PET AD homeoffice

Ako vybrať klávesnicu

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Spoločne s myšou a monitorom je klávesnica jednou z najpoužívanejších periférií nielen pri práci s počítačom. Preto by sme sa nemali čudovať, keď sa niekto rozhodne s jej výberom neunáhliť a zvoliť si presne takú, ktorá mu bude čo najviac vyhovovať. Dnes však výrobcovia chrlia na trh nespočetné množstvo modelov, vyznať sa v nich je tak trochu oriešok. Preto sme pre vás pripravili tento článok, aby ste si v tejto záplave urobili prehľad a dokázali si ľahšie vybrať.

Ako si vybrať klávesnicu?

Ako vybrať klávesnicu – obsah

  1. Načo nám klávesnica bude?
  2. Rozloženie znakov na klávesnici
  3. Numerické klávesnice
  4. Bezdrôtové klávesnice
  5. Klávesnica k tabletu
  6. Podsvietené klávesnice
  7. Mechanické klávesnice
  8. Modely mechanických spínačov
  9. Herné klávesnice
  10. Ergonomické klávesnice

Načo nám klávesnica bude?

Môže sa vám to zdať ako zbytočná otázka – napokon, klávesnica je jednoducho klávesnica, čo je na tom? Dnes sa však vyrába veľa druhov klávesníc, ktoré sa líšia nielen svojím zameraním, ale aj výbavou – podsvietené, mechanické, ergonomické, bezdrôtové, herné alebo napríklad špeciálne k televízii. Správne si odpovedať je preto kľúčom k dobrému výberu. Aby ste sa v ponuke zorientovali, spoločne si všetky druhy klávesníc a ich vlastnosti aj funkcie podrobne predstavíme.

Pamätajte si tiež, že do úvahy je potrebné vziať cenu klávesnice. Ak máte s počítačom schôdzku len niekoľkokrát do týždňa, pravdepodobne bude zbytočné kupovať klávesnicu za viac než pár desiatok €. Ak je však počítač neoddeliteľnou súčasťou vášho zamestnania alebo hranie hier hlavnou vášňou, oplatí sa do klávesnice investovať aj viac, než iba pár desiatok €.

Klávesnica s touchpadom

Rozloženie znakov na klávesnici

Ak ste už na nejakej klávesnici písali, pravdepodobne ste si zvykli na jej usporiadanie klávesov, anglicky označované ako layout. Najbežnejší layout slovenských klávesníc sa označuje ako QWERTZ (podľa radu prvých šiestich písmen vedľa klávesu TAB). Medzinárodné klávesnice naopak používajú rozvrhnutie QWERTY a existujú aj ďalšie modifikácie, spravidla podľa jazykových potrieb jednotlivých krajín. Ak si vyberáte bežnú slovenskú klávesnicu a nemáte na rozloženie žiadne špeciálne nároky, stačí vám vedieť, že QWERTZ je to pravé.

Layout QWERTZ

Ak nie ste zvyknutí písať poslepiačky, zamerajte sa tiež, či má klávesnica slovenské popisy klávesov. Niektoré modely, hoci sú QWERTZ, môžu mať medzinárodné alebo cudzojazyčné menovky, tak nech nie ste po rozbalení nepríjemne prekvapení.

Klávesnice sa líšia aj veľkosťou klávesov. Častými obmenami prechádza enter, ktorý môže byť jednoriadkový alebo dvojriadkový, shift môže byť krátky alebo dlhý, rovnako tak aj backspace. Niekedy majú klávesnice extrémne úsporné usporiadanie, ktoré vyúsťuje napríklad do minimalizácie smerových šípok, ak ich teda často používate, zamerajte sa na nich tiež.

S rozložením klávesnice sa spája aj numerický blok. Ak často zapisujete čísla alebo sa na to v rámci svojej práce chystáte, je numerický blok takmer nutnosťou.

