Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Kryptomeny kurzy – Zoznam najdôležitejších kryptomien

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

V tomto článku postupne rozoberieme Top15 najznámejších kryptomien. Zameriame sa na ich výhody a nevýhody, aktuálne kurzy či užitočné odkazy, ktoré je dobré poznať, pokiaľ sa chcete v krypto-svete vyznať! Nezabudnite tiež sledovať naše kryptonovinky, aby vám neušlo nič dôležité, čo sa v krypto-svete odohralo!

Najpopulárnejšie kryptomeny súdiac podľa ich kurzu

Kryptomeny kurzy – Zoznam najdôležitejších kryptomien
  1. Bitcoin (BTC): Kráľ všetkých kryptomien
  2. Ethereum (ETH): Najznámejšia platforma pre smart contracts
  3. Ripple (XRP): Kontroverzná "kryptomena"
  4. EOS (EOS): Najúspešnejší ICO v histórii
  5. Litecoin (LTC): Digitálne striebro
  6. Bitcoin Cash (BCH): Kópia Bitcoinu. Ako sa líšia?
  7. Tether (USDT): Najznámejší stablecoin
  8. Stellar (XLM): Finančné služby pre všetkých
  9. Tron (TRX): Decentralizované aplikácie pre zábavný priemysel
  10. Binance Coin (BNB): Lacnejšie poplatky na Binance
  11. Cardano (ADA): Akademicky poňatá platforma pre smart contracts
  12. Bitcoin SV (BSV): Ďalšia kópia Bitcoinu
  13. Monero (XMR): Kráľ anonymných kryptomien

Úvod: Grafy a kurzy kryptomien

V tomto článku vám predstavíme tie najznámejšie a najdôležitejšie kryptomeny. Pri každej kryptomene je dole priložený graf, kde si môžete prepínať medzi jednotlivými časovými obdobiami a podrobne sledovať kurz.

i

Pre mnoho kryptomien sme si pre vás pripravili na Alze aj špeciálne články! Odkazy nájdete pri jednotlivých kryptomenách.

Ako sa pohybovali kurzy najznámejších kryptomien za posledných 24 hodín?

Na widgete dole sa môžete pozrieť na pohyby kurzov za posledných 24 hodín. Pre viac podrobností o jednotlivých kryptomenách prejdite myšou na konkrétnu kryptomenu.


Bitcoin (BTC): Kráľ všetkých kryptomien

Bitcoin je bezpochyby najznámejšou kryptomenou vôbec. Vznikol v roku 2009, zakladateľ je neznámy, skrýva sa pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Veľkou výhodou Bitcoinu je jeho veľká popularita a aktívna komunita vývojárov a podporovateľov okolo neho. Bitcoin nie je anonymný, je pseudonymný, čo veľa ľudí vidí ako výhodu a naopak veľa ľudí ako nevýhodu. Miera súkromia tak záleží na konkrétnom používaním používateľa.

Niektorí odborníci veria, že Bitcoin je jedna z mála kryptomien (alebo dokonca aj jediná kryptomena), ktorej existencia dáva zmysel a oplatí sa do nej investovať. Pre viac informácií si prečítajte náš rozsiahly článok o Bitcoine.

i Bitcoin: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Bitcoin


Ethereum (ETH): Najznámejšia platforma pre smart contracts

Ethereum je najznámejšou platformou na vyvíjanie smart contracts. Bolo spustené v roku 2015, zakladateľom je známy Vitalik Buterin. Výhodou Etherea je podobne ako pri Bitcoine silná používateľská komunita.

V poslednej dobe Ethereum čelí konkurencii zo strany iných smart contracts platforiem, ako je napríklad NEO alebo Cardano. Nevýhodou Etherea je to, že na vytváranie smart contracts je nutné programovať v jazyku Solidity, ktorý nie je až toľko rozšírený. Prečítajte si náš článok o kryptomene Ethereum, kde sa dozviete všetko dôležité!

i Ethereum: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Ethereum


Ripple (XRP): Kontroverzná „kryptomena“

Ripple je celkom určite najkontroverznejšia „kryptomena“. Mnoho ľudí Ripple dokonca ani nepovažuje za kryptomenu kvôli vysokej miere centralizácie. Ripple bol spustený v roku 2012 firmou Ripple Labs Inc.

Ripple sa teší veľkej podpore zo strany veľkých bánk. Otázkou však zostáva, nakoľko bude Ripple používaný ako platobný protokol a nakoľko sa bude používať jeho natívny token XRP. Viac informácií sa môžete dozvedieť v našom článku o Ripple.

i Ripple: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Ripple


EOS (EOS): Najúspešnejší ICO v histórii

EOS.IO je podobne ako Ethereum platformou na vyvíjanie smart contracts a decentralizovaných aplikácií (dApps). EOS bol spustený v januári 2018. Na jeho spustení sa pri ICO vybralo vyše 4 miliardy dolárov, čím sa zaradil na prvé miesto v rebríčku vybraných prostriedkov pomocou ICO.

Názory na EOS sú v krypto-komunite rôznorodé. Niekto vyčíta EOSu model potvrdzovania transakcií, kedy existuje iba 21 volených overovateľov v sieti. Podporovatelia EOSu na druhej strane vyzdvihujú skutočnosť, že dApps a smart contracts na EOSe možno programovať v známych jazykoch, ako je napríklad C++, čo vidia ako výhody oproti Etherea.

i EOS: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz EOS


Litecoin (LTC): Digitálne striebro

Litecoin vznikol v roku 2011, zakladateľom je známy Charlie Lee. Litecoin je, podľa samotných vývojárov, kópie Bitcoin s niekoľkými vylepšeniami, ako je napríklad 4x kratšia block time, alebo väčší maximálny počet mincí (84 miliónov).

Výhodou Litecoinu je pomerne široká adopcia zo strany verejnosti – väčšinou tam, kde zaplatíte Bitcoinom, tak môžete platiť aj Litecoinom. Ďalšou výhodou je to, že Litecoin je viac-menej komunitný projekt a neustále sa vyvíja. Otázkou však zostáva, nakoľko bude Litecoin užitočný, až na Bitcoin prídu technológie ako je Lightning Network, ktoré urýchľujú a zlacňujú transakcie. Viac informácií sa môžete dozvedieť v našom článku venovanom Litecoinu.

i Litecoin: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Litecoin


Bitcoin Cash (BCH): Kópia Bitcoinu. Ako sa líšia?

Bitcoin Cash vznikol v auguste 2017 odštiepením (tzv. forkom) od Bitcoinu. Bitcoin Cash je viac-menej kópia Bitcoinu, akurát s 8× väčšími blokmi (8MB) a s absenciou SegWitu. Podrobnejšie rozdiely môžete nájsť v našom článku Rozdiely medzi Bitcoin a Bitcoin Cash.

Popularita Bitcoin Cashu upadá, aj napriek tomu, že sa okolo neho pohybuje stále komunita ľudí, ktorí ho vyhlasujú za „jediný pravý Bitcoin“. Bitcoin Cash sa v novembri 2018 ešte ďalej rozdelil na Bitcoin Cash a Bitcoin SV (Satoshi Vision).

i Bitcoin Cash: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Bitcoin Cash


Tether (USDT): Najznámejší stablecoin

Tether patrí do kryptomenovej rodiny stablecoinov. To sú kryptomeny, ktoré by mali držať pevný kurz voči inej mene. Pri Tether ide o pevný kurz voči doláru (USD), čo znamená, že 1 Tether by mal mať hodnotu 1 dolár.

V minulosti mal byť každý 1 Tether podľa slov firmy Tether Limited krytý 1 dolárom na bankových účtoch. V súčasnosti však na oficiálnych stránkach stojí vyhlásenie, že Tether nemusí byť 100 % krytý. V minulosti Tether zažil už niekoľko kontroverzií. Viac informácií sa môžete dozvedieť v článku venovanom stablecoins.

i Tether: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Tether


Stellar (XLM): Finančné služby pre všetkých

Stellar bol spustený v júli 2014. Jedným zo zakladateľov Stellar je Jed McCaleb, ktorý predtým pracoval na vývoji Ripple. Práve Stellar funguje na podobnom princípe ako Ripple. Narozdiel od Ripple sa Stellar však snaží ísť cestou väčšej decentralizácie.

Vízia Stellar je poskytovať finančné služby v oblastiach so zlým bankovým systémom a vytvárať platobné platformy pre veľké firmy. Výhodou Stellar je nadviazanie produktívneho partnerstva s firmou IBM a neustále sa vyvíjajúci protokol. Nevýhodou je konkurencia s Ripplom.

i Stellar: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Stellar


Tron (TRX): Decentralizované aplikácie pre zábavný priemysel

Tron je platformou na beh smart contracts a decentralizovaných aplikácií. Zameriava sa prevažne na zábavný priemysel. Bol spustený v decembri 2017. Jeho zakladateľom je známa a kontroverzná osoba Justin Sun.

Názory na Tron sa rôznia, kritici poukazujú na možné plagiátorstvo pri white paper Trone a neistý use-case, podporovatelia zase vyzdvihujú technológie, ktoré Tron využíva a rastúcu adopciu Tronu v komunite vývojárov.

i TRON: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Tron


Binance Coin (BNB): Lacnejšie poplatky na Binance

Binance Coin je výtvorom jednej z najznámejších búrz súčasnosti – Binance. Pomocou Binance Coin je možné ušetriť na burzových poplatkoch.

Binance každé 3 mesiace skupuje za 20 % zo svojich celkových zárobkov Binance Coiny, ktoré následne spáli. Toto skupovanie chce firma prevádzať až do tej doby, kým nespáli presne 50 % všetkých mincí. Výhodou Binance Coin je jeho použiteľnosť a tiež vidina znižujúcej sa ponuky.

i Binance Coin: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Binance Coin


Cardano (ADA): Akademicky poňatá platforma pre smart contracts

Cardano je platformou na vyvíjanie smart contracts. Razí cestu vedeckého a akademického prístupu. Snaží sa vyriešiť problém so škálovateľnosťou či komunikáciou s inými blockchainami. Na svoje fungovanie používa viacvrstvový protokol.

Bohužiaľ, Cardano zatiaľ nemá ostro fungujúcu platformu pre smart contracts. Je otázkou, nakoľko dokáže Cardano zostať konkurencie schopným v porovnaní s ostatnými smart contracts platformami, ako je Ethereum, EOS alebo napríklad NEO. Viac podrobností môžete nájsť v našom článku o Cardano.

i Cardano: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Cardano


Bitcoin SV (BSV): Ďalšia kópia Bitcoinu

Bitcoin SV (Satoshi Vision) vznikol odštiepením (tzv. forkom) od kryptomena Bitcoin Cash v novembri 2018. Jeho najznámejší podporovateľ Craig Wright ho považuje za „jedinú správnu verziu Bitcoinu, ako ho videl sám Satoshi“. Tieto výroky však treba brať s rezervou.

Bitcoin SV nemá prakticky žiadnu adopciu vo verejnosti a jeho budúcnosť je veľmi nestála.

i Bitcoin SV: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Bitcoin SV


Monero (XMR): Kráľ anonymných kryptomien

Monero vzniklo v roku 2014. Od tej doby sa dá považovať za „kráľa“ anonymných kryptomien. Ide o projekt riadený a vyvíjaný komunitou. Cieľom je vytvoriť absolútne anonymnú platobnú sieť.

V aktualizácii na konci roka 2018 sa drasticky znížili poplatky za transakciu, čím sa stalo Monero ešte použiteľnejším, než predtým. Veľkou výhodou Monera sú práve použité technológie, dobré meno a pomerne vysoká adopcia. Pre viac informácií si prečítajte článok o kryptomene Monero.

i Monero: To najdôležitejšie v bodoch

Aktuálny kurz Monero


i Mohlo by vás zaujímať
1. NEM (XEM). Blockchainové riešenia pre každého.
2. DASH (DASH). Kryptomena sľubujúca rýchle transakcie a anonymitu.
3. PIVX (PIVX). Rýchla, anonymná kryptomena.
4. Cardano (ADA). Kryptomena s veľkým potenciálom, ale aj rizikami.
5. Dogecoin (DOGE). Kryptomena s nádychom recesie!
6. Basic Attention Token (BAT). Kryptomena sľubujúca revolúciu na trhu reklamy.
7. Prečo vôbec potrebujeme kryptomeny? Dáva to zmysel!
8. Krypto novinky. Čo dôležité sa v poslednej dobe udialo?

V súčasnej dobe existuje vyše 2 000 najrôznejších kryptomien. Volatilita týchto kryptomien je samozrejme väčšia než pri akciových trhoch, čo predstavuje pre špekulantov veľkú príležitosť, ako tejto volatility využiť. S volatilitou kurzov je však spojené aj riziko, preto je dôležité byť obozretný. Navyše pred investovaním do akejkoľvek kryptomeny, nehladiac na jej kurz, je dôležité si kryptomenu samotnú poriadne preštudovať a zistiť, či nejde o podvod.


Šimon Kozák

Šimon Kozák

Šimon Kozák je členom študentskej organizácie Students for Liberty. Je libertarián a verí v budovanie paralelných spoločností po vzore Paralelnej Polis. S kryptomenami sa prvýkrát stretol v roku 2012, kedy chcel nakúpiť Bitcoin, ale rodičia mu to zakázali. Okrem kryptomien sa venuje IT, politickej filozofii a gitare.

Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií