Dvojročná záruka teraz aj pre firmy Dyson

Ako pripojiť tlačiareň, nainštalovať ovládače a nastaviť základné funkcie?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Novo zakúpenú (ale aj staršiu) tlačiareň je vždy potrebné pripojiť, zvyčajne nainštalovať a niekedy aj nastaviť. Ako sa v procese uvedenia tlačiarne do prevádzky vyznať? Stručne si popíšeme pripojenie tlačiarne k jednému počítaču, ale aj do siete (drôtovo a bezdrôtovo), čo sú ovládače, ako ich získať a ako nainštalovať.

Ako pripojiť tlačiareň

Ako pripojiť tlačiareň (NÁVOD) – OBSAH

 1. Ako pripojiť tlačiareň: prostredníctvom WiFi, alebo káblom?
 2. Čo sú ovládače a ako nainštalovať tlačiareň?
 3. Nastavenie tlačiarne: ako na vypnutie stráženia hladiny a zvýšenie rozlíšenia obrázkov?
 4. Údržba tlačiarne: čistenie tlačovej hlavy a odstránenie prebytočného tonera

Ako pripojiť tlačiareň: prostredníctvom WiFi, alebo káblom?

Keď príde na pripojenie tlačiarne k počítaču, máme niekoľko možností. Tlačiareň je možné pripojiť drôtovo aj bezdrôtovo. Na káblové (drôtové) pripojenie štandardne používame USB alebo Ethernetový kábel, na bezdrôtové zasa sieť WiFi alebo Bluetooth. Záleží na tom, ako a kam presne chceme tlačiareň pripojiť: či k jedinému zariadeniu, alebo do miestnej siete. Pripojenie tlačiarne k jednému počítaču je veľmi jednoduché: obe zariadenia stačí spojiť USB káblom. Ak však chcete, aby bola tlačiareň viditeľná pre všetky počítače a mobily v sieti, bude pripojenie náročnejšie, hoci nie oveľa.

i Keby ste si s pripojením tlačiarne nevedeli rady, môžete využiť našu službu Inštalácia tlačiarne a skenera k notebooku/PC na diaľku.
Ako pripojiť tlačiareň
Keď tlačiareň pripojíte k WiFi routeru, môžete ju sprístupniť všetkým počítačom v miestnej sieti.

Vždy ide o to, akú máte tlačiareň. Spôsoby pripojenia tlačiarne sú nasledujúce:

 • WiFi (pripojenie do siete): WiFi modul je v prípade moderných tlačiarní takmer bežným vybavením. S jeho pomocou je možné realizovať pripojenie tlačiarne cez WiFi tak jednoducho, ako v prípade počítača alebo mobilu.
 • WiFi Direct (pripojenie k jednému zariadeniu): jedná sa o tzv. peer-to-peer bezdrôtové pripojenie. Tlačiareň vytvorí malú WiFi sieť, ku ktorej sa potom môžu okolité zariadenia nakrátko pripojiť. Ide skôr o bezdrôtovú alternatívu USB kábla než o sieťové pripojenie.
 • Bluetooth (pripojenie k jednému zariadeniu): veľmi podobný typ pripojenia ako WiFi Direct, avšak s využitím Bluetooth rozhrania, čo je praktické, pretože nie je potrebné v zariadení prepájať WiFi sieť (odpojiť sa od internetu).
 • Ethernetový kábel (pripojenie do siete): tradičný spôsob, ako urobiť sieťovú tlačiareň. Stačí, keď s tlačiarňou spojíte sieťovým káblom najbližší WiFi router alebo switch.
 • USB (pripojenie k jednému zariadeniu): úplne základný spôsob prepojenia tlačiarne s jedným zariadením. USB konektorom disponujú takmer všetky nové aj staré tlačiarne.
 • USB (pripojenie do siete): na vytvorenie sieťovej tlačiarne je možné použiť aj USB kábel, musíte však mať WiFi router s USB konektorom a zabudovaným tlačovým serverom. Pokiaľ ho máte, zvyčajne k nemu stačí tlačiareň pripojiť a router už sa o jej zviditeľnenie v sieti postará. Ak vaša tlačiareň tlačový server nemá, je možné dokúpiť externý modul.
 • Pripojenie cez LPT alebo sériové rozhranie: dnes už pomerne exotické porty sa v bežných kancelárskych tlačiarňach až na výnimky takmer nevyskytujú. Svoje uplatnenie však stále nachádzajú v špecifických prípadoch v priemyselnej alebo obchodnej sfére (automatické linky, pokladničné systémy a pod.).
i Akú možnosť zvoliť? Voľba závisí predovšetkým na konfigurácii tlačiarne. Z používateľského hľadiska je najjednoduchšie využitie USB kábla. Prepojenie počítača s tlačiarňou cez dátovú sieť má tú výhodu, že tlač je väčšinou rýchlejšia a zároveň môže tlačiareň využívať viac používateľov s možnosťou tlače z mobilných zariadení.

Pripojenie tlačiarne cez USB (NÁVOD)

Najčastejším spôsobom pripojenia bežných tlačiarní k PC je USB rozhranie. Káblom označovaným podľa typu konektorov AB sa takto prepojí tlačiareň priamo s PC.

tlačiareň, USB, pripojenie

Hoci je USB všadeprítomným konektorom, nemusí byť napojenie tlačiarne vždy bezproblémové. Dôvodom je odlišná implementácia komunikácie s tlačiarňou na strane výrobcov, najmä s ohľadom na rôzne kombinácie tlačiarní so skenermi, čítačkami kariet alebo správou stavu spotrebného materiálu a pod. Postup býva našťastie až na výnimky podobný, s jednoduchou zásadou: tlačiareň je pripájaná až po inštalácii softvéru, čo býva aj zdôrazňované napríklad prelepením USB portu na tlačiarni. Určite sa oplatí pozorne prečítať návod výrobcu.

Ako pripojiť tlačiareň prostredníctvom USB – všeobecný postup

 1. Vloženie CD alebo stiahnutie inštalačných súborov z webu výrobcu.
 2. Spustenie inštalácie.
 3. Pripojenie tlačiarne v okamihu, keď k tomu inštalačný program vyzve.
 4. Dokončenie inštalácie.

Pripojenie prostredníctvom LAN a WiFi (NÁVOD)

Napojenie tlačiarne, či už prostredníctvom WiFi, alebo LAN, je vo svojom postupe takmer zhodné. Rozdiel je iba v nevyhnutnosti zadávania parametrov pre WiFi pripojenie. Na strane tlačiarní neexistuje jednotný postup nastavenia IPv4 adresy (skladá sa zo štyroch čísel od 0 do 255, napr. 192.168.0.24) alebo WiFi parametrov a v prípade každého výrobcu je značne rozdielny. Je teda nevyhnutné starostlivo si naštudovať prislúchajúci návod. Každopádne by mala byť na konci známa IPv4 adresa, ktorá nie je prideľovaná DHCP serverom, ale tzv. statická alebo pevná.

Hoci sa môže nižšie uvedený postup javiť ako zdĺhavý, v skutočnosti zaberie iba pár minút času. Predovšetkým ho považujeme za univerzálnu cestu k bezproblémovo fungujúcej tlačiarni. Inštalačné aplikácie pre konkrétne zariadenia často vykonajú podobné nastavenia automaticky, ale v určitých situáciách nemusia viesť k správnemu výsledku.

NÁVOD – pripojenie prostredníctvom dátovej siete (LAN, WiFi)

 1. Vložte CD alebo stiahnite inštalačné súbory z webu výrobcu, bude potrebný súbor s koncovkou. inf.
 2. Zistite adresy IPv4 počítača – stlačte tlačidlo Štart, napíšte cmd a klávesom Enter spustite príkazový riadok, bez ďalšieho klikania potom napíšte príkaz ipconfig a opäť stlačte Enter.
 3. Na priloženom obrázku nižšie sú označené príslušné adresy. Pri bežnom pripojení PC je väčšinou aktívny iba jeden zo sieťových adaptérov, ale pre názornosť uvádzame aj situáciu s viacerými pripojeniami. Tu je nevyhnutné si vybrať také, ktoré zodpovedá rovnakej sieti, v ktorej je napojená tlačiareň.

  Pripojenie tlačiarne k PC

 4. Podľa vyššie uvedeného postupu otvorte Zariadenia a tlačiarne.
 5. V hornej lište vyberte príkaz Pridať tlačiareň. V tejto chvíli sa otvorí okno s možnosťou výberu sieťovej tlačiarne. Je potrebné vybrať voľbu Požadovaná tlačiareň nie je na zozname.
 6. V ďalšom okne vyberte možnosť Pridať tlačiareň pomocou TCP/IP adresy alebo názvu hostiteľa a stlačte tlačidlo Ďalej.

  Pripojenie tlačiarne k PC

 7. Vyplňte Hostiteľský názov alebo IP adresu: podľa toho, ako bola pridelená alebo nastavená na zariadenie. Názov portu sa vyplní automaticky a nie je potrebné ho meniť. Začiarkavacie políčko – Pomocou otázky vyhľadajte tlačiareň a automaticky vyberte ovládač, ktorý sa má použiť – sa ponechá nezaškrtnuté.
 8. V nasledujúcom okne sa stlačí tlačidlo Z disku.

  Pripojenie tlačiarne k PC

 9. Otvorí sa okno pre výber cesty ovládača, kde pomocou tlačidla Prehľadávať vyberieme cestu k ovládačom stiahnutým v 1. bode tohto postupu. Stlačíme OK a necháme ovládače nainštalovať.
  Pozn.: Pokiaľ už boli ovládače predtým na PC inštalované akýmkoľvek spôsobom, je taktiež možné ich v zobrazených zoznamoch vyhľadať podľa výrobcu a modelu tlačiarne a rovno ich použiť.
 10. V ďalšom kroku sa už iba môže upraviť názov tlačiarne tak, aby bol používateľom zrozumiteľný a inštalácia sa stlačením tlačidla Ďalej dokončí.
 11. Po dokončení inštalácie dôjde k výzve na tlač skúšobnej stránky, prípadne je možné ju ignorovať a stlačiť iba tlačidlo Dokončiť. Tým je inštalácia hotová.

Viac o pripojení pomocou Bluetooth a WiFi Direct

V určitých situáciách nie je klasická inštalácia tlačiarne potrebná, a dokonca nemusí byť z bezpečnostných dôvodov ani vhodná. Príkladom môže byť umožnenie tlače z cudzích počítačov alebo mobilných zariadení, ktorým nie je vhodné umožniť prístup do celej siete. Na takéto prípady sú tlačiarne nezriedka osadzované rozhraním Bluetooth alebo technológiou WiFi Direct.

tlačiareň, wifi, bluetooth, pripojenie

Nanešťastie je postup pre vzájomné prepojenie vždy úzko spojený s konkrétnym modelom tlačiarne aj pripojeného zariadenia, a nemožno tak určiť univerzálny postup. Návody výrobcov sú tu dobrými pomocníkmi na úspešné vytlačenie požadovaných dokumentov. V určitých prípadoch je inštalácia Bluetooth tlačiarne podobná predchádzajúcemu postupu, len s tým rozdielom, že sa v 6. bode zvolí príslušná voľba.

i Recenzie tlačiarní značky HPHP DeskJet 3700 Ink Advantage All-in-One (RECENZIA)
HP Sprocket, vrecková tlačiareň nielen na cesty (RECENZIA)

Hoci sú prenosové rýchlosti Bluetooth pomerne malé a vytlačenie najmä celostránkových fotiek môže zabrať pomerne dlhý čas, nespornou výhodou tejto technológie je, že sa dnes nachádza takmer vo všetkých mobilných telefónoch, tabletoch, notebookoch a pod. Bluetooth je tým pádom skôr vhodný na pripojenie prenosných tlačiarní na tlač pokladničných dokladov alebo fotiek malých formátov.

Tlačiareň zdieľaná v sieti (NÁVOD)

Inštalácia tlačiarne, ktorá je zdieľaná z iného počítača alebo servera, je typicky využívaná v podnikovej sfére, ale nie je problém podobný postup použiť aj v domácom prostredí. Dôležitou podmienkou je spustený počítač, cez ktorý je tlačiareň zdieľaná. Výhodou je podstatne jednoduchšia inštalácia na pripojených staniciach a jednotná správa tlače.

Návod:

 1. V domácom prostredí je prvým krokom tlačiareň nazdieľať. V rozhraní Zariadenia a tlačiarne kliknite na vybrané nainštalované tlačiarne pravým tlačidlom myši na otvorenie kontextovej ponuky a vyberte voľbu Vlastnosti tlačiarne. Na karte Zdieľanie stačí zaškrtať najlepšie všetky zaškrtávacie políčka a stlačiť OK. Ak by mal v sieti niekto ešte počítač staršej 32-bitovej architektúry, je možné pridať ovládače prostredníctvom tlačidla Ďalšie ovládače. Postup je potom podobný ako ten od 8. bodu vyššie.

  Pripojenie tlačiarne k PC

 2. Najjednoduchšou cestou, ako sa na sieťovú tlačiareň pripojiť, je jednoduché otvorenie Zariadení a tlačiarní rovnako ako v úvode článku, a potom postupovať podľa kapitoly Pripojenie prostredníctvom dátovej siete (LAN, WiFi) až k 4. bodu s tým rozdielom, že sa vyberie požadovaná tlačiareň zo zobrazeného zoznamu.

  Pripojenie tlačiarne k PC

 3. Po niekoľkonásobnom kliknutí na tlačidlo Ďalej dôjde k inštalácii požadovanej tlačiarne a konečnej výzve na ukončenie s možnosťou vytlačenia skúšobnej stránky.
 4. Ďalšou možnosťou je pri prehliadaní siete v prieskumníku nájsť zdieľanú tlačiareň a dvojitým kliknutím ju pripojiť a nainštalovať.
 5. Obe tieto metódy však vyžadujú správnu konfiguráciu na strane servera. Nie vždy sú tlačiarne, najmä vo firmách, takto viditeľné a vyžadujú zvláštne postupy. Tam sa však o nich väčšinou postarajú príslušní pracovníci, a nie je preto potrebné ich podrobne rozoberať.

Pripojenie cez paralelné alebo sériové rozhranie (NÁVOD)

Skôr pre zaujímavosť spomenieme aj možnosti pripojenia bežných tlačiarní prostredníctvom dnes už zriedka používaných portov typu LPT (paralelný) alebo RS232 (sériový). Predovšetkým dnešné počítače týmito portami bežne nedisponujú, a tak by prepojenie vyžadovalo ešte špeciálnu redukciu. Prenosové rýchlosti týchto portov sú navyše veľmi nízke, a tak vytlačenie napríklad stránky s fotografiami by vyžadovalo výrazne dlhší čas na tlač.

Samotná inštalácia býva podobná inštalácii tlačiarní v dátovej sieti, len sa v 5. kroku vyberie Pridať miestnu alebo sieťovú tlačiareň pomocou ručného nastavenia a v nasledujúcom okne sa vyberie príslušný port. Ďalšie kroky sú už podobné tým uvedeným vyššie.

Pripojenie tlačiarne k PC

Čo sú ovládače a ako nainštalovať tlačiareň?

Časy, kedy bolo nevyhnutné na základné sprevádzkovanie tlačiarne nainštalovať ovládače z priloženého CD, sú preč. Možnosť tu síce stále je, avšak vďaka najpoužívanejšiemu operačnému systému (Windows 10) môže byť inštalácia tlačiarne výrazne jednoduchšia a úplne automatická. Potom, čo do tlačiarne vložíte toner/atrament a papier, stačí ju už iba pripojiť k počítaču. Operačný systém väčšinu nových modelov tlačiarní rozpozná a umožní ich okamžité používanie.

Pripojenie tlačiarne
Inštalácia tlačiarne do počítača je dnes veľmi rýchla a často automatická. Ak však máte s pripojením tlačiarne nejaké problémy, mali by ste ručne nainštalovať softvér dodávaný výrobcom.
i Čo sú ovládače tlačiarne?

Ovládač je v počítačovom kontexte softvérový program, ktorý slúži na to, aby mohlo nejaké zariadenie správne spolupracovať so zvyškom systému. Samotný ovládač je zvyčajne neviditeľná séria nástrojov, s ktorou pracuje iba systém tak, aby používateľ nemusel nič riešiť. Výrobcovia počítačových periférií (vrátane tlačiarní) ale často k svojim ovládačom dodávajú aj nadstavbové programy, ktoré používateľovi umožňujú zariadenie nastavovať alebo využívať jeho pokročilé funkcie.

Existujú však aj staršie tlačiarne a staršie operačné systémy, pričom ani jedno príliš nespolupracuje s dnešnými štandardmi automatickej inštalácie. Preto je niekedy stále potrebné inštalovať ovládače ručne. To môžeme urobiť buď pomocou priloženého CD, alebo stiahnutím ovládačov z internetových stránok výrobcu. Ak máte k dispozícii optickú mechaniku, môžete do nej vložiť inštalačné CD, potom kliknúť na jeho ikonu v sekcii Tento počítač a nainštalovať softvér výrobcu podľa inštrukcií. Pokiaľ mechaniku alebo CD nemáte, ovládače nájdete na webových stránkach výrobcov.

Zariadenia a tlačiarne: kde a ako nastavovať tlačiarne? (NÁVOD)

Kedykoľvek je nevyhnutné na počítači s Windows 10 nejakým spôsobom pracovať s nastavením tlačiarne, existujú v podstate dve rôzne možnosti, kde sa tak dá urobiť. Hoci Microsoft s každou ďalšou aktualizáciou podobu rozhrania postupne prevádza do moderného šatu, stále je pre väčšinu akcií vhodnejšie využiť klasické ovládacie panely. Na účely konfigurácie tlačiarní je v ovládacích paneloch položka Zariadenia a tlačiarne. Kde však východiskový bod nastavenia tlačiarní nájsť?

Návod:

 1. Stlačte tlačidlo Štart (Symbol Windows na klávesnici alebo na displeji).
 2. Začnite písať na klávesnici Ovládací panel a v okamžiku, keď sa príslušná aplikácia objaví vo voľbách nad textovým riadkom, ju spustite.
 3. V zobrazenom okne vpravo hore pri voľbe Zobraziť podľa: vybrať Malé ikony.

  Pripojenie tlačiarne k PC

 4. Zo zoznamu spustite Zariadenia a tlačiarne.

  Pripojenie tlačiarne k PC

Kde prevziať ovládače pre vašu tlačiareň? (HP, Epson, Canon, Brother, Lexmark)

Keď sa prekliknete na web výrobcu, zadajte modelové označenie svojej tlačiarne, aby vám web zobrazil kompatibilné ovládače. Stiahnite ich pomocou tlačidla Stiahnuť alebo Download, po stiahnutí otvorte a nainštalujte podľa inštrukcií inštalačného programu.

Inštalácia WiFi tlačiarne do siete

WiFi konektivita je vo väčšine moderných tlačiarní samozrejmosťou, takmer všetci používatelia preto môžu mať doma sieťovú tlačiareň ľahko a rýchlo bez nevyhnutnosti odborného nastavovania. Tlačiareň stačí pripojiť k miestnej bezdrôtovej sieti a potom ju iba nastaviť v počítači. Povieme si, ako na to.

Ako pripojiť tlačiareň
Veľa výrobcov dodáva k svojim tlačiarňam aj mobilné aplikácie, z ktorých je možné tlačiareň ovládať aj nastavovať.

Pripojenie tlačiarne k miestnej sieti je možné vykonať tromi základnými spôsobmi:

 1. Na displeji tlačiarne: veľa tlačiarní disponuje displejom, na ktorom je možné prechádzať nastavenia tlačiarne vrátane spôsobov pripojenia. Pokiaľ má vaša tlačiareň displej, môžete v jej nastavení priamo nájsť voľbu WiFi pripojenia, vybrať bezdrôtovú sieť a tlačiareň k nej pripojiť. Buď budete môcť zadať heslo priamo na displeji, alebo tlačiareň k sieti pripojiť pomocou tlačidla WPS na WiFi routeri.
 2. Cez počítač: pokiaľ nemá vaša tlačiareň displej, môžete ju pripojiť k počítaču USB káblom, stiahnuť a nainštalovať softvér výrobcu (nájdete ho na odkazoch dostupných vyššie v tomto článku) a v ňom potom pre tlačiareň bezdrôtové pripojenie nastaviť. V zodpovedajúcej položke nastavenia stačí vybrať sieť a napísať heslo.
 3. Z mobilnej aplikácie: rad výrobcov dodáva k svojim tlačiarňam aj mobilné aplikácie dostupné na Google Play a v App Store. Po ich stiahnutí stačí zvyčajne pripojiť tlačiareň k mobilnému telefónu cez WiFi Direct. To urobíte tak, že na tlačiarni dlho stlačíte príslušné tlačidlo (s ikonou bezdrôtovej siete) a potom sa v mobile pripojíte k WiFi sieti, ktorej názov napovedá, že bola vytvorená tlačiarňou. Po pripojení by ste mali v aplikácii nájsť možnosť registrovať tlačiareň, pričom ju môžete pripojiť k domácej bezdrôtovej sieti pomocou názvu a hesla.
i Každý výrobca dodáva k svojim tlačiarňam iný softvér a rôzne modely sa do siete pripájajú rôznymi spôsobmi. Ak sa vám nedarí tlačiareň pripojiť spôsobmi popísanými vyššie, určite sa pozrite do manuálu tlačiarne, v ktorom nájdete presný návod na pripojenie vášho modelu.

Nastavenie tlačiarne: ako na vypnutie stráženia hladiny a zvýšenie rozlíšenia obrázkov?

Tlačiarne zvyčajne nie je potrebné nijako nastavovať, stačí ich pripojiť. Niektoré nastavenia, ktorých neznalosť môže niekedy skomplikovať tlačenie, však existujú. Jedným z prípadov je, keď do tlačiarne vložíte novú atramentovú kazetu a tlačiareň ju nerozpozná, a teda odmieta tlačiť z dôvodu nedostatku náplne. Tento problém môže nastať pri starších atramentových tlačiarňach, je preto dobré vedieť, ako ho riešiť. A riešenie nie je zložité: stačí niekoľko sekúnd podržať tlačidlo Stop/Reset, čím dôjde k vypnutiu stráženia hladiny atramentu, a vy tak môžete ihneď tlačiť ďalej.

Ako pripojiť tlačiareň
Na kvalitu tlače v dpi by ste mali myslieť už pri editácii fotografií v počítači.

Potom je možné ale naraziť aj na ďalšie, oveľa bežnejšie problémy, napríklad ako zvýšiť rozlíšenie obrázku tak, aby po vytlačení vyzeral dobre. Základom je strážiť hodnotu dpi (body na palec), v ktorej je udávané rozlíšenie pri tlači. Vyššie dpi sa rovná vyššej hustote bodov, a teda vyššej kvalite tlače. Ako ale určite mnohí vedia, veľkosť digitálnych fotografií sa udáva v megapixeloch. Koľko Mpx teda musí obrázok mať, aby mal po vytlačení dostatočnú veľkosť a kvalitu?

Záleží na tom, aké rozmery má vytlačená fotografia mať. Ideálnou hodnotou pre kvalitnú tlač je 300 dpi (alebo aj 600 dpi), na správne určenie veľkosti snímky v Mpx ale potrebujeme jednoduchý vzorec.

i [dĺžka strany fotografie v cm] = [dĺžka zodpovedajúcej strany fotografie v Mpx] × 2,54/dpi (300 alebo 600)

Príklad: 12 Mpx fotoaparát väčšiny súčasných telefónov iPhone zhotovuje fotografie v rozlíšení 4 288 × 2 848 px. Keď tieto rozmery dosadíme do vzorca, vyjde nám, že pri kvalitnej tlači (300 dpi) môžeme získať fotografie s rozmermi 36,3 × 24,1 cm. Ak sa uspokojíte s nižšou kvalitou tlače, môžete mať fotografie väčšie. Ak používate fotografický editačný softvér, môžete v ňom nastaviť dpi pre automatický prevod medzi Mpx a dpi. Už pri úpravách tak budete vedieť, aká veľká vaša fotografia môže byť.

Väčšina tlačiarní pracuje s hodnotami 300 až 600 dpi, pokiaľ však z nejakého dôvodu tlačí v nižšej kvalite (typicky 72 dpi), môžete predvolené dpi zmeniť. Postupujte nasledovne: Ovládací panel → Hardvér a zvuk → Zariadenia a tlačiarne → pravý klik na pripojenú tlačiareň → Predvoľby tlače. Ďalej vám s navigáciou bohužiaľ neporadíme, pretože ponuka sa pre každú tlačiareň líši. Hľadajte však heslá ako rozlíšenie a kvalita alebo dpi a potom nastavte najvyššiu hodnotu, akú vám ponuka ukáže.

Údržba tlačiarne: čistenie tlačovej hlavy a odstránenie prebytočného tonera

Aj tlačiareň je nevyhnutné pravidelne udržiavať a nie je hneď potrebné kvôli čisteniu navštevovať servis. Veľa toho totiž zvládnete doma, vrátane čistenia tlačovej hlavy. Postačí vám na to suchá handra, ktorá nepúšťa vlákna, a jemný štetec. Čistenie laserovej a atramentovej tlačiarne sa mierne líši, vždy sa preto pozrite do manuálu svojej tlačiarne, čo o čistení píše jej výrobca, a postupujte predovšetkým podľa jeho pokynov. Pred tlačením tiež nezabudnite tlačiareň odpojiť a nechať vychladnúť.

Ako pripojiť tlačiareň
Ak je tlačová hlava integrovaná do atramentových cartridge (vľavo), očistite priamo ju. Ak má cartridge konektor (vpravo), nečistite ten, ale tlačovú hlavu, ktorú nájdete na spodnej strane koša, do ktorého sa cartridge vkladajú.

Na čistenie atramentovej tlačiarne je najdôležitejšie vyčistenie tlačových hláv. To môžete urobiť ich čiastočným ponorením do izopropylalkoholu. Stačí pár minút a niekoľkomilimetrová hĺbka, aby boli ponorené spodné kontakty. Potom tieto kontakty vysušte papierovou utierkou. V laserovej tlačiarni sa žiadna tlačová hlava nenachádza: najdôležitejšie je vybrať tonerovú kazetu a vyfúkať alebo povysávať vo vnútri tlačiarne nahromadený tonerový prášok, najlepšie stlačeným vzduchom. Potom môžete očistené miesta ešte pretrieť handričkou namočenou v izopropylalkoholovom čističi na počítače a príslušenstvo. Pozor, nikdy neodstraňujte dvierka alebo plasty zaistené skrutkami, môžete tým prísť o záruku.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Pripojenie tlačiarne a jej inštalácia je zvyčajne hračka, ktorú zvládne s trochou pomoci každý. Ak sa však necítite na čistenie vnútra tlačiarne, navštíviť servis nie je hanba.

Vytlačiť
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií