AlzaBoxy Q1 AP+ plus nový vizuál

Ako na výber a výmenu stieračov? (RADY A TIPY)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Jar je každoročne obdobím, počas ktorého by mal každý vlastník skontrolovať stav svojho vozidla. Okrem technického stavu, kondície karosérie a čistoty exteriéru aj interiéru je dôležitý tiež stav stieračov. Ak nestierajú, ako majú, čo sa môže po náročných zimných podmienkach ľahko stať, je čas ich vymeniť. V tomto článku vám poradíme nielen ako na výber a výmenu stieračov, ale tiež podľa čoho posúdiť, či je na výmenu ten správny čas.

Na Alza.sk je výber stieračov veľmi jednoduchý. V kategórii stieračov nájdete konfigurátor podľa vozidla, v ktorom stačí vybrať vami vlastnený tip vozidla, a v zozname sa zobrazia len kompatibilné stierače.
Výmena stieračov – flat stierače a ramienkové stierače

Ako na výber a výmenu stieračov? – OBSAH

 1. Prečo a ako často meniť stierače?
 2. Ramienkové, alebo ploché (bezramienkové, flat) stierače?
 3. Je možná výmena gumičiek do stieračov?
 4. Výber stieračov: na Alza.sk ľahko s konfigurátorom podľa vozidla
 5. Tekuté stierače
 6. Ako vymeniť stierače? (NÁVOD)
 7. Správna starostlivosť o stierače predĺži ich životnosť

Prečo a ako často meniť stierače?

Dôvod, prečo meniť stierače, je prostý. Stierače, ktoré neboli dlho menené, a sú teda v zlom stave, často aj poškodené, nestierajú tak dobre. Stvrdnuté gumičky zle priľnú ku sklu a zanechávajú výrazné šmuhy a často aj väčšie plochy vody, ktorá je len rozmazaná, nie zotretá. To má negatívny vplyv nielen na pohodlie výhľadu, ale hlavne na bezpečnosť. Jazda so zlými stieračmi je v extrémnych prípadoch hazardovaním so životom, najmä v nočnom daždi.

Výmena stieračov
Ak vyzerá výsledok stierania takto, je čas stierače vymeniť.

Interval výmeny stieračov by mal byť samozrejme nastavený individuálne a riadiť sa niekoľkými faktormi. Tým hlavným je vždy aktuálny stav stieračov. Nemá zmysel stierače vymeniť čisto na základe ich odslúženého času, aj keď stierajú úplne bez problémov, alebo ich naopak nevymeniť, pretože ešte neprišiel ich čas, aj keď stav vypovedá o opaku.

i Lepšie modely stieračov disponujú na gumičkách indikátorom opotrebovania, podľa ktorého spoznáte vhodnú chvíľu na výmenu.

Opotrebovanie stieračov sa zásadne odvíja od frekvencie a spôsobu používania automobilu. Ak so svojím celoročne garážovaným vozidlom vyjdete len občas a v obstojnom počasí, vydržia stierače výrazne dlhšie, než keď auto používate na dennej báze v každom počasí, a navyše parkujete na ulici. Ak nešetríte auto, môžete stierače meniť pokojne dvakrát do roka, stále to ale nie je jednoznačné, pretože veľkú úlohu zohráva aj kvalita produktu. Stierače od renomovaného výrobcu (napríklad BOSCH) vydržia spravidla oveľa dlhšie ako neznačkové produkty či napodobeniny, môže to byť aj niekoľko rokov.

Ramienkové, alebo ploché (bezramienkové, flat) stierače?

Ak ste stierače už niekedy menili, prípadne si o nich niečo hľadali, určite vás neminula skutočnosť, že existujú dva základné druhy. Staršiemu, tradičnejšiemu a mnohokrát aj lacnejšiemu typu sa hovorí „ramienkový“, tomu modernejšiemu, konštrukčne vyspelejšiemu a všeobecne odolnejšiemu „bezramienkový“, „flat“ alebo „plochý“. Tieto flat stierače môžeme niekedy nájsť aj pod pojmom aerostierače.

Ramienkové stierače vs. flat stierače
Vizuálny rozdiel medzi ramienkovými a flat stieračmi.

Ramienkové stierače sú klasickým typom, ktorý sa používa už po dlhé desaťročia. Základom je kovová konštrukcia v tvare šatníkového vešiaka, ktorá zaisťuje prítlak stierača. Pod ňou je umiestnená stieracia gumička. Tento typ vždy poslúži dobre, spája sa s ním ale niekoľko neduhov. Medzi ne patrí hrdzavenie kovových ramienok, nedostatočný prítlak stierača pri rýchlejšej jazde, nižšia životnosť aj riziko poškriabania skla kovovou konštrukciou pri opotrebovaní gumičky.

i Ak sa chcete dozvedieť viac o čistení automobilu, máme pre vás komplexný článok Ako umyť auto: Vyčistite auto po zime.

Oproti tomu moderné ploché (bezramienkové, flat) stierače všetky tieto problémy úspešne eliminujú a jedinou ich nevýhodou zostáva vyššia cena oproti staršiemu typu. U flat stieračov nenájdeme kovovú konštrukciu a gumička je spevnená nekovovou flexibilnou lištou. To úplne vylučuje možnosť hrdzavenia a v zimných mesiacoch výrazne znižuje pravdepodobnosť primrznutia stierača ku sklu. Bezramienkové stierače navyše skvele stierajú aj pri vysokých rýchlostiach.

Je možná výmena gumičiek do stieračov?

Áno, výmena gumičiek do stieračov možná je, niektorí motoristi sa pre ňu rozhodnú v snahe ušetriť. Musíme však upozorniť, že tento proces je časovo náročnejší a nie vždy je vykonaný správne. Gumičky do ramienkových stieračov sú väčšinou dostupné za pár eur, nikto ale nemôže zaručiť, že budú stierať lepšie ako tie, na ktorých miesto sú dosadzované. Pokiaľ je ale ramienko úplne v poriadku a opotrebovaná je len gumička, môže byť jej výmena správnou cestou. Ak je naopak ramienko už rozkývané, nemá výmena gumičky cenu.

Video predvádzajúce výmenu gumičiek do stieračov.

Vymeniť možno aj gumičky plochých stieračov, avšak ich cena rastie tak, že sa začína blížiť aj k lacnejším značkovým flat stieračom. Navyše je k samotnej výmene potrebná istá dávka sily, výmenu gumičiek u stieračov preto všeobecne odporúčame len zručnejším jedincom. Výmena gumičky môže byť vhodným krokom na cestách, kde sa vám nemusí podariť nájsť stierače kompatibilné s vaším vozidlom, alebo kde je cena celých stieračov príliš vysoká.

Výber stieračov: na Alza.sk ľahko s konfigurátorom podľa vozidla

Na Alza.sk v mnohých kategóriách segmentu auto-moto nájdete filter (konfigurátor podľa vozidla), vďaka ktorému sa nemusíte príliš zaoberať parametrami určitých produktov a vyfiltrovať len tie, ktoré sú kompatibilné s vaším vozidlom. Skrátka zadáte značku auta a model, následne sa vám v zozname produktov zobrazia len stierače kompatibilné s vaším vozidlom.

Výmena stieračov – zmes do ostrekovačov
Pri výmene stieračov rovno skontrolujte, či máte dostatok kvapaliny do ostrekovačov, stieranie nasucho gumičkám v stieračoch nesvedčí.

Iné to nie je ani v prípade stieračov. Stačí z databázy konfigurátora vybrať presný typ vozidla a v zozname uvidíte len stierače, ktoré sú s ním kompatibilné. Už teda nemusíte vyhľadávať heslá, ako „stierače Octavia 1“, „stierače Octavia 2“ alebo „stierače Fabia“ s neistým výsledkom, na Alza.sk nájdete, čo potrebujete.

i Medzi parametre na zistenie kompatibility patrí hlavne dĺžka a typ úchytu, pre správnu funkčnosť stierača je ale zásadné aj prehnutie.

Po zistení kompatibility konfigurátorom už dôjde len na výber typu, teda či staršieho ramienkového, alebo moderného flat stierača a výrobcu. Odporúčame sa držať značkových stieračov, ich vyššia obstarávacia cena sa vám vráti na kvalite stierania aj dobe životnosti, za ktorú by ste nekvalitných stieračov vymenili niekoľko. Môžeme odporúčiť napríklad značku BOSCH a konkrétne napríklad stierače BOSCH Aerotwin, ktoré majú vo zvyku stáť na prvých miestach nezávislých porovnávacích testov.

Tekuté stierače

Možno ste niekedy niečo začuli o tekutých stieračoch. Ide o prípravok, ktorý vytvorí na povrchu skla neviditeľnú hydrofóbnu vrstvu bez mastného filmu, po ktorej kvapky stekajú oveľa ľahšie a rýchlejšie. Zásluhou efektu lotosového kvetu sa voda balí do guľôčok a pri rýchlosti nad 50 km/h na seba nabaľuje špinu a samovoľne odteká preč. Aplikácia tekutého stierača tiež sťažuje priľnutie rozpučeného hmyzu či napríklad vtáčieho trusu a uľahčuje následné čistenie a odstraňovanie ľadu aj námrazy v zimnom období.

i Chystáte se v lete na dovolenku? S cestou vám pomôžu naše špecializované články Autom do Talianska a Autom do Chorvátska.

Ako vymeniť stierače

K výmene stieračov pristupujte zodpovedne, hoci ide o pomerne jednoduchú záležitosť. Najskôr je potrebné dať dole tie staré, ku ktorých odobratiu uvoľnite mechanický úchyt. Pri demontáži stierača dbajte na to, aby ste nepoškodili hybné rameno, na ktorom je stierač pripevnený. Pozor si dávajte pri nových vozidlách, ktoré si vyžadujú najskôr uvedenie stieračov do montážnej polohy.

Výmena stieračov
Najjednoduchšie, najrýchlejšie aj najlepšie je meniť stierače celé, úplne tým obnovíte ich životnosť.

Výmena ramienkových stieračov

Ramienkový stierač uchytený na hybnom ramene s háčikom najprv odtiahnite od skla a následne odistite mechanický úchyt. Potom posuňte stierač smerom nadol, vykloňte ho približne o 45° smerom od skla a následne odoberte. Už vybalený stierač namontujte obdobne, len opačným spôsobom. U ramienkového stierača teda najskôr pod náklonom uchyťte za háčik a následne vysuňte stierač zvisle hore, aby došlo k jeho uchyteniu.

Výmena plochých stieračov

Pri plochých stieračoch je výmena podstatne jednoduchšia vďaka mechanickému uchyteniu aj celému dizajnu. Stačí odistiť poistku úchytného mechanizmu, ktorý sa nachádza približne v polovici stierača, potom ho jednoducho vysunúť a nasadiť nový.

Ako vymeniť stierače, videom poradí Volvo.

Nevyhnutné je stierač na hybnom ramene opäť mechanicky zabezpečiť, aby nedošlo k jeho uvoľneniu a následnej strate. Na záver vyskúšajte, či vymenený stierač správne prilieha ku sklu celou plochou. Postup sa nelíši, či už meníte predný, či zadný stierač. Spôsob uchytenia je totiž úplne totožný, rozdiel je len v počte menených stieračov. Hoci zadné stierače nevyžadujú tak častú výmenu, zaslúžia si rovnakú pozornosť a prevenciu.

Správna starostlivosť o stierače predĺži ich životnosť

Ako už bolo povedané vyššie, interval výmeny stieračov by sa mal odvíjať individuálne podľa ich stavu, nie podľa všeobecného časového odporúčania. Na životnosť stierača má vplyv najmä jeho kvalita, teda kvalita výrobcu, výrazne ju ale môžete predĺžiť aj dodatočnou starostlivosťou. Aby vaše stierače vydržali čo najdlhšie, držte sa nasledujúcich krokov:

 • Ak stierače primrznú, násilím ich neodtrhávajte. Ľahko by ste tým mohli poškodiť gumičku, ktorá by začala horšie stierať.
 • Nestierajte sklo so zamrznutým snehom, gumička sa o neho ľahko poškriabe a často hrozí taktiež zablokovanie, ktoré by mohlo poškodiť motorček stieračov. Sklo vždy najskôr dôkladne očistite metličkou a škrabkou.
 • Nestierajte nasucho, hrany gumičiek sa môžu ľahko poškriabať, napríklad o zaschnutý hmyz a iné nečistoty.
 • Dbajte, aby ste vždy mali dostatok náplne do ostrekovačov a aby bola kvalitná. V zime používajte nemrznúcu zmes a majte v aute aj jej rezervu.
Výmena stieračov – čistenie stieračov
Na čistenie stieračov je vhodné používať utierku z mikrovlákna.

Stavu a životnosti stieračov môžete pomôcť ich udržiavaním preventívnymi prostriedkami. Tie je vhodné aplikovať na gumové povrchy raz mesačne, v zime a iných náročných podmienkach aj častejšie. Aby boli tieto prostriedky účinné, mali by byť nanášané na odklopené stierače, čo zaručí, že ošetria celú dĺžku gumičky.

Správne by ste nemali zabúdať ani na ošetrovanie skla, ktorého dobrý stav sa zásadne podieľa ako na viditeľnosti, tak na životnosti stieračov. Základom by mal byť vhodný čistič skiel zamedzujúci vzniku mastných šmúh a podporený odstraňovačom hmyzu. V zime nezabúdajte používať rozmrazovače.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Kontrola a obnova stavu stieračov je neoddeliteľnou súčasťou nielen jarnej údržby automobilu. Dbajte na ich dobrý stav, nepodceňujte aktívne ošetrovanie skiel aj gumičiek a pri kúpe stavte radšej na značkové produkty. Kvalitou stierania aj životnosťou sa dlhodobo oplatia viac ako lacné, menej kvalitné modely. Často aj finančne.

3,0
Bosch Aerotwin 700 + 575 mm BO 3397007392
Stierače – ploché, na predné okno, vhodné na vozidlá značky HONDA, individuálne kompatibilné modely nájdete v záložke Vhodné pre
Cenová bomba
22,90 € Ušetríte 4,09 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: AUPR13799
5,0 10×
Bosch Rear H304 300 mm BO 3397004990
Stierače – ramienkové, na zadné okno, vhodné na vozidlá značky CADILLAC, CITROËN, DAIHATSU, FORD, MITSUBISHI, NISSAN, OPEL, RENAULT, SAAB, TOYOTA, VAUXHALL a VOLVO, individuálne kompatibilné modely nájdete v záložke Vhodné pre
Zľavnené -8 %
5,89 € 6,40 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 29. 4. 2024
Objednávací kód: AUPR13591
Bosch Aerotwin 600 + 530 mm 3397118966
Stierače – ploché vyhotovenie pre umiestnenie na predné okno, dĺžka ramienok 600 mm a 530 mm
21,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: AUPR13787
5,0
Bosch Aerotwin 750+650 mm BO 3397007120
Stierače – ploché, na predné okno, vhodné na vozidlá značky CITROËN, FORD a PEUGEOT, individuálne kompatibilné modely nájdete v záložke Vhodné pre
Zľavnené -18 %
27,90 € 33,88 €
Na objednávku – termín upresníme 2 ks
Očakávame 24. 4. 2024
Objednávací kód: AUPR13750
5,0
Bosch Aerotwin 650+475 mm BO 3397007309
Stierače – ploché, na predné okno, vhodné na vozidlá značky ALPINA, BMW, FIAT, FORD, JAGUAR, LAND ROVER, MASERATI, NISSAN, OPEL, RENAULT a VOLVO, individuálne kompatibilné modely nájdete v záložke Vhodné pre
Zľavnené -11 %
23,90 € 26,90 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 24. 4. 2024
Objednávací kód: AUPR13777
4,8
Bosch 530 + 450 mm BO 3397118402
Stierače – ramienkové, na predné okno, vhodné na vozidlá značky ASTON MARTIN, AUDI, CADILLAC, CITROËN, DAIHATSU, DODGE, FIAT, GEELY, HONDA, HYUNDAI, CHRYSLER, KIA, MAZDA, MITSUBISHI, NISSAN, RENAULT, SEAT, ŠKODA, SUBARU, SUZUKI, TOYOTA, VW a ZASTAVA, individuálne kompatibilné modely nájdete v záložke Vhodné pre
Zľavnené -16 %
10,90 € 12,90 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 24. 4. 2024
Objednávací kód: AUPR13645
4,0
Bosch Aerotwin 650+500 mm BO 3397007088
Stierače – ploché, na predné okno, vhodné na vozidlá značky ASTON MARTIN, BMW, FORD, LEXUS a VOLVO, individuálne kompatibilné modely nájdete v záložke Vhodné pre
Cenová bomba
22,90 € Ušetríte 3,15 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 29. 4. 2024
Objednávací kód: AUPR13749
5,0
Bosch Aerotwin 650+400mm BO 3397007414
Stierače – ploché, na predné okno, vhodné na vozidlá značky CADILLAC, CITROËN, FIAT, FORD, OPEL a PEUGEOT, individuálne kompatibilné modely nájdete v záložke Vhodné pre
Cenová bomba
21,90 € Ušetríte 2,98 €
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: AUPR13792
4,7 87×
Fiskars SnowXpert 143062
Škrabka na ľad - dĺžka 67.5cm, vybavenie Metla
17,90 €
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: BOR746d
5,0 17×
Bosch Aerotwin UNI 600+475 mm BO 3397007462
Stierače – ploché, na predné okno, vhodné na vozidlá značky ALPINA, AUDI, BMW, INFINITI, JAGUAR, LAND ROVER, MERCEDES-BENZ, RENAULT, ŠKODA a VW, individuálne kompatibilné modely nájdete v záložke Vhodné pre
Zľavnené -20 %
19,90 € 24,90 €
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: AUPR13735
Vytlačiť
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií