Zadajte názov tovaru
Ako sa zbaviť všadeprítomného prachu, peľu, roztočov, plesní a baktérií? Odpoveďou na tieto problémy je čistička vzduchu. Čističky vzduchu odstránia rôzne nečistoty a alergény z ovzdušia vašich domácností. Čističku vyberajte podľa typu nečistôt, ktorých sa chcete zbaviť, a veľkosti miestnosti, kde bude prístroj používaný. Podľa akých ďalších parametrov zvoliť ten správny model?
PokračovaťProblém so zlým ovzduším má každé väčšie mesto. Ak žijete v prašnom prostredí a chcete sa aspoň doma voľne nadýchnuť, sú pre vás čističky vzduchu, zvlhčovače a ionizátory správnou voľbou. Tieto elektrické spotrebiče zo vzduchu odstránia okrem prachu tiež napríklad pele, baktérie a ďalšie nečistoty.
i
Spásou je čistička vzduchu pre alergikov a astmatikov, ale samozrejmosťou by mala byť aj pre každého, kto má doma malé dieťa, ktorému čistý vzduch prospeje pri vývoji.
Čističky vzduchu môžete vyberať podľa toho, aký máte doma problém. Všetky samozrejme čistia vzduch, ale každá má ešte niečo navyše. Vyberať môžete z troch kategórií, ale existuje napríklad aj čistička vzduchu s ionizátorom a zvlhčovačom, ktorá v sebe kombinuje všetko.
Aká je tá najlepšia čistička vzduchu? Recenzie a skúsenosti zákazníkov v popisoch produktov vám napovedia.
Čistička vzduchu môže používať rôzne typy filtrácie vhodné na rôzne nečistoty. Väčšinou kombinuje niekoľko filtrov. Neplatí ale, že viac filtrov znamená čistejší vzduch. Niektoré totiž robia skoro tú istú prácu len iným spôsobom. Najbežnejšia je čistička vzduchu s HEPA filtrom, ale ten nie je zďaleka jedinou dostupnou zbraňou.
Pre tých, ktorí chcú ušetriť, je určite vhodnejšie elektrostatická čistička vzduchu s umývateľným filtrom. Tá sa ale práve kvôli nutnosti čistenia neodporúča alergikom.
Chýba vo vašom domove čistička vzduchu? Pri jej výbere je potrebné zohľadniť niekoľko základných parametrov, ako je vzduchový výkon, hlučnosť čističky a jej spotreba a v neposlednom rade aj cena filtrov.
Vzduchový výkon udáva, koľko m³ vzduchu prečistí zariadenie za 1 h. Mal by zodpovedať veľkosti najväčšej miestnosti, v ktorej ju plánujete použiť. Vypočítate ho tak, že objem miestnosti v m³ vynásobíte číslom 2,5 (pri alergikoch 4).
Nebojte sa kúpiť čističku s výkonom vyšším, než je potrebné. Výkonná čistička vzduchu totiž pobeží na nižšie otáčky a bude tak tichšia a úspornejšia. Slabá čistička vzduchu do bytu bude naopak hučať a vzduch dobre nevyčistí.
Čističky vzduchy s ventilátorom dokáže hučať rovnako ako práčka alebo mixér. Tie výkonnejšie budú samozrejme hlučnejšie. Dobrá je čistička vzduchu, pri ktorej hlučnosť neprekračuje znesiteľných 50 dB. Možnosťou je taktiež čistička vzduchu s elektrostatickým filtrom, tú prakticky nebudete počuť.
i
Mnohé modely bežne mávajú tichý režim pre nočný chod so zníženou hlučnosťou 30 dB.
Čistička vzduchu je sama o sebe nemalá investícia. Pripravte sa ale tiež na to, že náhradné filtre vás vyjdú na ďalšie desiatky až stovky eur. Ich životnosť sa našťastie podľa výkonu pohybuje väčšinou medzi 6 a 12 mesiacmi.
Pri každodennej prevádzke spotrebuje čistička vzduchu nízke množstvo energie. Jej spotrebu spoznáte podľa príkonu, ktorý výrobcovia uvádzajú ako pri minimálnom, tak pri maximálnom výkone. Všeobecne sa môžete riadiť poučkou – čím nižší príkon, tým menej energie zariadenie spotrebuje a vy zaplatíte nižšiu sumu za jeho prevádzku.
Čo musí vedieť dobrá čistička vzduchu do bytu? Test na internete nájdete nejeden. S výberom tej najlepšej vám tiež poradí náš článok s videom.
Každá lepšia čistička vzduchu má digitálny displej a časovač. Samozrejmosťou býva tiež regulácia výkonu, ktorá ponúka spravidla tri výkonnostné stupne. Čo ďalšie môžete očakávať?
Najlepšia čistička vzduchu pre alergikov je tá s HEPA filtrom, ktorý z ovzdušia odstráni alergény s veľkosťou až 0,3 mikrónu. Vzduch v miestnosti by mala prefiltrovať aspoň 3× za hodinu.
Čističky vzduchu s UV lampou vás zbavia väčšiny bežných baktérií a vírusov.
Pre fajčiarov je najvhodnejšia čistička vzduchu s ionizátorom a uhlíkovým filtrom, ktorá odstráni zápach aj z nábytku a stien. Ozónový generátor alebo tiež ozónová čistička vzduchu do auta vám vo vašom vozidle pomôže odstrániť baktérie, formaldehyd, toluén aj nepríjemný cigaretový zápach.
Zvlhčovač (alebo naopak odvlhčovač) nie je to isté, čo čistička vzduchu. Zmyslom zvlhčovača je optimalizovať vlhkosť vzduchu v miestnosti. Tá by sa mala pohybovať medzi 40 a 65 %. Príliš suchý vzduch dráždi sliznice a môže viesť k častejšiemu ochoreniu. Vo veľkej vlhkosti zasa naopak hrozí bujnenie plesní.
Ako zistíte, že bude potrebná kombinovaná čistička vzduchu s odvlhčovačom či zvlhčovačom? Test vlhkosti si môžete urobiť pomocou vlhkomera, ktorý mávajú všetky bežné digitálne domáce teplomery.
Aby mohla čistička vzduchu správne fungovať, je potrebné ju v izbe správne umiestniť. Čo to znamená?
Čistička vzduchu funguje na princípe sústavy filtrov, cez ktoré je nasávaný vzduch z miestnosti. Dochádza k filtrácii vzduchu, ktorý je následne vyčistený a vypúšťaný do priestoru. Pre svoju schopnosť zbavenia vzduchu rôznych nečistôt, a tým aj eliminovať vdychovanie škodlivých látok, sú čističky vzduchu vyhľadávaným zariadením v domácnostiach, kanceláriách, školách aj v zdravotníckych zariadeniach. Podobne ako zvlhčovač vzduchu má teda aj čistička vzduchu priaznivý vplyv na ľudské zdravie.
Čistička vzduchu odstraňuje všetky vzduchom prenášané častice a v závislosti od vyhotovenia je schopná zachytiť aj baktérie, vírusy a ďalšie škodliviny. Využíva na to súpravu filtrov vrátane HEPA filtra. Ionizátor plní svoju úlohu pri uvoľňovaní záporných iónov, ktoré na seba viažu častice prachu, peľu, dymu alebo zvieracích alergénov. Ionizátor pomáha k ich zachyteniu na filtri a celkovo má priaznivý vplyv na naše zdravie.
Pred kúpou čističky vzduchu odporúčame zamerať sa aj na jej výkon s ohľadom na miesto použitia. Menej výkonnejšie čističky svoju prácu odvedú dobre v malých miestnostiach, pre väčšie priestory však zvážte výkonnejšiu čističku vzduchu. Kvalitné čističky vzduchu ponúka napríklad spoločnosť Bionaire. Vynikajú spoľahlivosťou aj moderným dizajnom.
Zadajte názov tovaru