Numerické klávesnice

Numerickú klávesnicu určite pozná každý, v prípade štandardných klávesov sa jedná o blok vpravo, ktorý obsahuje prehľadne usporiadané čísla a ďalšie znaky. Trendom posledných rokov, predovšetkým v prípade herných klávesníc, je jeho vypustenie, ako ho môžeme pozorovať v menších notebookoch. Cieľom je úspora miesta a vytvorenie priestoru pre myš. Ak je hranie prakticky jedinou činnosťou, ktorú na počítači vykonávate, môže pre vás byť takéto riešenie ideálne. Ak je však pre vás počítač taktiež stelesnením pomocníka pri akejkoľvek produktívne činnosti, zvýši numerický blok ergonómiu vašej práce razantným spôsobom.

Numerická klávesnica Lenovo USB Numeric Keypad

Numerické bloky môžeme nájsť aj ako samostatné klávesnice, ktoré môžu byť užitočným dodatkom k menším klávesniciam, notebookom alebo slúžiť ako hlavná vstupná periféria v niektorých profesionálnych aplikáciách.

Bezdrôtové klávesnice

Bezdrôtové klávesnice sú skvelým spôsobom, ako sa zbaviť dnes čím ďalej zbytočnejšej kabeláže. Takéto klávesnice sú oveľa mobilnejšie a údržba stola je s nimi oveľa jednoduchšia.

Bezdrôtová klávesnica Logitech Wireless Touch K400 Plus

Bezdrôtové klávesnice sa k zariadeniam pripájajú na diaľku pomocou dvoch hlavných technológií: Bluetooth a bezdrôtovej siete v pásme 2,4 GHz. Nie všetky periférie disponujú možnosťou pripojenia cez Bluetooth, preto sa v prípade lacnejších modelov musíte spoľahnúť na USB prijímač, ktorý je veľký zhruba ako obyčajná záslepka USB portu. Drahšie klávesnice sú s Bluetooth spravidla kompatibilné, čo umožňuje ich pripojenie k celému radu zariadení vrátane mobilných telefónov a tabletov. Stolné počítače však spravidla Bluetooth nemajú, na jeho sprevádzkovanie je teda nutná kúpa adaptéra. Aj s drahšími bezdrôtovými klávesnicami sú stále dodávané 2,4 GHz prijímače, preto sa nemusíte báť žiadnych problémov s kompatibilitou.

Existujú aj modely bezdrôtových klávesníc s integrovaným touchpadom. Hodia sa tak k diaľkovému ovládaniu inteligentných televízorov alebo počítačov, ktoré majú ako výstup televíznu obrazovku.

Klávesnica k tabletu

Popularite sa dnes tešia aj klávesnice k tabletom. Často bývajú kombinované s krytmi a obalmi na samotný tablet. Za cieľ si kladú predovšetkým malé rozmery, pričom použitím s tabletom sa môžete priblížiť pohodliu práce na notebooku.

Pripájajú sa prevažne cez Bluetooth, s výnimkou lacnejších klávesníc, ktoré vyžadujú pripojenie pomocou USB (micro USB). V prípade, že kupujete klávesnicu s puzdrom, dajte si pozor, aby tablet do puzdra vošiel. Väčšina klávesníc s puzdrom je síce univerzálna pre tablety s danou uhlopriečkou, existujú ale aj kusy špeciálne dizajnované pre určité zariadenia, najčastejšie pre iPady.

Klávesnice k tabletu Logitech Type+

Podsvietené klávesnice

Podsvietenie klávesníc slúži nielen na to, aby sme mohli pohodlne písať v zatemnenom prostredí, ale je tiež zaujímavým dizajnovým prvkom. Za podsvietenie si spravidla priplatíte, pre nočných „písačov“ je ale nedoceniteľné.

Väčšina podsvietených klávesníc disponuje aspoň možnosťou vypnutia a zapnutia podsvietenia. Tie lepšie umožňujú dokonca nastavovať úrovne jasu. Neobvyklá nie je ani možnosť nastaviť si farby podsvietenia. V prípade lacnejších modelov je možné navoliť medzi niekoľkými farebnými predvoľbami, drahšie ponúkajú RGB podsvietenie, vďaka ktorému je možné podsvietenie klávesnice nastaviť na prakticky ľubovoľnú farbu. Táto možnosť je predovšetkým doménou herných klávesníc.

Podsvietená klávesnica

Podsvietenie klávesníc rado trpí jedným neduhom – svoju nerovnomernosťou. Jednoducho povedané to znamená, že všetky klávesy alebo ich časti nie sú podsvietené rovnako silno. V tme to môže vyzerať, akoby niektoré popisy klávesov boli „odhryznuté“ alebo úplne chýbali. Tento problém sa vyskytuje ako v prípade lacnejších, tak aj drahších klávesníc, vždy je teda lepšie pred nákupom klávesnice prečítať jej recenzie.

Mechanické klávesnice

Mechanické klávesnice sa v poslednej dobe značne rozširujú, a hoci ich výrobcovia z marketingového hľadiska cielia predovšetkým na hráčov, ich výhody sú schopní oceniť rovnako, ak nie viac, všetci užívatelia, ktorí často píšu. Mechanické klávesnice sa od ostatných líšia svojimi spínačmi, ktoré majú mechanickú konštrukciu. Štandardné klávesnice používajú namiesto mechanických takzvané membránové spínače.

Mechanická klávesnica Cherry MX Board 3.0

Membránové spínače

Membránové spínače používajú na snímanie stlačenia plošné obvody natlačené na plastových fóliách. Tieto fólie sa nazývajú príhodne – membrány. Ak stlačíme kláves, dôjde k prehnutiu membrány a dotyku s kontaktnou plochou, čím sa zopne obvod a kláves zaznamená stlačenie. Odpor klávesu v tomto prípade zabezpečuje gumená baňa, ktorá sa pružne deformuje a po uvoľnení vracia kláves do pôvodnej polohy.

Princíp membránovej klávesnice

Princíp membránovej klávesnice
Gumová báň klávesnice

Gumená odporová sklenená baňa

Dôvodom na používanie membránových spínačov je cena. Vytvoriť dva tlačené spoje na plastových fóliách a osadiť ich mäkkými gumenými baňami je mnohonásobne jednoduchšie a lacnejšie, než klávesnice zostavovať zo zložitých mechanických spínačov. Výsledkom je ale obmedzená životnosť a nedokonalá hmatová odozva membránových spínačov. Zároveň je potrebné klávesy dotlačiť až do ich spodnej polohy, čo nemusí úplne vyhovovať náročnejším pisateľom ani hráčom. Z týchto dôvodov nájdeme membránové spínače predovšetkým v klávesniciach nižšej cenovej kategórie.

Mechanické spínače

Mechanické spínače fungujú na inom princípe – ako už z názvu vyplýva, jedna sa pohyb mechanických častí. Existuje rad výrobcov, pričom každý poňal technický návrh trochu inak. Medzi všetkými mechanickými spínačmi je však možné nájsť spoločné vlastnosti: špecifickú hmatovú odozvu, hraničný bod klávesu oveľa vyššie ako v prípade membránových klávesníc alebo značne vyššiu odolnosť. Aj relatívne menej kvalitné mechanické spínače majú životnosť niekoľkonásobne vyššiu ako membránové.

Veľkým rozdielom je v porovnaní s membránovým spínačom použitie spoľahlivejších mechanizmov. Napríklad o odpor klávesy pri stlačení aj navrátení do pôvodnej polohy sa starajú pružinky. Aj zopnutie spínača je riešené spoľahlivejšou cestou. Často sa jedná o kvalitné kovové kontakty, ktoré sa bežne používajú v elektrotechnike.

Mechanické spínače delíme na tri základné druhy podľa hmatovej a zvukovej odozvy.

Lineární mechanický spínač Cherry MX Red

Lineárne mechanické spínače

Lineárne mechanické spínače sú niektorými hráčmi považované za najlepšie riešenie vďaka absencii akejkoľvek hmatovej odozvy. To znamená, že pri použití požadovanej sily sa začne spínač pohybovať smerom nadol konštantnou rýchlosťou, kým nedosiahne najnižšiu polohu. Po uvoľnení sa vracia rovnakým spôsobom. Na obrázku môžete vidieť mechanický spínač Cherry MX Red, ktorý je typickým zástupcom týchto spínačov.

Taktilní mechanický spínač Cherry MX Brown

Taktilné mechanické spínače

Tieto spínače vykazujú rôzne silnú hmatovú odozvu založenú na potrebe prekonať po začiatku stlačenia odpor spôsobený špeciálnym tvarovaním rezistenčnej pružinky. Vďaka zvýšenej sile aplikovanej na prekonanie tohto odporu po ňom zvyčajne dôjde k oveľa rýchlejšiemu dosiahnutiu koncovej pozície, pretože rapídne zníženie sily je veľmi ťažké. Radom užívateľov sú taktilné spínače považované za najlepšiu voľbu na písanie. Väčšina klasických membránových klávesníc disponuje charakteristikou, ktorá by sa s prižmúrením oboch očí dala nazývať taktilnou. Mechanický spínač MX Brown, ktorý môžete vidieť na obrázku, je vzorovým zástupcom hmatových mechanických spínačov.

Mechanický spínač s proklikem Cherry MX Blue

Mechanické spínače s preklikom

Kliknutie je to, čo tieto mechanické spínače odlišuje od hmatových. Hmatový vnem prameniaci z oboch druhov je podobný, spínače s preklikom však ešte vykazujú pomerne hlasný zvukový efekt. Kým taktilný spínač vám odporuje ihneď po začiatku jeho cesty smerom nadol, spínače s preklikom obvykle umožňujú uraziť určitú vzdialenosť s minimálnym úsilím. Po nej nasleduje doraz na posuvník, a prudké zvýšenie odporu. Po jeho prekonaní opäť dôjde k uvoľneniu a dosiahnutie najnižšej pozície. Klávesnice s preklikom sú jednoznačne tými, ktoré pri písaní prinesú najviac zadosťučiňujúci pocit a je ich možné považovať za akýsi prototyp mechanického spínača so špecifickým zvukom. Práve hlučnosť je jedno veľké pre a zároveň proti. Pre niektorých používateľov sa jedná o nevyhnutnú súčasť mechanickej klávesnice, pre iných o rušivý jav. V animácii vyobrazený spínač Cherry MX Blue je dnes už presláveným spínačom s preklikom.

Modely mechanických spínačov

Mechanické spínače majú niekoľko parametrov. Okrem odporovej charakteristiky, ktorú sme si popísali vyššie, sa jedná ešte o ďalšie 4 parametre:

  • Aktivačná sila – Udáva sa centinewtonoch. Jedným centinewtonom pôsobí gravitácia zhruba na jeden gram hmotnosti, takže počet centinewtonov je možné chápať ako počet gramov, ktorými sa musí spínač zaťažiť, aby došlo k jeho pohybu.
  • Aktivačná vzdialenosť – Vzdialenosť medzi východiskovou polohou spínača a bodom, v ktorom sa zopne.
  • Celková vzdialenosť – Dĺžkový rozdiel medzi východiskovou a koncovou polohou spínača.
  • Životnosť – množstvo úderov, ktoré spínač znesie bez akejkoľvek zmeny svojej funkčnosti.

Cherry

Najpopulárnejším výrobcom mechanických spínačov je dnes jednoznačne nemecká spoločnosť Cherry. Na poli mainstreamových spínačov má reputáciu výrobcu so štandardom najvyššej kvality. Všetky ich spínače sú vyrábané v Nemecku a stali sa vzorom moderného mechanického spínača. Okrem toho spoločnosť produkuje tiež vlastné klávesnice rôznych cenových kategórií a zamerania.

Mechanický spínač Cherry MX Red

Cherry MX Red

  • Lineárny spínač
  • Aktivačná sila: 45 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 2 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 50 miliónov stlačení

Lineárne spínače Cherry MX Red sú pravdepodobne najrozšírenejším typom mechanických spínačov v herných klávesniciach. Ich popularita pramení práve z lineárneho tlakového priebehu, ktorý z nich robí pre mnoho hráčov perfektné riešenie.

Mechanický spínač Cherry MX Brown

Cherry MX Brown

  • Taktilný spínač
  • Aktivačná sila: 45 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 2 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 50 miliónov stlačení

Cherry MX Brown sú taktilné spínače, ktoré sa taktiež tešia veľkej popularite. Poskytujú skvelý zážitok pri hraní hier a sú tiež veľmi obľúbené medzi jedincami, ktorých hlavná činnosť na klávesnici sa zameriava na prácu s textom.

Mechanický spínač Cherry MX Blue

Cherry MX Blue

  • Spínač s preklikom
  • Aktivačná sila: 60 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 2 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 50 miliónov stlačení

Mechanické spínače s preklikom Cherry MX Blue sa stali tým, čo si mnoho ľudí predstaví pod pojmom mechanický spínač. Spája sa s nimi pomerne hlasný zvukový prejav a výrazná hmatová odozva.

Mechanický spínač Cherry MX Black

Cherry MX Black

  • Lineárny spínač
  • Aktivačná sila: 60 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 2 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 50 miliónov stlačení

Spínače Cherry MX Black nie sú v mechanických klávesniciach vídané zase tak často. Ide o akúsi obdobu lineárnych spínačov Cherry MX Red s vyšším odporom. To znamená, že je na ich aktiváciu potrebná väčšia sila.

Mechanický spínač Cherry MX Speed

Cherry MX Speed

  • Lineárny spínač
  • Aktivačná sila: 45 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 1,2 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 50 miliónov stlačení

MX Speed sú relatívne nové mechanické spínače od Cherry. Krátkou aktivačnou vzdialenosťou, nízkou silou a lineárnym priebehom cielia predovšetkým na hráčov.

Logitech

Spoločnosť Logitech je jedným z najväčších svetových výrobcov počítačových periférií. Rovnako jej herná divízia je veľmi populárna, preto sa Logitech rozhodol vyvinúť vlastný mechanický spínač Romer-G, ktorý má presne zodpovedať potrebám ich herných klávesníc. Predtým Logitech používal spínače Cherry, ktoré môžeme ešte stále ešte v niektorých klávesniciach tejto značky nájsť.

Mechanický spínač Logitech Romer-G

Logitech Romer-G

  • Taktilnýspínač
  • Aktivačná sila: 45 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 1,5 mm
  • Celková vzdialenosť: 3 mm
  • Životnosť: 70 miliónov stlačení

Romer-G je exkluzívny spínač švajčiarskej spoločnosti Logitech. Vývoj a výroba prebieha v spolupráci s japonskou spoločnosťou Omron, ktorá má s výrobou spínačov dlhoročné skúsenosti. Jedná sa o veľmi ľahký taktilný spínač s krátkou aktivačnou aj celkovou vzdialenosťou prispôsobenou tak, aby čo najlepšie vyhovovali potrebám hráčov.

Razer

Razer, ako ďalší svetový výrobca herných periférií, sa rozhodol tiež používať v klávesniciach vlastné spínače. Pravdou ale je, že zas tak vlastné nie sú. Prvá vlna mechanických spínačov Razer bola vyrábaná čínskou spoločnosťou Kailh. Po kritike, ktorej však Razer v dôsledku tohto rozhodnutia čelil, sa rozhodol výrobu zveriť dodávateľovi Greet, ktorý ju má na starosti v súčasnej dobe. Jeho sídlo je tiež v Číne, ním produkované spínače by však mali byť oveľa vyššej kvality.

Mechanický spínač Razer Green

Razer Green

  • Spínač s preklikom
  • Aktivačná sila: 50 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 1,9 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 80 miliónov stlačení

Green je základný mechanický spínač spoločnosti Razer. Disponuje preklikom, pocitovo sa teda blíži spínačom Cherry MX Blue. Rovnako aj ďalšie parametre sa dajú s modrými spínačmi porovnať. Za zmienku stojí nižšia aktivačná sila, spínače sú teda ľahšie na stlačenie. Razer sa snaží ľahko pošramotenú reputáciu vykompenzovať zárukou vysokej kvality, o ktorej by mala vypovedať životnosť dimenzovaná na 80 miliónov úderov.

Mechanický spínač Razer Orange

Razer Orange

  • Taktilný spínač
  • Aktivačná sila: 45 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 1,9 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 80 miliónov stlačení

Ako spínač určený pre fanúšikov Cherry MX Brown, Orange je jeden z nových spínačov dostupných v klávesniciach Razer. Okrem taktilného priebehu ctí všetky parametre charakterizujúce mechanické spínače Razer.

Mechanický spínač Razer Yellow

Razer Yellow

  • Taktilný spínač
  • Aktivačná sila: 45 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 1,9 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 80 miliónov stlačení

Razer Yellow je druhý nový mechanický spínač tejto spoločnosti. Jeho priebeh je lineárny, cielia tak na podobnú skupinu užívateľov ako Cherry MX Red.

Kailh

Kailh je najznámejší čínsky výrobca mechanických spínačov. Jeho produkty nájdeme predovšetkým v lacnejších mechanických klávesniciach. Ak je vaším hlavným kritériom cena namiesto kvality, pravdepodobne pre vás budú správnou voľbou. Vo všetkých prípadoch sa jedná o kópie spínačov Cherry, preto ich nemá cenu podrobnejšie rozoberať, parametre týchto spínačov sú priamo odvodené od ich nemeckých ekvivalentov.

Mechanický spínač Kailh Red

Kailh Red

  • Lineárny spínač
  • Aktivačná sila: 50 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 2 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 50 miliónov stlačení
Mechanický spínač Kailh Brown

Kailh Brown

  • Taktilný spínač
  • Aktivačná sila: 50 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 2 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 50 miliónov stlačení
Mechanický spínač Kailh Blue

Kailh Blue

  • Spínač s preklikom
  • Aktivačná sila: 60 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 2 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 50 miliónov stlačení
Mechanický spínač Kailh Black

Kailh Black

  • Lineárny spínač
  • Aktivačná sila: 60 cN
  • Aktivačná vzdialenosť: 2 mm
  • Celková vzdialenosť: 4 mm
  • Životnosť: 50 miliónov stlačení

Herné klávesnice

Za hernú klávesnicu sa dnes považuje kde-čo. Ak by sme mali vymenovať, čo by mala mať ideálna klávesnica, boli by to predovšetkým kvalitné spínače a dobrá výrobná kvalita. Za herné sa dnes považujú klávesnice všetkých cenových kategórií. Zatiaľ čo v tej nižšej sú herné klávesnice štandardné modely s pozlátkom, vo vyššej je naopak veľká časť kvalitných klávesníc s hernými funkciami. Čo všetko môže robiť klávesnicu hernou?

Mechanický spínač Kailh Black

Mechanické spínače

Mechanickým spínačom bola venovaná celá predchádzajúca kapitola, vedzte teda iba to, že nie všetky mechanické klávesnice musia byť nutne herné a zďaleka nie všetky herné klávesnice sú mechanické. Pre mechanické klávesnice máme na Alza.sk špeciálnu kategóriu. Pokiaľ si zvolíte hernú mechanickú klávesnicu, jej používanie sa stane potešením ako pri hraní hier, tak aj pri písaní.

RGB podsvietenie

Práve na podsvietenie klávesníc sa spravidla snažia lákať výrobcovia lacnejších modelov, pretože často nemajú v porovnaní s „neherními“ čo iné ponúknuť. V týchto prípadoch sa väčšinou nejedná o RGB klávesnice, ale o modely s podsvietením pokrývajúcim iba malé množstvo predvolených farieb. Za RGB podsvietenú klávesnicu si zvyčajne budete musieť priplatiť, získate ale výhodu v podobe plnej prispôsobiteľnosti farieb, ktorá klávesnicu umožní dokonale zapadnúť medzi zvyšok vašich periférií.

Makro tlačidlá

Makro tlačidlá sú pre rad používateľov tým, čo odlišuje herné a „neherné“ klávesnice. Ich predvolená funkcia spravidla žiadna nie je a čakajú, až im nejakú priradíme. Sú teda voľné na akúkoľvek funkciu, ktorú môžeme štandardne nastaviť prostredníctvom príslušného softvéru. Môžu nahradiť klávesové skratky vo Windowse, v hrách alebo v multimediálnych softvéroch a slúžiť napríklad na ovládanie prehrávania. Samotné označenie makro značí možnosť priradiť klávesom funkciu zloženú zo sekvencie viacerých klávesov. Typickým príkladom je obľúbená aplikácia v hre Counter-Strike, kde je možné stlačením jediného tlačidla vykonať celý nákup podľa predvoleného vzoru.

Corsair Raptor Gaming K55

Corsair Raptor Gaming K55 má rovnako ako mnoho ďalších klávesníc tejto spoločnosti programovateľné „G“ makro klávesy na ľavej strane.

N-Key Rollover

Ako N-Key Rollover sa označuje technológia zaisťujúca spoľahlivé čítanie väčšieho množstva klávesov naraz. S jej použitím sa skrátka nestane, že by nebol niektorý zo stlačení počítačom zaznamenaný. Písmeno N odkazuje na množstvo klávesov, ktoré je možné stlačiť naraz. Ich počet môže byť rôzny a niektoré klávesnice sú dokonca schopné v jeden moment zaznamenať znaky všetkých. Pri hraní môže byť taká funkcia hlavná, aj keď celú klávesnicu pokryjete len ťažko. Niekedy sa o rovnakej technológii referuje ako o Anti-ghosting, čo nie je celkom správny pojem. Kým N-Key Rollover by mal zabezpečiť kompletnú nezávislosť klávesov v ľubovoľnej kombinácii, Anti-Ghosting môže napríklad umožniť stlačenie iba niekoľkých všeobecne najpoužívanejších klávesov naraz.

i

Ako písať na klávesnici špeciálne znaky vrátane smajlíkov

Ergonomické klávesnice

Keď budete písať nejaký text, schválne sa zamerajte na pozíciu vlastných rúk. Uvidíte, že pravdepodobne nie je úplne optimálna. Vzhľadom na smer, ktorým orientujeme naše ruky pri písaní na klávesnici, ich musíme ohýbať v zápästí, čo nie je práve zdravé a zvyčajne ani nie príliš pohodlné. Na trhu sa vyskytuje rad ergonomických klávesníc, ktorých najväčším producentom je Microsoft. Tieto klávesnice sú špeciálne tvarované tak, aby lepšie sedeli prirodzenej pozícii rúk. Ich používanie je všeobecne veľmi pohodlné a po chvíli zvykania môžu priniesť úľavu aj zlepšenie efektivity písania. Pravdou však je, že tieto klávesnice nie sú pre každého, pretože niektorým srdciam je bližšia napríklad nízka cena alebo mechanické spínače, čo s ergonomickými klávesnicami spravidla nejde dokopy.

Ergonomická klávesnica Micsrosoft Sculpt Ergonomic Desktop

Aj keď nechcete kupovať vyložene ergonomickú klávesnicu, môžete pre svoje pohodlie urobiť veľa aj s bežným modelom. Napríklad si všímajte výškovú nastaviteľnosť klávesnice. Niektoré majú len jednu polohu, iné dve. V spojení s opierkou zápästia môžete dosiahnuť relatívne ergonomickú polohy rúk aj na vcelku bežnej klávesnici.

4,7 422×
Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus CZ
Klávesnica k televízoru, s touchpadom, mechanická, bezdrôtová, čierna, nízkoprofilové klávesy, česká a slovenská lokalizácia klávesov, USB a Bezdrôtový USB prijímač, na AA batérie
39,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MC050d1c
4,4 328×
CONNECT IT BATTLE RNBW Keyboard
Herná klávesnica , mechanická, drôtová, čierna, klasické (vysokoprofilové) klávesy, česká lokalizácia klávesov, USB
17,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: JD765z3
4,5 416×
Logitech Wireless Combo MK270 CZ
Set klávesnice a myši – bezdrôtový, rozhranie: bezdrôtový USB prijímač, česká a slovenská kancelárska klávesnica, vysokoprofilové klávesy + optická myš, 1000 DPI, 3 tlačidlá
31,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MC048m32
4,6 20×
Razer Tartarus V2
Herná klávesnica , hybridná, drôtová, čierna, klasické (vysokoprofilové) klávesy, makro programovateľné klávesy, USB
113,90 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MR070z1e
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií