Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Aktuálna rýchlosť doručenia Alza predajne Alzaboxy AlzaExpress Najvýhodnejšie dodanie Partnerské odber. miesta Slovenská pošta
dnes alebo zajtra dnes alebo zajtra 1 – 2 dni 1 – 2 dni 1 – 2 dni 1 – 2 dni
Predĺžili sme pre vás otváraciu dobu našich predajní, aby ste mohli tento rok nakúpiť darčeky v pokoji a bez stresu.

Doručenie do Vianoc Alza pro firmy

Garmin Vívoactive 4 a 4S – smart hodinky pre náročných športovcov

Zľavové tornádo práve zľavnilo tisíce produktov vo všetkých kategóriách. Poponáhľajte sa!
Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Garmin vívoactive 3 sú elegantné, inteligentné, športovo všestranné GPS hodinky, z ktorých sa stali jedny z najobľúbenejších smart watch na trhu. V týchto dňoch prichádzajú na trh ich nástupcovia, teda presnejšie dvaja nástupcovia – Garmin vívoactive 4 a Garmin vívoactive 4S. Akí sú? Oplatia sa? Ktorý model smart hodiniek Garmin vívoactive si vybrať? Odpovede na podobné otázky, a nielen na ne, nájdete v tomto článku!

Porovnanie Garmin vívoactive 3, 4 a 4S – OBSAH

 1. Prečo práve hodinky Garmin vívoactive?
 2. Porovnanie – vívoactive 3, vívoactive 4 a vívoactive 4S
 3. Garmin vívoactive a bezkontaktné platby
 4. Výdrž a odolnosť smart watch Garmin vívoactive 4 a 4S
 5. Záver – ktoré zo smart watch Garmin vívoactive vybrať?

Prečo práve hodinky Garmin vívoactive?

Americká značka Garmin je vo svete smart watch známa predovšetkým vďaka športovo a outdoorovo zameraným funkciám a produktom. Smart hodinky radu vívoactive sú ale iné. Garmin ich vyvinul ako alternatívu k bežným inteligentným hodinkám. Majú elegantný vzhľad, ľahké telo, dotykový displej, ale keďže ide o Garmin, dostali do vienka aj širokú škálu inteligentných a športových funkcií, na ktoré sme pri tejto značke zvyknutí. Športová výbava je tak bohatá, že v podstate konkurujú aj drahším športovým Garmin hodinkám, ako je napríklad rad Garmin Fénix. Pre všetky generácie hodiniek vívoactive bola vždy typická ešte jedna dôležitá vlastnosť, skvelý pomer cena/výkon.

Porovnanie – vívoactive 3, vívoactive 4 a vívoactive 4S

Inteligentné hodinky Garmin vívoactive 3 boli jednými z prvých smart hodiniek, ktoré sedeli aj na užšom zápästí. Aj preto sa stali obľúbenými aj medzi ženami, ktoré do tej doby len ťažko hľadali vhodné GPS hodinky. Veľkosť hodiniek vívoactive 3 bola navrhnutá ako unisex, dámske aj pánske modely mali rovnakú veľkosť. Postupne sa tak dostávame k dôležitej zmene novej generácie, hodinky radu vívoactive 4 sú k dispozícii v dvoch veľkostiach: menšie vívoactive 4S a väčšie vívoactive 4.

garmin; vivoactive 4; 4s; smart hodinky; smartwatch; wearables
Rôzne farebné varianty Garmin smartwatch – vívoactive 4 a vívoactive 4S.

V porovnaní s vívoactive 3 sú vívoactive 4S menšie a vívoactive 4 väčšie ako staršia generácia hodiniek. Pokiaľ máte úzke zápästia a ak je vám väčšina smart hodiniek veľká, mohli by vám vívoactive 4S sedieť. S radom vívoactive 4S cielia hodinky Garmin na ženy – je to poznať podľa farebných variantov hodiniek, ktoré sa ponúkajú. Okrem bielo-zlatej a ružovo-zlatej je k dispozícii unisex čierna a cenovo výhodnejší sivo-strieborný farebný variant.

Naopak na väčšie zápästia alebo pre tých, ktorí majú radšej väčšie smart hodinky, sú určené vívoactive 4. Tie sa ponúkajú len v dvoch farebných variantoch: sivo-striebornom a čiernom. Na väčšom zápästí sú vívoactive 4 veľmi príjemné vďaka svojmu nízkemu profilu a veľmi dobre sa nosia aj v kombinácii s košeľou, kde môže mať mnoho typov hodiniek problém s užším dlhým rukávom.

Vívoactive 4 a 4S – novo so vstavaným hudobným prehrávačom

Veľmi príjemnou inováciou vívoactive 4/4S je vstavaný hudobný prehrávač, ktorý je teraz štandardnou funkciou pri všetkých modeloch nového radu (pri staršom rade bol prehrávač k dispozícii pri drahších vívoactive 3 Music). Hudobný prehrávač vie nielen prehrávať hudobné súbory (MP3) z disku hodiniek priamo do bezdrôtových Bluetooth slúchadiel, ale dokáže spolupracovať aj so streamovacími službami typu Spotify či Deezer.

i

Ak využívate niektorú z mnohých streamovacích služieb a máte prémiový účet, môžete si stiahnuť playlisty priamo na disk vašich smartwatch a prehrávať ich bez prítomnosti mobilného telefónu, teda v offline režime. Na displeji hodiniek je potom k dispozícii kompletné ovládanie hudobného prehrávača vrátane hlasitosti, preskakovania skladieb či zobrazenia skladby a interpreta.

Ďalšie šikovné inovácie oboch nástupcov

Pri vívoactive 4/4S je novo k dispozícii aj niekoľko príjemných drobností, ako sú animované fitness cvičenia, ktoré vás dokážu motivovať k pohybu aj vo chvíli, keď máte k dispozícii len málo času a nechcete sa zdržovať dlhou prípravou. Inteligentné hodinky vám ďalej ponúknu napríklad sledovanie pitného režimu alebo meranie frekvencie dýchania ako v priebehu dňa, tak aj počas športovej aktivity. Drobnou zmenou v ovládaní je prítomnosť dvoch tlačidiel na boku hodiniek (doteraz bolo len jedno). Dve tlačidlá fungujú ako Enter/Escape v režime inteligentných hodiniek alebo ako Start/Lap počas tréningu.

Garmin vívoactive a bezkontaktné platby

Funkcie smart hodiniek alebo bezkontaktné platby Garmin Pay zostávajú v podstate bezo zmeny. Ako staršiu, tak aj novšiu generáciu hodiniek možno bez problémov spárovať s inteligentnými telefónmi Android aj iOS a pri oboch je možné na displeji sledovať prichádzajúce volania, sms, notifikácie a využívať ďalšie služby, ako je predpoveď počasia alebo ovládanie hudobného prehrávača telefónu. Pri telefónoch s OS Android je navyše možné stručne odpovedať z displeja hodiniek aj na sms správy.

garmin; vivoactive 4; 4s; smart hodinky; smartwatch; wearables
Systém bezkontaktných platieb Garmin Pay dnes podporuje väčšina veľkých tuzemských bánk.

Podobné je to aj pri bezkontaktných platbách Garmin Pay. Služba je k dispozícii ako pri staršej, tak aj pri novšej generácii hodiniek. V čase predstavenia generácie vívoactive 3 žiadna slovenská banka podporu platbám Garmin Pay neponúkala a Garmin za dobu 2 rokov urobil obrovský krok vpred. Garmin Pay je teraz k dispozícii u niekoľkých českých bánk a ďalšie sa v najbližšej dobe pripojia. Na Slovensku je to mBanka a 365.bank, ktoré začali smart hodinky Garmin v tejto záležitosti podporovať. Ostatné banky sa prisľúbili a prejavili záujem o spoluprácu.

Výdrž a odolnosť smart watch Garmin vívoactive 4 a 4S

Podobne ako pri starších vívoactive 3, aj nové vívoactive 4/4S sú vybavené dotykovým displejom s odolnou úpravou Corning Gorilla Glass 3 a spĺňajú odolnosť proti vode na úrovni 5ATM (odolajú súvislému kontaktu s vodou pri plávaní).

garmin; vivoactive 4; 4s; chytre hodinky; smartwatch; wearables
Hodinky Garmin vívoactive 4/4S disponujú v režime hudba + GPS výdržou až 5 h/6 h.

Pri porovnaní výdrže sa pri vívoactive 3 dostaneme pri jednom nabití na hodnoty až 7 dní v režime smartwatch, až 13 hodín v tréningu so zapnutým GPS a až 5 hodín v režime „hudba + GPS“ (režim hudby iba model vívoactive 3 Music). Malé vívoactive 4S sú z pohľadu výdrže zhodné so staršou generáciou: až 7 dní smartwatch, až 13 hodín s GPS a až 5 hodín v režime hudba + GPS. Väčšie vívoactive 4, ktoré majú silnejší akumulátor, ponúkajú až 8 dní v režime smartwatch, až 15 hodín s GPS a až 6 hodín spolu s hudobným prehrávaním a GPS.

Záver – ktoré zo smart watch Garmin vívoactive vybrať?

Na jednoduchú otázku v tomto prípade neexistuje jednoduchá odpoveď. Nové vívoactive 4/4S sú krásne, najmä menšie vívoactive 4S sa dizajnovo veľmi podarili. Najväčšie zmeny sa týkajú predovšetkým veľkosti a štandardne zabudovaného hudobného prehrávača. Športová výbava a ponuka smart funkcií je pri oboch generáciách približne rovnaká.

Kľúčom k výberu smart hodiniek môže byť ich veľkosť. Ak sú pre vás vívoactive 3 stále veľké, alebo naopak malé, oplatí sa vyskúšať vívoactive 4/4S. Rovnako ak beháte s hudbou a hudobný prehrávač v hodinkách oceníte, odporúčame dať prednosť vívoactive 4/4S pred vívoactive 3 Music. Pokiaľ však máte obmedzený rozpočet a hľadáte smart hodinky s najlepším pomerom cena/výkon, vyberte staré dobré vívoactive 3 a rozhodne neurobíte chybu. Pravidlo, že rad hodiniek vívoactive ponúka za málo peňazí veľa muziky, platí teraz pri vívoactive 3 dvojnásobne.

Garmin Vívoactive 4 a 4S – Obsah

 1. Dve tlačidlá, dve verzie
 2. Garmin Vívoactive 4 a 4S oslovia výdržou, displejom už nie
 3. Garmin Vívoactive 4 (S) – navrhnuté pre športovcov
 4. Jedny hodinky, maximum údajov
 5. Muzika, platby aj pitný režim. Inteligentné funkcie nesklamú
 6. Garmin Vívoactive 4 a 4S – cena a dostupnosť

Dve tlačidlá, dve verzie

Štvrtá generácia spomínaného radu ponúka zákazníkom dve základné verzie s názvami Vívoactive 4 (45 mm) a Vívoactive 4S (40 mm). Tie majú úplne zhodné funkcie a líšia sa len v rozmeroch či výdrži batérie. Vívoactive 4 majú rozmery 45,1 × 45,1 a hrúbku 12,8 mm, zatiaľ čo Vívoactive 4S sú niečo menšie – 40,0 × 40,0 × 12,7 mm. Je pravdou, že hodinky mohli byť o niečo tenšie, pretože pri smart hodinkách vidíme čoraz častejšie hrúbku 10 až 11 mm.

Pri voľbe modelu zároveň odporúčame premerať zápästie, aby ste sa vyhli zbytočnému vráteniu tovaru. Garmin Vívoactive 4 je vhodný na obvod zápästia 135 – 200 mm, zatiaľ čo verzia 4S je vhodná na 110 – 175 mm. Ďalšiu zmenu nájdeme v oblasti ovládania. Namiesto jediného prostredného tlačidla využijeme novo tlačidlá hneď dve, čo pochopiteľne značne uľahčí ovládanie.

Garmin Vívoactive 4 a 4S oslovia výdržou, displejom už nie

Veľkosť dotykového displeja sa pochopiteľne líši podľa zvolenej verzie. Garmin Vívoactive 4 ponúka 1,3 palca s rozlíšením 260 × 260 pixelov, zatiaľ čo menšia verzia 4S disponuje 1,1" displejom s 218 × 218 pixelmi. Toto rozlíšenie (a výslednú jemnosť) nemožno v súčasnosti považovať za príliš vysoké, a displej tak ponúka určitý ústupok. Na porovnanie – napríklad Xiaomi Amazfit GTR ponúka pri 1,39" rozlíšenie 454 × 454 pixelov. Displej oboch verzií kryje ochranné sklo CORNING® Gorilla® Glass 3. generácie a hodinky disponujú vysokou odolnosťou aj pri náročnejšom športovaní.

Nadštandardná je ďalej výdrž batérie, ktorá pri Vívoactive 4 zvládne 8 dní bežného používania a 6 hodín pri GPS a hudbe. Menšia 4S verzia naproti tomu pochopiteľne zvládne o niečo menej, konkrétne 7 dní, prípadne 5 hodín s GPS a muzikou. Keďže mnohé smart hodinky vydržia iba jeden či niekoľko málo dní, je 7 – 8 dní obdivuhodný výsledok.

garmin; vivoactive;4;4s;smart hodinky;smartwatch; wearables;
Garmin Vívoactive 4 (45 mm) s grafom hydratácie a výpočtom telesných údajov.

Garmin Vívoactive 4(S) – navrhnuté pre športovcov

Ako vyplýva zo samotného názvu, rad Garmin Vívoactive je určený najmä aktívnym jedincom. Zatiaľ čo mnohé iné inteligentné hodinky ponúkajú monitoring len niekoľkých druhov športov, je to práve rad Vívoactive, ktorý disponuje širokým výberom pohybových aktivít. Medzi nimi nájdeme veslovanie, horolezectvo, eliptický trenažér, kardiotréning, jogu, pilates či dychové cvičenia. Ďalej nechýba ani lyžovanie, snowboarding, paddleboarding, cyklistika, a dokonca aj plávanie s detekciou niekoľkých odlišných štýlov. Úplnou novinkou je potom možnosť sledovať tep aj pod hladinou, čo je pomerne inovatívna funkcia, ktorú len tak niekde nenájdeme. Samozrejmosťou teda je vodotesnosť do 50 metrov (5 ATM).

V Garmin Vívoactive 4(S) neprídeme ani o meranie chôdze, pokročilé funkcie na monitorovanie golfu alebo behu vonku aj na bežeckom páse. Zvoliť možno tiež obľúbené športy, ktoré sa budú zobrazovať prednostne, takže nie je potrebné vo veľkom výbere zakaždým hľadať svoj obľúbený režim. Mnohí používatelia určite ocenia aj zobrazenie animovaných cvikov priamo na hodinkách. V prípade kardia, silového tréningu, jogy a pilates sú k dispozícii celé tréningy. Stačí sa nechať viesť.

Pohyb sa samozrejme počíta aj v prípade, keď sa práve nevenujeme vyčerpávajúcim športovým aktivitám. Garmin Vívoactive 4(S) nám tak kedykoľvek prezradí počet prejdených krokov, spálené kalórie, prekonanú vzdialenosť a pri dlhom sedení nás zase upozorní, že je čas sa trochu ponaťahovať. Pri vytrvalostných športoch samozrejme využijeme tiež zobrazenie srdcovej frekvencie, ktorú je vhodné udržiavať na správnej hodnote. Jedine tak dospejeme k ideálnym výsledkom a pevnému zdraviu.

garmin; vivoactive;4;4s;smart hodinky;smartwatch; wearables;
Garmin Vívoactive 4S – meranie dychu, telesné hodnoty, menštruačný cyklus a hydratácia.

Jedny hodinky, maximum údajov

Pohyb je síce zdravý, ale zanedbávať nemožno ani iné ukazovatele. Preto sú inteligentné hodinky Garmin Vívoactive 4(S) pripravené monitorovať hneď niekoľko dôležitých údajov. V prvom rade je to spánok, kde je rozlišovaná ľahká, hlboká a REM fáza. Pre ešte dokonalejší prehľad je potom sledovaný tiež dych a Pulse Ox. Ďalšou zaujímavou funkciou je meranie stresu, vďaka ktorej ľahko zistíme, nakoľko sme po celý deň zaťažení. Keď totiž niečo máme „čierne na bielom“ a vieme, že to nie je iba náš pocit, je zmena hneď o niečo ľahšia.

Smart hodinky Garmin Vívoactive 4 a 4S tiež disponujú inteligentnou funkciou V02 max. Tá monitoruje množstvo kyslíka, ktoré je telo schopné využiť, čo značne ovplyvňuje kondička. VO2 max možno teda chápať ako nepriamy ukazovateľ našej fyzickej zdatnosti, a údaj sa tak s pravidelným cvičením samozrejme rýchlo zlepšuje. Pri kyslíku ešte zostaneme. K dispozícii je totiž tiež už spomínaný Pulse Ox, ktorý zjednodušene povedané meria množstvo kyslíka v krvi, a to ako vo dne, tak aj v noci.

garmin; vivoactive;4;4s;smart hodinky;smartwatch; wearables;
Garmin Vívoactive 4S z rôznych uhlov.

Z tepovej frekvencie, stresu a aktivity je ďalej vypočítavaný tzv. Battery Energy Monitor. Tento údaj jednoducho ukazuje, koľko energie nám ešte zostáva, a to v hodnotách 1 až 100 (možno chápať ako percenta). Ide o zostávajúcu energiu naprieč mnohými dňami, a nízke hodnoty tak môžeme mať aj ráno, najmä po nadmernej niekoľkodennej záťaži a minime odpočinku. Nie je však potrebné snažiť sa zachovávať čo najviac energie. Športové aktivity síce vyčerpávajú aktuálnu energiu, ale z dlhodobého hľadiska vytvárajú väčšiu výdrž.

Okrem toho je sledované správne dýchanie, a to 24 hodín 7 dní v týždni, vo dne aj v noci. Vedľa bežného režimu možno dych sledovať už iba pri joge a dychových cvičeniach, nie pri samotnom športe. Aj napriek väčšej spotrebe batérie sa niekedy hodia aj navigačné technológie, či už ide o GPS, GLONASS, alebo Galileo. S orientáciou nám pomôže tiež kompas, akcelerometer, gyroskop (novinka), rovnako tak oceníme teplomer či detekciu pádu používateľa.

garmin; vivoactive;4;4s;smart hodinky;smartwatch; wearables;
Garmin Vívoactive 4 a 4S sú perfektnými spoločníkmi pri aktívnom športe aj duchaplnej relaxácii.

Muzika, platby aj pitný režim. Inteligentné funkcie nesklamú

Pre lepšiu náladu, ale aj výkon pri športe, si radi pustíme nejakú tú obľúbenú hudbu. Novo ju možno počúvať priamo cez hodinky, stačí pripojiť bezdrôtové slúchadlá a môžeme si ísť napríklad zabehať. Ťažký mobil už tak nikdy viac nebude prekážať žiadnej našej aktivite. Garmin Vívoactive 4 a 4S zvládnu uložiť až 500 skladieb, čo na nejaký čas určite postačí. Kým v predchodcovi Vívoactive 3 chýbalo prehrávanie hudby bez prepojenia s mobilným telefónom, záujemcovia si mohli objednať špeciálnu edíciu Vívoactive 3 Music. Vívoactive 4 a 4S však túto funkciu ponúkajú priamo, a nemusíme tak zbytočne premýšľať, či zaobstarať klasickú, alebo hudobnú verziu.

Okamžité zaplatenie bez zbytočného zdržiavania v podobe vyťahovania peňaženky či smartfónu potom umožňuje bezkontaktné platenie skrz Garmin Pay. Uvoľníme si tak ruky, ktoré môžeme jednoducho využiť napríklad na skladanie nakúpeného tovaru do tašky. Pri množstve dnešných povinností možno tiež ľahko opomenúť dodržiavanie správneho pitného režimu. Aj na to však myslia smart hodinky Garmin Vívoactive 4/4S. Pri pití jednoducho zadáme, koľko sme toho práve vypili, a prehľadný graf nám následne ukáže, do akej miery sme boli cez deň hydratovaný. Túto funkciu samozrejme nie je nutné používať neustále a môžeme ju využiť napríklad len na zmapovanie aktuálnych zvykov.

Pre nežnejšie pohlavie je navyše pripravená funkcia sledovania menštruačného cyklu. Práve ten ovplyvňuje fyzické aj psychické fungovanie a spojitosť možno nájsť aj s výživou. Ďalej Vívoactive 4 a 4S nepohrdne ani všednejšími funkciami, ako je kalendár, nájdenie hodiniek/mobilného telefónu, predpoveď počasia a napríklad aj možnosť stiahnuť nové ciferníky a aplikácie. Pre tých, ktorí chcú byť neustále v obraze, sú pripravené notifikácie o prichádzajúcich hovoroch, SMS, ale napríklad aj e-mailoch. O prepojenie s čímkoľvek ostatným sa potom starajú technológie Bluetooth®, ANT+® a novo dokonca aj WiFi®. Ďalšou vychytávkou je možnosť upraviť ciferník, ktorý sa zobrazuje pri určitej aktivite. Pri behu si tak možno zvoliť, ktoré údaje na obrazovke uvidíme.

Garmin Vívoactive 4 a 4S: dostupnosť a cena

Smart hodinky Garmin Vívoactive 4 a 4S na slovenský trh preniknú na prelome septembra a októbra 2019. Počiatočná cena je určená na 329,99 €, prípadne 299,99 €, v závislosti od zvolenej verzie. Predstavené boli štyri farebné verzie Vívoactive 4S (Grey Black, Silver Gray, LightGold Pink a RoseGold White) a dva modely Vívoactive 4 (Grey Black a Silver Gray). Všetky spomínané farby sú dostupné aj na našom území. Nielen pre úplných začiatočníkov pripravila spoločnosť Garmin krátke výukové videá (ukážka vyššie), ktoré sú dostupné na oficiálnom Youtube kanáli. Upozorňujeme však, že k dispozícii sú len v anglickom jazyku.

Smart hodinky Garmin Vívoactive 4 a 4S sú poctivou inováciou doterajšieho obľúbeného tretieho radu. Zameriavajú sa predovšetkým na športové využitie, a tak sme sa vedľa druhej verzie a druhého tlačidla dočkali len minimálnych zmien v dizajne a bohužiaľ aj priemerného displeja. O to viac sa Garmin zameral na pridanie nových funkcií, či už ide o počúvanie hudby priamo z hodiniek, detekciu pádu používateľa, či prepracovanejšie dychové cvičenia. Pri hodinkách tradične zostáva presná GPS, Garmin Pay, vodotesnosť 5 ATM, sledovanie tepovej frekvencie, pohybových aktivít aj spánku. Hlavný dôraz je kladený na veľký výber športov a prepracované režimy merania aj vedenia používateľa. Vívoactive 4 a 4S sú jednoducho inteligentné hodinky stvorené priamo pre športovcov.

i Mohlo by vás zaujímať
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
Tipy na vianočné darčeky Zobraziť
P-DC1-WEB21
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi