Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

RSK: Bitcoinový smart contract sidechain (VŠETKO, ČO VIEME)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

RSK, či Rootstock, je projekt, o ktorom sa v rokoch 2016 – 2017 veľa hovorilo v súvislosti so škálovaním a možnosťou inteligentných kontraktov nad Bitcoinom. Počas posledných dvoch rokov bolo okolo projektu relatívne ticho, teraz sa vracia na scénu s pokusom naskočiť na vlnu decentralizovaných financií. Ako RSK funguje, na čo slúži, ako je momentálne použiteľný a ako to vyzerá s DeFi projektom Money on Chain?

RSK: Bitcoinový smart contract sidechain – OBSAH

  1. Čo je RSK a smart bitcoin?
  2. Bezpečnosť RSK: Merge mining a federácie
  3. Na čo je RSK?
  4. Money on Chain: Bitcoinové DeFi?
  5. RIFOS a token RIF
  6. Zhrnutie

Čo je RSK a smart bitcoin?

RSK (predtým známy pod menom Rootstock) je projekt založený v roku 2014 argentínskou spoločnosťou RSK Labs (ktorá získala vyše 7 miliónov dolárov v niekoľkých kolách financovania). Cieľom projektu je prepojiť bezpečnosť a hodnotu Bitcoinu s možnosťami ethereových smart contractov.

Docieliť to chce s pomocou metódy sidechain: blockchain RSK je „pripojený“ na bitcoinový blockchain a do určitej miery si preberá aj jeho zabezpečenie (o merge miningu si povieme viac v ďalšej sekcii). Výhodou takéhoto postupu je, že RSK nemá vlastný token – so smart contractom je možné pracovať pomocou tzv. smart bitcoin (RBTC).

Smart Bitcoin je v princípe stablecoin, pretože má vždy paritu 1 : 1 s bitcoinom. Parity je docielené tak, že vytvorenie každého nového smart bitcoinu na sidechain RSK vyžaduje zamknutie zodpovedajúceho množstva bitcoinov na bitcoinovom blockchaine. Proces zmeny bitcoinov do smart bitcoinov a späť spravuje federácia 15 firiem a búrz. Pre lepšiu predstavu sme proces znázornili v nákrese:

rsk-bitcoin-smart-contract

Prevody medzi Bitcoinom a RSK spravuje federácia. RSK tak do určitej miery stojí na dôvere v to, že členovia federácie svoje postavenie nezneužijú alebo nebudú subjektom regulačných zásahov.

Prevádzanie BTC do RBTC však nie je jednoduchou ani rýchlou záležitosťou. Hoci je mainnet spustený už dva roky, sú PEG-in a peg-out stále dosť manuálnou záležitosťou. Ak chce používateľ získať smart bitcoin touto cestou (teda nie výmenou na burze), musí prejsť týmito krokmi (návod tu):

  1. Vyplniť google formulár – iba pre projekty, ktoré chcú nad RSK stavať, nie pre bežných používateľov

  2. Počkať na potvrdenie (približne 3 pracovné dni) a zaradenie na whitelist

  3. Zaslať BTC na multisig adresu RSK federácie

  4. Vygenerovať si RBTC adresu (rovnaké kľúče ako na BTC blockchaine)

  5. Počkať na 100 potvrdení bitcoinovej siete (cca 17 hodín), po ktorých používateľ dostane RBTC

Pri peg-outu (smene RBTC na BTC) čaká užívateľ 4000 RSK blokov. RSK bloky sa ťažia s priemerným rozpätím cca 30 sekúnd, teda čakacia doba je okolo 33 hodín.

Hlavný výskumník RSK Sergio Demian Lerner nedávno oznamuje, že objavil rádovo rýchlejší spôsob peg-in a peg-out procesu. Snáď sa ho používatelia čoskoro dočkajú a nebudú musieť čakať desiatky hodín ako dnes.

Ak sa používateľ nechce moriť s týmto procesom, môže smart bitcoin nakúpiť na burze. Je však zalistovaný na obmedzenom počte búrz a likvidita je pomerne nízka. Celkové množstvo smart bitcoinov v obehu je len 162. To je mimochodom niekoľkokrát menej, než je v obehu wrapped Bitcoin (WBTC) na Etherea: tých je v čase písania článku 627 (podľa CMC).

Na niektorých burzách sa smart bitcoin obchoduje s výrazným diskontom oproti bitcoinu (cena bitcoinu v čase kúpy screenshotu bola 8660 USD):

rsk-smart-bitcoin-market-pairs

Zdroj: Coinmarketcap.com.

