AlzaPlus+ drogerie MPLA318265

Dezinfekcia a jej využitie v domácnosti (NÁVOD)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Dezinfekcia má svoj hlavný význam v zdravotníctve, podstatnú úlohu hrá však tiež v našich domácnostiach. Ako často a akým spôsobom však najlepšie dezinfikovať byt či spoločnú domácnosť viac osôb? Aké dezinfekčné prostriedky je vhodné použiť na dezinfekciu jednotlivých povrchov, miestností a vecí? A máme vykonávať dezinfekciu pomocou Sava, alebo radšej pomocou octu? Ak aj vy tápate v niektorej z týchto otázok, máme pre vás článok, v ktorom nahliadneme pod pokrievku aktuálnej téme dezinfekcie. Okrem iného v ňom nájdete recept na výrobu domácej dezinfekcie a mnoho ďalších zaujímavých rád a postrehov, ako eliminovať výskyt baktérií, vírusov aj plesní vo vašej domácnosti.

Dezinfekcia

Obsah článku – Význam dezinfekcie a jej využitie v domácnosti

Význam a dôležitosť dezinfekcie a sterilizácie

Už viac ako 100 rokov zachraňujú znalosti dezinfekcie a sterilizácie ľudské životy a mávajú jednu z hlavných rolí v starostlivosti o chorých. Vďaka nim dochádza k cielenému zneškodneniu choroboplodných organizmov, ako sú vírusy, baktérie aj plesne, a je zabránené ich ďalšiemu šíreniu. Na metódy dezinfekcie a sterilizácie je používaný súhrnný názov antisepsa.

Dezinfekcia

Cieľom dezinfekcie je zneškodniť choroboplodné mikroorganizmy v prostredí, na pokožke, predmetoch, pomôckach či odeve tak, aby nedochádzalo k ich prenosu od nakazeného k ostatným ľuďom. Dezinfekcia sa robí buď fyzikálnou alebo chemickou cestou. Dezinfekcia fyzikálnou cestou využíva pôsobenie vysokých teplôt, ide teda o rôzne vyváranie vo vode, pôsobenie pary alebo žehlenie. Dezinfekcia chemickou cestou sa vykonáva pomocou dezinfekčných prostriedkov v práškovej, tekutej, aerosólovej či tinktúrovej forme.

Sterilizácia

Sterilizácia je pracovný postup, pri ktorom ide rovnako o zahubenie všetkých patogénnych aj nepatogénnych organizmov, oproti dezinfekcii pri nej však dochádza tiež k zničeniu veľmi odolných foriem mikroorganizmov – tzv. zárodočných sporov

i

Usilovať sa o úplne sterilné prostredie v bežnom živote nie je podľa imunologických výskumov vhodné, pretože naša imunita sa potrebuje stretávať s vírusmi a baktériami, bojovať s nimi a budovať si proti nim obranné látky. Sterilizácia okrem škodlivých organizmov navyše zabíja aj užitočné mikroorganizmy, ktoré pomáhajú budovať náš imunitný systém.

Dezinfekcia
Dezinfekcia bytu, obzvlášť potom kúpeľne a toalety, by mala byť súčasťou pravidelného upratovania.

Látky používané na výrobu dezinfekcie

  • Alkoholy a fenoly – etanol v koncentrácii 60 – 70 %, 70 % izopropanol
  • Oxidačné činidlá – peroxid vodíka ako 3 % vodný roztok, manganistan draselný, kyselina peroxyoctová, jódová tinktúra, látky obsahujúce chlór

Dezinfekčné prostriedky

V súčasnej dobe je na trhu dostupné veľké množstvo dezinfekčných prostriedkov, s ktorými môžete rýchlo a spoľahlivo vykonať dezinfekciu svojej domácnosti. Dezinfekčné prostriedky vás oproti bežným upratovacím prostriedkom zbavia nebezpečných vírusov, baktérií aj plesní a vy sa tak budete môcť pochváliť nielen dokonale čistou a upratanou, ale predovšetkým zdravou a bezpečnou domácnosťou. Samostatnou kapitolou sú potom dezinfekčné prostriedky na ošetrenie rúk, ktoré si poslednú dobu obľúbili hlavne mamičky malých detí.

Dezinfekčné prostriedky podľa spôsobu použitia

i

Pri manipulácii s dezinfekčnými prostriedkami s obsahom chlóru použite ochranné rukavice.

Dezinfekcia domácnosti – ako na to?

Dezinfekcia domácnosti by mala byť súčasťou pravidelného upratovania, zintenzívniť by sa však mala v prípade choroby niektorého člena rodiny. Pokiaľ nechceme, aby sa infekciou nakazili aj ostatní, mali by sme dodržiavať striktné pravidlá v starostlivosti o domácnosť a maximálnu hygienu. Vo vzduchu totiž vírusy a baktérie prežívajú okolo 3 hodín, avšak na iných materiáloch sa môžu vyskytovať aj deň a konkrétne na plastoch vydržia až 72 hodín!

Dezinfekcia bytu by nemala byť zameraná len na nábytok a podlahy, dôležitá je aj starostlivosť o textil alebo o potraviny. Pripravili sme pre vás podrobný prehľad o tom, ako by mala prebiehať dezinfekcia bytu, aby ste čo najviac eliminovali výskyt vírusov a baktérií vo vašej domácnosti.

Dezinfekcia
Jedine účinná dezinfekcia dokáže odstrániť baktérie, vírusy a plesne z rôznych povrchov.

Ako dezinfikovať bielizeň?

Ak zdieľate domácnosť s chorou osobou, mali by ste každý deň vyprať jej aj vašu nosenú bielizeň pri teplote minimálne 60 °C, a to najlepšie s využitím dezinfekcie na bielizeň. Vypranú bielizeň je vhodné následne prežehliť naparovacou žehličkou alebo parným generátorom, pretože para dokáže zničiť až 99 % všetkých choroboplodných zárodkov. S bielizňou chorého zaobchádzajte ako s infekčným materiálom – dotýkajte sa ho v rukaviciach a pred vypraním ho schraňujte v uzavretom vreci. Nezabúdajte ani na častú výmenu uterákov a posteľnej bielizne.

Ako dezinfikovať potraviny?

Nebalené ovocie a zeleninu z obchodu odporúčame v období chrípok dôkladne umyť mydlovou vodou, nebalené pečivo rozpečte v rúre alebo v toustovači. Obaly ostatných potravín pred otvorením utrite mydlovou vodou. Všeobecne platí na potraviny tepelná úprava, teda ich uvarenie alebo upečenie, prípadne môžete nechať trvanlivé potraviny štyri dni uležať.

Ako dezinfikovať kúpeľňu a WC?

Okrem klasických dezinfekčných prostriedkov ako je Savo dezinfekcia alebo SANYTOL dezinfekcia môžete pri dezinfekcii sanitárneho zariadenia použiť 0,2 % roztok chlórnanu sodného, ktorého účinnosť zosilníte pridaním bežného saponátu na riad. Pozor však dajte na prípravky obsahujúce chlór – ako na manipuláciu s nimi, tak na dezinfikované povrchy, ktoré môžu odfarbiť.

Ako dezinfikovať nábytok?

Ako dostatočná dezinfekcia domácnosti sa osvedčili prípravky s obsahom kvartérne amóniovej soli, čo sú napríklad SANYTOL dezinfekcia, Savo dezinfekcia či Dettol dezinfekcia. Všetky spomenuté prostriedky zoženiete v rôznych variantoch na konkrétny druh povrchu, či už v tekutom variante – nutné riedenie, alebo vo forme už zriedeného rozprašovača. Alternatívou môže byť aj jód dezinfekcia, teda použitie prípravkov na báze jódu, na tie však pozor, pretože po aplikácii zanechávajú hnedé zafarbenie a môžu narušiť silikón. Pri dezinfekcii detskej izby odporúčame používať ekologické čistiace prostriedky bez chlóru, napríklad dezinfekcia pomocou Sava pre detskú izbu príliš vhodná nie je.

Ako dezinfikovať podlahy?

Na upratovanie podláh najčastejšie využívame vysávače, či už vreckové alebo bezvreckové, tyčové akumulátorové alebo robotické. Avšak na efektivitu vysávania je potrebné brať ohľad na účinnú filtráciu, aby sa nasiaknuté nečistoty a baktérie nevracali späť do ovzdušia. To vám zaistia antibakteriálne vysávače, ktoré disponujú nielen silným výkonom, ale aj účinnou a spoľahlivou filtráciou tak, aby vaša domácnosť po vyluxovaní bola skutočne zbavená aj neviditeľných nežiadúcich častíc. Samozrejme pri tvrdých podlahách to luxovaním nekončí a na povrch nielen čistý, ale aj hygienicky čistý odporúčame pri vytieraní použiť dezinfekčný prostriedok na podlahy, ktorý povrch šetrne čistí a zároveň dezinfikuje. Veľmi pohodlný spôsob ponúkajú potom antibakteriálne vysávače a parné vysávače, ktoré účinne a zároveň ekologicky dezinfikujú plesne a baktérie, sú teda ideálne do domácností s malými deťmi.

Ako dezinfikovať čalúnené povrchy, vankúše a matrace?

Alergici veľmi dobre vedia, aké okom neviditeľné nebezpečenstvo sa skrýva v textíliách, na pohovkách, a predovšetkým potom v matracoch a vankúšoch, kam každodenne líhame. V týchto miestach sa nielen roztoče, ale aj vírusy a baktérie vytrvalo držia. Účinným bojovníkom proti nim sú antibakteriálne vysávače vybavené UV lampou. Pri vysávaní tak hubica s UV lampou ničí baktérie a vírusy a účinne sterilizuje mäkké a ťažko čistiteľné povrchy ako pohovky, vankúše a matrace.

Ako vyčistiť ovzdušie v domácnosti?

Ovzdušie v miestnostiach, kde trávite niekoľko hodín denne hrá dôležitú úlohu pre vašu imunitu, preto neradno klímu v domácnosti opomínať. V prvom rade odporúčame často vetrať, a to aj v chladnom období – krátko, ale pravidelne. Avšak nie každý má to šťastie, že si pri vetraní púšťa do obydlia čerstvý horský vzduch. V takom prípade sú účinným prostriedkom, ako zbaviť vzduch v uzavretom priestore od smogu, prachu či plesní čističky vzduchu. Predovšetkým potom antibakteriálne čističky vzduchu, ktoré vďaka viacstupňovému čisteniu a antibakteriálnej filtrácii vyčistia vzduch aj od baktérií, mikróbov, roztočov a alergénov. V čase nebezpečenstva nákazy vírusovým ochorením sa možno v domácnosti chrániť aj proti vírusom, ktoré sa vyskytujú vo vzduchu, pokiaľ zdieľame domácnosť s nakazeným človekom. Dokážu to čističky vzduchu s UV-C žiarením, ktoré doslova zabíjajú všetky bežné vírusy a baktérie vyskytujúce sa vo vzduchu. Väčšinou ide o čističky s ionizátorom, teda ovzdušie nielen od nežiaducich vírusov vyčistia, ale interiérový vzduch obohatia aj o záporne nabité ióny, čím prispejú k posilneniu imunity.

Ako dezinfikovať predmety bežného používania?

Dezinfikovať nezabudnite ani veci bežnej dennej potreby ako napríklad mobilný telefón, kľúče alebo napríklad teplomer. Na ich dezinfekciu používajte prípravky s etanolom alebo izopropanolom, dajte však pozor, aby ste nezničili elektrické zariadenia, ktoré nie sú vodotesné.

Ako naložiť s vecami, ktoré sa dezinfikovať nedajú?

Pokiaľ máte obavy, že sa chorý dotýkal niektorých vecí, ktoré sa dezinfikovať nedajú, ako sú napríklad knihy, šanóny a iné, postarajte sa o to, aby na ne minimálne štyri dni nikto nesiahal.

i

Môže byť peroxid vodíka dezinfekcia? Áno, a dokonca si vďaka nemu môžete vyrobiť univerzálne domáce čistidlo s perfektnými dezinfekčnými vlastnosťami. Stačí zmiešať 3 % roztok peroxidu vodíka s vodou v pomere 1:1 a upratovanie môže začať!

Výroba domácej dezinfekcie

Porovnateľnú dezinfekciu, ktorú bežne kupujete v obchodoch, si môžete ľahko vyrobiť aj doma. Výroba domácej dezinfekcie nie je nijako zložitá a bude sa vám hodiť hlavne v prípade, ak klasická dezinfekcia nebude nikde dostupná.

Čo je potrebné na výrobu domácej dezinfekcie?

V prípade, že bude dezinfekcie všade nedostatok, pravdepodobne nezoženiete ani izopropylalkohol, čo je základná surovina potrebná na výrobu domácej dezinfekcie. Bez alkoholu sa však nezaobídete, a tak môžete pri výrobe domácej dezinfekcie siahnuť po akomkoľvek inom alkohole, minimálne však 60 %. Jedným z možných variantov je známe liečivé mazanie Alpa, možno však využiť aj rôzne druhy silnejších alkoholických nápojov, ako sú vodky či rôzne druhy páleniek.

  • 500 ml alkoholu (min. 60 %)
  • Peroxid vodíka (0,5 %)
  • Tea tree olejček
  • Esenciálne oleje podľa vlastnej voľby (citrónový, eukalyptový, levanduľový...)
  • Fľaštička s rozprašovačom

Postup výroby domácej dezinfekcie:

Pri výrobe domácej dezinfekcie postupujte nasledovne:

  1. Do fľaštičky nalejte alkohol.
  2. K alkoholu pridajte pol lyžičky peroxidu vodíka.
  3. Do vzniknutej zmesi nakvapkajte 30 kvapiek tea tree olejčeka a po 15 kvapkách ďalších esenciálnych olejov.
  4. Nakoniec fľašu dôkladne uzavrite a niekoľkokrát pretrepte.

Použitie domácej dezinfekcie:

Domáca dezinfekcia sa môže používať na rôzne druhy povrchov, ako sú vodovodné kohútiky, rukoväte, vypínače, pracovné dosky, kuchynské linky. Vždy je lepšie fľaštičku s domácou dezinfekciou pred použitím pretrepať. Po aplikácii nástreku môžete dezinfekciu utrieť handričkou, lepšie však je, ak ošetrený povrch necháte voľne uschnúť.

Dezinfekcia pomocou octu

Ocot ako dezinfekcia sa používal už za čias našich babičiek. Tie dobre vedeli, že práve ocot je schopný zabíjať choroboplodné zárodky, navyše ide o lacný a netoxický variant dezinfekcie. Oproti komerčným dezinfekčným prípravkom potrebuje síce viac času na pôsobenie, avšak na druhej strane neuvoľňuje zdraviu škodlivé chemikálie. Môžete ho použiť ako na dezinfekciu povrchov v domácnosti, tak na výrobu dezinfekčného spreja na ruky.

Dezinfekcia
Dezinfekcia rúk by mala patriť k základným hygienickým návykom, ku ktorým je nutné viesť od určitého veku aj deti.

i

Americkí vedci zistili, že ocot dokáže po tridsiatich minútach pôsobenia zabiť celý rad patogénov, okrem iného aj baktérie tuberkulózy alebo chrípkové vírusy. Dezinfekcia pomocou octu je preto jednou z ciest, ako si udržať zdravú domácnosť.

Ocot ako dezinfekcia priestorov a domácnosti

Dezinfikovať octom môžete takmer všetky povrchy. Stačí ho zriediť 1:1 s vodou a takto vyčistíte kľučky, kohútiky, rukoväte, podlahy aj sanitárne zariadenia.

Ocot ako dezinfekčný sprej

Z octu si môžete ľahko vyrobiť dezinfekčný sprej na ruky, na ktorého výrobu budete potrebovať:

  • ½ hrnčeka jablčného octu
  • ½ hrnčeka bieleho octu
  • ¾ hrnčeka vody
  • 50 kvapiek vonného esenciálneho oleja (mäta, levanduľa, rozmarín...)
  • Fľaštičku s rozprašovačom

Najprv zmiešate jablčný ocot s nakvapkaným esenciálnym olejom. Pridáte vodu, biely ocot a všetko riadne pretrepete. Ocot ako dezinfekcia je spoľahlivý a vonný olejček krásne prebije jeho štipľavú arómu.


Prístrojová dezinfekcia – sterilizátory a generátory ozónu

Predovšetkým vplyvom udalostí posledných mesiacov sa čím ďalej tým viac dostávajú do bežného života aj prístroje, ktoré účinne pôsobia ako dezinfekcia aj proti koronavírusu a dokážu ho zničiť na miestach, kde to nie je vôbec jednoduché.

Sterilizátory

Sterilizátor ničí baktérie, vírusy aj plesne pomocou UV žiarenia a jeho výhoda spočíva v jeho jednoduchom a všestrannom využití. Je ideálny na veci každodenného použitia, teda ako dezinfekcia na mobilné telefóny, kľúče, okuliare, notebooky. Je to jednoduchý a rýchly spôsob, ako dezinfikovať rúška, respirátory, ale aj dojčenské potreby a pod. Pozor však, nesmie byť použitý na ľudské telo a zvieratá. Sterilizátory sú kompaktných rozmerov, teda skladné a ľahko prenosné a sú preto vhodné aj pri cestovaní.

i

Vreckový sterilizátor, ktorý sa zmestí do kabelky sa stane vašou istotou nech už budete kdekoľvek. Tento univerzálny prístroj môžete využiť na predmety, na ktoré často siahate a potrebujete ich zbaviť všetkých vírusov, baktérií a bacilov.

Generátory ozónu

Ozónové generátory čiže ozonizér je veľmi účinným pomocníkom na dezinfekciu priestorov, či už chcete zlikvidovať vírusy, baktérie alebo pachy v domácom prostredí alebo vo veľkých priemyselných halách. Tento prístroj dezinfikuje priestory prostredníctvom „šokovej dezinfekcie ozónom“, kedy po jeho zapnutí dôjde k vyplneniu dezinfikovaného priestoru určitou koncentráciou ozónu, ktorá zlikviduje všetky pachy, baktérie a vírusy vrátane koronavírusu. Môžete tak vydezinfikovať celý interiér auta, akúkoľvek miestnosť, osobné predmety. Ozonizér odstráni aj plesne a zápach v uzavretých a vlhkých priestoroch, a dokonca zbaví potraviny od parazitov a chemikálií.

i Mohlo by vás zaujímať

Jedine dezinfikovaná domácnosť je naozaj čistá, takže či už stavíte na overené komerčné dezinfekcie, alebo používate na upratovaniu domáce dezinfekcie bez chemických prísad, baktérie ani vírusy u vás nemajú najmenšiu šancu!

4,9 398×
SANYTOL Dezinfekčný gél 75 ml
Antibakteriálny gél – cestovný, s alkoholom, prírodné zloženie, objem 75ml, pre dospelých - 38,53 €/1 l
2,89 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MYD025
4,8 98×
SANYTOL 4 v 1 tablety do umývačky 40 x 20 g
Tablety do umývačky – pevné, All in 1, 40ks v balení - 0,22 €/tableta
8,99 €
1 balenie
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MYC037
4,8 130×
SANYTOL proti roztočom v spreji 300 ml
Dezinfekcia proti roztočom v tkaninách, matracoch a kobercoch. - 15,63 €/1 l
4,69 €
Na sklade > 20 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CIS045
4,8 24×
59S UV-C UNIVERZÁLNY STERILIZAČNÝ BOX S2
UVC lampa – box, počas 180 sekúnd zničí 99.9% baktérií a vírusov, UV-C sterilizácia pre mobilné telefóny, rúška, kľúče, okuliare, kozmetické potreby, 8 UVLED svetiel
41,17 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: STE59S585
4,3
Airbi AIRWASHER zvlhčovač a čistička vzduchu
Zvlhčovač vzduchu – vhodný do miestnosti s veľkosťou 45 m², studený, príkon 8 W, zvlhčovací výkon 250 ml/hod, objem nádržky 4,5 l, hlučnosť 27 dB, ionizácia, udržovanie vlhkosti a meranie vlhkosti, rozmery 280 × 370 × 280 mm (Š×V×H) farba biela
263,90 €
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: STAD043
Vytlačiť
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií