PET AD homeoffice

Ako vybrať dron

Zobraziť katalóg

Dron je malé bezpilotné lietadlo používané na zábavu, komerčnú činnosť alebo ako koníček. Mnoho z nich je vybavených vstavanou kamerou (alebo držiakom na uchytenie prídavnej kamery). Ovládajú sa diaľkovo – buď rádiovo riadeným ovládačom, alebo inteligentným telefónom či tabletom. Spravidla majú štyri vrtule (kvadrokoptéry), výkonnejšie až šesť (hexakoptéry) alebo osem (oktokoptéry). Ako taký dron vybrať? To vám poradíme v našom sprievodcovi.

Najčastejšie otázky pri výbere drona

Ako vybrať dron

Využitie drona: Na čo všetko sa dá dron použiť?

Dnes existuje hneď celý rad využitia dronov: od amatérskeho natáčania videí z dovolenky cez produkciu hollywoodskych filmov až po iné, menej očividné nasadenia. Pomocou profesionálnych dronov je možné zachraňovať ľudské životy – Drony môžu vyhľadávať stratené osoby v lavínach alebo pri záplavách, možno ich ale využiť aj na monitorovanie poľnohospodárskej úrody, vyhľadávanie vody v krajine alebo napríklad na kontrolu stavu lesných porastov.


Takto špecifické využitia dronov sa ale príliš netýkajú používateľov bežne dostupných strojov – ich možnosti využitia sa obvykle točia práve okolo vytvárania videa. Drony bývajú zvyčajne malé a ľahké, pritom ale natáčajú profesionálne 4K video a zaobstarávajú kvalitné fotografie. Okrem zachytávania zážitkov z výletov a dovolenky môžete dron využiť tiež napríklad na lepšiu orientáciu v krajine – vlastnú vyhliadku si môžete vytvoriť kdekoľvek, kde je lietanie s dronom povolené, čo vám pomôže s rozhodovaním, ktorým smerom sa vydať.

Ako funguje dron?

Drony sú pomerne zložité zariadenia, ktoré drží vo vzduchu aerodynamický vztlak generovaný ich rotormi. Aby sa mohol dron bez náročnej stabilizácie vznášať na mieste, rotory sa otáčajú v opačných smeroch – dva v smere a dva proti smeru hodinových ručičiek. Náklon drona, a teda aj smer jeho letu je kontrolovaný presne riadenou rýchlosťou otáčania jednotlivých rotorov. Pohybu drona pomáhajú aj ďalšie súčasti ako akcelerometer, výškomer a gyroskop.


Bežnou súčasťou dronov sú zvyčajne senzory, ktoré zaisťujú funkcie, ako je automatická detekcia prekážok, súčasťou je aj bezdrôtová konektivita, ktorá umožňuje spojenie drona s pilotom. Ovládanie drona zvyčajne prebieha pomocou rádiových vĺn na frekvencii 2,4 GHz (rovnako ako WiFi). Dron sa v priestore orientuje aj podľa GPS.


Väčšina dronov je vybavená kamerou na natáčanie videa – lacnejšie drony ju majú zabudovanú priamo v tele, v prípade drahších modelov ju ale nájdeme zavesenú na 3-osom gimbale, ktorý vedľa stabilizácie niekedy zabezpečuje aj možnosť pohybu kamerou bez hýbania telom drona (napríklad v prípade DJI Mavic 2 Pro a Zoom).

Čaká ma po vybalení drona zložité montovanie, alebo môžem hneď začať lietať?

Niektoré kvadrokoptéry je potrebné najprv zostaviť, iné sú však už úplne pripravené na použitie. Začiatočníkom odporúčame zaobstarať si menšie a lacnejšie drony, alebo model s označením RTF (Ready to Fly), ktorý k zákazníkovi dorazí už zostavený a pripravený vzlietnuť. V balení je všetko potrebné, preto nemusíte dokupovať žiadne príslušenstvo. Stačí nabiť batérie, prípadne ich dokúpiť.
 

Naopak, pre nováčikov nie sú vhodné drony s označením ARF (Almost Ready to Fly), pretože je ich nutné pred letom skladať. Takisto drony so skratkou BNF (Bind to Fly) si vyberú pokročilejší piloti. Dodávajú sa bez vysielača (ovládača), ktorý je nutné dokúpiť zvlášť.

Indoor, alebo outdoor dron?

Oba typy dronov sa líšia v konštrukcii, hmotnosti a v neposlednom rade aj v cene. Indoorové drony sú určené na lietanie v uzavretých priestoroch, teda v halách, kanceláriách alebo domácnostiach. Sú menšie a ľahšie a majú menej odolnú konštrukciu než outdoor drony, ktoré sú stavané na vonkajšie použitie. Sú tiež lacnejšie, preto sú vhodné pre začiatočníkov a pre deti na hranie.


Naproti tomu, outdoorové drony sú väčšie, odolnejšie a stabilnejšie ako indoorové drony, hodia sa teda aj na lietanie vonku. Lepšie sa vysporiadajú s vetrom a ďalšími vonkajšími vplyvmi. Sú vybavené, okrem iného, GPS systémom, automatickou reguláciou rýchlosti alebo schopnosťou mapovania terénu pomocou senzorov.

Môžem s dronom lietať bez obmedzení?

Bohužiaľ nie. Pre lietanie s dronom platia určité pravidlá, pretože sa stávate účastníkmi leteckej prevádzky. Aj malé lietadlo môže niekoho zraniť alebo spôsobiť škodu, za ktorú ste potom zodpovední.

i

Ako lietať s dronom a neporušovať predpisy, vám bližšie povie článok Pravidlá na lietanie s dronmi (ZÁKONY 2020).


Blížia sa ale nové pravidlá na lietanie s dronmi vychádzajúce z európskej legislatívy, ktoré prinesú hneď niekoľko noviniek, pričom medzi tie hlavné patria nasledovné body:

  • Povinná bude registrácia prakticky všetkých prevádzkovateľov dronov
  • Piloti budú musieť prejsť on-line školením a splniť test
  • Minimálny vek pilota dronu je po novom 16 rokov
  • Drony sa budú po novom deliť do niekoľkých tried a podtried na základe hmotnosti a ďalších vlastností
  • Všetky drony budú musieť byť označené štítkom triedy a identifikačným číslom prevádzkovateľa

Nové pravidlá sa zavedú 1. 1. 2021, a to s platnosťou v celej EÚ, registrácia v SR vám teda umožní lietať s dronom napríklad aj v Chorvátsku bez nutnosti hlbšieho štúdia tamojších predpisov. O zmenách sa dočítate viac v uvedenom článku.

Súčasná hlavné pravidlá na lietanie s dronom:

  • Vzdialenosť minimálne 50 m od ľudí
  • Vzdialenosť minimálne 150 m od budov a husto obývaných oblastí
  • Vzdialenosť minimálne 5 500 m od akéhokoľvek letiska
  • Zákaz lietania v zakázaných leteckých priestoroch a bezletových zónach (napríklad jadrové elektrárne)
  • Zákaz lietania po zotmení

Musím svoj dron niekde registrovať?

Povinnosti registrácie podliehajú iba stroje nad 20 kg, takže ak sa váš dron zmestí pod túto hranicu, nemusíte ho nikde registrovať. To však platí iba pre letúny používané na súkromné účely. Naopak, pre všetky zariadenia používané na komerčné účely už zákon vyžaduje licenciu.


Avšak 1. 1. 2021 vojdú do platnosti nové pravidlá vychádzajúce z legislatívy EÚ, ktoré požadujú registráciu od kazdého, aj nekomerčného prevádzkovateľa, ktorého je dron:

  • Váži viac ako 250 g
  • Alebo je pri dopade schopný vyvinúť energiu viac ako 80 joulov
  • Je vybavený kamerou či iným snímačom schopným zachytávať osobné údaje

Prvým dňom roka 2021 sa začne dvojročné prechodné obdobie, počas ktorého budú platiť ako staré, tak nové pravidlá. Na registráciu je teda ešte relatívne dosť času.

Ako nájsť dron: Čo možno robiť, keď sa dron stratí?

Bohužiaľ sa môže niekedy stať, že dron stratíte, a to buď v dôsledku kolízie či pádu v neprehľadnom teréne, alebo napríklad po strate signálu spôsobenej neočakávanými vplyvmi. Moderné drony síce mávajú pre takéto prípady bezpečnostné poistky (pri strate signálu buď zostanú na mieste, alebo sa vrátia k pilotovi), aj tak ale nemožno strate drona na 100 % zamedziť, najmä ak s ním lietate až na hranicu vizuálneho dohľadu.


Pri hľadaní odpovedí na otázku „ako nájsť dron“ je obvykle základom prevencia – buď dron vôbec nestratiť, alebo urobiť také opatrenia, aby bolo jeho hľadanie čo najjednoduchšie a úspešné nájdenie čo najpravdepodobnejšie. môžete:

  • Kúpiť GPS lokátor a pripevniť ho na dron na presné určenie polohy aj pri páde (napríklad Helmer LK 505 alebo Trackimo)
  • V prípade, že máte dron s kamerou, zaobstarať na mobilnom telefóne screenshot pri akomkoľvek zakolísaní signálu
  • Natáčať obrazovku telefónu pri ovládaní drona – podobne, ako v prípade screenshotu, budete môcť preskúmať poslednú pozíciu drona, čo vám uľahčí jeho hľadanie
  • Použiť funkciu na vyhľadávanie drona (napríklad DJI Find My Drone), ktorá by mala v ideálnom prípade dron lokalizovať aj po páde (keď to ale nie je možné, mobilné aplikácie vám umožnia minimálne zobraziť poslednú známu pozíciu drona, čo môže hľadanie veľmi uľahčiť)

Nosnosť drona: Unesie dron aj nejaký náklad?

Bežné drony s kamerou nie sú stavané na prenášanie nákladu, a to ani ľahkého. Dron nosnosť využíva predovšetkým na nesenie svoje vlastnej konštrukcie, batérie a kamery.


Avšak, aj tak bežné drony niečo málo unesú, a to od nákladu s hmotnosťou 150 g (DJI Mavic Mini) až po približne 700 g (DJI Mavic 2 Pro/Zoom). Väčšie drony, ako napríklad DJI Phantom 4, samozrejme unesú ešte väčší náklad.


Neúmerné zaťaženie drona sa vždy neblaho podpíše na jeho stabilite, na výdrži batérie aj na celkovej bezpečnosti letu. Vyššiu nosnosť drona obvykle ponúkajú profesionálne rady, ako je napríklad DJI Matrica.

Môžem si vybaviť poistenie drona?

Pre drony, ktorých hmotnosť je vyššia ako 20 kg, alebo ktoré sú využívané za zárobkovým, experimentálnym alebo výskumným účelom, je prevádzkovateľ povinný vybaviť povinné ručenie, niektoré poisťovne ale poskytujú ďalšie poistenie – typicky havarijné poistenie drona. Zvyčajne ale ide o pripoistenie, ktoré sa taktiež týka profesionálne využívaných dronov.


Na Alza.sk máte možnosť k dronu dokúpiť predĺženú záruku.

Aký dron kúpiť?

Pri rozhodovaní, aký dron kúpiť, si položte nasledujúce otázky:
  • Ako často plánujete dron používať?
  • Bude lietať prevažne v interiéri, alebo vonku?
  • Plánujete s ním robiť fotografie, alebo video?
Dron na príležitostné použitie

Drony na príležitostné použitie od 75 €

Na občasnú zábavu

  • Určené pre začiatočníkov a občasné lietanie pre zábavu
  • K dispozícii na vnútorné aj vonkajšie použitie v bezvetrí
  • Možnosť vytvárania fotografií kamerou

Drony na príležitostné použitie sú vhodné pre začiatočníkov aj nadšencov, ktorí si chcú občas zalietať pre zábavu. Často bývajú odolnejšie proti neobozretnému a nešetrnému zaobchádzaniu, a teda vhodné na tréning.

Výhody a nevýhody
  • Indoorové aj outdoorové varianty
  • Kamera na zábery z vtáčej perspektívy
  • Nevyžadujú zložitú montáž pred vzlietnutím
  • Zjednodušené ovládanie pomocou automatických režimov
  • Nízka cena
  • Horšia kvalita fotografií a vytvoreného videa
  • Chýbajú vyspelejšie technológie, ako napríklad viacosová stabilizácia kamery, GPS a podobne
Dron na hobby použitie

Drony na hobby použitie – od 220 €

Pre skúsenejších používateľov

  • Pre skúsenejších používateľov, ktorí lietajú pravidelne
  • K dispozícii na vnútorné aj vonkajšie použitie
  • Možnosť vytvárania fotografií vstavanou alebo prídavnou kamerou

Dron na hobby použitie je určený pre skúsených používateľov, ktorí ho majú ako koníček, lietajú s ním často a dokážu využiť všetky jeho akrobatické schopnosti. Okrem automatických, môže mať aj manuálne letové režimy, ktoré už vyžadujú skúsenosti. Vstavaná kamera zaznamenáva video v rozlíšení až 4K.

Výhody a nevýhody
  • Veľmi dobré schopnosti letu, ktoré vyhovejú aj náročnejším používateľom
  • Vstavaná kamera, alebo možnosť pripojiť externú
  • 3-osová stabilizácia kamery
  • Automatické aj manuálne letové režimy
  • Vyššia cena
Dron na profesionálne použitie

Drony na profesionálne nasadenie – od 1 650 €

Najvýkonnejšie a najvybavenejšie drony

  • Stavané na každodenný záprah vo vonkajšom prostredí
  • Vhodné na letecké fotografovanie a natáčanie
  • Vysokokvalitná kamera s možnosťou vytváraní videa v rozlíšení až 4K

Profesionálne drony sú výkonné stroje používané na zachytenie tých najlepších záberov z výšky. Dokážu natáčať vysokokvalitné 4K videá a ich konštrukcia je vyrobená z ľahkých a odolných materiálov, ako je horčík alebo karbón.

Výhody a nevýhody
  • Možnosť natáčania 4K videa s pokročilým systémom stabilizácie
  • Vysoký výkon motorov a vyššia rýchlosť pohybu
  • Ovládač s dlhým dosahom
  • Zvýšená kapacita batérie
  • Konštrukcia z ultraľahkých a odolných materiálov
  • Najnovšie letecké technológie
  • Vyššia cena
  • Zložitejšia počiatočná montáž
  • Ovládanie vyžaduje skúsenosti

Aké hobby drony sú teraz v kurze?

V segmente dronov dominuje značka DJI. Od lacných modelov až po profesionálne, DJI má v portfóliu všetko. Dlhodobo najpredávanejšie sú drony v kategórii hobby/prozument (konzument a producent obsahu zároveň), ktoré zvyčajne stoja menej ako 1 000 €, ponúkajú ale funkcie využiteľné aj na profesionálnu produkciu. Najobľúbenejšími a najlepšími zástupcami tejto kategórie sú nedávno uvedené drony DJI Mavic Mini a DJI Mavic Air 2. V prípade prvého spomínaného modelu síce získate „len“ 2,7k kameru, ale aj veľmi nízku cenovku. Mavic Air 2 má potom už 4K kameru a v mnohom môže konkurovať výrazne drahším modelom.

DJI Mavic Mini DJI Mavic Air 2
Dva najpopulárnejšie drony súčasnosti: menší Mavic Mini (vľavo) a väčší Mavic Air 2 (vpravo.)

Dôležité parametre

Dosah diaľkového ovládania

Dosah diaľkového ovládania

Dosah diaľkového ovládania vyjadruje maximálnu vzdialenosť, pri ktorej je možné dron diaľkovo ovládať. Najkratší dosah 20 m majú drony ovládané cez Bluetooth pomocou smartfónu alebo tabletu. Bežne sa stretneme s rádiovo riadeným ovládaním s dosahom 2 – 5 km.

Rýchlosť

Rýchlosť

Maximálna rýchlosť sa v prípade mnoho dronov neuvádza, avšak výkonné drony lietajú rýchlosťou okolo 60 km/h, tie najrýchlejšie až 100 km/h. Na rýchlosť, rovnako ako na výdrž batérie, má vplyv zaťaženie, napríklad použitie prídavnej kamery, filtrov, krytov a podobne.

Dĺžka letu

Dĺžka letu

Dĺžka letu je v prípade dronov spravidla 15 až 30 minút a závisí od ich rýchlosti, zaťažení a poveternostných podmienkach. S nákladom a protivetrom sa bude dĺžka letu citeľne znižovať. Priemerná rýchlosť dronov je okolo 32 km/h, tie najvýkonnejšie modely dosahujú až takmer 100 km/h.

Typ batérie

Typ batérie

V dronoch sa používajú batérie typu Li-Ion (lítium-iónový článok) a Li-Pol (lithium-polymérový článok).

Li-Ion
– pred nabíjaním nie je potrebné úplné vybitie
– nízka miera samovybíjania
– lacnejšie ako lítium-polymérové batérie
– trpia opotrebením, aj keď nie sú používané

Li-Pol
– možno ich vyrobiť veľmi ploché a tenké
– pri rovnakej kapacite sú až o 15 % ľahšie ako lítium-iónové batérie, ale rozmerovo tiež až o 20 % väčšie
– časom strácajú kapacitu rýchlejšie ako lítium-iónové batérie

Technológiea použitej batérie však nie je rozhodujúcim parametrom pri výbere drona, preto neurobíte chybu ani s jednou z nich.

Materiál

Materiál

Na výrobu dronov sa používa plast a ďalšie materiály, ako je karbón alebo horčík. Najmä lacnejšie a menej výkonné modely sú z plastu, ktorý je ľahký, čo sa priaznivo prejaví na rýchlosti drona a výdrži batérie. Kov sa používa napríklad na vystuženie ramien najmä v prípade dronov na vonkajšie použitie.

Kamera

Kamera

Drony sú vhodné pre tých, ktorí radi natáčajú alebo fotografujú objekty z výšky a neokukaných uhlov. Obľúbené sú pri športe, ako je jazda na MTB, surfovanie, lyžovanie a podobne. Pri výbere drona na zhotovovanie fotografií a videí si môžete zvoliť buď model so vstavanou kamerou, alebo s držiakom na pripevnenie prídavnej kamery. Toto riešenie je vhodné pre tých, ktorí už vlastnia akčnú kameru. Dôležité je skontrolovať, či je držiak kompatibilný s vašou kamerou.

Ovládacie systémy

Ovládacie systémy

Drony sa ovládajú špeciálnymi vysielačmi s joystickmi a ďalšími tlačidlami. V prípade drahších modelov sa môžeme tiež stretnúť s vysielačmi s dotykovým displejom. Mnoho diaľkových ovládačov je možné pripojiť k inteligentným telefónom alebo tabletom pomocou WiFi alebo digitálneho video prenosového systému.

Letové režimy

Letové režimy

Väčšina dronov je vybavená tromi letovými režimami – automatickým, režimom vznášania sa a manuálnym režimom. Automatické režimy sú predprogramované módy a fungujú pomocou GPS. Môžeme sa stretnúť s týmito režimami:

Follow me – dron vás nasleduje.
Return home – dron sa po aktivácii tejto funkcie vráti na svoju počiatočnú pozíciu.
Hover mode – dron sa vznáša na mieste, kde používateľ pustí joysticky.
Course lock – priamy let po stanovenom kurze, nezáleží na polohe kamery alebo drona, funguje aj bez GPS.
Home lock – kvadrokoptéra sa po aktivácii tejto funkcie vráti na miesto vzletu, funguje iba pri zapnutom GPS.

Drony pre začiatočníkov majú jednoduchšie ovládanie a špeciálne režimy pre nováčikov, ktorí sa ešte len s kvadrokoptérou zoznamujú. Pri týchto režimoch sú rýchlosť, vzdialenosť a výška obmedzené tak, aby sa minimalizovalo riziko straty kontroly nad modelom.

Drony možno tiež ovládať v úplne manuálnom režime bez GPS s použitím diaľkového ovládača. Tento mód však môže byť nebezpečný, preto vyžaduje obsluhu skúsenou osobou.

Slovník pojmov – drony

Gimbal

Gimbal je špeciálne stabilizačné zariadenie, ktoré pri fotografovaní a nahrávaní videa eliminuje otrasy a náklony. Kamerku udržuje v stabilizovanej polohe v troch osiach, takže výsledná nahrávka nie je rozstrasená a s kolísajúcim sa horizontom.

RTF (Ready to Fly)

Pojem Ready to Fly znamená „pripravený na let“. Drony s týmto označením majú v balení všetko potrebné na let, takže nie je nutné dokupovať žiadne príslušenstvo. Iba pri niektorých modeloch je potrebné dokúpiť batérie do ovládača. Tieto kvadrokoptéry sú určené pre začiatočníkov aj pokročilých.

BTF (Bind and Fly)

Skratkou BNF (Bind to Fly) sa označujú drony, ktoré sa dodávajú bez vysielača (ovládača), ktorým sa lietadlo ovláda zo zeme. Vhodné sú pre pilotov, ktorí už vlastnia diaľkové ovládanie alebo chcú lietať s viacerými modelmi. V prípade, že žiadny ovládač doma nemáte, bude ho nutné dokúpiť. Dôležité je, aby bol kupovaný ovládač s vaším modelom kompatibilný.

Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií