AlzaPlus+ děti Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Ako vybrať nosič alebo šatku na nosenie detí

Zobraziť katalóg

Aktualizované

Nosenie dieťaťa na tele rodiča (tzv. nosiaceho či nosiča) v šatke je známe už od doby kamennej a jeho používanie sa aj napriek vynálezu kočíka vracia medzi moderné mamičky a oteckov. Obľuba pramení nielen z flexibility a voľnosti pohybu, ktoré nosenie v nosiči či šatke ponúka, ale aj pre pozitívny vplyv na vývoj novorodenca a neustály kontakt rodiča s dieťaťom. Na trhu existuje celý rad rôznych druhov nosičov a šatiek. Ako teda vybrať ten najlepší nosič pre novorodencov alebo tú najlepšiu šatku na nosenie detí? V tomto sprievodcovi vám pomôžeme sa zorientovať a získať základný prehľad o tom, čo trh ponúka. Tiež sa dozviete niečo o nosení detí a jeho prínose pre vás aj vaše bábätko.

Ako vybrať nosič alebo šatku?

Sprievodca výberom najlepšieho nosiča a šatky na nosenie detí – OBSAH

Ako vybrať nosič a šatku na nosenie detí?

  1. Šatka, nosič alebo snáď obe? Náš sprievodca vám poradí, ako vybrať nosič pre bábätko a tiež ako vybrať šatku na nosenie detí. Zhrnieme si, aké sú ich najzásadnejšie rozdiely, výhody a nevýhody pri používaní.
  2. Novoredenec alebo batoľa? Pri výbere je vhodné zohľadniť, ako staré máte bábätko, a tiež ako dlho ho budete chcieť nosiť. Na trhu existujú nosiče jednoveľkostné, nastaviteľné a rastúce, ktoré môžu byť spoločne s vaším dieťaťom po celý čas nosenia.
  3. Na úrad alebo do prírody na celodenný výlet? Odporúčame vám, aby ste sa pri výbere zamysleli taktiež nad svojím životným štýlom. Kam všade budete s dieťaťom vyrážať? Obstarávate si doplnok ku kočíku alebo budete bábätko prevažne nosiť?
  4. Vyberajte ideálne nosič pre zdravý a prirodzený vývoj vášho bábätka. Len ten najlepší ergonomický nosič, vám zaistí, že sa vaše dieťa bude nachádzať v správnej polohe, vhodnej pre jeho psychomotorický vývoj.
  5. Nie ste si istí, či je pre vás nosenie to pravé? Informácie o výhodách nosenia detí a o tom, ako nosiť deti v šatke alebo nosiči ergonomicky a správne, nájdete v článku Nosíme deti s láskou a ergonomicky
Šatka na nosenie detí

Šatka na nosenie detí

  • Vhodnejšie pre nosenie novorodencov a menších detí
  • Upokojenie dieťaťa, neustály kontakt s nosiacou osobou
  • Nízka hmotnosť, ľahká prenositeľnosť
  • Viazanie na mieru

Šatka na nosenie detí sa môže stať vaším veľkým pomocníkom pri zvládaní bežných činností v domácnosti, pri pohybe v meste či na výletoch. Výhodu má v tom, že sa vždy prispôsobí bábätku a zároveň sadne každej mamičke alebo oteckovi. Uviazanie šatky je vždy na mieru podľa vašich preferencií či veľkosti bábätka. Viazanie určite vyžaduje trochu zručnosti a praxe. Nie vždy sa nachádzate v ideálnom prostredí pre jednoduché uviazanie (dážď, prach, blato), čo môže niekoho od obstarania odradiť. Ale nie je sa čoho obávať, na internete existuje množstvo inštruktážnych videí a je možné navštíviť aj kurzy, kde sa šatku naučíte správne uviazať.

Vďaka materiálom, z ktorých sú najlepšie šatky na nosenie deti vyrobené, je nosenie veľmi príjemné pre vás aj bábätko. Pri výbere šatky sa zamerajte na veľkosť (teda dĺžku) šatky k pomeru k vašej výške a na gramáž látky, z ktorej je šatka vyrobená, čo má vplyv na celkovú nosnosť šatky. Nosiť v šatke môžete nielen novorodencov a malé bábätká, s kvalitnou šatkou a správnym uviazaním môžete vyraziť aj objavovať svet aj s väčším dieťaťom, a pritom si byť neustále na blízku.

Výhody a nevýhody
  • Uviazanie priamo na telo
  • Vhodnejšie pre novorodencov
  • Pobyt v šatke dieťa upokojuje
  • Voľné ruky a bezbariérový pohyb
  • Veľmi jednoduchá údržba
  • Zaberá málo miesta
  • Nutnosť zakaždým znovu šatku viazať
  • Učenie sa správnemu viazaniu
  • Pri zlom úväze vás môže bolieť chrbát
  • V teplých dňoch a pri zle zvolenom oblečení sa budete potiť
Najlepšie nosiče

Nosiče pre bábätká a deti

  • Vhodnejšie pre začínajúce mamičky a oteckov
  • Rýchlejšie použitie, nosič si iba nasadím a môžem ísť
  • Široká ponuka rôznych druhov nosidiel
  • Nosenie dieťa upokojuje

Nosiče prinášajú celý rad výhod pre celú rodinu a rovnako ako šatka, aj nosič sa stane vaším veľkým pomocníkom nielen pri bežných činnostiach, ale aj pri pohybe vonku. Rýchlosť použitia je veľkou výhodou nosiča. Máte ho takmer ihneď pripravený, nasadený a môžete vyraziť. V porovnaní so šatkou ale nosiče nedokážu dieťa tak dokonale obopnúť a treba ich naozaj dobre nastaviť. Pri ich výbere sa zamerajte na materiál, spôsob nastavovania popruhov, možnosť kríženia popruhov a šírku bedrového pásu. Pozrite sa tiež, či výrobca neponúka k nosiču ďalšie doplnky (pracovné plášte, obuv, kapucňa, nosiace oblečenie pre mamičky), ktoré by sa vám mohli pri nosení bábätka hodiť.

Pretože ponuka na trhu je skutočne široká, uvádzame tu niektoré spôsoby delenia nosičov a parametre, ktoré môžete pri výbere vziať do úvahy. Môžete sa tiež pozrieť, ktoré nosiče sú u nás najpredávanejšie.

Rozdelenie nosičov podľa veku

Aké nosiče pre novorodenca, batoľa alebo pre väčšie dieťa vybrať? Základné delenie je podľa veľkosti nosiča.

  • Jednoveľkostné nosiče – sú určené pre konkrétne časové obdobie alebo hmotnosť dieťaťa. Ich nespornou výhodou je, že lepšie sedia a zaistia vám maximálny komfort pri nosení. Sú to napríklad novorodenecké nosiče, ktoré bývajú častejšie zo šatkového materiálu, alebo nosiče pre batoľatá z pevnejších materiálov, aby uniesli vyššiu hmotnosť dieťaťa aj okolo 30 kilogramov a viac.
  • Rastúce nosiče – vám umožnia nosenie vášho dieťaťa po celý čas, ktorý budete potrebovať. Na použitie u najmenších detí sú zvyčajne vybavené novorodeneckou vložkou. Zároveň sa takmer celé dajú nastavovať, aby mohli byť použité pre rôzne veľké deti. Avšak táto univerzálnosť môže byť zároveň ich nevýhodou, pretože vám v niektorom období rastu nemusia úplne vyhovovať.
  • Rozdelenie nosičov podľa materiálu

  • Látkové nosiče – bývajú vyrobené z odolnejších a pevnejších materiálov, ktoré nie sú tak poddajné, tým pádom mávajú väčšiu nosnosť. Výhodou je ľahšia údržba, pretože materiál nie je tak náchylný, a možnosť prania v práčke. Praniu nosičov venujte rovnakú starostlivosť ako Praniu pre bábätká.
  • Šatkové nosiče – ako názov sám vypovedá, sú vyrobené z látok určených na výrobu šatiek. Tieto šatky bývajú veľmi mäkké, pružné a jemné, z tohto dôvodu sú vhodnejšie pre nosenie menších detí a novorodencov. Medzi nosičmi je tento typ nosiča veľmi obľúbeným a často vyhľadávaným, pretože kombinuje výhody šatky aj nosiča. Odporúčame sa zamerať na výber kvalitného šatkového materiálu. Šatky sú totiž oveľa viac chúlostivé na zatrhnutie a žmolky.
  • Rozdelenie nosičov podľa spôsobu zapínania

  • Celosponové nosiče – sa nastavujú pomocou praciek priamo na nosiči. Môžete si tak nastaviť veľkosť podľa toho, ako práve potrebuje vaše bábätko, jednoducho pomocou praciek (alebo suchého zipsu), ktoré sú zvyčajne umiestnené na bedrovom páse, ramenných popruhoch, a samotnom chrbtovom paneli.
  • Poloviazacie nosiče – v tomto prípade sa nosič zapína pomocou pracky iba na bedrovom páse a ramenné popruhy sa viažu rovnako, ako v prípade šatky. Táto kombinácia ponúka možnosť využiť výhody ako nosiča (rýchlosť), tak šatky (poddajnosť a prispôsobenie).
  • Viazacie nosiče – nemajú žiadne pracky a ich viazanie tak prebieha rovno na tele nosiaceho, rovnako ako pri šatke. Na rozdiel od šatky však majú chrbtový panel a látku určenú pre viazanie bedrových a ramenných popruhov. Ich výhodou je maximálne prispôsobenie a viazanie je tiež omnoho ľahšie a rýchlejšie.
  • Rozdelenie nosičov podľa ceny

    Cenové rozpätie pri nosičoch je pomerne veľké. Pohybuje sa rádovo od niekoľkých eur až po niekoľko desiatok eur. Pri výbere teda samozrejme zvážte aj cenu, ktorú ste ochotní do nosiča investovať s ohľadom na frekvenciu a dĺžku predpokladaného použitia. Určite tiež vyberajte s ohľadom na zdravý vývoj vášho dieťaťa a uprednostnite ergonomické nosiče, ktoré sa dajú zaobstarať už od 20 až 30 eur.

    Výhody a nevýhody
    • Možnosť použitia už od narodenia
    • Nosenie dieťa upokojuje
    • Voľné ruky a bezbariérový pohyb
    • Rôzne typy nosičov
    • Veľký výber materiálov 
    • Nutnosť prestavovania ak nosič používa viac ľudí
    • Niektoré nosiče je možné prať len v ruke
    • V teplých dňoch a zle zvolenom oblečení sa budete viac potiť

    Najčastejšie otázky pri výbere nosiča a šatky

    Je lepšia šatka alebo nosič?

    Na túto otázku nie je jednoduché odpovedať priamo. Každý sme iný a môže nám vyhovovať niečo iné. Všeobecne sa ale dá povedať, že pre menšie deti a novorodencov je viac vhodná šatka alebo šatkový nosič, pretože je mäkší a poddajnejší. Pre väčšie deti sa naopak skôr ponúkajú látkové nosiče, ktoré mávajú väčšiu nosnosť a dlhšie vydržia.

    Zvládnem si šatku sama uviazať?

    Viazanie šatky určite vyžaduje trochu zručnosti a obratnosti, ale nie je to nič, čo by človek nedokázal zvládnuť. Najlepšie šatky na nosenie detí bývajú dodávané aj s návodmi na základné úväzy. Na internete nájdete množstvo inštruktážnych videí, ktoré vám v začiatkoch pomôžu. Ak si stále nebudete istí, môžete využiť ponuky rôznych kurzov, ktoré bývajú usporiadavané napríklad materskými centrami.

      Môžem nosiť už novorodenca?

      Áno, nosiť môžete už novorodenca, ak si zaobstaráte šatku alebo nosič určené na nosenie novorodencov alebo ktoré sú vybavené novorodeneckou vložkou.

      Ako dieťa pri nosení v šatke či nosiči obliecť?

      Počítajte s tým, že šatka alebo nosič nahradia ďalšiu vrstvu oblečenia. Dieťa teda zbytočne príliš nenaobliekavajte, koniec koncov by to nebolo príjemné ani vám. V lete je dobré vybrať ľahšie nepotiace materiály, naopak v zime je dobré siahnuť po funkčnom oblečení. Odporúčame dieťaťu nedávať do nosiča či šatky dupačky, ale nohavice a samostatné ponožky. Nohavice sa trochu povytiahnu a prstíky by tak mohli byť zbytočne skrútené. Na trhu existuje celý rad doplnkov pre nosenie ako pre mamičky, tak pre bábätká, takže si určite vyberiete to najlepšie pre vás oboch.

      Nebude ma z nosenia dieťaťa bolieť chrbát?

      Ak budete mať šatku správne uviazanú a nosič správne nastavený, chrbát by vás bolieť nemal. Dieťa je na vás tesne uviazané a nemalo by vám teda príliš meniť ťažisko. Samozrejme vždy ale záleží na vašej fyzickej kondícii a zdravotnom stave.

      Mám si aj napriek tomu zaobstarávať kočík?

      Ako už sme spomenuli vyššie, záleží primárne na vašom životnom štýle. Veľa žien, ktoré deti nosia, má vo výbave aj kočík. Občas sú situácie, kedy sa predsa len hodí. Ak si nie ste istí výberom, môže vám s výberom pomôcť náš sprievodca výberom kočíka.

      Aký je najlepší nosič pre novorodencov?

      Najlepší nosič pre vaše bábätko bude ten, ktorý bude sedieť vám obom. Pre zaistenie správneho psychomotorického vývoja je najlepší ergonomický nosič. Pokiaľ si ani na konci sprievodcu stále nie ste istí, ktorý zvoliť, skúste sa pozrieť na skúsenosti a spokojnosť našich zákazníkov.

      Vytlačiť
      P-DC1-WEB11
      Zavoláme Vám a odborne poradime
      +421 2 5710 1800
      Otázka na objednávku
      Otázka na tovar
      Prosím, zadajte svoj telefón:
      Zavolajte mi
      Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
      Viac informácií Menej informácií