AD homeoffice AD homeoffice

Ako vybrať 360° kameru

Zobraziť katalóg

360° kamery sú určené na zhotovovanie sférických fotiek a videí, napríklad panorám scenérií. Pri sledovaní videa môžete sledovať dianie pred a všade okolo kamery.

Jak vybrat 360° kameru
Výhody a nevýhody
  • Na zhotovovanie sférických fotiek a videí
  • Vyhotovujú panorámy scenérií
  • Vhodné aj na sledovanie domova na diaľku
  • Jednoduchý prenos snímok do telefónu cez WiFi alebo Bluetooth
  • Odolná konštrukcia
  • Vyššia cena

Najčastejšie otázky pri výbere 360° kamier

Kam umiestniť panoramatickú kameru pre čo najlepší rozhľad?

Pri sledovaní domu umiestnite kameru, pokiaľ je to možné, čo najviac do stredu miestnosti. Posunom prsta na displeji svojho telefónu (alebo tabletu) sa budete môcť pozerať kamkoľvek po miestnosti.

Je možné s 360° kamerami natáčať aj pod vodou?

S niektorými áno. Podľa stupňa krytia sa dá s nimi natáčať pod vodou a za dažďa.

360° kamery
  • Na sférické fotky a videá
  • Jednoduché použitie v spojení s mobilnými zariadeniami
  • Cena od 118 €
360° kamery

Dôležité parametre

Rozlíšenie
Rozlíšenie

Rozlíšenie je počet obrazových bodov vo vodorovnom aj zvislom smere, z ktorých je tvorený obraz. Hoci to nie je jediný rozhodujúci parameter, platí, že čím väčšie rozlíšenie, tým je lepšia kvalita videa.

HD rozlíšenie – 1280 × 720 pixelov toto rozlíšenie je v dnešnej dobe už slabé na zobrazenie na monitore
Full HD rozlíšenie – 1920 × 1080 – dostatočné na zobrazenie aj na monitore alebo televízore
4K rozlíšenie – dnešný trend, postupne nahrádza Full HD

Svetelnosť
Svetelnosť

Hodnota svetelnosti sa uvádza pomocou clonového čísla a určuje množstvo svetla, ktoré dopadne na snímač. Značí sa písmenkom f a čím je táto hodnota menšia, tým je väčšia svetelnosť. V praxi sa pri natáčaní v zhoršených svetelných podmienkach používajú objektívy s čo možno najväčšou svetelnosťou. Veľmi kvalitné objektívy majú svetelnosť okolo f/1.2 alebo f/1.4.

Ukladanie dát
Ukladanie dát

Interná pamäť poskytne kapacitu od 1 GB až po niekoľko desiatok GB.

Pamäťové karty – v prípade, že nestačí interná pamäť, je možné ju rozšíriť pamäťovou kartou. Do pamäťových kariet sa zmestia záznamy v množstve rádovo desiatok GB, ktoré do počítača presuniete jednoduchým vložením karty do čítačky

GPS
GPS

Na ukladanie súradníc miesta, kde prebiehalo natáčanie sa používa systém GPS, čiže Global Positioning System. Ide o rádiový navigačný systém na určenie polohy. Využívajú ho najmä drahšie modely.

Slovník pojmov – kamery
Objektív

Objektív je najdôležitejšou časťou kamery, často tiež najdrahšou. Dopravuje svetlo na snímací čip a jeho parametre zásadne predurčujú celkovú kvalitu záznamu a kamery ako takej.

Dôležitým parametrom je širokouhlosť objektívu, teda maximálny uhol, ktorý kamera zachytí. Uvádza sa v prepočte na 35 mm kinofilm. Za širokouhlé objektívy sa považujú tie so širokouhlosťou menšou ako 35 mm, za menej širokouhlé tie s hodnotou väčšou ako 35 mm. Bežné rodinné kamery majú širokouhlosť zhruba 40 mm.

Snímač

Snímací čip je druhou najdôležitejšou časťou kamery, ktorá ovplyvňuje výslednú kvalitu obrazu. Dôležitý aspekt predstavuje nielen veľkosť snímača, ale aj počet pixelov, z ktorých sa snímač skladá. Čím väčšia veľkosť jednotlivých pixelov, tým je prenášaná obrazová informácia kvalitnejšia. Platí teda, že snímač určitej veľkosti s menším rozlíšením je zložený z väčších pixelov, než druhý snímač rovnakej veľkosti o väčšom rozlíšení. Dá sa predpokladať, že prvý snímač prinesie kvalitnejšie výsledné zábery.

Dôležité parametre
– Veľkosť snímača [cm] – čím väčší rozmer, tým kvalitnejšie výsledné video
– Rozlíšenie snímača [Mpx]

V dnešných kamerách sa najčastejšie stretneme s 800 000pix čipom, ktorý nájdeme u základných modelov.

Obľúbená sú Trojčipový prevedení, bežná u poloprofesionálnych a profesionálnych kamier. 3 čipy spolupracujú so skleneným hranolom deliacim svetlo do troch smerov, ktorý je následne spojený. Každý čip má na starosti jednu farbu zo základného spektra RGB (zelená, červená a modrá).

CMOS snímač sa vyznačuje lepšou dynamikou farieb a ich vernejším podaním. Spravidla nedosahuje kvalít tříčipového systému, podáva však lepší výkon v prostrediach so zhoršeným osvetlením.

Stabilizátor

Stabilizácia je eliminácia trasenia obrazu, keď držíme kameru v ruke. Delíme ju na elektronickú a optickú, ktorá je súčasťou konštrukcie objektívu. Elektronickú nájdeme v každej kamere, funguje na princípe vyrovnávania drobných pohybov ich vyrezaním a následným posunutím. Účinnejšia je však optická stabilizácia, založená na pohybe šošoviek v optickej sústave, ktorá vyhladzuje otrasy kamery.

Slovník pojmov
Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií