Antivírusové programy poskytujú ochranu vášmu počítaču alebo mobilnému zariadeniu pred vírusmi a škodlivým softvérom. V dnešnej dobe, keď väčšina ľudí využíva internetové bankovníctvo a spravuje svoje osobné údaje cez internet a e-mail, je ich používanie zvlášť dôležité.
PokračovaťNajčastejšie druhy ohrozenia
V praxi ide najčastejšie o ohrozenie vašich dát, sledovanie aktivity používateľa, krádež citlivých osobných údajov alebo o zahltenie počítača reklamou.
Delenie škodlivého softvéru:
Malvér (Malicious softvér) možno všeobecne definovať ako škodlivý kód, ktorý sa ďalej delí na:
- Vírusy – kód, ktorý sa vydáva za neškodnú aplikáciu, prípadne je ukrytý na pozadí. Dokáže sám seba replikovať tým, že sa vkladá do ďalších programov či súborov a môže ohroziť vaše dáta.
- Červy – šíria sa po sieti a napádajú ďalšie zariadenia, zároveň môžu ohroziť vaše dáta.
- Trójske kone – bežia na pozadí bez vedomia používateľa a môžu útočníkovi otvoriť takzvané zadné vrátka. Ten tak môže získať prístup k vašim dátam, prípadne prevziať kontrolu nad počítačom.
- Spyvér – sleduje napadnutý počítač, resp. jeho používateľa a hrozí riziko odcudzenia citlivých dát.
- Phishing – podvodná technika, ktorej cieľom je vylákať od používateľov prihlasovacie údaje predovšetkým k internetovému bankovníctvu, e-mailu či sociálnym sieťam a získať nad nimi kontrolu.
Varianty antivírusových programov
- Iba antivírus – ide o najzákladnejší stupeň ochrany. Jeho hlavnou úlohou je nájsť nežiaduci softvér a odstrániť ho. Väčšina týchto programov ponúka aj funkciu ochrany v reálnom čase a už pri stiahnutí podozrivého súboru ho izoluje a upozorní vás na možné riziká.
- Komplexná ochrana – riešenia, ktoré sa často označujú ako „Internet security“, „Total security“ a pod. Tieto produkty sú okrem antivírusu obohatené napríklad o firewall, anti-phisingovou alebo anti-spamová ochrana.
Podľa čoho vybrať vhodný antivírus
- Určenie – potrebujete ochranu pre počítač, mobilné zariadenia alebo oboje?
- Počet zariadení – rozmyslite si, koľko zariadení potrebujete ochrániť
- Kompatibilita – skontrolujte, či je vami vybraný produkt dostupný pre váš operačný systém
- Doba predplatného – najčastejšie varianty sú na 12, 24 a 36 mesiacov
- Na doma alebo do firmy – licencia na nekomerčné využitie je spravidla lacnejšia
Typy licencií
- OEM licencia – najlacnejšia licencia, ktorej používanie je viazané k novo zakúpenému hardvéru. Produkt sa nedá inštalovať na iné zariadenie, ako to, ku ktorému bola licencia zakúpená. Môže mať tiež ďalšie obmedzenia (napríklad kratšiu dobu platnosti predplatného oproti plnej verzii). Pod hardvérom sa rozumie nové zariadenie - počítač, notebook alebo mobilné zariadenie, na ktorom budete antivírusový produkt využívať. OEM licenciu možno využiť aj vtedy, keď si počítač zostavíte sami zo zakúpených komponentov.
- Plná licencia („krabicová verzia“) – plná, prenosná licencia. Oproti OEM licencii je možné produkt odinštalovať a nainštalovať na iné ľubovoľné zariadenie. Po objednaní dostanete krabicu s inštalačným médiom. Tieto verzie sú postupne nahrádzané elektronickými licenciami.
- Elektronická licencia – je zastúpená formou OEM aj plnej licencie. Produkt môžete využívať hneď po zakúpení a nemusíte tak čakať na doručenie. Obratom dostanete licenčný kľúč a odkaz na stiahnutie.
- Obnovenie licencie – produkty, ktoré predlžujú pôvodnú, už zakúpenú licenciu. Nemožno ju použiť na prvotnú aktiváciu produktu.
Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Najpredávanejšie
+ ZADARMO
Inštalácia na diaľku Alza služby - online instalace
+ ZADARMO
Inštalácia na diaľku Alza služby - online instalace