Bezpečnosť RSK: Merge mining a federácie

Je sidechain RSK bezpečný? Nuž, záleží na uhle pohľadu. Vo whitepaper a na ďalších miestach vývojári RSK radi uvádzajú, že ide o najbezpečnejšiu smart contract platformu na svete, pretože RSK využíva merge miningu, kedy bitcoin ťažiari ťažia zároveň aj bloky RSK sidechaine. A vskutku, zhruba 40 % bitcoinového hashrate (podľa oficiálnych štatistík) zabezpečuje zároveň aj RSK. Pre bitcoinových ťažiari nejde o žiadny dodatočný náklad, pričom majú možnosť zarobiť si o pár dolárov navyše: 80 % transakčných poplatkov na sidechaine plynie ťažiarom.

Avšak, ako nedávno poukázal Pieter Wuille (Blockstream, Bitcoin Core), bezpečnosť tokenov na sidechaine stojí skôr na tom, ako funguje riadenie sidechainu. V prípade RSK to znamená, že pre držiteľov RBTC či iných tokenov vydaných na RSK je oveľa zásadnejšie, ako funguje federácia, než koľko percent bitcoinového hashrate sa venuje merge miningu.

Bitcoinový vývojár Pieter Wuille upozorňuje, že za bezpečnosť na sidechaine ručí správa sidechainu (teda federácia v prípade RSK), nie bitcoinový hashrate v rámci merge miningu.

Federácia RSK funguje na nasledujúcich princípoch:

  • 15 členov (zoznam členov nie je verejný),
  • Peg-in a peg-out transakcie musí podpísať nadpolovičné množstvo členov,
  • Bežný používateľ musí prejsť whitelistingom, ak chce vykonávať peg-in a peg-out transakcie (tento proces je údajne iba dočasný).

Ak sa používateľ nechce podrobovať procesu whitelistingu, môže RBTC nakúpiť na niektorej z búrz, kde je RBTC zalistovaný. Stále je však potrebné mať na pamäti, že parita smart bitcoinu s bitcoinom v konečnom dôsledku stojí na 8 neznámych inštitúciách, ktoré zaručujú, že zablokované bitcoiny nikto neodcudzí a že nedôjde k arbitrárnemu tlačeniu smart bitcoinu. To isté potom platí aj o ďalších tokenoch, ktoré na RSK sidechaine budú v budúcnosti vydané.

Ako vidíme, merge mining nie je až tak podstatný – ten funguje skôr ako timestamp server pre riešenie prípadných forkov na úrovni RSK blokov; nezabezpečuje však bezpečnosť zamknutých bitcoinov, adekvátny minting/burning smart bitcoin a necenzurovateľnost transakcií na sidechaine. To všetko sa už odvíja od dôvery členov federácie.

Problém je, že konkrétni členovia federácie nie sú nikde uvedení. Jediné, čo je k členom federácie na oficiálnych stránkach uvedené, je: „K januáru 2019 pozostáva RSK Federácia z 15 dobre známych, vysoko dôveryhodných notárov.“ V článku na Coindesku z roku 2016 sa uvádza, že o členstvo vo federácii malo záujem 25 firiem , medzi nimi BitGo, Xapo či BitPay. Nie je však jasné, či sú tieto firmy aktuálnymi členmi federácie.

Lerner potvrdzuje, že vratnosť zamknutých bitcoinov stojí a padá na 8 neznámych entitách.

Na čo je RSK?

RSK je, čo sa codebase týka, fork Etherea – to v praxi znamená, že jeho jadro tvorí tzv. turingovsky úplný virtuálny stroj umožňujúci nasadenie a následnú interakciu s rozličnými smart contractmi. Projekt je vyvíjaný s ohľadom na kompatibilitu s Ethereom, aby vývojári pracujúci teraz na Ethereu mohli prípadne v budúcnosti prejsť na RSK aj so svojimi projektmi. Rovnako ako na Ethereu, aj tu je možné písať smart contract v jazyku Solidity. Je tu tiež možné vyvíjať s pomocou obľúbeného ethereového frameworku Truffle.

Teoreticky teda na RSK môže bežať všetko, čo na Ethereu. Prakticky však RSK zatiaľ neprilákal príliš veľa aktivity – čo dokladá aj vyššie spomínané množstvo smart bitcoinov v obehu (v čase písania článku 162 RBTC).

Existuje množstvo projektov, ktoré sú uvedené na oficiálnych stránkach RSK. Prešiel som niekoľko projektov, aby som zistil, nakoľko je RSK využívaný:

BitGive

Charita fungujúca viac ako 5 rokov, využívajúca bitcoin a údajne aj RSK. Súčasťou projektu je GiveTrack, nástroj na transparentný audit cesty darovaných bitcoinov. Jednotlivé transakcie sú však na klasickom bitcoinovom blockchaine, nie RSK.

Circles of Angels

Platforma na mikrofinancovanie podnikateľských projektov v rozvojových krajinách. Zo stránok nie je viditeľné, či a na čo je RSK využívaný, alebo či je projekt aktívny. Na Twitteri má 21 followerov.

SeSocio

Investičná platforma zameraná na latinsko-americký trh. S pomocou RSK prevádzkuje v čase písania článku vlastnú ICO, pričom tokeny tejto platformy budú emitované nad RSK. Vzhľadom na neslávnu históriu ICOS na platforme Ethereum a masívnym stratám ICO tokenov v posledných rokoch je otázkou, nakoľko je toto kvalitné use case.

Money on Chain

V princípe fork ethereového MakerDAO; projekt je rozobraný nižšie v samostatnej sekcii.

88i

Poisťovací projekt, na GitHub má repozitár kódu smart Contract pre Ethereum a zároveň materiály na implementáciu na RSK (s posledným COMMIT pred 14 mesiacmi). Na Twitteri má projekt 43 followerov a posledný tweet v máji 2019.

Očividne ide o nováčikov v prvej fáze (až na BitGive, ktorý je v prevádzke už roky, však ten namiesto RSK využíva klasický Bitcoin) a je pochopiteľné, že niektoré už nie sú aktívne. Je však problém nájsť vôbec nejaký projekt, ktorý by nad RSK skutočne staval a generoval na sidechaine transakcie. Väčšina blokov na RSK žiadne transakcie neobsahuje (1 tx je minimum, ide o výplatu tx fees ťažiarom – táto transakcia prebehne vždy, aj keď blok žiadne fees neobsahuje).

rsk-explorer

Počet transakcií v bloku je v treťom stĺpci. Zdroj: Explorer.rsk.co.

Money on Chain: Bitcoinové DEFI?

Pomerne sľubne vyzerá projekt Money on Chain (MoC), ktorý v polovici decembra 2019 nasadil svoju aplikáciu na RSK mainnet.

Projekt Money on Chain bol na RSK spustený 12. 12. 2019.

MoC možno opísať ako kópiu ethereovského MakerDAO (popísali sme v článku Maker DAO (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – Decentralizovaná banka na blockchaine). Rovnako ako MakerDAO, aj MoC umožňuje používateľom uzamykať do smart contractov natívne kryptomeny (tu smart bitcoin) a brať si pôžičku v dolárovom stablecoine. Stablecoin sa tu nazýva Dollar on Chain (DOC).

Okolo projektu však existuje viac tokenov. Ide o:

  • Dollar on Chain (DOC) – dolárový stablecoin, obdoba DAI na Etherea. Token by mal vždy mať hodnotu 1 : 1 s dolárom.
  • Money on Chain (MOC) – governance token, obdoba MKR na Etherea. S týmto tokenom budú môcť držitelia hlasovať o ďalšom vývoji a prevádzkovať cenové oracles (za odmenu).
  • BitPro (BPRO) – leverage token, ktorý údajne preberá volatilitu tokenu DOC – z dostupných materiálov však nie je jasné, aký je presný mechanizmus. Nie je ani jasné, prečo nemôže byť funkcia tohto tokenu zahrnutá už v tokene MOC.
  • BTC2X – leverage token, ktorý má dvojnásobnú citlivosť na pohyb ceny bitcoinu.

Ekosystém pôsobí dosť prekombinovane a nie je príliš jasné, prečo nie sú funkcie niekoľkých tokenov skombinované a na čo sú niektoré tokeny vôbec potrebné (napr. pákové pozície možno s pomocou ethereového MakerDAO vytvárať jednoducho s pomocou pôžičky a nákupu požadovanej meny, bez nutnosti mať na to špeciálny token).

Keďže komplexita je nepriateľ bezpečnosti a používateľskej prívetivosti, dúfajme, že projekt pôjde v budúcnosti skôr cestou zjednodušovania a rušenia jednotlivých typov tokenov. Bolo by zaujímavé mať možnosť držať token so stabilnou hodnotou (teda DOC) s bitcoinovým krytím.

Čo sa reálnych interakcií týka, projekt zatiaľ nejaví známky väčšej aktivity – s kontraktom DOC interaguje od polovice decembra 19 unikátnych adries a vykonalo 41 transakcií (podľa RSK exploreru). Je otázka, ako veľmi sa projekt môže rozbehnúť, ak chýba ostatné dieliky DeFi ekosystému, ako sú money markety (na Ethereu zastúpené projekty ako Compound a dYdX – pozri náš článok DeFi: Finančný systém 2.0 (VŠETKO, ČO VIEME)). Avšak aj na Ethereu začali tieto prvky vznikať až po spustení MakerDAO. Na druhú stranu, Ethereum malo silnú používateľskú základňu aj pred vznikom DeFi služieb, zatiaľ čo RSK zatiaľ zíva prázdnotou.

rsk-tokens-DOC-MOC-BPRO-BTC2X

Menej je niekedy viac.

RIFOS a token RIF

Neoddeliteľnou súčasťou RSK je od roku 2018 aj RIFOS – skratka znamenajúca Root Infrastructure Framework Open Standard. Respektíve, aby sme boli presní, spoločnosť RIF Labs v roku 2018 kúpila RSK Labs, a to za pomerne zvláštnych okolností. RIF Labs boli totiž založené rovnakými ľuďmi ako skoršie RSK Labs. Po neverejnej ponuke tokenu RIF, ktorý mal za cieľ vybrať 15 – 20 tisíc bitcoinov (vyše 100 miliónov dolárov), došlo ku kúpe RSK Labs. Stručne povedané: zakladatelia RSK si založili druhú firmu, kde po úspešnom ICO odkúpili svoju prvú firmu.

Od roku 2018 teda už úplne neplatí, že by RSK nemal žiadny iný token okrem bitcoinu (respektíve smart bitcoin). Je tu totiž aj token RIF, ktorý má slúžiť na platby za infraštruktúrne služby, ako je cloudové úložisko, nákup domén (obdoba ENS známe z Etherea), či využívanie Lumino network – platobných kanálov po vzore bitcoinovej Lightning network.

RIFOS býva občas označovaný za „AWS pre RSK“ – teda jednoduchá, dostupná infraštruktúra pre vývojárov aplikácií. Je však otázkou, či je na poskytovanie cloudovej infraštruktúry potrebné mať vlastný volatilný token – prečo nebol jednoducho využitý smart bitcoin, ako bolo od začiatku projektu RSK sľubované?

Jedným z uvádzaných dôvodov je, že RIFOS má byť v budúcnosti využívaný ako interoperabilné riešenie pre väčší počet blockchainov, nielen pre sidechain RSK:

Vízia RIF OS podľa RSK: ide o interoperabilné riešenie, pracujúce aj s inými platformami než RSK.

Takéto vyhlásenia sú však pomerne veľkým sklamaním – vo všetkých oficiálnych materiáloch RSK totiž vždy stálo, že ide o čisto bitcoinový projekt. S vlažným záujmom používateľov po spustení mainnetu začiatkom roka 2018 však očividne dochádza k zmene zámeru, a po ICO tokenu RIF sa už stavia riešenie, ktoré by mali využívať aj tak pochybné projekty, ako je EOS.

Zhrnutie

Projekt RSK sa buduje už päť rokov; len o niečo kratšiu dobu, než Ethereum. Hoci bol projekt pred rokmi pozorne sledovaný, dostával veľa priestoru v bitcoinových médiách, bol označovaný za zabijaka Etherea a získal veľké množstvo financií na rozvoj (ako v seed funding, tak aj v následnom ICO vlastného tokenu), nie je ani po dvoch rokoch od spustenia mainnetu nijako viditeľne využívaný.

Napriek kritike si však myslím, že projekt RSK má ešte čo ponúknuť, a to z nasledujúcich dôvodov:

  1. Vysoká podpora bitcoinových ťažiarov: RSK prostredníctvom merge mining disponuje 40 – 50 % bitcoinového hashratu (pre porovnanie: oveľa známejší altcoin BCH má okolo 4 % bitcoinového hashratu).

  2. Možnosť učiť sa z chýb a úspechov Etherea: prvá smart contract platforma sveta trpí tým, že je priekopníkom (často slepých uličiek). Hypoteticky, RSK môže s pomocou podpory vybraných projektov vystavať DeFi ekosystém, ktorý kopíruje to najlepšie z projektov doposiaľ stavajúcich nad Ethereum.

  3. Tým, že je RSK Fork Etherea, má k dispozícii veľké množstvo potenciálnych a už otestovaných nástrojov, od Metamasku cez Truffle po všemožné knižnice, vzory smart contractov a tokenové štandardy.

  4. Aj napriek nešťastnému tokenu RIF je stále základným tokenom sidechainu smart bitcoin – väčší rozvoj DeFi aplikácií so zaistením v podobe bitcoinovej hodnoty je veľmi zaujímavý use case (na druhú stranu na rozvoj týchto služieb môže teoreticky dôjsť aj na druhom bitcoinovom sidechaine Liquid).

i

Ak by ste si chceli RSK vyskúšať, pomôžu vám tieto odkazy:


Josef Tětek

Josef Tětek

Josef Tětek je členom správnej rady Liberálneho inštitútu, kryptomenám sa aktívne venuje od roku 2015 (publikácia na Finmag.cz, BTCtip.cz). Do budúcnosti vidí najväčší potenciál v Lightning Network, cross-blockchainových riešeniach a decentralizovaných burzách. @KryptoJoseph na Twitteri.

4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
E-kniha - autor Dominik Stroukal, 200 strán
7,21 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK25934
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
4,69 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK22762
Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií