Získajte doručenie ZADARMO na rok iba za 1 € mesačne! Viac informácií

Reklamácia či vrátenie? AlzaPlus+

Ako (začať) behať s Trénerom Garmin

Zobraziť katalóg

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Vidina neistých výsledkov a riziko zdravotných komplikácií. Tak vyzerá behanie bez akéhokoľvek plánu a prípravy. Priamočiare športovanie nadšencov má pritom jednoduchú príčinu. Správne zostavenie bežeckého tréningového plánu podľa vlastných predstáv a dispozícií je pomerne náročnou úlohou. Preto smart hodinky spoločnosti Garmin ponúkajú špecializovanú funkciu s názvom Tréner Garmin, ktorá vytvorí profesionálny plán na mieru a prispôsobí ho aj aktuálnemu vývoju.

Garmin Coach; trénér Garmin, jak začít běhat; tréninkový plán; chytré hodinky, smartwatch;

Ako začať behať s Trénerom Garmin – OBSAH

  1. Predstavenie Trénera Garmin
  2. Ako začať behať? Vytvorenie plánu s Garmin Coach
  3. Traja tréneri k vašim službám
  4. Zmena plánu? Tréner Garmin sa prispôsobí
  5. Záver

Predstavenie Trénera Garmin

Tréner Garmin, anglicky Garmin Coach, je komplexná funkcia na správu behania. Na základe nami zadaných údajov je vygenerovaný niekoľkotýždňový tréningový plán, ktorý zohľadní celý rad individuálnych parametrov. Ešte prínosnejšou vymoženosťou je však automatické a okamžité prispôsobovanie nečakaným okolnostiam. Nie je teda problém zmeniť termín naplánovaného tréningu, alebo beh (kvôli chorobe) rovno neuskutočniť. Tréner Garmin totiž ďalšie tréningy automaticky prispôsobí aktuálnemu priebehu, a používateľ tak nemusí riešiť kompletný rozpad pôvodných plánov. Práve táto adaptácia povyšuje Garmin Coach nad rozšírené univerzálne plány, ktoré na zmeny prakticky nedokážu reagovať.

Bezplatná funkcia Tréner Garmin je súčasťou mobilnej aplikácie Garmin Connect, ktorá je voľne dostupná pre Android a iOS. Sprístupnenie tejto funkcie je však podmienené spárovaním inteligentného telefónu s niektorými z podporovaných smart watch Garmin. V čase písania tohto textu ide o modely Descent MK1, Fenix 5, Fenix 5 Plus, Fenix 6, Fenix Chronos, Forerunner 45/45S, Forerunner 245, Forerunner 645, Forerunner 935, Forerunner 945, Instinct, MARQ, First Avenger, Captain Marvel, Darth Vader, Rey, Venu, Vívoactive 3 a Vívoactive 4/4S. Priebežne aktualizovaný zoznam podporovaných zariadení nájdete aj na oficiálnych stránkach tu.

Garmin Coach; trénér Garmin, jak začít běhat; tréninkový plán; chytré hodinky, smartwatch;
Jedným z dostupných trénerov je tiež legenda Jeff Galloway.

Ako začať behať? Vytvorenie plánu s Garmin Coach

Funkciu Tréner Garmin si najlepšie priblížime praktickou ukážkou. Rovno sa teda pozrime, ako prebieha vytváranie tréningového plánu. V mobilnej aplikácii Garmin Connect najskôr klikneme na tri vodorovné čiary, v otvorenej ponuke vyberieme „Tréning“ a následne zvolíme „Tréningové plány“. Hoci to z názvu nie je zrejmé, práve Tréningové plány sú alternatívnym názvom pre Trénera Garmin. V ďalších krokoch nás funkcia Tréner Garmin vedie už sama. Napriek tomu sme pre názornú ilustráciu pripravili ilustračnú snímku každého kroku a jeho popis. Záujemcom stačí kliknúť na sivé rozbalovátko nižšie.

Vytvorenie tréningového plánu krok za krokom

Tréner Garmin
V prvom rade vyberieme svoj cieľ, ktorým môže byť 5-kilometrový beh, 10-kilometrový beh alebo polmaratón. Podľa toho sa pochopiteľne mení časová náročnosť prípravy, ktorá môže zabrať 6 až 26 týždňov.
Tréner Garmin
K dispozícii sú aj slovenské popisky jednotlivých cieľov, čo celý výber samozrejme značne uľahčuje. Garmin ponuku cieľov postupne rozširuje, a časom sa tak môžeme tešiť na nové možnosti.
Tréner Garmin
Ďalej sa Tréner Garmin pýta na otázku, koľko kilometrov týždenne v súčasnosti ubehnete. V ponúkaných odpovediach našťastie nechýba možnosť „nebežím“, ktorá je pre nováčikov prakticky nutnosťou.
Tréner Garmin
Ak nezvolíme možnosť „nebežím“, sme opýtaný aj na priemerné tempo.
Tréner Garmin
Nasleduje voľba cieľovej techniky – beh/chôdza, beh alebo beh s časovým cieľom.
Tréner Garmin
Potom už si zvolíme jedného z troch špecialistov (pozri ďalej), ktorý nás tréningom prevedie od začiatku až do konca.
Tréner Garmin
Následne určíme dni v týždni, v ktorých zvyčajne môžeme trénovať.
Tréner Garmin
A chýbať nesmie ani voľba vhodného dňa pre behy na dlhšiu vzdialenosť.
Tréner Garmin
Poslednou voľbou je dátum nášho závodu, avšak nájdeme tu aj odporúčané dni.
Tréner Garmin
Pre kontrolu sa ešte objaví prehľad zadaných parametrov, a tvorba plánu je tým dokončená.
Tréner Garmin
Automaticky zostavený tréningový plán už zostáva len nahrať do Garmin watch a sme pripravení vyraziť.

Vyššie zobrazené a opísané kroky vedú k zostaveniu tréningového plánu. Na prvý pohľad sa celá tvorba môže zdať byť dlhá a zložitá, avšak v skutočnosti zaberie len niekoľko málo minút. Tréner Garmin nás naviac po celú dobu vedie krok za krokom, takže nie je potrebné mať žiadne obavy.

Traja tréneri k vašim službám

Ako sme už spomenuli, v rámci vytvárania bežeckého pláne si volíme jedného z troch trénerov. Nejde pritom o virtuálne postavy, ale o skutočné osoby, ktoré v tomto odvetví preukázali svoje nesporné kvality. Každý tréner má jedinečnú osobnosť, vlastný uhol pohľadu aj špecifické zameranie, a môžeme si tak zvoliť presne toho, kto nám sedí najviac. Poďme si trojicu trénerov krátko predstaviť.

Jeff Galloway napísal mnoho špecializovaných kníh a vytvoril rad tréningových programov, ktoré využilo už viac ako milión ľudí. V jeho metódach často nájdeme prekladanie behu a chôdze, čo pomáha predísť nadmernému vyčerpaniu. To ocenia najmä začiatočníci.

Amy Parkerson-Mitchel je naproti tomu fyzioterapeutka, certifikovaná trénerka, a predovšetkým nadšená bežkyňa. Vo svojom prístupe nezabúda na princípy biomechaniky, ktoré sú dôležité v prevencii akýchkoľvek zranení.

Greg McMillan je fyziológ a webový tréner s unikátnou schopnosťou zrozumiteľne odovzdať aj zložitejšie vedecké poznatky, ktoré váš beh posunú na novú úroveň.

Garmin Coach; trénér Garmin, jak začít běhat; tréninkový plán; chytré hodinky, smartwatch;
Tromi dostupnými trénermi sú Jeff Galloway, Amy Parkerson-Mitchell a Greg McMillan.

Garmin Coach používateľovi sprostredkuje tiež výukové videá plné dobrých rád, tipov a trikov. V nich nás sprevádza nami vybraný tréner a musíme uznať, že jedno dobre mierené video je oveľa atraktívnejšie a zrozumiteľnejšie ako dlhý výukový text.

Či už vás na ceste k lepším výkonom povedie ktokoľvek, je potrebné mať na pamäti, že Tréner Garmin nepozná vaše prípadné zdravotné obmedzenia a riziká. Ak si teda nie ste istí, či váš zdravotný stav umožňuje aj náročnejší beh na dlhšiu vzdialenosť, poraďte sa radšej s lekárom.

Zmena plánu? Tréner Garmin sa prispôsobí

Zostavenie bežeckého plánu s Trénerom Garmin je vlastne nakreslením štartovacej čiary. Ako to už ale býva, čoskoro sa objaví rad nečakaných udalostí, ktoré vyžadujú zmenu pôvodného plánu. S Garmin Coach to našťastie nie je žiadny problém. Jednotlivé naplánované tréningy totiž vidíme v kalendári, a pokiaľ potrebujeme niektorý beh presunúť, môžeme ho prehodiť na skorší alebo neskorší termín. Ak cvičenie zmeškáme/preskočíme, plán sa opäť automaticky prispôsobí. Ak však preskočíme viac tréningov, Tréner Garmin sa opýta, či tréningový plán nechceme rovno pozastaviť.

Garmin Coach; trénér Garmin, ako začať behať; tréningový plán; smart hodinky, smartwatch;
Tréner Garmin premení bežné behanie v profesionálnu športovú aktivitu.

Tréning sa obvykle skladá z troch základných fáz – zahrievania, behu a upokojenia. Na prechod do ďalšej fázy nás upozorní vibrácia smart watch, a nemusíme tak neustále strážiť aktuálny režim. Na hodinkách zároveň vidíme rad dôležitých informácií, ako je napríklad aktuálna tepová frekvencia, čas tréningu alebo ubehnutá vzdialenosť. Na konci tréningu sa Garmin Coach tiež spýta, či sa nám práve dokončená aktivita zdala ľahká, stredne ťažká alebo obtiažna. Podľa dosiahnutých výsledkov sa plán priebežne aktualizuje, a používateľ tak zakaždým trénuje v ideálnom režime.

V dôsledku nastupujúceho ochorenia, nedostatočného spánku a ďalších vplyvov môže byť váš organizmus nadmerne vyčerpaný. Skutočné vysileniu je ale veľakrát ťažké rozoznať od jednoduchého pocitu aktuálnej únavy, a používateľ si tak nemusí byť istý, či naplánovaný tréning uskutočniť, alebo nie. Garmin však prináša riešenie aj pre túto situáciu. Mnoho modelov totiž disponuje funkciou Stress Score na mapovanie záťaže organizmu a funkciou Body Battery, ktorá zase prezradí zostávajúcu hodnotu našej energie. Viac o týchto funkciách nájdete v článku Plánovanie tréningu s hodinkami Garmin.

Garmin Coach; trénér Garmin, ako začať behať; tréningový plán; smart hodinky, smartwatch;
Náhľad na už vytvorený tréningový plán v rámci funkcie Garmin Coach.
i Mohlo by vás zaujímať

Hoci funkcia Tréner Garmin nie je dokonalá, je plnohodnotnou odpoveďou na často kladenú otázku „Ako (začať) behať?“. Svoje využitie nájde ako u začiatočníkov, tak skúsenejších bežcov. Vedľa zostavenia tréningového plánu a jeho automatického prispôsobenia poteší aj nami vybraný tréner, ktorý nás neustále motivuje a rozširuje naše obzory. S Trénerom Garmin preto máme všetko pod kontrolou a splnenie našich cieľov zostáva obyčajnou otázkou času.

4,5 101×
Garmin Venu Sq, LightGold/White Band
Smart hodinky – dámske, s ovládaním v slovenčine, AMOLED displej, GPS, NFC platby cez Garmin Pay, meranie tepu, monitoring spánku, krokomer, oxymeter, hľadanie mobilu, ovládanie prehrávača hudby v mobile, predpoveď počasia, obchod s aplikáciami a navigácia, vhodné na beh, cyklistiku, jógu, golf, plávanie, vodotesnosť 50 m (5 ATM), max. výdrž batérie 144 h, detekcia pádu, materiál puzdra plast

Super cena
182,90 € Ušetríte 17 €
Na sklade 5 ks
Objednávací kód: SKGvenuLGw
4,5 101×
Garmin Venu Sq, Orchid/Orchid Band
Smart hodinky – dámske, s ovládaním v slovenčine, LCD displej, GPS, NFC platby cez Garmin Pay, meranie tepu, monitoring spánku, krokomer, oxymeter, hľadanie mobilu, ovládanie prehrávača hudby v mobile, predpoveď počasia, obchod s aplikáciami a navigácia, vhodné na beh, cyklistiku, jógu, golf, plávanie, vodotesnosť 50 m (5 ATM), max. výdrž batérie 144 h, detekcia pádu, materiál puzdra plast

206,33 €
Na sklade 5 ks u partnera
Objednávací kód: SKGvenuO
4,7 52×
Garmin Instinct Solar, Graphite
Smart hodinky – pre mužov aj ženy, s ovládaním v slovenčine, transflektívny MIP displej, GPS, meranie tepu, monitoring spánku, krokomer, oxymeter, barometer, hľadanie mobilu, ovládanie prehrávača hudby v mobile, predpoveď počasia, obchod s aplikáciami a navigácia, vhodné na beh, cyklistiku, jógu, plávanie, vodotesnosť 100 m (10 ATM), max. výdrž batérie 1344 h, materiál puzdra plast

399,90 €
Na objednávku – termín upresníme 2 ks
Očakávame 10. 4. 2023
Objednávací kód: SKGinstsol01
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií