Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Hardvérové peňaženky – Ako bezpečne uchovávať bitcoin a ďalšie kryptomeny?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť. Jednou z hlavných výhod kryptomien je, že ich skutočne vlastníte aj spravujete úplne sami napriek ich digitálnej forme. Na rozdiel od digitálnej podoby tradičných peňazí, sa nemusíte spoliehať na žiadnu tretiu stranu, ktorej by ste ich museli zveriť. Práve táto výhoda však so sebou nesie veľkú zodpovednosť pre používateľov kryptomien. Ako svoje kryptomeny, alebo ešte presnejšie kľúče k nim, bezpečne uložiť a spravovať si vysvetlíme v tomto článku.

Hardvérové peňaženky (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – OBSAH:

  1. Aké kľúče?
  2. Burzy
  3. Paper wallet
  4. Mobilné a desktop peňaženky
  5. Čo je to hardvérová peňaženka?
  6. Na čo mi je hardvérová peňaženka?
  7. Ako funguje a aké má funkcie?
  8. Trezor
  9. Trezor Model T
  10. Ledger
  11. KeepKey
  12. Xeeda
  13. Sú hardvérové peňaženky úplne bezpečné?
  14. Kompromitovaný nákup

Aké kľúče?

Tvrdenie, že kryptomeny máte skutočne u seba je trocha zavádzanie. V skutočnosti žiadnu jednotku Bitcoinov fyzicky nevlastníte. Vlastníte len kľúč, ktorý vás oprávňuje tieto kryptomeny použiť. Hovorím samozrejme o kryptografickom kľúči, nijakom fyzickom. Aby to neznelo príliš zvláštne, pozrime sa laicky na kryptografiu, ktorá za kryptomenovými peňaženkami stojí.

Asymetrická kryptografia

Asymetrická kryptografia je jeden z najdôležitejších vynálezov minulého storočia. Počuli ste o nej? Je všade okolo vás.

Pokiaľ ste počas stáročí histórie ľudstva chceli niečo šifrovať, potrebovali ste jeden kľúč, ktorým ste správu zašifrovali. Druhá strana, ktorá dostala správu, potrebovala teda ten istý kľúč na jej rozšifrovanie. Toto mení asymetrická kryptografia, ktorá prináša dva kľúče. Nazvime ich verejný a súkromný. Ak svojím verejným kľúčom niečo zašifrujem, dokážem to rozšifrovať len tým súkromným. Môžete si to predstaviť ako visiaci zámok, ktorý samotný zamknem, no bez kľúča neotvorím. Kľúče sú komplementárne, ale z jedného neviem zistiť druhý. Tento princíp funguje všade v informatike. Ak tento článok čítate na stránke Alzy, na ktorú ste pripojený cez https, váš počítač si so serverom vymenil pár kľúčov a komunikuje šifrovane. Presne vďaka tomu, čo som vyššie popísal. Odkiaľ sa teda berie „krypto“ v kryptomene? Ako funguje transakcia? Kryptomena, ako je jasné z názvu, je postavená práve na kryptografických princípoch.

Kryptografia na princípe verejného a súkromného kľúča je využívaná snáď v každom odvetví informatiky.

Princíp verejného a súkromného kľúča vidíme na bitcoinovej peňaženke. Vaša adresa v peňaženke predstavuje verejný kľúč. K nej samozrejme korešponduje privátny kľúč. Tento vás oprávňuje míňať kryptomeny na vašej adrese. O trocha matematiky a kryptografie ďalej – v jednoduchosti, váš privátny kľúč potrebujete na odoslanie transakcie. Transakciu ním pri odosielaní podpíšete a tento podpis je spoločne s ďalšími údajmi o transakcii poslaný do siete. Vďaka matematickému vzťahu medzi kľúčmi môžu teda uzly v sieti overiť, či podpis týmto privátnym kľúčom sedí k verejnému – vašej adrese. Overovanie podpisov verejným kľúčom je dôležitým využitím asymetrickej kryptografie. Toto overenie totiž zabezpečuje neoklamateľná matematika. Súkromný, privátny, alebo podpisový kľúč je teda tá podstatná drobnosť, vďaka ktorej kryptomeny vlastníte, respektíve môžete posielať v transakciách. Každý človek je zodpovedný za svoj privátny kľúč. Akými spôsobmi si ho teda môžem uložiť?

i

A Peer-to-Peer Electronic Cash System, názov whitepaperu Bitcoinu nie je náhoda. Kryptomeny ako Bitcoin predstavujú prvú formu digitálneho kešu. Do doby jeho vzniku boli všetky formy digitálnych peňazí spravované nejakou treťou stranou. Aby ste mohli obchodovať online, potrebovali ste banku, PayPal, Visu a podobne. Bitcoin je prvá forma digitálneho aktíva, ktorou môžete posielať bez potreby tretej strany, teda peer-to-peer. Pri tom ho máte skutočne pri sebe a nie je nutné ho ukladať pomocou tretej strany. Toto je jedna z primárnych výhod kryptomien.

Burzy

Než sa pustím do vysvetľovania skutočných kryptomenových peňaženiek, nedá mi to nespomenúť burzy. Tie totiž predstavujú najmenej bezpečný spôsob ukladania kryptomien. Ponechaním svojich kryptomien na burze sa pripravujete o vyššie spomenutú výhodu kryptomien ako digitálneho kešu. Privátny kľúč ku kryptomenám na burze totiž nevlastníte vy, ale samotná burza. Je to tretia strana, ktorej musíte dôverovať. Veľa používateľov po zámene peňazí nechá kryptomeny ležať na burze a neodošle si ich na vlastnú peňaženku. Burzy sa veľmi rady a často stávajú cieľom útoku hackerov. Ľudia tak prichádzajú o peniaze a kryptomeny o reputáciu. Základné pravidlo teda znie, že ak s kryptomenou aktívne neobchodujete, treba si ju uložiť na vlastnú peňaženku. Práve týmto, skutočným peňaženkám, sa v tomto článku venujeme.

i „Pravdepodobne najdôležitejšia lekcia v kryptomenách – ak nemáš privátne kľúče, nemáš coiny. Bohužiaľ, každá nová vlna používateľov sa musí naučiť túto lekciu tým bolestivým spôsobom“
Andreas Antonopoulos

Andreas M. Antonopoulos

>Andreas M. Antonopoulos je jeden z najznámejších propagátorov Bitcoinu, kryptomien a decentralizácie. Je expert v oblasti bezpečnosti a distribuovaných systémov, píše a prednáša na tieto témy. Je autorom kníh Mastering Bitcoin, The Internet of Money 1, 2 a Mastering Ethereum.

Paper wallet

Začnime tým najjednoduchším, papierovou peňaženkou. Na používanie kryptomien skutočne stačí kúsok papiera. Má svoje výhody aj nevýhody.

Takúto papierovú peňaženku vám vytlačí takmer každý Bitcoin ATM. Vidíte na nej verejný a súkromný kľúč s upozornením, aby ste si dali pozor na ten privátny.

Princíp je jednoduchý a jasný z obrázku hore. Stačí vytlačiť verejný a súkromný kľúč. Na verejný kľúč – adresu – si môžem odoslať kryptomeny, pomocou súkromného nimi môžem platiť, respektíve si ich odtiaľ vybrať. Papierová peňaženka má určite zopár výhod. Je jednoduchá – nepotrebujem žiadne zariadenie, nepotrebujem nič inštalovať. Taktiež môžem takéto papierové reprezentácie Bitcoinu vymieňať, predávať, úplne offline. Bezpečnosť je ale rozporuplná. Na jednej strane, papier mi nikto vzdialene nehackne. Analógová, papierová, skrytá pod matracom. To je air gap, ktorý neprekoná žiadny hacker. Na druhej strane musím túto peňaženku bezpečne vygenerovať a vytlačiť. Tu prichádzajú nevýhody. Prvý problém je teda so samotným vytlačením papierovej peňaženky. Musíte ju vytlačiť z dôveryhodného zdroja, ktorý si nijako neuloží váš privátny kľúč. Pri tlačení doma sa odporúča bezpečné linuxové prostredie. Veľký problém je však samotné platenie. Pokiaľ chcem obyčajne platiť za kávu, napríklad peňaženkou na obrázku vyššie, musím platobnému terminálu ukázať svoj privátny kľúč. Takže mu musím dôverovať, že si vezme len toľko, koľko mu náleží. Ako ekvivalent si predstavte situáciu, kde predavačovi dáte celú svoju peňaženku, aby si z nej vybral koľko potrebuje. Bezpečnosť je teda diskutabilná. Rovnako hocikto, kto tento privátny kľúč odfotí alebo naskenuje vás môže pripraviť o všetky uložené peniaze.

Mobilné a desktop peňaženky

Peňaženky, ktoré fungujú ako aplikácie v mobile alebo počítači prinášajú teda kopu funkcií oproti papieru. Možnosti spravovať svoju peňaženku, mať prehľad o transakciách, nastavovať poplatky. Každá ponúka iné výhody a zameriava sa na iné funkcie. Samozrejme mnohé taktiež umožňujú rôzne špeciálne transakcie a to dôležité – otvárať kanály a posielať vrámci Lightning Network. Zvyšujú tiež anonymitu a bezpečnosť. Anonymita je zvýšená vďaka hierarchical deterministic wallet. HD wallets som priblížil v minulom článku o technologických vylepšeniach Bitcoinu. Je to funkcia, vďaka ktorej sa pri každej platbe vygeneruje ďalšia adresa. Narozdiel od papierovej peňaženky tak všetky transakcie nejdú cez jednu adresu a sú viac anonymné. Rôzne funkcie peňaženiek mi taktiež umožňujú pracovať s kryptomenami anonymnejšie. Napríklad Samurai alebo Wasabi pre desktop sa zameriavajú práve na funkcie zlepšujúce anonymitu ako CoinJoin,, torifikácia.

Mobilné peňaženky sú teda praktickejšie a anonymnejšie. Sú však aj bezpečnejšie? Na rozdiel od papierových je privátny kľúč zašifrovaný vo vašom zariadení, nemáte k nemu explicitný prístup. V tomto prípade je teda takáto peňaženka len natoľko bezpečná, ako vaše zariadenie. Síce samotná aplikácia narába s privátnym kľúčom bezpečne, vaše zariadenie je stále online a zraniteľné. Bezpečnosť závisí od typy zariadenia, operačného systému a v neposlednom rade, vašich bezpečnostných návykov. Vo všeobecnosti tvrdím, že v mobilnej peňaženke by som si nenechal viacej peňazí, ako si beriem vo svojej fyzickej do mesta. Kam si teda ukladať tie peniaze, ktoré si v Bitcoine šetrím na dôchodok? Tu prichádzajú na scénu hardvérové peňaženky a kombinujú výhody vyššie spomenutých svetov.

Čo je to teda hardvérová peňaženka?

Je to samostatné zariadenie s vlastným hardvérom, špeciálne navrhnuté a určené na ukladanie kryptomien. Väčšinou je veľké asi ako usb flash disk. Nie je to však len nejaký zabezpečený usb disk – skrýva sa v ňom taký malý počítač. Má procesor, pamäť, displej, tlačidlá, rozhranie. No pritom si udržuje maximálnu jednoduchosť dizajnu. Jednoúčelový počítač, ktorý drží privátny kľúč bezpečne zašifrovaný a offline. Práve jednoduchosť je v tomto prípade silná bezpečnostná výhoda. Čím komplexnejší je systém alebo zariadenie, tým je pravdepodobnejšie, že sa v ňom vyskytne zraniteľnosť. Kombinuje teda v sebe výhody a možnosti aplikácií, no zároveň aj bezpečnosť offline paper wallet.

i

Už som pár krát použil termín offline, keď som hovoril o držaní privátneho kľúča mimo zariadenie s pripojením na internet alebo mobilnú sieť. V tomto smere sa častejšie používa terminológia hot wallet a cold wallet. Hot wallet je peňaženka, ktorá je pripojená na internet a aktívne s ňou pracujete. Teda tá vo vašom mobile alebo počítači. Cold wallet je naopak tá, ktorá je offline. Teda papierová alebo hardvérová peňaženka.

 HotvsCold
Cold wallet drží váš privátny kľúč offline. Je tak mimo dosahu hackerov alebo potenciálnych zraniteľností. Predstavuje papierovú alebo hardvérovú peňaženku.

Na čo mi je hardvérová wallet?

Hardvérová peňaženka je fyzická peňaženka na kryptomeny, ktorá prináša novú úroveň bezpečnosti. Privátny kľúč je uložený v šifrovanej časti mikrokontrolera a nedokážeme ho transferovať v plaintexte. Kedže je to samostatné zariadenie bez systému, je imúnne voči malwaru a vírusom, ktoré sú problém pre softvérové peňaženky. Prakticky ju môžete použiť na akomkoľvek počítači bez toho, aby ste sa museli obávať narušenia bezpečnosti. Práve pre toto sú hardvérové peňaženky navrhnuté. Teoreticky ich môžete použiť na hocijakom zariadení a pritom sa nemusíte obávať krádeže vašich kryptomien. Privátne kľúče nikdy neprídu do kontaktu s potenciálne nebezpečným softvérom. Pokiaľ chcete teda v kryptomenách držať obnos peňazí, o ktorý nechcete prísť a zároveň ho efektívne spravovať, hardvérová peňaženka je najlepšia voľba. Bez diskusie môžeme povedať, že hardvérové peňaženky sú najbezpečnejším spôsobom uloženia kryptomien. Nebojím sa dať svoju hardvérovú peňaženku hocikomu s dohodou, že pokiaľ ju dokáže hacknúť, všetko čo na nej nájde si môže nechať. Takúto bezpečnosť vaším kryptomenám žiadne iné zariadenie neposkytne.

i

Bezpečnostný model hardvérových peňaženiek pracuje so zero trust princípom. Ich bezpečnostná filozofia je založená na tom, že zariadenie cez ktoré peňaženku spravujete nemusí byť bezpečné. Môžete ju používať aj cez napadnutý počítač s malwarom a stále sa nemusíte báť, že prídete o svoje kryptomeny.

Ako teda hardvérové peňaženky fungujú a aké majú funkcie zabezpečujúce bezpečnosť?

 

Ako funguje?

Pri prvej inicializácii peňaženky sa vygeneruje seed. Toto nie je žiadna novinka oproti mobilným peňaženkám. Ak ste však o tomto koncepte ešte nepočuli, dovolím si ho priblížiť.

Seed

Hardvérová peňaženka vám pri prvom zapnutí zobrazí seed, ktorý si zapíšete na papier. Tento seed predstavuje niekoľko slov, väčšinou 24, prípadne 12. Môžeme povedať, že tieto slová reprezentujú váš privátny kľúč a teda slúžia ako záloha. pokiaľ sa vám hardvérová peňaženka stratí, rozbije alebo vám ju nebodaj ukradnú, tieto slová zadáte do nového zariadenia a o žiadne peniaze neprídete. Na druhej strane, ak sa niekto k týmto slovám dostane, môže vám ukradnúť všetky kryptomeny na tejto peňaženke. Preto sa v žiadnom prípade neodporúča ukladať si seed digitálne. Každé zariadenie je potenciálne zraniteľné, no papier ešte nikto nehackol. Podobný princíp som naznačil už vyššie pri paper wallet. Ak sa ale bojíte, že vám zhorí dom aj s papierovou zálohou, sú možnosti ako si seed uložiť dokonca v kovovom, laserom vyrezávanom puzdre. Tu vidíme aj prvú výhodu hardvérových peňaženiek. Vygenerovaný seed vám zobrazuje samotná peňaženka, bezpečné prostredie. Toto je jasná bezpečnostná výhoda oproti mobilným peňaženkám. Hacker sledujúci obrazovku vo vašom počítači sa nič nedozvie.

Seed
Seed si zapíšte v súkromí a čitateľne. K peňaženke dostanete takýto papierik s predtlačenými políčkami na vpísanie slov.

PIN

Podobne je to aj s PIN-om, ktorý slúži na prihlásenie do peňaženky. Ten zadávate buď priamo na peňaženke alebo naslepo na obrazovke počítača, ako to rieši Trezor. Ten vám v počítači zobrazí len 9 prázdnych tlačidiel a rozloženie kláves vidíte na samotnom Trezore. Toto rozloženie je vždy náhodné. Pokiaľ teda hacker pozoruje vašu obrazovku alebo vám do počítača nainštaloval malware s keyloggerom, taktiež sa nič nedozvie.

Seed si vytvoríte a zadávate vždy bez toho, aby sa vám na počítači zobrazili skutočné čísla.


Passphrase

Ďalšia bezpečnostná vlastnosť hardvérových peňaženiek je passphrase, teda bezpečnostná fráza. Vďaka nej môžete dosiahnuť ešte lepšiu úroveň zabezpečenia. Passphrase je od vás vyžiadaná, ak sa snažíte odomknúť peňaženku. Nie je to však obyčajné heslo. Prináša oveľa hlbšiu úroveň bezpečnosti. Passphrase sa totiž stane súčasťou vášho seedu.

Passphrase sa pridá k seedu a vygeneruje tak vždy inú peňaženku.

Passphrase sa pridá ako tzv. soľ na vstup matematickej funkcie generujúcej peňaženku zo seedu. To znamená, že pokiaľ nebodaj útočník získa váš seed, k peniazom za passphrase sa nedostane. Taktiež z tejto vlastnosti vyplýva, že každá nová passphrase vygeneruje novú peňaženku. Môžete si teda vytvoriť ľubovoľný počet peňaženiek. Okrem možnosti spravovať takto viacero účtov získate aj vierohodnú popierateľnosť. Pokiaľ by ste boli donútení odomknúť svoju peňaženku, môžete použiť passphrase, na ktorej nie je nič, prípade zlomok vášho portfólia.

Trusted display

Na displeji hardvérovej peňaženky sa deje všetko podstatné. Potvrdzujete na ňom transakcie, kontrolujete adresy, zobrazuje váš seed. Preto displej samotnej peňaženky musí byť úplne dôveryhodný a nazývame ho trusted display.

Displej je izolované prostredie, ktoré je neustále offline. Jeho architektúra je open source. Displej teda môžeme považovať za dôveryhodný a jediný zdroj pravdy. Napriek tomu, čo zobrazuje zariadenie, cez ktoré peňaženku spravujete, vždy môžete dôverovať displeju samotnej peňaženky. 

Bezpečnostné vlastnosti a použitie sa líšia od rôznych hardvérových peňaženiek. No základný princíp zašifrovaného privátneho kľúča uloženého offline v jednoduchom zariadení zdieľajú všetky. Trh s hardvérovými peňaženkami sa stále vyvíja a je naozaj rozsiahli. Akú si teda vybrať? Poďme sa pozrieť na jednotlivé bližšie.

Trezor

Ako prvú si priblížime najstaršiu a v naších končinách zrejme aj najviac rozšírenú hardvérovú peňaženku. Trezor ONE od SatoshiLabs je jednoducho klasika.

Hardvérová peňaženka Trezor. Vidíte na ňom rozloženie kláves na zadanie PIN-u, popísané vyššie.

Z definície Trezor sedí vo všetkom, čo bolo vyššie popísané. Ako bolo načrtnuté vyššie, privátne kľúče sám vygeneruje a nikdy ich neopustí. Nie sú teda prístupné ani žiadnemu malwaru. Používa deterministickú štruktúru peňaženky, takže môže držať neobmedzený počet kľúčov a pri tom využiť jeden seed.

Trezor One zaviedol unikátny spôsob zadávania PIN-u, ktorý vás chráni pred keyloggermi. Ten som popísal vyššie. Okrem toho však ponúka aj bezpečnostnú frázu, vyššie vysvetlenú passphrase, ako dodatočnú ochranu. Tá umožňuje vytvoriť nekonečno peňaženiek a dosiahnuť tak vierohodnú popierateľnosť. 

i

Trezor spomínam ako prvý aj preto, lebo je najstaršou hardvérovou peňaženkou. Jeho tvorcovia Slush a Stick koncept hardvérových peňaženiek vytvorili. V roku 2011 začali pracovať na Trezore a neskôr v roku 2013 založili úspešnú firmu SatoshiLabs. Je to jedno z prvenstiev v kryptomenovom odvetví, ktoré drží Česká Republika. O príbehu vzniku Trezoru sa dočítate v  tomto článku..

Samotné zariadenie prichádza s dvomi tlačidlami a čiernobielym displejom. Pri každej transakcii sa adresa zobrazí na displeji a tlačidlom ju potvrdíte. Na komunikáciu využíva USB rozhranie. Žiadny Bluetooth alebo Wi-Fi v ňom samozrejme nenájdee. V počítači používa ako rozhranie na komunikáciu prehliadač s rozšírením. Pripájate sa šifrovane na webovú stránku, cez ktorú sa prihlasujete do zariadenia a spravujete svoje kryptomeny. Netreba nič inštalovať, stačí pripojiť Trezor a zadať adresu. Vždy si však treba overiť, že je skutočná a nie podvrhnutá hackerom!

Podporuje stovky rôznych kryptomien, takže je vhodný na celé vaše krypto portfólio. Má tiež funkciu ako password manager a poskytuje dvojfaktorovú autentifikácu. Treba podotknúť, že takáto forma 2FA má bezpečnostnú výhodu oproti SMS aj autentifikátorom v mobilných aplikáciách. Veľká výhoda je tiež to, že Trezor je open-source. Môžete si overiť ako funguje alebo postaviť vlastný. Je to zariadenie overené časom, tisícami používateľov a penetračných testerov. Zrejme preto je taký obľúbený v bitcoinovej komunite.

Trezor Model T

Trezor Model T je nová a prémiová verzia Trezoru. Predstavuje sa ako nová generácia hardware peňaženiek. Na rozdiel od klasického má Model T farebný dotykový displej, slot na SD kartu, nový dizajn, USB-C a veľa ďalších funkcií.

Model T s novým dizajnom, farebným dotykovým displejom je nová generácia hardware peňaženiek.

Vďaka dotykovému displeju zadávate PIN aj bezpečnostnú frázu priamo na zariadení. Displeju môžete plne dôverovať, keďže ho považujeme za trusted display. Keďže je dotykový a má farebné rozhranie, dodáva konceptu trusted displej nový level.
Rovnako ako One podporuje stovky kryptomien, password manager a dvojfaktorovú autentifikácu priamo na zariadení. Vďaka tomuto by mal byť ešte bezpečnejší ako jeho predchodca. Jednoduché používateľské rozhranie na farebnom displeji dáva hardvérovým peňaženkám nový rozmer. Ak chcete investovať do modernej a pokročilej peňaženky, Model T je správna voľba.

Ledger

Ledger Nano S je taktiež jedna z najrozšírenejších hardvérových peňaženiek. Podobne ako Trezor má dve tlačidlá a displej. Rozdiel je však v zadávaní PIN-u alebo seedu. Celé prebieha priamo na zariadení. Pomocou dvoch tlačidiel vyberáte a potvrdzujete čísla alebo písmená. Klikanie dvomi tlačidlami môže byť teda zdĺhavejšie než na počítači, no toto riešenie je bezpečné a jednoduché. Opäť platí, že hacker v počítači sa nijako nedostane k PIN-u na zariadení. Okrem PIN-u taktiež podporuje passphrase. Tú zadávate tiež priamo na zariadení. Môže byť naviazaná na sekundárny PIN alebo dočasná. 

Ledger Nano S sa prezentuje ako najrozšírenejšia hardvérová peňaženka na svete.

Obdobne ako Trezor sa pripája k počítaču pomocou USB, jeho rozhranie je však odlišné. Na komunikáciu používa aplikáciu, Ledger Live, ktorú si treba stiahnuť, nainštalovať a pravidelne aktualizovať. V nej si vytvoríte peňaženku tým, že ju na zariadenie nainštalujete ako aplikáciu. Ledger Nano S má priestor na 3 až 18 takýchto aplikácii, podľa ich veľkosti. Podstatná vec, na ktorú netreba zabudnúť je, že tieto aplikácie sú open-source. Podporujú tak viac než tisíc rôznych kryptomien. Ak sa vám Ledger Live nepáči, môžete Nano S spravovať aj pomocou iných aplikácií, napríklad Wasabi Wallet. Môžete ju tiež využiť na Androide, iOS bohužiaľ nepodporuje.

Ledger Nano X je novinka od Ledgeru a vylepšená verzia klasickej verzie S. Prináša zopár podstatných zmien. Hlavný rozdiel je vo funkcionalite pripojenia – má Bluetooth a vlastnú batériu. Používanie je tak mobilnejšie a praktickejšie. Peňaženku viete ľahko spojiť nie len s počítačom, ale aj so svojím mobilom. Nano S síce môžete tiež používať na mobile, bohužiaľ však podoruje iba Android. Nano X ľahko bezdrôtovo pripojíte k Androidu aj iOS. Okrem toho podporuje nový štandart USB-C a má väčšiu kapacitu pre aplikácie. Mal by ich pojať až do 100. Rovnako ako Nano S má displej s dvomi tlačidlami, no v novom dizajne. Ledger Nano X tiež predstavuje novú generáciu mobilných peňaženiek, ktoré prichádzajú s novými funkciami.

Nano X predstavuje novú generáciu hardvérových peňaženiek v podaní Ledgeru.

KeepKey

KeepKey je hardvérová peňaženka od ShapeShift. Kombinuje mnohé vyššie spomenuté vlastnosti a funkcionalitou sa najviac podobá Trezoru.

KeepKey
KeepKey prináša jednoduchý, no robustnejší dizajn s jedným tlačidlom a trocha väčším displejom.

Podobne totiž využíva napríklad rozhranie cez webový prehliadač a zadávanie PIN-u v počítači so slepou klávesnicou. Má však väčší displej, čo môže byť pre mnohých používateľov pohodlnejšie. Okrem toho má len jedno tlačidlo, ktoré postačuje na potvrdzovanie transakcií. Podporuje vyše 40 kryptomien alebo tokenov.

Pri rozhraní cez prehliadač sa pripájate na stránku ShapeShiftu, ktorá vám umožňuje tiež priamo obchodovať s kryptomenami na burze. Práve toto je pre používateľov výhoda KeepKey oproti konkurencii.

Xeeda

V neposlednom rade si dovolím spomenúť aj peňaženku Xeeda, ktorá je určená na mobily. Je to novinka, ktorá ešte nedorazila na trh, no môžete si ju predobjednať. A samozrejme ju nájdete aj na Alze.

Xeeda
Mobilná hardvérová peňaženka s farebným dotykovým displejom v modernom spracovaní.

Xeeda sa prezentuje ako prvá hardvérová peňaženka určená špeciálne na mobilné zariadenia. Má preto len micro USB alebo Apple Lighting rozhranie, pomocou ktorého ju pripojíte k svojmu smartfónu. Na potvrdzovanie transakcií využíva otlačok prsta. To je funkcia, na ktorú sme si za posledné roky zvykli v mobilných zariadeniach. Či bude dostatočne bezpečná aj pre hardvérovú peňaženku ukážu až penetračné testy.

Znie to pohodlne a prakticky, navyše v príjemnom dizajne. Tešíme sa na prvé recenzie a bezpečnostné testy.

Sú hardvérové peňaženky naozaj úplne bezpečné?

Samozrejme, ani najbezpečnejší spôsob ukladania kryptomien nemôžeme nechať bez pochýb. Treba si byť vedomí, že aj hardware peňaženky môžu byť potenciálne zraniteľné. Najčastejšie však ide o chyby používateľov, nie zraniteľnosť samotného softvéru alebo hardvéru. Napriek bezpečnostným funkciám hardvérových peňaženiek je potrebné byť pri ich používaní obozretný.

Seed vytvorený pri vygenerovaní peňaženky sa naozaj môže uložiť len na papier. Pri pripájaní na stránku pre správu peňaženky si treba overiť pravosť tejto stránky. Ideálne je uložiť si pravú stránku do záložiek, aby ste mali istotu, že prehliadač vždy vyberie správnu. Rovnako pri sťahovaní aplikácie pre správu hardvérovej peňaženky si treba overiť originalitu, zdroj prípadne checksum stiahnutej aplikácie. Poznáme útoky, pri ktorých hacker zamení adresu pri odosielaní transakcie. Adresu, na ktorú posielate kryptomeny si teda skutočne skontrolujte s tou zobrazenou na zariadení.

Azda najdôležitejšia vec, na ktorú nesmieme zabudnúť pri bezpečnom používaní hardvérových peňaženiek je aktualizovanie. Aktualizácie, ktoré prinášajú najnovšie bezpečnostné záplaty sú potrebné nie len pre váš počítač alebo mobil, no tiež pre hardvérovú peňaženku. Podrobne vysvetľuje ako aktualizovať hardvérové peňaženky a používať ich bezpečne tento článok.

Ak sa bojíte o pokročilejšie bezpečnostné zraniteľnosti, venuje sa im projekt wallet.fail. Ten upozorňuje na možné slabiny v dizajne hardvérových peňaženiek. Podrobnejšie vysvetlené zraniteľnosti a porovnanie bezpečnosti viacerých peňaženiek nájdete v prednáške Martina Habovštiaka z bezpečnostnej konferencie Cypherconf 2019.

Jedna z najčastších bezpečnostných hrozieb je však kompromitovaný nákupný proces.

Aj nákup musí byť bezpečný

V žiadnom prípade nekupujte hardvérovú peňaženku z druhej ruky. Nákup môže byť kompromitovaný, pretože útočník môže pred predajom zariadenie upraviť alebo nahradiť nebezpečným. Identické zariadenie sa tak tvári ako normálna peňaženka, no ihneď ukradne vaše kľúče. Vkladanie backdoorov do hardvéru neraz urobila aj vláda.

trezorpaska
Holografická páska, ktorá slúži ako pečať na obale Trezoru. Skontrolujte si jej pravosť, pretože aj táto pečať môže byť sfalšovaná predajcom.

Z tohto dôvodu je balenie hardvérovej peňaženky zalepené páskou slúžiacou ako pečať. Vždy si tak overte, že zariadenie pred vami nikto neotvoril. Aby ste sa uistili, že je zariadenie nové, nekupujte ho z bazaru a uprednostňujte dôveryhodných predajcov.

Všetky spomenuté peňaženky samozrejme ponúka Alza a môžete ich teda nakúpiť priamo na tejto stránke bezpečne a s lokálnou podporou.

i Mohlo by vás zaujímať:
1. Maker DAO. Decentralizovaná banka na blockchaine.
2. Ťažba kryptomien. Ako začať ťažiť kryptomeny?
3. PIVX (PIVX). Rýchla, anonymná kryptomena.
4. Kto je Satoshi Nakamoto?. Pátranie po tvorcovi Bitcoinu.
5. Dogecoin (DOGE). Kryptomena s nádychom recesie!
6. Prečo vôbec potrebujeme kryptomeny? Dáva to zmysel!
 Hardvérové peňaženky predstavujú najbezpečnejší spôsob ukladania privátnych kľúčov pre kryptomeny. Trh ich ponúka viacero a pokiaľ chcete svoje krypto úspory držať v bezpečí, neváhajte si niektorú zaobstarať. V tomto článku som popísal len tie najrozšírenejšie a lokálne dostupné. Nezabúdajte tiež, že aj pri používaní bezpečnej peňaženky sa treba správať bezpečne. Najslabším článkom je vždy človek.


Mario Havel

Mário Havel

Mário je študent informatiky, ktorý miluje slobodu a technológie. Je predsedom Slovak Students for Liberty, pôsobí ako člen v slovenskej Paralelnej Polis od jej vzniku. Venuje sa kryptotechnológiám, vývoji softvéru a rakúskej ekonómii. Pravidelne organizuje podujatia a prednáša na tieto témy.



4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
4,8 461×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,8 461×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií