Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Ako vybrať podskrinkový digestor

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Podskrinkové digestory sú menšie ako komínové alebo ostrovčekové digestory, preto sa hodia aj do menších kuchýň napríklad v panelových domoch. Nie sú tak nápadné a ich inštalácia, najčastejšie pod závesné skrinky alebo voľne nad sporák, je pomerne jednoduchá.

Ako vybrať podskrinkový digestor

Dôležité parametre podskrinkové digestory

Výkon digestora

Správne zvolený podskrinkový odsávač pár musí byť schopný vymeniť vzduch v danom priestore aspoň 3× za hodinu, odporúčame ale až 10×. Pri výbere spočítajte objem celého priestoru (šírka × dĺžka × výška celej plochy) k prvým uzatvárateľným dverám. Takto získané číslo je ekvivalentom výkonu motora digestora na prečistenie daného priestoru.


  • Príklad konkrétneho výpočtu

* Rozmer miestnosti: 7 × 5 m
* Výška stropu: 2,9 m
* Objem miestnosti: 7 × 5 × 2,9 m = 101,5 m³
* Celkový objem, ktorý je nutné za hodinu vymeniť: 3 × 101,5 m³ = 304,5 m³
* Minimálny výkon digestora: 305 m³/h

Šírka digestora

Šírka digestora musí byť rovnaká alebo väčšia ako šírka varnej dosky. Pri podskrinkových digestoroch môžeme voliť:

  • Štandardnú šírku: 60 a 90 cm
  • Atypickú šírku: 50 cm

Hlučnosť

Hlučnosť podskrinkových odsávačov sa uvádza v dB (decibeloch). Tento parameter je dobré zohľadniť najmä v menších kuchyniach. Najtichšie podskrinkové digestory vydávajú hluk okolo 50 dB, najhlučnejšie okolo 75 dB.

Osvetlenie

Podskrinkové digestory osvetľujú pracovné dosky halogénovými žiarovkami alebo LED diódami. Tie lepšie osvetľujú priestor pod sebou, sú úspornejšie a menej sa zahrievajú. Zároveň sú odolnejšie voči častému rozsvecovaniu a zhasínaniu.

Ovládanie

Podskrinkové digestory sa ovládajú buď tlačidlami alebo využívajú elektronické ovládanie spolu s displejom. Spravidla umožňujú nastaviť 2 – 3 výkonnostné stupne.

Vývody podskrinkových digestorov

  • Digestory s odťahom – tie je nutné napojiť na odťahové potrubie.
  • Digestory v režime recirkulácie – tie nepotrebujú napojenie na odťah, preto sa inštalujú veľmi jednoducho. Podľa návodu ich pripevnite na stenu, pripojte do elektrickej zásuvky a máte hotovo.

Z dôvodu zvýšenej hlučnosti je dôležité, aby sa odťahové potrubie nedotýkalo skrinky. Čím kratšia a priamejšia cesta von, tým väčší bude účinok odťahu digestora. Najväčšiu účinnosť má rovné potrubie s dĺžkou 2 – 3 m, s ďalšou dĺžkou a ohybmi účinnosť odsávača klesá.

Filtre

Digestory s funkciou recirkulácie vymieňajú vzduch v miestnosti pomocou pachových filtrov. Tie obsahujú aktívne uhlie, ktoré nasatý vzduch prečistí a vráti späť do miestnosti. Uhlíkové filtre je nutné zhruba každý pol rok meniť. Väčšina filtrov obsahuje indikátor nasýtenia a tak ľahko spoznáte, že je nutná výmena. Ďalej sú vybavené ešte tukovým filtrom, ktorý môže byť kovový alebo textilný.

Triedy energetickej náročnosti

Triedy energetickej náročnosti udávajú výkon a spotrebu digestora, teda koľko energie potrebuje digestor na dosiahnutie svojho maximálneho výkonu. Je označovaná písmenami A až G, výnimočne A+. Túto informáciu možno nájsť na energetickom štítku.

Energetický štítok

Energetický štítok musí byť podľa zákona súčasťou každého digestora. Výrobcovia na ňom udávajú údaje o produkte, ktoré sú merané za vopred stanovených podmienok.

Aké údaje nájdete na energetickom štítku?

  • Energetická účinnosť
  • Ročná spotreba
  • Účinnosť odsávania
  • Účinnosť osvetlenia
  • Účinnosť tukových filtrov
  • Hodnota hluku

Podskrinkové digestory

  • Vhodné do malých kuchýň
  • Nízka cena
  • Široký výber
Výhody a nevýhody
  • Vhodné do menších kuchýň
  • Odsajú až 650 m³ vzduchu za hodinu
  • Lacnejšie ako komínové alebo ostrovčekové digestory
  • Priestorovo nenáročné
  • Menej výkonné ako komínové a ostrovčekové digestory
  • Skôr nedostatočný výkon do veľkých kuchýň

Najčastejšie otázky pri výbere podskrinkových digestorov

Aký je rozdiel medzi odťahom a recirkuláciou?

Podskrinkové digestory fungujú v režime odťahu, kedy para vychádza odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou do vonkajšieho prostredia. Niektoré však tiež v režime recirkulácie, pri ktorej sa vzduch filtruje cez uhlíkový filter a vracia sa čistý späť do miestnosti.

Aký výkon odsávania potrebujem pre svoju kuchyňu?

V menších kuchyniach dobre poslúžia aj menej výkonnejšie odsávače pár. Aj v tomto prípade však vyberajte podľa veľkosti priestoru, kde bude umiestnený. Počítajte vždy s priestorom k prvým uzatvárateľným dverám, takže v prípade kuchýň spojených s obývacím priestorom musíte zahrnúť obe miestnosti.


Podskrinkový odsávač pár by mal byť schopný vymeniť vzduch v danom priestore aspoň 3× za hodinu – najlepšie až 10×. Napríklad kuchyňa s rozmermi 5 × 5 × 2,9 m potrebuje digestor s výkonom aspoň 218 m³/h. To je však minimálna hodnota, odporúčame ešte vyšší výkon, aby odsávanie bolo čo najefektívnejšie.

Na čo slúžia uhlíkové filtre?

Uhlíkové filtre sú kazety s aktívnym uhlím, ktoré sa vkladajú do odsávačov pár pri režime recirkulácie, pokiaľ nie je možnosť priameho odťahu. Cez uhlíkový filter preniká čistý vzduch späť do miestnosti. Musia sa zhruba po pol roku podľa intenzity používania pravidelne meniť a na rozdiel od tukových filtrov nie sú umývateľné.

Ako správne nainštalovať digestor?

Aby účinnosť digestora bola optimálna, mal by byť vo výške od 65 do 75 cm od varnej dosky. Pri plynovej varnej doske sa pritom odporúča 75 cm, pri elektrickej 65 cm. Digestor by mal byť širší ako varná plocha.

Ako vyčistiť digestor a filtre?

Na dobrý výkon a dlhú životnosť je potrebné udržiavať digestor čistý, a to ako zvonku, tak zvnútra. Na prvý pohľad sa môže zdať čistenie digestora zložité, my vás ale v našom článku Ako vyčistiť digestor presvedčíme, že vyčistiť digestor aj filter zvládnete vďaka našim tipom ľahko a rýchlo. Dozviete sa tiež, ako často meniť tukový a uhlíkový filter.

Slovník pojmov – digestory

Odťah

Pri režime odťahu je para vyvádzaná do vonkajšieho prostredia odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou. Pre optimálny výkon a nízku hlučnosť by odťahové potrubie malo byť čo najkratšie a s minimom ohybov. Jeho priemer by mal byť minimálne rovnaký ako priemer vývodu odsávača.

Recirkulácia

Režim recirkulácie sa používa v prípade, že vaše stavebné úpravy neumožňujú odvod do komína, teda typicky v bytových domoch, panelákoch a pod. Pri tomto režime sa používajú uhlíkové filtre, cez ktoré sa prefiltrovaný vzduch vracia čistý späť do miestnosti. Digestor je pri recirkulácii mierne hlučnejší a má o niečo menší výkon ako pri režime odťahu.

Spätná klapka

Spätná klapka sa používa pri režime odťahu. Vkladá sa na výstupné hrdlo digestora a pri odvode výparov priamo do komína zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu zvonku do miestnosti.


Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií