Emise pro AP+ v app - všechny segmenty P&G MS v hokeji_CZ

Ako vybrať profesionálnu kameru

Zobraziť katalóg

Poloprofesionálne a profesionálne videokamery sú jasnou voľbou na firemné videá, svadby, reklamy, televízne programy či na iné podobné využitie. Majú pokročilý optický systém, citlivý snímač a výkonné spracovanie obrazu. Ponúkajú najviac funkcií a najširšie možnosti nastavenia zo všetkých typov kamier. Aby za obrazom nijako nezaostával ani zvuk, umožňujú pripojenie profesionálnych mikrofónov.

Jak vybrat profesionální kameru
Výhody a nevýhody
  • Kamery na profesionálne použitie
  • Prvotriedny optický systém zachováva všetky jemné odtiene a tiene
  • Objektív s vysokou svetelnosťou
  • Snímač s vysokým rozlíšením, vynikajúcou citlivosťou a presnou farebnou reprodukciou
  • Záznam videa vo vysokom rozlíšení
  • Spracovanie veľkých objemov dát 4K rýchlo a presne
  • Viacosová stabilizácia na potlačenie rozmazania od širokouhlých po zoomované snímky
  • Možnosť pripojenia profesionálnych mikrofónov
  • Na záznam dát využívajú rôzne médiá
  • Široké možnosti nastavenia a úpravy výsledného záznamu
  • Nutnosť rýchlejších pamäťových kariet
  • Menej kompaktné rozmery a vyššia hmotnosť
  • Vyššia cena

Najčastejšie otázky pri výbere profesionálnych kamier

Aký zvoliť typ pamäťovej karty?

Na ukladanie dát slúži niekoľko typov pamäťových kariet. Pre poloprofesionálne a profesionálne videokamery sú vhodné pamäťové karty CF (Compact Flash). Novšiu verziu predstavujú CFast 2.0 a XQD karty, sú menšie a rýchlejšie (až 440 MB/s) než pôvodné CF. Najrozšírenejším formátom pamäťových kariet je SD (Secure Digital). Ich technologickými nástupcami a novšími a rýchlejšími typmi sú SDHC a SDXC karty.

Akú zvoliť kapacitu a rýchlosť?

Kapacitu vyberajte s ohľadom na budúcnosť, pohybuje sa v rozmedzí 512 MB až 512 GB. Video má veľké dátové objemy, jedna minúta Full HD videa sa pohybuje v desiatkach až stovkách MB. Preto odporúčame si za kapacitu priplatiť. Lepšie je, keď vám zostane rezerva, než aby ste boli obmedzovaní.

Rýchlosť sa rozlišuje na rýchlosť čítania (ako rýchlo sa súbory prenášajú z karty na iné zariadenie) a zápisu (ako rýchlo sa súbory ukladajú na kartu pri natáčaní). Minimálna rýchlosť zápisu sa delí do niekoľkých tried.

TriedalogoMin. rýchlosť zápisuVhodné na
Trieda 2

2 MB/s

nahrávanie SD videa

Trieda 4

4 MB/s

nahrávanie HD videa

Trieda 6

6 MB/s

nahrávanie HD videa

Trieda 10

10 MB/s

nahrávanie Full HD videa

UHS-1

10 MB/s

vysielanie videa v reálnom čase a nahrávanie dlhých HD videí

UHS-1

30 MB/s

nahrávania 4K videa

Ide o minimálne garantované hodnoty, karty v praxi môžu dosahovať lepšie výsledky.

Na čo sa zamerať pri výbere videokamery?

  • Snímková frekvencia – uvádza sa skratkou fps (frames per second – snímok za sekundu). Minimálna prijateľná frekvencia, pri ktorej naše oko už nerozozná blikanie jednotlivých obrazov, je 30 fps.
  • Rozlíšenie – štandardom je Full HD, čoraz častejšie sa však stretávame so 4K, ktoré má 4 krát viac bodov ako Full HD rozlíšenie.
  • Slot na karty – nie každá pamäťová karta pasuje na každú kameru. Kamery majú slot na kartu CF, alebo SD (SDHC, SDXC, alebo microSDHC).
  • Filtre – patrí sem UV filter, SKY-filtre, sivý filter, polarizačný filter, efektové filtre a pod.
  • Výstupy – na prenos videí do externých zariadení slúži rozhranie USB alebo WiFi. Do televízora dostanete obsah cez HDMI, miniHDMI, microHDMI alebo A/V výstup.
  • Pripojenie externých batérií a príslušenstvo – pri dlhšom pobyte vonku sa hodia externé alebo náhradné batérie. V príslušenstve nájdete aj napríklad fototašky či fotobatohy.
Profesionálne videokamery
  • Pre tých, ktorí sa natáčaním živia
  • Vysoká kvalita obrazu, široké možnosti nastavenia
  • Cena od 1580 €
Profesionálne kamery

Dôležité parametre

Rozlíšenie
Rozlíšenie

Rozlíšenie je počet obrazových bodov vo vodorovnom aj zvislom smere, z ktorého je tvorený obraz. Hoci to nie je jediný rozhodujúci parameter, platí, že čím väčšie rozlíšenie, tým lepšia kvalita videa.

HD rozlíšenie – 1280 × 720 pixelov – v dnešnej dobe je toto rozlíšenie pre zobrazenie na monitore už nedostačujúce
Full HD rozlíšenie – 1920 × 1080 – dostatočné na zobrazenie aj na monitore alebo televízore, v súčasnosti sa považuje za štandard
4K rozlíšenie – 4 096 × 2 160 – dnešný trend, postupne nahrádza Full HD

Svetelnosť
Svetelnosť

Hodnota svetelnosti sa uvádza pomocou clonového čísla a určuje množstvo svetla, ktoré dopadne na snímač. Značí sa písmenkom f – čím je hodnota nižšia, tým lepší výkon kamera podá v zhoršených svetelných podmienkach. V praxi sa pri natáčaní v zhoršených svetelných podmienkach používajú objektívy s čo možno najväčšou svetelnosťou. Veľmi kvalitné objektívy majú svetelnosť okolo f/1.2 alebo f/1.4.

Ohnisková vzdialenosť
Ohnisková vzdialenosť

Vzdialenosť medzi optickým stredom objektívu a rovinou, na ktorej je objektív schopný zaostriť snímaný objekt. Uvádza sa v milimetroch a podľa nej delíme objektívy na širokouhlé, normálne a teleobjektívy. Bežné kamery na natáčanie rodinných osláv si vystačia s ohniskovou vzdialenosťou 40 mm.

Způsob ukládání dat
Spôsob ukladania dát

Jedným z kritérií, podľa ktorých delíme videokamery, je spôsob ukladania dát, teda natočených videí.

Pamäťové karty – Najpraktickejšie riešenie, pretože pamäťové karty nezaberajú takmer žiadne miesto, sú teda dobre skladné. Sú málo kazivé a zmestia sa do nich záznamy v rade niekoľkých desiatok GB, ktoré do počítača presuniete jednoduchým vložením karty do čítačky.

MiniDV kazety – Skoršie technológie, pri ktorých sa už záznam nekomprimuje, preto s ním následne možno vykonávať akékoľvek úpravy. Ide o najkvalitnejší záznam náročný na výkon počítača. Nevýhodou je množstvo miesta, ktoré takýto záznam zaberá.

Kombinácia miniDV kazety a pamäťovej karty – Pri videokamerách s kombinovaným ukladaním dát si môžeme zvoliť metódu. S týmto riešením sa stretneme pri drahších kamerách.

8 cm DVD disky – Svojho času boli obľúbené DVD disky, ktoré sa vkladali so záznamom do prehrávača, ak sa s nimi už naďalej nepracovalo. V opačnom prípade sa vkladali disky do počítača a cez program na úpravu videa sa spracovávali. Nevýhodou tohto riešenia bola väčšia hlučnosť mechaniky.

Interná pamäť – Na ukladanie dát slúži aj interná pamäť, Pevné disky nájdeme nielen v počítači, ale aj v kamere. Poskytnú kapacitu až na niekoľko hodín záznamu.

Displej
Displej

Ak ide o displej, rozhodujúce je rozlíšenie, čitateľnosť a uhlopriečka, ktorá je spravidla okolo 3". Bonusom je možnosť vyklápania displeja, umožňujúca natáčať z rôznych uhlov. Kvôli odleskom sa odporúčajú skôr matné než lesklé displeje, inak toho na slnku veľa neuvidíte.

Z hľadiska ergonómie je vítanou vlastnosťou, ak je displej dotykový. Ten potom neslúži iba na sledovanie obstarávaného záznamu, ale aj na ovládanie. Nevýhodou je nutnosť špeciálnych rukavíc v zime.

GPS
GPS

Na ukladanie súradníc miesta, kde prebiehalo natáčanie, sa používa systém GPS, čiže Global Positioning System. Ide o rádiový navigačný systém na určenie polohy. Využívajú ho najmä drahšie modely.

Slovník pojmov – profesionálne videokamery
Objektív

Objektív je najdôležitejšou časťou kamery, často aj najdrahšou. Dopravuje svetlo na snímací čip a jeho parametre zásadne predurčujú celkovú kvalitu záznamu aj kamery ako takej.

Dôležitým parametrom je širokouhlosť objektívu, teda maximálny uhol, ktorý kamera zachytí. Uvádza sa v prepočte na 35 mm kinofilm. Za širokouhlé objektívy sa považujú tie so širokouhlosťou menšou ako 35 mm, za menej širokouhlé tie s hodnotou väčšou ako 35 mm. Bežné rodinné kamery majú širokouhlosť zhruba 40 mm.

Snímač

Snímací čip je druhou najdôležitejšou časťou kamery, ktorá ovplyvňuje výslednú kvalitu obrazu. Dôležitý aspekt predstavuje nielen veľkosť snímača, ale aj počet pixelov, z ktorých sa snímač skladá. Čím je veľkosť jednotlivých pixelov väčšia, tým je prenášaná obrazová informácia kvalitnejšia. Platí teda, že snímač určitej veľkosti s menším rozlíšením je zložený z väčších pixelov, než druhý snímač rovnakej veľkosti s väčším rozlíšením. Možno predpokladať, že prvý snímač prinesie kvalitnejšie výsledné zábery.

Dôležité parametre
– Veľkosť snímača (cm) – čím väčší rozmer, tým kvalitnejšie výsledné video
– Rozlíšenie snímača (Mpx)

V dnešných kamerách sa najčastejšie stretneme s 800 000 pixelovým čipom, ktorý nájdeme pri základných modeloch.

Obľúbené je trojčipové vyhotovenie, bežné pri poloprofesionálnych a profesionálnych kamerách. 3 čipy spolupracujú so skleneným hranolom, deliacim svetlo do troch smerov, ktorý je následne spojený. Každý čip má na starosti jednu farbu zo základného spektra RGB (zelená, červená a modrá).

CMOS snímač sa vyznačuje lepšou dynamikou farieb a ich vernejším podaním. Spravidla nedosahuje kvalitu trojčipového systému, podáva však lepší výkon v prostredí so zhoršeným osvetlením.

Stabilizátor

Stabilizácia je eliminácia trasenia obrazu, keď držíme kameru v ruke. Delíme ju na elektronickú a optickú, ktorá je súčasťou konštrukcie objektívu. Elektronickú nájdeme v každej kamere, funguje na princípe vyrovnávania drobných pohybov, ich vyrezaním a následným posunutím. Účinnejšia je však optická stabilizácia, založená na pohybe šošoviek v optickej sústave, ktoré vyhladzujú otrasy kamery.

Slovník pojmov
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií