Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

AlzaBoxy Q1 Protiplnění

Do kedy dojčiť a ako ukončiť dojčenie

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Niekedy dôjde k ukončeniu dojčenia prirodzene samo, kedy dojča samo od seba prestane javiť záujem o materské mlieko. Niektoré deti si ale dojčenie s chuťou užívajú mesiace aj dlhé roky a nevyzerá to, že by vôbec niekedy mohli prestať. Pokiaľ cítite, že už je správny čas ukončiť laktáciu a odstaviť dieťa od dojčenia, alebo ak musíte dojčenie ukončiť zo zdravotných dôvodov, urobte tak postupne a šetrne. Ako ukončiť dojčenie bez každodenného plaču a dokedy dojčiť k spokojnosti mamičky aj bábätka?

Ukončenie dojčenia

Obsah článku: Do kedy dojčiť a ako ukončiť dojčenie

Než sa rozhodnete pre zastavenie laktácie: význam dojčenia pre matku a dieťa

Žiadna umelá výživa nedokáže dojčenie plne nahradiť. Pokiaľ to teda nie je nutné, dojčenia sa nevzdávajte a zastavenie laktácie zbytočne neuponáhľajte. Výživa materským mliekom novorodencovi poskytuje komplexnú výživu až do jeho 6 mesiacov (v článku Ako dlho a ako často dojčiť sa dozviete, čo je pre bábätko najlepšie). Aj potom je ale dojčenie nedoceniteľné a stále dôležité z hľadiska výživy, vplyvu na vývoj dieťaťa aj na detskú psychiku.

  • Materské mlieko obsahuje bielkoviny, tuky, sacharidy, vodu, vitamíny aj minerálne látky presne v takom pomere a množstve, aké dieťa vo svojom veku potrebuje (zloženie mlieka sa prirodzene mení a prispôsobuje sa potrebám podľa aktuálneho veku dieťaťa).
  • Dojčenie znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia novorodenca.
  • Je dokázané, že dojčenie pomáha predchádzať vzniku zubného kazu vo veku, kedy už má dieťa zuby a prijíma pevnú stravu.
  • Dojčenie u žien znižuje riziko rakoviny prsníka aj vaječníkov.
  • Pri dojčení sa v tele mamičky uvoľňujú hormóny a látky, ktoré urýchľujú jej hojenie po pôrode.
  • Dojčenie má pozitívny vplyv na emocionálny vývoj dieťatka a upokojuje matku aj dieťa.
  • Z psychologického hľadiska má dojčenia vplyv na vývoj duševných aj motorických schopností a ovplyvňuje interpersonálny rozvoj dieťaťa.
  • Okrem iného je dojčenie aj ekonomicky výhodné a predčasným zastavením laktácie by ste o tieto výhodi prišli.

Dokedy dojčiť a prečo (ne)prestávať dojčiť

Dojčenie je krásna činnosť, pri ktorej matka s dieťaťom dokonale splynú. Začiatky, než sa obaja zohrajú, ale bývajú pre mnohé ženy náročné. Novorodencovi môže robiť problém naučiť sa správne sať a vám zase osvojiť si správnu techniku dojčenia. Nezriedka tiež dochádza k bolestivému poraneniu bradaviek. Po pár týždňoch sa ale situácia ustáli a dojčenie sa pre oboch stane príjemnou záležitosťou.

Dokedy dojčiť a prečo neprestávať? S prvotnými neúspechmi sa nevzdávajte možnosti dojčiť. Materské mlieko má totiž pre dieťa veľký význam z hľadiska jeho imunity aj správneho fyziologického aj psychického vývoja. Chcete to len čas, dostatok trpezlivosti, neustále skúšanie a postupné nachádzanie správnej polohy a techniky, než obaja získate ten správny „grif“.

V článku Ako správne dojčiť sme spísali zásady správneho prisatia bábätka a možných problémov s dojčením. Pokiaľ sa dojčenie stále nedarí, je dobré navštíviť laktačnú poradkyňu, ktorá mamičkám pomáha nájsť vhodný spôsob dojčenia.

i

Na hojenie citlivých a poranených bradaviek sú dostupné špeciálne krémy na bradavky, ktoré sa o ne nežne starajú a slúžia aj ako prevencia pred ich opätovným popraskaním.

Prečo je prvých 6 mesiacov dojčenia dôležitých

WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) odporúča plné dojčenie do 6 mesiacov. Dieťa sa v tomto období najrýchlejšie vyvíja a môže prekonávať pocity úzkosti. Blízkosť matky a dostatočný prísun živín sú preto v tomto období naozaj dôležité. No a dojčenie je vlastne také 2 v 1. Bábätko sa pri ňom upokojí, cíti sa v bezpečí a vďaka tomu sa aj viac naje. Zároveň tak uspokojí obe potreby a cíti sa spokojne. Takému bábätku sa potom aj lepšie spí a cez deň toľko nekričí.

Ako dlho dojčiť a kedy prestať dojčiť v ideálnom prípade

Dokedy dojčiť po uplynutí šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa? Ako doplnok stravy by dieťatko malo materské mlieko prijímať ideálne minimálne do dvoch rokov. Podľa potrieb dieťaťa je samozrejme možné ho dojčiť aj po dosiahnutí 2 rokov. Je to ale veľmi individuálne a v optimálnej dĺžke dojčenia sa často nemôžu zhodnúť ani lekári či laktačná poradkyňa. Než sa teda rozhodnete s dojčením prestať, dôkladne zvážte pre a proti. Nezabudnite na to, že dojčenie je pre vaše bábätko veľkým prínosom, a to ako po psychickej, tak po fyzickej stránke.

Prvé mesiace dojčenia
Dojčenie predstavuje v prvých 6 mesiacoch dôležitý rituál matky a dieťaťa. Zastavenie laktácie by malo byť tou najneskoršou možnosťou, napríklad pri zdravotných problémoch.

i

Kedy prestať dojčiť v ideálnom prípade? Najprirodzenejšie a pre obe strany najprínosnejšie je dojčiť do tej doby, do ktorej to dieťaťu aj matke vyhovuje. Avšak čím dlhšie dostáva bábätko materské mlieko, tým dlhší čas má prísun vitamínov a prospešných látok pre zdravie a silnú imunitu ušitých mu presne na mieru.

Ponúka sa tiež otázka, kedy prestať dojčiť na verejnosti. V neskoršom veku dieťaťa (približne od jedného roka) sa odporúča už nedojčiť na verejnosti a urobiť z toho intímnu chvíľku len vás dvoch. Čím je totiž dieťa staršie, tým je vnímavejšie k okoliu a vonkajšie prostredie ho pri dojčení rozptyľuje, čo tiež predlžuje dobu dojčenia. Vyberajte si preto na dojčenie ideálne pokojné miesto, bez ľudí a vecí odvádzajúcich pozornosť. Aj pre vás to bude príjemnejšie, pretože tým môžete dať dojčeniu pevný poriadok.

Dôležité míľniky pri dojčení

  1. Do 6. mesiaca od narodenia si dieťa plne vystačí len s materským mliekom a nič iného nepotrebuje.
  2. Medzi 6. – 12. mesiacom sa pozvoľna zavádzajú príkrmy (užitočné informácie nájdete v článku Kedy začať s príkrmami a ako na to?), v roku by ich malo byť celkovo 5. Avšak je nutné dodať, že materské mlieko je stále dôležitým zdrojom živín a energetického príjmu dieťaťa. Ak už v tomto období nemôže matka dojčiť, je nutné podávať mlieko umelé.
  3. Medzi 1. – 2. rokom sa z materského mlieka stáva skôr doplnok výživy, ktorý tvorí tretinu alebo polovicu príjmu mliečnych výrobkov. Druhú polovicu už môžu tvoriť syry, jogurty, kravské mlieko, mliečne kaše či kyslomliečne výrobky. Materské mlieko ale pre dieťa tvorí dôležitý zdroj obranných látok na posilňovanie imunitného systému. Tieto látky sú mu „ušité“ priamo na mieru.
  4. Po 2. roku života je materské mlieko pre dieťa stále prínosom, ale ak cítite, že už je správny čas, môžete začať dojčenie postupne ukončovať. V prípade, že vám obom dojčenie stále vyhovuje, pokračujte v ňom tak dlho, ako uznáte za vhodné. Presný vek na odstavenie dieťaťa od prsníka neexistuje.

Ako ukončiť dojčenie alebo formy ukončenia dojčenia

Dojčenie ako celok by malo byť čo najviac bez plaču a stresu, mala by to byť nádherná záležitosť ako pre dieťa, tak pre jeho mamičku. Prvé dni dojčenia bývajú stresujúce, ale tak je to obvykle pri všetkom, čo je nové a neznáme. Priebeh ukončenia laktácie ale ovplyvniť môžete, tak, aby prebehol bez zbytočného hnevu a bezmocnosti vás oboch.

i

Dajte na svoje pocity a keď cítite, že už nastal správny čas, kedy prestať dojčiť, doprajte sebe aj dieťaťu čo najviac času, pokoja a postupných, nenásilných krokov. Zastavenie laktácie zo dňa na deň nie je najvhodnejším riešením.

Odstavenie dojčenia nie je jednoduché a ovplyvňuje ho mnoho faktorov, napríklad vek dieťaťa a jeho povaha. Psychická pohoda matky a jej pevné presvedčenie o ukončení dojčenia je tiež nevyhnutné. Bez výčitiek a s pocitom pokoja. Tak aj dieťa pozná, že je potrebné zmeniť svoje návyky. Každopádne si buďte svojím rozhodnutím isté. Neistotu dieťa vycíti a bude sa materského mlieka dožadovať o to razantnejšie. Ako ukončiť dojčenie čo najefektívnejšie? Existujú tri základné postupy.

Prirodzené ukončenie dojčenia alebo dojčenia do samoodstavu

Vo vyspelých krajinách nie je prirodzené ukončenie dojčenia tak časté a je bežné najmä v rozvojových krajinách. Práve tam nastáva koniec dojčenia nie z popudu matky, ale jej dieťaťa, ktoré prestane dojčenie samo vyžadovať (= samoodstav). Obvykle deti prestanú chcieť dojčiť medzi 3. a 4. rokom života. Tzv. vyrásť z dojčenia bolo v Európe dlho veľmi nezvyklé, ale v posledných rokoch sa dĺžka doby dojčenia predlžuje a niektoré mamičky dojčia už aj vo vyspelých krajinách až do samoodstavu. Dilema, ako ukončiť dojčenie, sa v týchto prípadoch preto ani neuskutoční.

Čiastočné ukončenie dojčenia

Čiastočné ukončenie dojčenia nastáva v prípadoch, keď matke nevadí dojčenie ako také, ale nemá rada dojčenia v určitej dobe, napríklad počas noci. Výhodou čiastočného odstavenia je, že sa k dojčeniu môžete opäť vrátiť. Dočasné odstavenie dojčenia vám tak umožní sa viac a lepšie vyspať.

Ako ukončiť dojčenie čiastočne? Pokiaľ je dieťa mladšie ako 9 mesiacov, nahraďte vynechané dojčenie dokrmom vlastným vopred odstriekaným mliekom či náhradou materského mlieka. Približne od 6. mesiaca môžete dieťaťu podávať aj inú potravu alebo tekutinu, napr. dojčenskú vodu alebo čaj pre deti.

Príkrmy bábätiek
Od pitia z fľaše a zavedenia príkrmov je potom už krôčik k úspešnému ukončeniu laktácie a dojčenia.

i

Cez leto ukončenie dojčenia a zastavenie laktácie dobre zvážte, pretože dieťa v túto dobu potrebuje oveľa viac tekutín a mohlo by sa tak oveľa viac dožadovať aj materského mlieka. Viac sa dozviete v článku Pitný režim dojčiat a batoliat v letnom období.

Postupné ukončenie dojčenia a zastavenie laktácie

Ak ste sa rozhodli pre zastavenie laktácie a ukončenie dojčenia, najlepším riešim je postupné uberanie dojčenia. Dieťa túto skutočnosť prijme oveľa lepšie a matkine prsia si ľahšie zvyknú na zníženie laktácie a nebudú trpieť nepríjemnými zápalmi. Ideálne tempo pre nastolenie nového režimu je odstránenie jedného dojčenia za týždeň, čo je najlepší prvý krok, ako zastaviť laktáciu.

Ako prestať dojčiť postupne? Zo začiatku sa snažte obmedziť tie dojčenia, na ktorých dieťa toľko netrvá a ktoré môžete ľahko nahradiť nejakou desiatou. Viac vám prezradí článok Kedy začať s príkrmami a ako na to?. Nakoniec si nechajte dojčenie, ktoré dieťa vyžaduje najviac. Väčšinou ide o dojčenie tesne pred spánkom.

Ak dieťa stále prejavuje o dojčenie záujem, pokúste sa ho rozptýliť a zabaviť inou, pre neho atraktívnou činnosťou (listovaním v knižke, pozorovaním ľudí za oknom, hračkou). Nemajte strach o tom s dieťaťom hovoriť, pokojne aj niekoľko dní dopredu. Trpezlivo mu vysvetľujte, že mliečko už mamičke dochádza a dojčenie treba obmedziť. Ukončenie dojčenia samozrejme ľahšie pochopia staršie batoľatá, mladšie deti môžu reagovať plačom a brať si zastavenie laktácie osobne.

Odvedenie pozornosti od dojčenia
V čase dojčenia zabavte dieťa knižkou alebo hrou, aby prišlo na iné myšlienky.

i

Motivujte dieťa nejakou odmenou – novou hračkou alebo hrnčekom. Ukážte mu, že je super byť samostatný a že otecko aj mamička tiež pijú z hrnčeka.

V každom prípade ale buďte dôsledné a prsník neponúkajte. Keď dojčenie dieťaťu raz odopriete a druhýkrát dovolíte, bude ho nabudúce požadovať oveľa razantnejšie. Dieťatko radšej utešujte, maznajte sa s ním a snažte sa vyhýbať situáciám, ktoré by ho mohli rozrušiť.

Pokiaľ sa dieťa dojčením uspáva, bude najzložitejšie naučiť ho zaspávať bez pŕs a zrušiť práve toto dojčenia. Ako ukončiť nočné dojčenie, aby sa to obišlo bez každodenného útrpného plaču? Zapojte otecka. Dieťa už je väčšinou dosť veľké na to, aby si s ním otec mohol vytvoriť nový uspávací rituál s rozprávkou, pesničkou a maznaním. Ak vás vaše dieťatko v túto chvíľu neuvidí, možno si na prsia ani nespomenie. Aj v noci by mal s niečím na pitie k dieťaťu vstávať otecko a vy radšej spite v inej miestnosti. Deťom môže so zaspávaním pomôcť tiež chovanie v náručí, nosenie v šatke či hojdanie v závesnej textilnej kolíske.

Náhle ukončenie dojčenia zo dňa na deň

Ukončenie dojčenia zo dňa na deň by malo byť až krajnou možnosťou, pretože je to veľký šok ako pre telo mamičky, tak pre dieťa. Ak je to ale nevyhnutné, napríklad z vážnych zdravotných dôvodov, poradíme vám ako ukončiť dojčenie takto náhle.

Pokúste sa rušiť dve dojčenia denne a do niekoľkých dní by ste mohli mať vyhraté. Pokiaľ ale potrebujete skončiť zo dňa na deň, plaču a neporozumeniu dieťaťa sa zrejme nevyhnete. Umelé mlieko mu totiž nemusí hneď zachutiť a môže sa cítiť odstrčené a nemilované. Doprajte preto dieťaťu ešte oveľa viac lásky, objatia a maznania než predtým a venujte mu maximálnu pozornosť.

i

Pri ukončovaní dojčenia zapojte otecka aj širšiu rodinu, ktorí dieťa zabavia a rozptýlia. Medzi babské rady patrí napríklad zalepenie bradaviek či ich potretie citrónom. Overené ich ale nemáme, takže odporúčame dieťa radšej zabaviť alebo rozptýliť.

Ako prestať dojčiť: tipy na úspešné ukončenie dojčenia

  • Neodmietajte dojčenie, ale ani ho sama neponúkajte.
  • Nastavte nové denné návyky a nové rituály. Zmeňte čas a miesto dojčenia a vyhýbajte sa situáciám, ktoré pripomínajú dojčenie.
  • Choďte s dieťaťom častejšie von a buďte s ním v prostredí, ktoré je zaujímavé a kde príde na iné myšlienky.
  • Introvertné deti naopak nepreťažujte, zbytočne ich nerozptyľujte a skôr im všetko pokojne vysvetľujte.
  • Účinným spôsobom, ako prestať dojčiť, je odvádzanie pozornosti od dojčenia, najmä pred obvyklým časom kŕmenia dieťaťa.
  • Zapojte dieťa do bežných činností (varenie, pranie, upratovanie a pod.) a ukazujte mu, že piť z hrnčeka je fajn a že je to veľmi praktické. Že nie je nutné prerušovať hranie ani iné činnosti.
  • Oveľa častejšie (minimálne 2× častejšie) sa s dieťaťom počas dňa maznajte a buďte s ním v blízkom fyzickom kontakte. Venujte mu plnú pozornosť. Vďaka tomu nebude mať potrebu byť toľko v blízkosti vašich pŕs, aby sa upokojilo.
  • Môžete tiež vyskúšať dojčenie podľa potrieb dieťaťa, ale kratšiu dobu. Získa tak pocit, že mu už materské mlieko nestačí a bude prístupnejšie k iným variantom stravy.
  • Podávajte dieťaťu stravu z hrnčeka a nechajte ho, aby sa kŕmilo samo.
Ukončenie dojčenia
Naučiť dieťa piť z fľaše vyzerá mnohokrát ako nadľudská úloha, ale ide to.

i

Sledujte, ako sa dieťa cíti. Ak je choré, môže vyžadovať častejšie dojčenia. V tomto prípade ho opäť dojčite podľa potrieb a k odstavovaniu sa vráťte až sa bude dieťa cítiť lepšie.

Ako naučiť piť dieťa z fľaše a odstaviť ho od dojčenia

Pokiaľ dieťa musíte odstaviť pred jeho prvým rokom, nahraďte dojčenie umelým mliekom. Bábätku dodá potrebné živiny, vitamíny aj minerálne látky, ktoré doteraz prijímalo z materského mlieka. Postupujte nasledovne:

  1. Dojčaťu najprv vo fľaštičke alebo hrnčeku ponúkajte vaše materské mlieko, na mlieko umelé prechádzajte postupne. Umelé mlieko má totiž inú chuť a bábätko by mohlo fľašu rezolútne odmietať.
  2. Ideálne je kombinovať dojčenie s učením na fľašu.
  3. Ak dieťa aj tak fľašu neprijme, pridávajte menšie množstvo umelého mlieka do príkrmov (dojčatám najskôr od ukončeného štvrtého mesiaca).
  4. Batoľatám môžete umelé mlieko podávať aj v hrnčeku a prípadne využiť niektoré z ochutených mliek, ktoré deťom zvyknutým na materské mlieko chutia predsa len o niečo viac.
  5. Dieťa by mal kŕmiť niekto iný ako matka, pretože nie je schopné pochopiť, prečo by malo piť z fľaše, keď je kúsok vedľa predsa prsník, z ktorého sa pije oveľa lepšie.

Ako zastaviť laktáciu

Podarilo sa vám ukončiť dojčenie, dieťa už je pokojné a dojčenie nepotrebuje, ale vám sa v prsiach mlieko stále tvorí a neviete, ako zastaviť laktáciu? Skúste mlieko odstriekavať len do úľavy, nie všetko, ďalej piť šalviový čaj a obmedzte prikladanie bábätka k prsiam. V prípade, že vám žiadny z týchto tipov nepomôže, obráťte sa na laktačnú poradkyňu alebo svojho gynekológa, ktorý vám môže v krajnom prípade predpísať lieky na zastavenie laktácie.

i V BabyMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Ukončiť dojčenie je mnohokrát beh na dlhú trať, ale nakoniec sa to vždy podarí. Takže nevešajte hlavu pri prvých ani ďalších nezdaroch. Pri srdci vás môže hriať, že sa bábätku vaše prsia páčia a nechce sa ich vzdať. Buďte trpezlivá a s dieťaťom sa o tom snažte čo najviac rozprávať. Skôr či neskôr vaše pocity pochopí svojím šiestym zmyslom. Držíme vám palce, nech celý proces ukončenia dojčenia prebehne v čo najväčšom pokoji a k spokojnosti oboch.


5,0
CARETERO Magnus New - beige
Stolička na kŕmenie – materiál kov a plast, vhodná pre deti od 6 mesiacov, s nosnosťou do 15 kg, zabezpečenie dieťaťa zaisťuje 5-bodový pás, polohovanie do ľahu, možnosť nastavenia výšky stoličky, špeciálne funkcie stoličky sú košík na drobnosti, odnímateľná tácka, zadné kolieska, skladacie vyhotovenie, protišmykové nohy a umývateľný poťah
109,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BABY8245
4,7 168×
PANDA (10 ks)
Prebaľovacia podložka – na postieľku, cestovná, jednorazová, rozmery 60 × 60 cm, biela farba - 0,35 €/ks
3,49 €
1 balenie
Na sklade > 20 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PLN028
5,0 17×
NATY Maxi vel. 4 (22 ks)
Eko plienkové nohavičky – jednorazové, veľkosť 4, pre deti od 8 do 15kg, hypoalergénne, elastický pás, extra priedušné, bez parfumácie, bez bielenia chlórom, v balení 22 ks - 0,63 €/ks
13,90 €
1 balenie
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PLN080
4,9 423×
ELMEX Kids duopack 2 × 50 ml
Zubná pasta – detská, chráni pred zubným kazom, chráni sklovinu, mentolová príchuť, objem 100 ml - 2,90 €/ks - Od 58 €/1 l
5,80 €
1 balenie
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ZUB363
4,8 273×
DETTOL Kids Bezdotykový dávkovač mydla Dobrodruh 250 ml
Dávkovač mydla – bezdotykový, voľne stojací, biela farba, okrúhly tvar základne, objem 250 ml
+Darček Čistiace utierky DETTOL v hodnote 4,30 €
10,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MYD132
5,0 13×
WELEDA Nechtíkový kojenecký kúpeľ 200 ml
Detská pena do kúpeľa , účinok: upokojujúci, vhodná od 0 rokov, typ pokožky: citlivá (sensitive) a detská, aktívne látky: Bio sezamový olej, Mandľový olej a Nechtík lekársky
11,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: KSBA0153
4,8 32×
HUGGIES Little Swimmers 3/4 (12 ks)
Plienkové plavky – jednorazové, plienkové plavky, veľkosť 4, pre deti od 7 do 15kg, elastický pás, v balení 12 ks - 0,99 €/ks
Super cena
11,90 € Ušetríte 0,99 €
1 balenie
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PLN002
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií