PET PET

Parný hrniec – recepty a tipy, ako vybrať

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Alfou a omegou zdravého životného štýlu je okrem dostatku pohybových aktivít tiež strava. Spôsobov zdravej prípravy pokrmov je hneď niekoľko, avšak málokto z nás chce pri varení tráviť hodiny v kuchyni. Vhodným riešením, ako efektívne pripraviť zdravé a chutné jedlo, je varenie v parnom hrnci. Tento pomocník zvládne pripraviť hneď niekoľko pokrmov naraz. Parou varené potraviny si pritom udržia svoju pôvodnú farbu, chuť a hlavne dôležité živiny, ktoré sa pri bežnej tepelnej úprave vytrácajú. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako vybrať parný hrniec alebo ktoré suroviny v ňom môžete použiť. A pre tých z vás, ktorí sa do varenia v pare chcú hneď pustiť, máme pripravené aj chutné recepty z parného hrnca.

Parný hrniec; ako vybrať parný hrniec; recepty v parnom hrnci

Recepty a tipy, ako vybrať parný hrniec – OBSAH

  1. Zdravo a chutne – varenie v parnom hrnci vás bude baviť
  2. Výhody a nevýhody varenia v parnom hrnci
  3. Ako funguje parný hrniec?
  4. Ako vybrať parný hrniec? Zohľadnite jeho výkonnosť aj počet stravníkov
  5. Čo všetko dokáže pripraviť parný hrniec? Recepty sú naozaj rozmanité
  6. Varíme sladké a slané jedlo súčasne, alebo ako rozložiť potraviny v parnom hrnci
  7. 3 tipy na recepty z parného hrnca

Zdravo a chutne – varenie na pare vás bude baviť

Parný hrniec je pre zdravé varenie priamo ideálny. Obídete sa totiž bez jedinej kvapky tuku, a tak je kalorická hodnota jedla oveľa nižšia. Z nutričného hľadiska navyše varenie v pare patrí k najšetrnejším metódam tepelnej úpravy. Takto pripravené potraviny si oproti bežnému vareniu udržia až o 50 % viac vitamínov a živín. Na rozdiel od pečenia, vyprážanie či varenia vo vode si zachovajú aj svoju prirodzenú farbu a pôvodný tvar, takže na pohľad pôsobia čerstvo a sviežo. Pokrmy sú teda nielen oveľa zdravšie a výživnejšie, ale vďaka absencii pripáleného riadu vás bude varenie v parnom hrnci doslova baviť.

Parný hrniec; ako vybrať parný hrniec; recepty v parnom hrnci
Oproti bežnému spôsobu prípravy potravín udrží parný hrniec až o 50 % viac vitamínov a živín.

Pokiaľ si parný hrniec zaobstaráte, dočkáte sa tiež oveľa lepšej chuti varenej zeleniny, mäsa a rýb. Okrem uspokojenia vašich chuťových pohárikov si však budete užívať aj ďalšie výhody, a to zdravotné. Výraznej chuti potravín totiž docielite bez prílišného korenenia a solenia, čo vaša tráviaca sústava iste ocení. Vedzte, že pokrmy pripravené na pare si obľúbite natoľko, že po čase zo svojho jedálnička vyradíte ťažko stráviteľné vyprážané a pečené jedlá plné prepálených tukov a mnohokrát aj pripečených karcinogénnych kúskov. Parný hrniec ide skrátka ruka v ruke so zdravým životným štýlom. Niet preto divu, že ho mnohí výživoví poradcovia s obľubou odporúčajú ako praktického pomocníka pri redukcii váhy.

i

Potraviny varené na pare nestrácajú svoju intenzívnu chuť a stačí ich len ľahko dokoreniť. Kvalita jednotlivých surovín tu hrá prím, vyberajte preto len tie najlepšie.

Výhody a nevýhody varenia na pare

Výhody parného hrnca

  • Príprava zdravých pokrmov bez tuku a oleja.
  • Varenie v parnom hrnci zachováva dôležité živiny a vitamíny.
  • Pripravené pokrmy majú lepšiu chuť a výživovú hodnotu.
  • Parný hrniec sa ľahko udržiava (niektoré diely je možné väčšinou umývať v umývačke).
  • Variť môžete aj niekoľko pokrmov súčasne (slané aj sladké).
  • Väčšina parných hrncov sa po dovarení automaticky vypne.

Nevýhody parného hrnca

  • Zaberá pomerne dosť miesta pri skladovaní.
  • Pre začiatočníkov môže byť varenie v pare najprv náročnejšie.
  • Varenie v parnom hrnci je oproti iným metódam prípravy jedla pomalšie.
  • Počet vložených surovín ovplyvňuje dĺžku prípravy.

Ako funguje parný hrniec?

Varenie v parnom hrnci nie je žiadna veda a s prehľadom ho zvládne aj menej skúsená gazdiná. Všetky parné hrnce totiž fungujú na rovnakom a úplne jednoduchom princípe. Do spodnej časti nalejete vodu, ktorá sa po zapnutí hrnca začne zahrievať na 100 °C. Dôsledkom toho bude vznikať para, ktorá cez dierované dno prestúpi do vrchných poschodí a začne ohrievať vložené potraviny. Obrovskou výhodou je možnosť varenia niekoľkých pokrmov naraz bez toho, aby sa ich rozdielne vône prelínali. Príprava celého obedového menu súčasne tak nie je len obyčajným snom – v parnom hrnci môžete skutočne pripravovať sladké aj slané jedlo zároveň.

i

Príprava jedla v parnom hrnci je vďaka jeho funkčnému vybaveniu veľmi jednoduchá. Vďaka priehľadnému vyhotoveniu jednotlivých poschodí máte navyše dokonalý prehľad o celom procese varenia.

Ako vybrať parný hrniec? Zohľadnite jeho výkonnosť aj počet stravníkov

Všetky parné hrnce síce fungujú na rovnakom princípe, dostupných je ale veľa rôznych vyhotovení, ktoré sa od seba v mnohých parametroch líšia. Pri detailnejšom prieskume zistíte, že to nie je len cena, veľkosť či počet poschodí, ale že dôležitú úlohu zohráva aj funkčná vybavenosť spotrebiča. Prečítajte si, ako vybrať parný hrniec do vašej domácnosti a ktoré parametre zohľadniť.

Parný hrniec; ako vybrať parný hrniec; recepty v parnom hrnci
Na čo by ste si mali dať pozor pri výbere parného hrnca?

Príkon parného hrnca

Príkon ovplyvňuje priebeh varenia v parnom hrnci. Odvíja sa od neho doba, za ktorú sa hrniec zahreje a začne tvoriť páru, a teda za ako dlho vám pripraví požadovaný pokrm. Príkon sa uvádza vo wattoch a platí, že čím je jeho hodnota vyššia, tým rýchlejšia bude príprava jedla. Pamätajte, že s vyšším príkonom rastie tiež cenovka aj spotreba energie. V niektorých prípadoch však môže byť výkonnejší model s vyššou spotrebou energie úspornejší, pretože zvládne pokrm pripraviť rýchlejšie.

Veľkosť parného hrnca

Veľkosť je pre parný hrniec kľúčová. V prvom rade zohľadnite rozmery spotrebiča, ktoré by mali korešpondovať s jeho budúcim skladovacím priestorom. Ďalej vás bude zaujímať počet jednotlivých poschodí a celkový objem. Parné hrnce mávajú bežne 2 – 4 poschodia. Výnimkou ale nie sú ani modely umožňujúci rozšírenie až na 5 poschodí, kedy získate možnosť prípravy až 5 rôznych pokrmov. Objem aj počet poschodí voľte podľa toho, koľko stravníkov máte doma.

Výrobný materiál parného hrnca

Výrobný materiál parného hrnca plní skôr dizajnovú funkciu. Pri výbere sa stretnete s dvoma najčastejšími materiálmi, ktorými sú nehrdzavejúca oceľ a plast. Celoplastový parný hrniec môže pôsobiť lacnejším dojmom. Jeho výhodou je však farebná rozmanitosť, vďaka ktorej spotrebič ľahko zladíte s ostatnými prvkami kuchyne. Ak vsádzate na eleganciu, bude vhodnejšie voľbou antikorový parný hrniec. Prakticky ale zakaždým narazíte na kombináciu oboch materiálov, pretože sa jednotlivé poschodia vyrábajú z priehľadného plastu.

Funkcie a ďalšie praktické vymoženosti

Funkcie a najrôznejšie vychytávky parného hrnca dokážu prípravu pokrmov veľmi uľahčiť. Ktoré patria medzi najpraktickejšie?

  • Automatické vypnutie
  • Odložený štart
  • Programovateľný displej
  • Ukazovateľ hladiny vody
  • Udržanie teploty pokrmu aj po jeho dokončení
  • Nadstavce na varenie rôznych druhov surovín
  • Zvuková signalizácia
  • Detská bezpečnostná poistka

i

Pri výbere nebude na škodu ani kontrola dĺžky prívodného kábla. Porovnajte, či je hodnota pri produkte dostačujúca podľa miesta, na ktoré spotrebič umiestnite. Najčastejšie mávajú parné hrnce prívodný kábel s dĺžkou 1 meter.

Tipy na výber parného hrnca

Čo všetko dokáže pripraviť parný hrniec? Recepty sú naozaj rozmanité

Pokrmy pripravené na pare môžu niekomu pripadať ako jednotvárna nemocničná strava. Nenechajte sa však odradiť, prirodzená intenzívna chuť pokrmov, ich rozmanitosť a vysoká nutričná hodnota vás presvedčí o opaku. Na pare uvaríte skoro všetko, a to od príloh cez najrôznejšie druhy mäsa až po omáčky a sladké dezerty.

Príprava ryže v parnom hrnci

Dusená ryža je jednou z najobľúbenejších príloh. Najlepšie ale chutí varená na pare. Príprava ryže v parnom hrnci pritom nie je nijako zložitá. Jediné, čo k nej budete potrebovať, je špeciálna miska, cez ktorú zrniečka ryže neprepadnú. Ryžu vložíte do misky, zalejete patričným množstvom vody a potom už len počkáte, až sa sama uvarí. Rovnako jednoduchým spôsobom pripravíte tiež cestoviny v parnom hrnci či ďalšie prílohy ako bulgur, kuskus či quinou.

Zemiaky v parnom hrnci

Recepty pre parný hrniec zahŕňajú najrôznejšie prílohy, medzi ktoré patria aj tak obľúbené zemiaky. Hoci sa zvyčajne varia vo vode, pri varení v parnom hrnci ich do vody vkladať nemusíte – para si s nimi poradí. Používať môžete klasické zemiaky aj sladké sladké zemiaky so šupkou alebo bez nej. Príprava vám zaberie zhruba 25 minút podľa veľkosti jednotlivých kusov.

Parný hrniec; ako vybrať parný hrniec; recepty v parnom hrnci
Vyskúšajte v parnom hrnci pripraviť napríklad len obyčajné zemiaky!

Ako na zemiakový knedlík v parnom hrnci?

Je známe, že Slováci milujú knedle všetkých druhov. Tajomstvo ich vláčnosti tkvie v ich príprave. Neodolateľnými ich robí práve para, vďaka ktorej knedle neoschnú a ani sa nerozmočia. Zemiakový knedlík v parnom hrnci pripravíte počas 20 – 30 minút, rovnako tak aj „houskový“, ktorý ale pred vložením do hrnca musíte nechať vykysnúť. Naparovaním môžete skúsiť pripraviť tiež halušky či najrôznejšie druhy ázijských knedličiek.

Hydina a kuracie mäso v parnom hrnci

V parnom hrnci môžete ľahko pripravovať tiež najrôznejšie druhy mäsa. S dĺžkou prípravy to bude zhruba podobne ako v prípade klasického varenia – hovädzie mäso bude trvať najdlhšie, naopak hydina a kuracie mäso v parnom hrnci pripravíte za relatívne krátku dobu, a to 10 – 15 minút. Vďaka šetrnej pare si budete môcť vychutnať delikátnu prirodzenú chuť mäsa, ktorá sa dobre dopĺňa s najrôznejšími bylinkami.

Parný hrniec; ako vybrať parný hrniec; recepty v parnom hrnci
Hydinové mäso je pre parný hrniec ako stvorené.

Máte doma malé deti? Využite parný hrniec na príkrmy

Materské mlieko predstavuje základnú výživu bábätka v prvých mesiacoch jeho života. Postupom času sa ale vaša ratolesť začne zaujímať o jedlo, ktoré prijímate vy ako rodič. Príde preto chvíľa, kedy dieťa začnete zoznamovať s prvými príkrmami a materské mlieko nahradíte potravinami. Jedlo prijímané v prvých rokoch života ale výrazne ovplyvňuje zdravie a vývoj dieťaťa a jeho budúcu lásku k jedlu a spoločnému stolovaniu. A hoci je dnes ponuka detských príkrmov skutočne pestrá, nie je nič lepšie, než ich pripraviť doma – s láskou a s možnosťou 100 % kontroly nad zložením surovín.

Parný hrniec; ako vybrať parný hrniec; recepty v parnom hrnci
Parný hrniec zaiste ocenia aj tí najmenší členovia vašej rodiny.

Príprava detských príkrmov v parnom hrnci má hneď niekoľko výhod. Okrem toho, že si takto pripravené potraviny udržia potrebné vitamíny a chuť, zostane im tiež pôvodná farba. A vedzte, že pri stolovaní s deťmi pestré farby surovín viac ako oceníte. S trochou kreativity vytvoríte z jedla obrázok a pozornosť dieťaťa pri stole pôjde zrazu udržať oveľa lepšie. Ďalšou výhodou varenia v parnom hrnci je nemiešanie chutí, a tak v ňom okrem príkrmu pre bábätko zvládnete pripraviť aj obed pre celú rodinu.

Varíme na pare sladké a slané jedlo súčasne, alebo ako rozložiť potraviny v parnom hrnci

Jednou z popredných výhod parného hrnca je možnosť varenia rôznych pokrmov súčasne. V jednom spotrebiči tak môžete pripravovať napríklad mäso aj prílohu zároveň. Ak majú podobnú dobu prípravy, dbajte na to, aby jednotlivé kusy boli približne rovnako veľké. V prípade, že sa suroviny k sebe chuťovo hodia, ale líšia sa ich veľkosť aj dĺžka prípravy, všeobecne platí, že:

  • Najväčšie kusy potravín, ktoré vyžadujú najdlhšiu dobu prípravy, patria do spodného poschodia
  • Menšie kusy potravín s kratšou dobou prípravy naopak patria do vrchného poschodia

Pri varení v parnom hrnci sa vône jednotlivých pokrmov takmer vôbec nemiešajú. Výnimku tvoria veľmi aromatické suroviny, medzi ktoré patria napríklad ryby, a ďalej suroviny náchylné k napáchnutiu – mliečne výrobky ako kaša či puding. Ak chcete pripravovať sladký a slaný pokrm súčasne a zároveň mať istotu, že to na ich chuti nespoznáte, skúste tieto triky:

  • Neutralizujte výrazné vône pomocou citrusov
  • Náchylné sladké suroviny zakryte potravinárskou fóliou alebo alobalom
  • Rovnako tak zakryte aromatické ryby či mäsa, pri ktorých sa navyše vďaka obalu udrží šťava

i

Počas varenia v parnom hrnci otvárajte pokrievku len minimálne. Pri každom nahliadnutí pod pokrievku zbytočne uniká para, a tým sa doba prípravy jedla predlžuje.

3 tipy na chutné recepty z parného hrnca

Pripravili sme pre vás recepty na varenie v parnom hrnci, ktoré si môžete vychutnať spoločne s celou rodinou.

#1 Pestrofarebné rizoto plné zeleniny

  • 200 g ryže
  • 300 ml vody
  • Soľ
  • Zelenina
Parný hrniec; ako vybrať parný hrniec; recepty v parnom hrnci
Klasické sypané rizoto plné farieb pripravíte v parnom hrnci behom chvíle.

Rizoto z parného hrnca je vďaka kvalite takto uvarenej ryže absolútne božské. V tomto prípade nejde o krémové rizoto, ktoré je typické pre Taliansko, ale sypané rizoto, teda také slovenské. Ryžu môžete v špeciálnej nádobe pripraviť buď zvlášť, alebo dohromady so zeleninou. Nič nepokazíte tým, keď k ryži alebo zelenine pridáte bylinky. Celá príprava vám zaberie zhruba 30 – 40 minút.

#2 Losos so zeleninou

  • Plátok lososa
  • Čerstvé bylinky
  • Čerstvá zelenina
Parný hrniec; ako vybrať parný hrniec; recepty v parnom hrnci
Čo by bola zdravá kuchyňa bez rýb? Parný hrniec si skvele rozumie napríklad s lososom.

Ryby patria medzi obľúbené pokrmy, ktoré navyše obsahujú veľa zdraviu prospešných látok. Losos má síce väčšie percento tukov ako iné druhy rýb, ale na druhú stranu sú to tuky zdravé a pokrm je vďaka nim chuťovo oveľa rozmanitejší. Lososa varte na pare spolu so zeleninou a bylinkami, príprava vám zaberie celkom zhruba pol hodiny.

#3 Ovocné tvarohové knedle

  • 250 g mäkkého tvarohu
  • 200 – 250 g hrubej múky
  • 50 g masla
  • 1 vajce
  • Citrónová kôra
  • Vanilkový cukor
  • Ovocie
Parný hrniec; ako vybrať parný hrniec; recepty v parnom hrnci
Sladká bodka na záver v podobe ovocných knedlí z parného hrnca.

Ak vás naháňa chuť na sladké, budú ovocné knedle pre vaše chuťové poháriky priamo ideálne. Stačí si vypracovať cesto z tvarohu, múky, masla, vajcia a strúhanej citrónovej kôry. Potom už len rozdelíte na diely, naplníte obľúbeným ovocím a vytvarujete gule. Všetky ich potom naskladáte do jednotlivých poschodí parného hrnca a necháte 20 minút variť. Servírujú sa najčastejšie s maslom a práškovým cukrom.

i Mohlo by vás zaujímať

Či už sa chcete vydať na cestu zdravého životného štýlu, alebo vás lákajú rôzne metódy prípravy pokrmov, za vyskúšanie určite stojí parný hrniec. Recepty na slané aj sladké jedlá, ktoré si v ňom môžete uvariť, sú natoľko rozmanité a chutné, že si ich obľúbi celá vaša rodina.



Vytlačiť
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií