim vlkom. Prečo? Primárne kvôli skutočnosti, že stealth je tu spracovaný absolútne otrasne. Mŕtvoly nie je možné odpratávať, strážcovia občas reagujú na nezmyselné podnety, alebo úplne ignorujú zjavné, čo často vedie k ich smrti. Kradmý postup na spomínané nedostatky preto veľmi rýchlo hodíte za hlavu a veľkú časť hry absolvujete v bojovej forme. Ako nakoniec vaša cesta skončí, bolo zrejme jasné aj tvorcom, takže si na transformáciu v Crinose a jeho samotnom dizajne skutočne dali záležať.

Kým ľudská (Homid) a vlčie forma (Lupus) sú dosť nedopečené transformácie a hlavný hrdina je v nich schopný stráže len zrážok za pomoci obmedzeného množstva šípok a takedownov, už niekoľkokrát spomenutá vlkolačia premena (Crinos), to už je úplne iná pesnička. V okamihu, keď do vás protivníci vo zvyšných dvoch telesných skupenstvách začnú páliť a zasiahnu vás, začnete sa po vzore zeleného zúrivca Hulka na zemi preklikávať do podoby po dvoch nohách sa pohybujúceho chlpatého monštra, ktoré by možno mohlo s kultovým silákom aj merať sily. Do momentu, než sa premeníte, nestrácate životy. Akonáhle však premena skončí, je potrebné sa pustiť naplno do boja, v rámci ktorého máte možnosť prepínať medzi dvoma režimami: rýchlym a silným.

Werewolf the Apocalypse – Earthblood - Red Talon

Súboje s bossmi nie sú veľkou výzvou, stačí len si ich trošku držať od tela a máte vyhrané.

Zdroj: vlastný

Prvý režim orientovaný na rýchlosť je určený primárne pre tých, ktorí radi hopkajú po miestnosti a počas uhýbania guľkám a úderom eliminujú rýchlymi, avšak nie príliš efektívnymi údermi všetko, čo sa ich snaží zabiť. Tým, ktorí podobne ako ja veľmi radi nehopsajú, iste sadne druhý variant, zameraný primárne na ťažkopádne údery a vyššiu odolnosť. Medzi bojovými štýlmi je možné počas boja kedykoľvek bez penalizácie prepnúť, čo sa vám neraz bude hodiť. Nech už bude Cahal v ktorejkoľvek verzii Crinose, vždy mu je umožnené užívať schopnosť regenerácie, rôzne špeciálne výpady a zúrivosť maximalizujúcu dočasne jeho bojové zručnosti. Každú jeho formu, schopnosť aj vojnový štýl možno vo Werewolf the Apocalypse – Earthblood mierne vylepšiť za pomoci zručnostných bodov získaných počas hrania.

Stereotyp je tu vaším denným chlebom


Bojové polia sú v tomto diele vždy jasne definované, takže sa vám nemôže stať, že by ste ich minuli alebo nedaj bože utiekli počas súboja. Po spustení alarmu, prípadne len čo sa premeníte na vlka, pred vami bude stáť vždy štartová skupinka. Aj keď nikto z vojakov nebude žiadne orezávatko, títo chlapci sú tu len na rozohriatie, pretože po ich zabití sa otvoria oceľové brány a do problémovej zóny nakráča ďalšia várka mäsa do mlynčeka. Opakovať sa to väčšinou bude raz až dvakrát, načo sa Cahal premení späť v človeka a opäť sa dá do zakrádania cez práve navštívený komplex.

Werewolf the Apocalypse – Earthblood; gameplay: Crinos Werewolf the Apocalypse – Earthblood; gameplay: poslední úder

Pri boji si Cahal každým úderom obnovuje časť zúrivosti, s ktorej pomocou sa môže liečiť a užívať rôzne ďalšie schopnosti. Je škoda, že škála zakončení nie je pestrejšia.

Zdroj: vlastný

Samotné strety sú skutočne zábavné tak prvé dve až tri hodiny hrania, počas ktorých spoznávate, ako čo funguje a hlavne sa stretávate s novými nepriateľmi, ktorí vyžadujú trošku iný spôsob porciovania. Dostaveníčko vo Werewolf the Apocalypse – Earthblood budete mať s klasickými vojakmi bez akéhokoľvek ochranného výstroju, ťažkoodencov, robotov, ostreľovačov s nočnou víziou a nadopovanými svalovcami nepríjemne pripomínajúcimi Banea z Batmana. Po absolvovaní určitého časového úseku vás však už nič veľmi neprekvapí. Bitky sú navyše nepríjemne primitívne aj na najvyššiu obtiažnosť, kvôli čomu po väčšine času stačí len zbesilo klikať a pozerať na to, ako sa okolo vás kopia mŕtve telá. Určitou formou výzvy sú súboje s bossmi, ani tí však nie sú prekážkami, ktoré by vás dokázali zastaviť na dlhšiu dobu.

Keď už sa tu rozpisuje o nepriateľoch, rozhodne nemôžem nespomenúť fungovanie umelej inteligencie. Tá v podstate nevyniká v žiadnom stave. Či už je v pohotovosti, alebo len stráži určitý priestor, vždy to robí ledabolo, ako by vás vyložene nabádala k tomu, aby ste jej riadených vojakov jednoducho rozmetali na kusy. Taktika nie je ničím, čo by bolo v jej slovníku, a nejaká tímová práca alebo starosť o miznúcich podriadených je jej tiež cudzia, čo som už mierne načal pri popisovaní dôvodov, prečo je bojová forma v Werewolf the Apocalypse jediná naozaj zábavná. Neraz sa mi stalo, že na mňa protivníci pri súbojoch len pozerali, z čoho mal môj vlkolak neskrývanú radosť. Úprimne som tak zlú AI už dlho nevidel, a to som mal možnosť za posledné roky uvidieť naozaj všeličo.

Werewolf the Apocalypse – Earthblood - Stealth

Nepriatelia sú schopní reagovať len na podnety v miestnosti, kam ich tvorcovia vložili. Akonáhle ju opustíte, môžete sa vo dverách pokojne postaviť pred nich a s nimi to nič robiť nebude.

Zdroj: vlastný

Tupá umelá inteligencia spolu s relatívne obmedzenou škálou nepriateľov predstavuje kokteil, ktorý je nutné dávkovať veľmi starostlivo a ani keď budete usrkávať skutočne malými dúškami, stereotypu sa nakoniec aj tak nevyhnete. Celok navyše stojí na koncepte automatických úložných pozícií bez možnosti ukladania, takže keď niekde niečo pokazíte, alebo vám hra jednoducho spadne, hocikedy vás vráti pokojne o dobrých pätnásť minút. Nedaj bože, keď náhodou namiesto na reload kliknete na hneď vedľa ležiaci reštart, to už máte postarané o dvojnásobnú zábavu.

Werewolf the Apocalypse – Earthblood je jedným z najslabších titulov od Cyanide Studio


Hry z produkcie Cyanide Studio hrám už niekoľko rokov. Niekedy sa im podarí vytvoriť slušné dielo, inokedy zase mierny nadpriemer, väčšinou však títo vývojári odvádzajú celkom obstojnú prácu, za ktorú sa s ich finančnými prostriedkami nie je potrebné príliš hanbiť. Pri tvorbe Werewolf the Apocalypse – Earthblood však bola väčšina tímu zrejme v horúčkach a práca bola zadaná nekvalifikovaným jedincom bez štipky kreativity a skúseností, ktorí jednoducho neboli schopní dosiahnuť kvalít, ktoré človek od autorov s mnohoročnou praxou očakáva. Najväčšími nedostatkami celku sú tupá AI spolu so stereotypom, ktorým zdatne asistuje nevýrazný príbeh so zastaranou grafikou. Pochváliť môžem tvorcu iba za metalový soundtrack, stredne vyvedené voľby a spracovanie bojovej formy, čo mi príde málo.

Werewolf the Apocalypse – Earthblood; gameplay: šipky Werewolf the Apocalypse – Earthblood; gameplay: mutant

Neviditeľné steny aj nepriatelia po mozgovej smrti patria medzi prvky, ktoré sú v Werewolf the Apocalypse – Earthblood vcelku bežné.

Zdroj: vlastné

• Zdroje: Vlastné


Werewolf the Apocalypse – Earthblood (RECENZIA)


Záverečné hodnotenie

Táto recenzia bola napísaná na PC verziu hry. Kópiu poskytol český distribútor Comgad.

        Hodnotenie4/10 PODPRIEMER
Verdikt:

Werewolf the Apocalypse – Earthblood je podpriemerná akcia, ktorá v ničom skutočne nevyniká. Navyše sa jej podarilo plne premárniť potenciál, ktoré univerzum World of Darkness ponúka. Venovať pozornosť by mu mali iba hráči nehľadajúci nič zložité. Tých totiž rozhodne nesklame. Ostatní by sa mali Werewolf the Apocalypse – Earthblood vyhnúť oblúkom.

Werewolf the Apocalypse – Earthblood; recenze

Klady

  • Soundtrack motivujúci vás ku zbesilejšiemu klikaniu
  • Spracovanie bojovej formy
  • Crinos Voľby definujúce svet okolo vás

Zápory

  • Celková zastaranosť
  • Tupá AI
  • Béčkový príbeh
  • Nevyužitý potenciál nebojových foriem
  • Rýchly nástup stereotypu
  • Občasné pády a bugy
  • Pre niekoho absencia úložných pozícií
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

My name is Ondřej Zeman. I've been playing video games since I was a kid, and over the past few years, my hobby has become a professional reality. Now, I write several dozens of video game reviews. I mostly play strategy games, turn-based RPGs, and quality FPS.

HW nároky na Werewolf the Apocalypse – Earthblood PC



Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 10 Windows 10
Procesor Intel Core i5-3470 / AMD FX-8370 Intel Core i7-8700 / AMD Ryzen 5 3600X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 650, 1 GB / AMD Radeon HD 7790, 1 GB NVIDIA GeForce GTX 780, 3 GB / AMD Radeon R9 290, 4 GB
Operačná pamäť 4 GB 8 GB
Pevný disk

• Zdroj: Epic Games (4. 2. 2021)

S akým herným PC na Werewolf the Apocalypse – Earthblood?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základná zostava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimálna zostava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i Mohlo by vás zaujímať
Vampire: The Masquerade - Coteries of New York Collector's Edition (PC) Steam
PC Game - electronic license, key for Steam, genre: Adventure
24.90 €
Buy
Available for download
Order Code: MVE005394
Vampire: The Masquerade - Shadows of New York - Deluxe Edition
PC Game - electronic license, key for Steam
16.79 €
Buy
Available for download
Order Code: MVE005396
Vampire: The Masquerade - Shadows of New York
PC Game - electronic license, key for Steam, English subtitles and voice-over, genre: Action
10.79 €
Buy
Available for download
Order Code: MVE005395
Vampire: The Masquerade - Coteries of New York (PC) Klucz Steam
PC Game - electronic license, key for Steam, English subtitles and voice-over, genre: Adventure game
19.90 €
Buy
Available for download
Order Code: MVE005393
Print
P-DC1-WEB14
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info