PET PET

Asus ROG Phone (VIDEORECENZIA): Herný telefón pre náročných

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Herné telefóny sú čoraz populárnejšie a svojou „troškou“ do mlyna teraz prispel aj taiwanský výrobca Asus. V októbri 2018 vyslal do boja Asus ROG Phone, a to s ambíciami stať sa tým najlepším mobilom na hry zo všetkých. Obdaril ho nabušeným výkonom, ale aj hromadou príslušenstvo, ktoré si k nemu možno dokúpiť. Aké vymoženosti ponúkne? A podarí sa mu postaviť na najvyššie priečky medzi hernými telefónmi?

Asus ROG Phone (VIDEORECENZIA): Herný telefón pre náročných – OBSAH

  1. Dizajn telefónu Asus ROG Phone je čisto herný
  2. Výkon zabezpečuje pretaktovaný Snapdragon 845
  3. ROG Phone chladí systém GameCool s odparovacou komorou
  4. Asus ROG Phone má dva konektory USC-C
  5. ROG Phone ponúkne programovateľné triggery
  6. AMOLED displej a podpora aptX
  7. Asus ROG Phone nie je fotomobil, ale fotí dobre
  8. K ROG Phone si možno dokúpiť celý rad príslušenstva
  9. Ako si vedie ROG Phone medzi hernou konkurenciou?

Dizajn telefónu Asus ROG Phone je čisto herný

Asus ROG Phone už na prvý pohľad dáva vedieť, že ide o herný telefón. Výrobca ho obliekol do rýdzo gamingového dizajnu s ostrými geometrickými hranami, napr. okolo fotoaparátu alebo čítačky odtlačkov prstov. Netradičným, a to nielen dizajnovým prvkom je chladiaci systém s odparovacou komorou, pre herné zariadenie nie prekvapivé je naopak RGB podsvietenie. Hru vám podľa ľubovôle ozvláštni napr. statické podsvietenie, dýchanie, farebný cyklus, a pokiaľ ste otrlejší, tak aj efekt stroboskopu.

Asus ROG Phone
Asus ROG Phone je pravoverný herný telefón už od pohľadu. Nezameniteľná je hlavne zadná časť.

Čelná strana Asus ROG Phone je ozvláštnená medenými prvkami okolo dvojice reproduktorov. Telefón pôsobí pevným a robustným dojmom, čo podčiarkuje váha 197 g. Na porovnanie, taký Huawei P20 Lite váži len 145 g. Zamrzí, že ROG Phone je certifikovaný len na odolnosť IP55. Uvítali by sme aspoň IP67 (ako má Razer Phone 2) alebo rovno IP68.

Výkon Asus ROG Phone: Pretaktovaný procesor Snapdragon 845

Od herného telefónu nemožno čakať nič iné ako poriadny výkon. Nie inak je tomu u Asusu ROG Phone, ktorý ho má na rozdávanie. Pod povrchom tepe až na frekvencii 2,96 GHz Snapdragon 845. Ide o jeden z najlepších súčasných procesorov, navyše v Asus ROG Phone nájdeme jeho pretaktovanú verziu, čo je možné aj vďaka dômyselnému systému chladenia. O vykresľovanie grafiky sa stará čip Adreno 630 a k dispozícii je aj 8 GB pamäte RAM.

Že je Asus ROG Phone určený pre vášnivých hráčov, potvrdzuje aj špeciálnym herným režimom. Ten uvoľní všetku RAM využívanú na pozadí ďalšími aplikáciami a nasmeruje ju na plynulý chod hry, zároveň zapne podsvietenie na chrbte, aktivuje chladenie a vypne všetky notifikácie.

i Qualcomm v decembri 2018 predstavil novú generáciu svojho najvýkonnejšieho procesora, Snapdragon 855.

A celkový výkon? ASUS ROG Phone dosiahol v benchmarku Antutu celkového skóre 297019. To je medzi telefónmi s operačným systémom Android jedna z najvyšších hodnôt vôbec. Na porovnanie, Samsung Galaxy Note9 sa honosí „len“ 283004 bodmi. Vyšší výkon aktuálne môžu ponúknuť len telefóny Huawei Mate 20. K dispozícii je potom pre potreby väčšiny hráčov dostatočných 128 GB vnútorného úložiska. Priestor na microSD kartu by sme tu hľadali márne, zato je tu priestor na dve SIM karty.

ROG Phone chladí systém GameCool s odparovacou komorou

Graficky náročné hry prevádzkované na veľmi výkonnom telefóne vždy generujú väčšie množstvo tepla. Asus ROG Phone ale dostal do vienka unikátny systém chladenia GameCool, ktorého súčasťou je odparovacia komora, medený rozvádzač tepla a karbónové výplne na doske plošných spojov. To by malo zabezpečiť koniec horúcich rúk aj pri veľkom zaťažení. To ale nie je všetko. Keď už ide naozaj do tuhého, môžete použiť odnímateľný externý AeroActive Cooler na extra chladenie. Ten je pritom súčasťou základného balenia a nie je potrebné ho dokupovať.

Asus ROG Phone, AeroActive Cooler
AeroActive Cooler sa hodí pri hraní graficky náročných hier. Je zároveň priepustný na UCB-C a 3,5 mm jack.

Asus ROG Phone má dva konektory USB-C

U Asus ROG Phone chválime tiež prítomnosť slúchadlového jacku na spodnej strane a tiež USB-C. Ten však telefón nemá len jeden, ale dva. Na ľavej strane sídli ešte dodatočný USB-C konektor, ktorý podporuje priame nabíjanie, a tiež napr. výstup HDMI. Druhý „céčkový“ konektor sa hodí pri zapojení príslušenstva alebo keď potrebujete telefón počas hrania nabíjať, pretože napájací kábel zapojený v štandardne umiestnenom konektore pri držaní telefónu obojručne počas hrania prekáža.

Asus ROG Phone, bočný USB-C
Asus ROG Phone má dva USB-C konektory. Pri použití toho bočného vám nebude kábel pri nabíjaní prekážať.

Kapacita batérie Asus ROG Phone je 4 000 mAh a pri bežnom použití postačí na viac ako jeden deň chodu. Pri častejšom hraní ale ukazovateľ stavu batérie pochopiteľne klesá rýchlejšie. V týchto prípadoch sa hodí napr. power banka alebo podpora rýchlonabíjania Quick Charge 4.0. ROG.

Koľko vydrží ROG Phone na jedno nabitie batérie?

  • Až 7 hodín hry cez WiFi pripojenie (Arena of Valor; 200 nitov s pripojenými slúchadlami)
  • Až 11,5 hodiny prehrávania videa cez WiFi pripojenie (YouTube 720p; 200 nitov s pripojenými slúchadlami)
  • Až 40 hodín hudobného prenosu cez WiFi pripojenie (vypnutý displej s pripojenými slúchadlami)

ROG Phone navyše, pokiaľ použijete dodávaný napájací adaptér, pridáva i svoju technológiu priameho nabitia Asus HyperCharge. Tá spočíva v tom, že nabíjacie obvody sú umiestnené vo vnútri napájacieho adaptéra, a nie v telefóne. Podľa slov výrobcu telefón pri nabíjaní s týmto adaptérom získa až 20 W energie a je chladnejší. ROG Phone samozrejme môžete nabíjať aj inou USB-C nabíjačkou, ale už bez týchto benefitov.

ROG Phone ponúkne programovateľné triggery

Ďalšou vymoženosťou telefónu Asus ROG Phone sú citlivé a programovateľné AirTriggers. O čom je reč? O unikátnych ultrazvukových dotykových senzoroch, ktoré sú pri hraní na šírku umiestnené v hornej časti displeja. Nachádza sa tu aj tretí AirTrigger, určený na hranie na výšku.

Asus ROG Phone, AirTriggers
AirTriggers na telefóne ROG Phone možno programovať. Nastaviť si môžete rôzne akcie.

Cieľom airtriggerov je poskytnúť hráčovi výhodu pri ovládaní tým, že bude mať k dispozícii dobre dosiahnuteľné kontextové tlačidlá na časté úkony. Sú plne programovateľné a budete si k nim môcť priradiť napr. funkciu navigácie v hre, riadenie, zameriavanie, odpaľovanie alebo výber inventára, a to bez nutnosti kliknúť na displej. Tým de facto získate ďalšie dva prsty na ovládanie, čo už je oproti súperom celkom výhoda.

AMOLED displej a podpora aptX

Asus pri voľbe displeja stavil u ROG Phone na AMOLED panel s uhlopriečkou 6 palcov s rozlíšením 2 160 × 1 080 bodov a podporou HDR. To nie sú nijako zvláštne hodnoty a ponúkne ich kadejaký dnešný mobilný telefón. Asus ROG Phone je ale herný mobil a jeho obnovovacia frekvencia má hodnotu 90 Hz namiesto obvyklých 30 alebo 60 Hz. To sa v praxi prejaví plynulejším zobrazením než u ostatných vlajkových lodí. Displej k tomu podporuje funkciu Always-on, má dostatočný maximálny jas a kryje ho sklo Corning Gorilla Glass 6. Asus tiež značne zapracoval na nadstavbe, ktorú veľmi prispôsobil do herného dizajnu, podobne, ako je tomu ostatne aj v prípade vonkajšieho výzoru konštrukcie.

Asus ROG Phone, displej
Displej herného telefónu Asus ROG Phone ponúkne veľmi pekné spracovanie.

Asus ROG Phone nezabudol ani na zvukovú stránku hrania. Výrobca ho vybavil dvojicou predných stereo reproduktorov, ktoré tak mieria priamo na vás. Nechýba podpora súborov s vysokým rozlíšením, kodeku aptX a telefón dokáže vďaka technológii DTS Headphone: X do slúchadiel naservírovať aj 7.1-kanálový priestorový zvuk.

Asus ROG Phone nie je fotomobil, ale fotí dobre

Asus ROG Phone si kvôli foťáku nikto kupovať nebude, avšak dôležitý je v každom telefóne, aj v tom hernom. Pri takto výkonnom a ambicióznom zariadení sa tak nejako očakáva, že bude aj dobre fotiť. A to ROG Phone spĺňa, hoci na taký Huawei Mate 20 Pro alebo iPhone XS (Max) stačiť nemôže. Fotosústava zahŕňa duálny zadný fotoaparát s 12 Mpx hlavným snímačom (so svetelnosťou f/1,8) a 8 Mpx širokouhlým fotoaparátom s uhlom záberu 120°. Selfie zábery potom zaobstará snímač s rozlíšením 8 Mpx.

i Ako si vedú dnešné najlepšie fotomobily? Mrknite na naše recenzie:

K ROG Phone si možno dokúpiť celý rad príslušenstva

Keby vás už nebavilo hrať na displeji, Asus má pre vás odpoveď. K telefónu si môžete dokúpiť celý rad zaujímavého príslušenstva, ktoré nám prišlo vo veľkom kufri. Obsahuje tieto kúsky:

  • Puzdro na telefón – so štýlovým dizajnom vrátane výrezu na RGB podsvietenie.
  • Gamevice – gamepad, ktorý sa k telefónu pripája zo strany. Nám zvýšil skóre v mnohých hrách.
  • Mobilná desktopová dokovacia stanica – umožní fungovať s telefónom, ako by to bol stolný počítač. Možno k nej teda pripojiť monitor, klávesnicu i myš.
  • TwinView Dock – gamepad so zabudovaným displejom. Po zapojení ROG Phone do doku získate dva nezávisle fungujúce displeje. Na jednom hráte a na druhom môžete sledovať napríklad YouTube alebo Instagram.
  • WiGig Display Dock – dokovacia stanica, ktorá sa pripája k televízoru a potom bezdrôtovo k telefónu. Umožní teda bezdrôtovo hrať hry na televízori.
  • Dokovacia stanica – s konektormi USB alebo HDMI.

V základnom balení k ROG Phone dostanete aj nasadzovací vetráčik, ktorý sa zacvakne do bočného USB-C portu a uchytí na druhej strane. O RGB podsvietenie neprídete, pretože má vlastné. Navyše jeho súčasťou je slúchadlový konektor i ďalší USB-C, takže aj s ventilátorom si môžete zvuk púšťať do slúchadiel a zároveň telefón nabíjať.

Asus ROG Phone, gamevice
Na Asus ROG Phone možno hrať aj s voľne predajným zariadením gamevice.

Ako si vedie ROG Phone medzi hernou konkurenciou?

Herných telefónov nie je na trhu veľa, napriek tomu sa ich pár nájde a neustále pribúdajú ďalšie. Ich „éru“ odštartoval v roku 2017 Razer Phone a teraz už je na trhu jeho druhá generácia Razer Phone 2. Ten tiež pre Asus ROG Phone predstavuje hlavného konkurenta. Môže sa s ním porovnávať výkonom, cenou, RGB podsvietením či veľkosťou batérie. Razer Phone 2 je ale asi o 120 € lacnejší a s certifikáciou IP67 odolnejší ako ROG Phone. Do kariet telefónu Asus naopak hrá o niečo väčší displej, výraznejší dizajn, funkcie ako programovateľné triggery alebo prídavné chladenie a tiež širšia ponuka príslušenstva. Svoju vyššiu cenu si tak dokáže obhájiť.

Okrem Razer Phone 2 sa na trhu pohybujú aj ďalšie herné telefóny, ktoré Asusu ROG Phone viac či menej konkurujú. Cenovo sa ale už pohybujú v nižších poschodiach, a to znamená viac kompromisov. Ako si vedú? Celkové porovnanie prehľadne ukazuje nasledujúca tabuľka.

Parametre / Model Asus ROG Phone Razer Phone 2 Xiaomi Black Shark Nubia Red Magic Honor Play
Displej 6" AMOLED 5,72" IGZO IPS LCD 5,99" IPS LCD 6,0" LTPS IPS LCD 6,3" IPS LCD
Rozlíšenie obrazovky 2 160 × 1 080 px (18:9) 2 560 × 1 440 px (16:9) 2 160 px × 1 080 px (18:9) 2 160 px × 1 080 px (18:9) 2 340 × 1 080 px (19,5:9)
Obnovovacia frekvencia 90 Hz 120 Hz 120 Hz 60 Hz 60 Hz
Zvuk Stereo + DTS, Headphone: X Dolby Atmos 5.1 Stereo DTS-HD Stereo
Čipset Qualcomm Snapdragon 845 Qualcomm Snapdragon 845 Qualcomm Snapdragon 845 Qualcomm Snapdragon 835 HiSilicon Kirin 970
CPU 4 × 2,96 GHz Kryo Gold + 4 × 1,7 GHz Kryo Silver 4 × 2,8 GHz Kryo Gold + 4 × 1,7 GHz Kryo Silver 4 × 2,8 GHz Kryo 385 Gold + 4 × 1,8 GHz Kryo 385 Silver 4 × 2,35 GHz Kryo + 4 × 1,9 GHz Kryo 4 × 2,4 GHz + 4 × 1,8 GHz
GPU Adreno 630 Adreno 630 Adreno 630 Adreno 540 Mali-G72 MP12
Pamäť 8/128 GB 8/64 GB, microSC až 1 TB 6/64 GB, 8/128 GB 6/64 GB, 8/128 GB 4/64 GB, 6/64 GB, microSD až 256 GB
Operačný systém Android 8.1 Oreo Android 8.1 Oreo Android 8.0 Oreo Android 8.1 Oreo Android 8.1 Oreo
Zadný fotoaparát 12 Mpx (f/1,8) + 8 Mpx 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/1,6) 12 Mpx (f/1,8) + 20 (f/1,8) Mpx 24 Mpx (f/1,7) 16 Mpx (f/1,7) + 2 Mpx (f/2,4)
Predný fotoaparát 8 Mpx (f/2,0) 8 Mpx (f/1,8) 20 Mpx (f/2,2) 8 Mpx (f/2,0) 16 Mpx (f/2,0)
Batéria 4 000 mAh 4 000 mAh 4 000 mAh 3 800 mAh 3 750 mAh
Rýchlonabíjanie Quick Charge 4.0 Quick Charge 4+ Quick Charge 3.0
Pripojenie Bluetooth 5.0, NFC, 2× USB-C, 3,5mm jack Bluetooth 5.0, NFC, USB-C Bluetooth 5.0, USB-C Bluetooth 5.0, USB-C Bluetooth 4.2, USB-C
Rozmery 158,8 × 76,2 × 8,7 mm 158,5 × 79 × 8,5 mm 161,6 × 75,4 × 9,3 mm 158,1 × 74,9 × 9,5 mm 157,9 × 74,3 × 7,5 mm
Hmotnosť 200 g 220 g 190 g 185 g 176 g
Stupeň krytia IP55 IP67
Cena 918,90 € 777,90 € 599,90 € 349,90 € 298,90 €

*Ceny platné k 7. 12. 2018

i Mohlo by vás zaujímať

Asus ROG Phone je nekompromisný herný telefón, ktorý svojou pomerne sebavedomou cenu vyvažuje našlapaným výkonom, skvelým displejom, dizajnom, radom unikátnych funkcií a širokou ponukou príslušenstva. Možno mu vytknúť len málo vecí. Medzi nimi používateľské rozhranie ZenUI a tiež odolnosť len IP55, a nie aspoň IP67.


Vytlačiť
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií