Ako vybrať sušičku

Zľavové tornádo zlacnilo ticísky produktov vo všetkých kategóriách. Len do nedele!
Zobraziť katalóg

Sušičky dokážu vysušiť bielizeň rýchlejšie ako sušenie na vešiaku. Hodia sa aj na jemnú bielizeň a zbavia vás nutnosti žehlenia. Najrozšírenejším typom sú sušičky kondenzačné. Ich princíp spočíva v pozvoľnom odparovaní vody do vzduchu, z ktorého sa v oddelenom okruhu vlhkosť zráža do zásobníka alebo priamo do odpadu.

Ako vybrať sušičku
Výhody a nevýhody
 • Šetrné sušenie bielizne
 • Úspora času oproti sušeniu na vešiaku
 • Neoceniteľné v zime a v sychravom počasí
 • Sušenie bez prístupu prachu a peľu
 • Refresh program odstráni nepríjemné pachy
 • Funkcia jednoduchého žehlenia
 • Odkladací priestor na hornej strane
 • Vyššia obstarávacia cena
 • Zaberá miesto navyše

Najčastejšie otázky pri výbere sušičky

Aký je rozdiel medzi odvetrávacou a kondenzačnou sušičkou?

Z hľadiska technológie sušenia delíme sušičky na odvetrávacie a kondenzačné. Odvetrávacie (ventilačné) sušičky fungujú na princípe odvádzania horúceho vzduchu von z miestnosti. Sú energeticky úspornejšie. Odvetrávacie sušičky sa umiestňujú do práčovní, kde nevadí, že vzduch prúdi do miestnosti.

Rozšírenejším typom sú sušičky kondenzačné, pri ktorých sa vzniknutá vlhkosť pri sušení mokrej bielizne opäť mení na vodu v oddelenom okruhu, kde sa zachytáva do špeciálneho zásobníka, alebo je odvádzaná priamo do odpadu.

Akú kapacitu sušičky zvoliť?

Pre domácnosti s jedným alebo dvoma členmi je vhodná kapacita 6 – 7 kg. Bežná rodina so 4 členmi si vystačí s náplňou 8 – 9 kg a početnejším domácnostiam odporúčame sušičky s kapacitou 10 kg.

Aká energetická trieda sušičky je najvýhodnejšia?

Energetická trieda vyjadruje spotrebu energie a účinnosť sušenia. Veľmi úsporné sušičky sú označené A+, A++ a A+++. S vyššou energetickou triedou často rastie aj cena sušičky, preto sú sušičky v triede A+++ vhodné na časté sušenie, pri ktorom sa úspora vráti počas relatívne krátkeho času.

Ovplyvňujú rozmery sušičky aj jej vlastnosti?

Bežné sušičky majú rozmery 85 × 60 × 60 cm, existujú však aj sušičky úzke 45 cm alebo naopak široké až 79 cm v prípade odvetrávacích typov. Úzke modely sú určené do menších kúpeľní a majú nižšiu kapacitu náplne bielizne. Ak nemáte v kúpeľni problém s miestom, odporúčame vybrať sušičku so štandardnými rozmermi s vyššou kapacitou.

Sušička
 • Rýchle a efektívne sušenie každej bielizne
 • Po vysušení nie je nutné bielizeň žehliť
 • Cenová relácia: 240 – 1700 €

Dôležité parametre

Šírka sušičky
Šírka sušičky

Sušičky sa zvyčajne vyrábajú v rozmeroch 85 × 60 × 60 cm. Do menších kúpeľní je určený užší variant slim s hĺbkou 45 cm. Menšie modely sušičiek majú nižšiu kapacitu (6 – 7 kg) a sú vhodné do domácnosti s jedným či dvoma členmi. Bežné domácnosti so 4 členmi si vystačia s kapacitou 8 – 9 kg, pre tie početnejšie sú určené sušičky s kapacitou 10 kg.

Kapacita sušičky
Kapacita sušičky

Sušičky s predným plnením majú oproti sušičkám s horným plnením väčší bubon. Pojmú až 10,5 kg bielizne, kdežto sušičky s horným plnením iba 6 kg. Pre domácnosti s jedným alebo dvoma členmi je vhodná kapacita 6 – 7 kg. Bežná rodina so 4 členmi si vystačí s náplňou 8 – 9 kg a početnejším domácnostiam odporúčame sušičky s kapacitou 10 kg.

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo

Kondenzačný typ sušičiek funguje na princípe kondenzácie vlhkosti vzduchu na vodu, kedy je kondenzovaná voda odvádzaná do zásobníka vody alebo pomocou odvodu napriamo do odpadu. Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom dokážu ohriaty vzduch, vznikajúci počas sušenia, previesť na energiu, ktorú opätovne využijú. Úspora energie s tepelným čerpadlom môže dosahovať až 50 %.

Energetická trieda sušičky
Energetická trieda

Energetická trieda označuje zaradenie do skupiny podľa energetickej náročnosti prevádzky spotrebiča. Na jednoduchší výber slúži energetický štítok, ktorým je povinne označená každá sušička. Najúspornejšie modely v súčasnosti sú označené A+, A++ a A+++, menej úsporné patria do energetickej triedy A a B a najmenej úsporné do triedy C.

Ilustračná spotreba energie sušičky na jedno sušenie

Energetická spotreba

Spotreba v kWh

Náklady v €

A+++1,270,19
A++1,35

0,20

A+1,50,22
A1,620,24
B2,10,32
C2,50,38

*Počítané s cenou 0,15 €/kWh

*Spotrebu energie ovplyvňuje typ sušičky, nastavený program a ďalšie faktory.

Detská pojistka
Detská poistka

Detská poistka je elektronické blokovanie tlačidiel na spotrebiči. Ide o bezpečnostnú ochranu pre malé deti, po jej aktivácii nemôže dôjsť k nechcenej zmene nastavenia alebo zapnutiu sušičky.

Funkcia odloženého štartu
Funkcia odloženého štartu

Vďaka funkcii odloženého štartu si môžete presne nastaviť, kedy sa má sušiaci cyklus začať. Sušenie môžete odložiť až o 23 hodín.

Osvětlení bubnu
Osvetlenie bubna

Osvetlenie bubna vám pomôže pri manipulácii s bielizňou, aby ste neprehliadli žiadny kus bielizne. Bežne sa stretneme s halogénovým osvetlením, drahšie modely majú svetelné LED zdroje, ktoré sú úspornejšie a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu.

Slovník pojmov – sušičky
Fuzzy logic/6. zmysel

Technológia Fuzzy Logic a 6. zmysel fungujú na rovnakom princípe. Líšia sa len v názve podľa toho, od ktorého výrobcu sušička pochádza. Ide o senzorovú technológiu, ktorá neustále monitoruje vlhkosť bielizne. Na základe toho upravuje dĺžku cyklu sušenia. Tento systém má výhodu v ektivite – bielizeň je suchá bez nadbytočného predlžovania sušenia, čím sa šetrí množstvo spotrebovanej energie.

Invertorový motor

Invertorový motor je spoľahlivejší a odolnejší ako klasický motor využívajúci uhlíky, ktoré sa časom opotrebovávajú a spôsobujú trenie a iskrenie. Invertorový motor funguje na princípe elektronického riadenia otáčok, ktoré znižuje vibrácie a opotrebovanie a poskytuje vyšší výkon pri nižšej hladine hluku. Výrobcovia na invertorový motor bežne poskytujú 10-ročnú záruku.

Parná funkcia sušičky

Parná funkcia slúži na osvieženie bielizne, odstránenie pokrčenia a elimináciu pachov a alergénov. Para prirodzene uvoľňuje vlákna, našuchorí ich a vyrovnáva záhyby. Bielizeň je tak nielen vysušená, ale aj vyžehlená. Parná funckia je vhodná aj na veľmi jemnú bielizeň.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB12