AD homeoffice AD homeoffice

Nikon: Skratky a základné parametre objektívov Nikkor

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Vyberáte si objektív pre fotoaparát Nikon, a neviete, ktorý zvoliť? V dnešnom článku si zhrnieme základné pojmy, s ktorými sa môžete pri objektívoch Nikkor stretnúť, a podľa ktorých by ste mali následne objektív vyberať. V prvom rade sa zameriame na všeobecné pojmy, ktoré sú pre všetky objektívy rovnaké – týmto parametrom venujte pozornosť ako prvým. Následne si predstavíme dôležité skratky, ktoré využívajú výrobcovia objektívov Nikkor.

Skratky objektívov Nikkor – OBSAH

  1. Základné parametre objektívov
  2. Skratky označujúce modelové určenie objektívov Nikkor
  3. Skratky označujúce typy objektívov Nikkor
  4. Skratky tried a technológií objektívov Nikkor
  5. Skratky označujúce špeciálnu úpravu objektívov Nikkor
Objektívy Nikkor

Základné parametre objektívov

Modelové určenie

Kompatibilitu objektívu s telom fotoaparátu je pred zaobstaraním vždy nutné skontrolovať. Nie všetky objektívy totiž pasujú na všetky typy prístrojov. Modelové určenie objektívu je upresnené veľkosťou snímača fotoaparátu.

Fotoaparát so snímačom Full Frame

Pre telá fotoaparátu s plnoformátovým snímačom vyberáme objektív, ktorý je kompatibilný s Full Frame prístrojmi. Takéto objektívy možno zároveň použiť aj s fotoaparátmi s menším snímačom APS-C.

Fotoaparát so snímačom APS-C

Pre telá fotoaparátov s APS-C snímačom vyberáme objektív kompatibilný s APS-C prístrojmi. Také objektívy sú ale prispôsobené menšiemu snímaču, a nemožno ich používať na fotoaparátoch s Full Frame.

Bajonet

Objektívy sú zakončené bajonetom, ktorý slúži na uchytenie k telu fotoaparátu. Nezabezpečuje len mechanické uchytenie, je dôležitý aj pre správnu komunikáciu a funkčnosť tela fotoaparátu s objektívom. Každý výrobca fotoaparátu má ale vlastný systém bajonetového uchytenia objektívu. A aby to bolo ešte pestrejšie, v drvivej väčšine majú výrobcovia hneď niekoľko typov.

Vzájomná kompatibilita

Systémy odlišných značiek nie sú vzájomne kompatibilné, a preto nemožno nasadiť objektív jednej značky na telo fotoaparátu inej značky (napríklad objektív Nikkor na telo Canon). Že sa s tým ale v skutočnosti stretávate? Áno, existujú totiž adaptéry a redukcie, ktoré umožňujú prepojenie inak nekompatibilného tela s objektívom.

Použitie adaptéra alebo redukcie so sebou nesie aj určité nevýhody. Pri nasadení môžeme prísť o niektoré funkcie, ako je automatické zaostrovanie alebo prenos dôležitých informácií o clone, expozícii a pod. Stáva sa to skôr vtedy, ak máme novší objektív a staršie telo fotoaparátu – odlišná elektronika spolu nemusí dobre fungovať čo má za následok spomínané nežiadúce vplyvy.

i Existujú tiež firmy, ktoré sa špecializujú len na výrobu objektívov. Medzi tých najznámejších výrobcov patria Sigma, Tamron a Tokina. Ich objektívy sú vybavené bajonetmi na uchytenie k fotoaparátom rôznych výrobcov. Rozlišujú sa len podľa toho, pre akú veľkosť snímača sú určené.

Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť vyjadruje vzdialenosť medzi optickým stredom objektívu a rovinou, na ktorej dokáže zaostriť snímaný objekt. Tj. tam, kde sa pretínajú všetky lúče svetla prechádzajúce objektívom (ohnisko).

Zjednodušene možno objektívy podľa ohniskovej vzdialenosti rozdeliť do dvoch základných skupín:

Objektívy môžeme deliť tiež podľa uhla záberu, ktorý zaberajú, a to do týchto skupín:

  • Rybie oko (6 – 16 mm)
  • Širokouhlé objektívy (24 – 35 mm)
  • Portrétne objektívy (± 50 mm)
  • Základné zoom objektívy (18 – 100 mm)
  • Teleobjektívy (100 – 300 mm)
  • Super-teleobjektívy (> 300 mm)

Každé ohnisko má iný uhol záberu, od toho sa potom odvíja použitie jednotlivých objektívov. Všeobecne platí, že čím menšia je ohnisková vzdialenosť, tým väčší je uhol záberu objektívu. Širokouhlé objektívy majú teda široký uhol záberu, teleobjektívy potom veľmi malý.

Ohnisková vzdialenosť objektívu
Obrázok znázorňuje zmenšujúci sa uhol záberu pri rastúcej ohniskovej vzdialenosti.
Ohnisková vzdialenosť objektívu
Na obrázku vidíme pokrytie obrazu pri použití rozdielnych ohnisiek objektívu.

Ohniskové vzdialenosti objektívu sú udávané pre nasadenie na plnoformátový Full Frame snímač. Ak ale objektív nasadíme na menší snímač (Micro 4/3", APS-C), dôjde k prepočtu ohniskovej vzdialenosti. Viac o prepočte sa dozviete nižšie, v kapitole crop faktor.

Crop faktor

Crop faktor predstavuje koeficient, ktorým sa prepočítava skutočná ohnisková vzdialenosť objektívu pri nasadení na menší, než plnoformátový Full Frame snímač. Udáva nám teda, koľkokrát je plocha snímača fotoaparátu menšia, než je plocha plnoformátového Full Frame snímača.

Ohnisková vzdialenosť, a teda aj uhol záberu sa odvíja od veľkosti snímača fotoaparátu. Pri nasadení objektívu na veľkostne menší snímač (Micro 4/3", APS-C), než je plnoformátový Full Frame, musíme ohniskovú vzdialenosť prepočítať na ekvivalentnú. Dochádza totiž ku cropu čiže výrezu obrazu, pretože sa na menší snímač dostane iba jeho časť.

Ohnisková vzdialenosť * crop faktor = ekvivalentná ohnisková vzdialenosť

Typ senzoru Veľkosť snímača Crop faktor
Full Frame (35 mm film) 36 × 24 mm 1
APS-C (Nikon DX, Pentax, Sony) 23,6 × 15,6 mm 1,5
APS-C (Canon) 22,2 × 14,8 mm 1,6
4/3" 18 × 13,5 mm 2
1" (Nikon CX) 12,8 × 9,6 mm 2,7

Pri prepočte ohniskovej vzdialenosti musíme brať do úvahy aj výrobcu. Jednotlivé veľkosti snímačov rôznych výrobcov sa totiž od seba môžu trochu líšiť.

Objektív a crop factor Objektív a crop factor

Porovnanie veľkostí obrazu pri použití fotoaparátov s rôznymi snímačmi.

Názorná ukážka

Objektív Canon 50 mm

  • Pri nasadení na fotoaparát Canon s APS-C snímačom bude ekvivalentná ohnisková vzdialenosť objektívu dosahovať 80 mm (50 * 1,6 = 80).
  • Ak nasadíme objektív na fotoaparát s Full Frame snímačom, zostane efektívna ohnisková vzdialenosť rovnaká, teda rovná 50 mm.

Objektív Nikkor 24-85 mm

  • Pri nasadení na fotoaparát Nikon s APS-C snímačom bude ekvivalentná ohnisková vzdialenosť objektívu predstavovať 36 – 128 mm
  • Pri nasadení na fotoaparát s Full Frame snímačom zostane efektívna ohnisková vzdialenosť rovnaká, teda 24 – 85 mm.

Svetelnosť

Svetelnosť sa udáva clonovým číslom a vyjadruje, koľko svetla je objektív pri fotografovaní schopný prepustiť ku snímaču. Zjednodušene platí, že čím väčšia maximálna svetelnosť (teda čím nižšie je clonové číslo), tým kratší môže byť čas uzávierky (menšie riziko rozmazania) alebo hodnota citlivosti ISO (tým menej šumu na fotografii). Vďaka vyššej svetelnosti tak vyhotovíte lepšie snímky v zhoršených svetelných podmienkach, teda v šere či v tme.

Svetelnosť objektívu Svetelnosť objektívu Svetelnosť objektívu
Clonové číslo udáva, aký veľký má byť otvor clony objektívu. Nízke clonové číslo označuje veľký clonový otvor a nízku hĺbku ostrosti, kdežto vysoké clonové číslo malý clonový otvor a veľkú hĺbku ostrosti.

V rámci objektívov je vždy udávaná najvyššia možná hodnota, teda maximálna priepustnosť. Pri modeloch s pevným ohniskom (bez zoomu) je hodnota konštantná, v prípade zoom objektívov sú uvedené dve krajné hodnoty – vždy najvyššia možná svetelnosť pre minimálne a maximálne priblíženie. Za výborné hodnoty svetelnosti pri objektívoch možno považovať:

i Pamätajte si, že vyššia svetelnosť objektívu sa označuje nižším clonovým číslom a naopak. Teda objektív so svetelnosťou f/3,6 je menej svetelný, než objektív so svetelnosťou f/1,2.

Spôsoby ostrenia objektívov

Pri objektívoch rozlišujeme dva základné typy ostrenia.

Ostrenie pohybom celej optickej sústavy

Tento typ ostrenia je charakteristický tým, že dochádza k pohybu celej optickej sústavy vysunutím a zasunutím celého objektívu. Toto technologické riešenie býva spravidla pomalšie v rýchlosti ostrenia – stretnete sa s ním najmä pri lacnejších objektívoch.

Vnútorné alebo zadné ostrenie

Tu nedochádza k otáčaniu celého objektívu, ale iba k pohybu niekoľkých vnútorných šošoviek. Výhodou je rýchlosť ostrenia a to, že nedochádza k zmene ťažiska vysunutím a zasunutím objektívu ako v prípade prvého variantu – zmena ťažiska je zrejmá predovšetkým pri teleobjektívoch. Nevýhodou je vyššia nákupná cena.

Stabilizácia obrazu

Optická stabilizácia v objektíve

Optická stabilizácia býva umiestnená v objektíve a zamedzuje rozmazaniu snímky pri fotení bez použitia statívu. Sústava šošoviek umiestnená vnútri smeruje lúče prechádzajúce objektívom do jedného bodu na snímači. Posuvom optického člena sa eliminujú otrasy a obraz sa stabilizuje. Či objektív obsahuje systém optickej stabilizácie, spoznáte podľa príslušnej skratky.

Vďaka stabilizácii možno aj z ruky dosiahnuť dlhé expozičné časy, ktoré by ste inak bez stabilizácie či statívu nedocielili. Opticky stabilizovaný obraz možno navyše vidieť priamo v hľadáčiku. Drobnou nevýhodou je, že objektívy s optickým stabilizátorom bývajú v porovnaní s modelmi bez stabilizátora spravidla o niečo ťažšie.

Stabilizácia obrazu

Vľavo vidíte fotografiu bez stabilizácie obrazu. Vpravo je snímka zachytená objektívom s optickou stabilizáciou.

Mechanická stabilizácia v tele fotoaparátu

Stabilizovaný môže byť aj samotný snímač v tele fotoaparátu. V takom prípade ide o stabilizáciu mechanickú. Funguje na princípe posunu snímača, ktorý koriguje nakláňanie a otrasy fotoaparátu. Takto stabilizovaný obraz v hľadáčiku neuvidíme.

Fotoaparát s mechanickou stabilizáciou razom stabilizuje každý objektív, ktorý na neho nasadíme. V prípade, že máme stabilizovaný aj objektív a telo fotoaparátu nie je vybavené hybridnou stabilizáciou, musíme sa rozhodnúť len pre jednu z nich.

Asférické šošovky, ED sklá

V dnešnej dobe patria k tomu najlepšiemu, čo si môžete v súvislosti so sklami a šošovkami v objektíve zaobstarať, asférické šošovky a ED sklá.

Asférické šošovky

Objektívy s asférickými šošovkami sú menšie a ľahšie ako tie, ktoré využívajú sférické (guľové) šošovky. Zároveň majú lepšie optické vlastnosti. Šošovka je na okrajoch viac sploštená, čo má za následok dopadanie svetelných lúčov priamo do jej ohniska. Najviac užitočné sú tieto šošovky pri korekcii skreslenia pri širokouhlých objektívoch.

Asférické šošovky objektívov

Pri bežnej šošovke (vľavo) lúče svetla dopadajú až za ohnisko, a tým vzniká neostrý obraz. Asférická šošovka (vpravo) dopadajúce lúče tak neláme, dopadajú priamo do ohniska, a tým vzniká krásne ostrý obraz.

ED sklá

Sklá s malým rozptylom svetla, čiže ED sklá, ovplyvňujú ostrosť obrazu a korekciu farebných chýb, ako je napr. chromatická aberácia. Tieto šošovky sa hojne využívajú v prípade teleobjektívov, postupne sa však rozširujú aj do ďalších skupín.

Skratky objektívov Nikkor (pre digitálne fotoaparáty Nikon)

Spoločnosť Nikon používa v súčasnosti pre svoje objektívy niekoľko označení, ktoré v sebe skrývajú určité vlastnosti a funkcie. Aby ste si mohli vybrať objektív presne podľa vašej potreby, je dôležité sa v nich vyznať. Poďme si priblížiť najpoužívanejšie označenia, s ktorými sa môžete pri objektívoch Nikkor stretnúť.

Skratky objektívov Nikkor
Objektívy Nikkor sú obľúbené medzi fotografmi po celom svete. Vyznačujú sa extrémne ostrými snímkami so živými farbami a pôsobivým kontrastom. Japonská spoločnosť si na každom kúsku dáva starostlivo záležať a tak nie je divu, že sa dnes radí medzi špičkových výrobcov.

Skratky označujúce modelové určenia objektívov Nikkor

  • Bajonet Nikon 1 a Nikon F

V prípade objektívov Nikkor rozlišujeme dva typy bajonetového uchytenia k telu fotoaparátu. Sú nimi bajonet Nikon 1 a bajonet Nikon F.

    • FX

    Objektívy označené skratkou FX sú vyrobené pre fotoaparát s plnoformátovým snímačom, pri Nikone je to tzv. FX formát. So zmenou zorného poľa môžu byť použité aj na fotoaparátoch s APS-C snímačmi.

    • DX

    Takto označené objektívy sú skonštruované špeciálne pre fotoaparáty Nikon so snímačom APS-C DX. Všeobecne sú menšie a lacnejšie, než objektívy označené skratkou FX. Objektívy DX sa neodporúča nasadzovať na fotoaparáty Nikon formátu FX (vybavené snímačom Full Frame), pretože dochádza k orezu obrazu vplyvom menšieho snímača.

    • CX

    Objektívy Nikon CX, poznáme skôr ako 1 Nikkor, sú špeciálne skonštruované na použitie s bezzrkadlovkami Nikon so snímačom vo veľkosti 1". Taký snímač je podstatne menší, než sú Full Frame a APS-C. Objektívy označené CX nemožno nasadiť na fotoaparáty Nikon vo formátoch DX a FX.

    Skratky označujúce typy objektívov Nikkor

    • Micro

    Objektívy Nikon Micro sú navrhnuté pre makro fotografie a fotenie z blízkej vzdialenosti. Poskytnú extrémne zväčšenie a zobrazia detailné zábery.

    • Fisheye

    Klasické rybie oko. Takéto objektívy poskytujú extrémne široký uhol záberu. Od ostatných objektívov sa vyznačujú typickým kruhovým skreslením perspektívy.

    • PC (Perpective Control)

    Takto označené objektívy sú vybavené technológiou Perpective Control, ktorá umožňuje regulovať rovinu zaostrenia a hĺbku ostrosti. Náklon až o 90° možno využiť pri pohľade nahor aj nadol, a to bez nutnosti nakloniť samotný fotoaparát. Predídete tak efektu zbiehania línií, ktorý môže pokaziť zábery budov. PC objektívy sa vyznačujú možnosťou veľkej hĺbky ostrosti a preto sú veľmi obľúbené pri fotografovaní krajiniek či architektúry.

    • AF DC (Defocus Control)

    DC objektívy Nikkor sú ideálne pre portrétnu fotografiu. Technológia Defocus Control umožňuje regulovať mieru rozostrenia pozadia a popredia otočením DC krúžku na objektíve. V oblastiach zaostrenia poskytnú extrémnu ostrosť, a zároveň umožňujú jemnú úpravu bokeh efektu. Sú ideálne pre portrétnu fotografiu.

    • Zlatý krúžok

    V tomto prípade nejde o skratku, ale o grafické označenie objektívu, ktoré znázorňuje jeho profesionálnu optickú kvalitu. Zlatý krúžok môžeme vidieť na konci objektívu. Také objektívy sú spravidla vybavené asférickými prvkami a sklami s nízkym rozptylom svetla. Profesionálna kvalita sa pochopiteľne odráža na cene objektívu.

    Objektív Nikkor 105 mm

    Objektív Nikkor 105mm f/2,0 AF DC – s pevným ohniskom, umožňuje regulovať mieru rozostrenia pozadia pomocou otočného DC krúžku (AF DC)

    Skratky tried a technológií objektívov Nikkor

    • AF

    Takto boli a sú značené prvé autofokusové objektívy, teda objektívy s automatickým zaostrovaním. Ostriaci systém je poháňaný hriadeľkou, ktorá je v tele fotoaparátu. Je teda potrebné, aby ňou bolo telo fotoaparátu vybavené, inak ostrenie nebude fungovať.

    • AF-D

    Oproti objektívom z radu AF je tento modelový rad navyše obohatený o mikročip, ktorý zaisťuje transport informácií o vzdialenosti ostrenia do tela fotoaparátu. Objektívy s označením AF-D tak majú oproti starším AF vyššiu presnosť v rámci merania expozície a blesku. Pri dnešných objektívoch Nikon s autofokusom je odovzdávanie týchto informácií už bežnou záležitosťou, preto sa s touto skratkou už takmer nestretnete.

    • AF-G

    Tieto objektívy sú podobné, ako AF-D a majú dokonca aj rovnakú funkčnosť. Rozdiel je v tom, že neobsahujú clonový krúžok. Ten je však vyžadovaný len u starších typov jednookých zrkadloviek Nikon, ktoré nevedia samy zisťovať informácie z objektívu.

    • AF-S

    Objektívy AF-S sú obohatené o vstavaný motorček pre ostrenie. Sú navrhnuté aj na použitie s fotoaparátom bez zabudovaného motora na ostrenie. Oproti starším modelom sú objektívy AF-S oveľa rýchlejšie a tiež takmer nepočuteľné (tiché) pri ostrení.

    • AF-P

    Objektívy označené touto skratkou obsahujú krokový motor. Tento typ motora je oveľa tichší, než AF-S a zaisťuje plynulejší pohyb pri procese ostrenia. Výsledkom je plynulý pohyb pri zoomovaní a takmer nepočuteľnosť motora pri ostrení.

    • CRC

    CRC čiže Close-Range Correction je označenie pre technológiu, respektíve spôsob ostrenia. Využité sú tu tzv. plávajúce členy, kedy sa pri ostrení každá skupina optických prvkov pohybuje samostatne. Vďaka tomu CRC objektívy poskytujú vyššiu ostrosť pri zaostrení na krátke vzdialenosti. Najčastejšie túto technológiu nájdete pri širokouhlých objektívoch a v niekoľkých prípadoch aj vybraných teleobjektívoch.

    Objektív Nikkor 70-200 mm

    NIKKOR 70-200mm f/4,0 G AF-S VR ED – s premenlivým ohniskom, vybavený tichým ostriacim motorčekom (AF-S), redukcia vibrácií – eliminuje rozmazanie snímky (VR), sklá s nízkym rozptylom svetla (ED) a antireflexnou úpravou (N), nie je vybavený clonovým krúžkom (G)

    • G

    Označenie G v názve objektívu znamená, že nie je vybavený clonovým krúžkom. Clona sa nastavuje prostredníctvom tela fotoaparátu. Všetky novšie objektívy Nikkor sú touto skratkou označené, pretože clonový krúžok bol potrebný pri starších typoch objektívov.

    • E

    E objektívy Nikkor sú vybavené elektromagnetickým ovládaním clony. Označenie nájdeme zatiaľ len v prípade niekoľkých špičkových teleobjektívov.

    • IF (Internal Focus)

    Pod značením IF sa skrýva integrované zaostrovanie, ktoré umožňuje zaostrenie objektu bez zmeny fyzickej veľkosti objektívu. IF objektív zaostruje pomocou presunu jednotlivých optických členov a celý pohyb sa tak odohráva iba vo vnútri. Táto technológia veľmi uľahčuje zaostrovanie pri veľkých objemných teleobjektívoch.

    • RF (Rear Focusing)

    Takto označené objektívy disponujú systémom zadného ostrenia. Počas zaostrovania sa v objektíve pohybuje iba zadná skupina optickej sústavy. Táto technológia umožňuje hladšie a rýchlejšie ostrenie a prispieva k vysokej optickej výkonnosti objektívov.

    • TC

    Označenie TC je tak trochu novinkou objektívov Nikkor. Skratka označuje zabudovaný 1,4× telekonvertor, ktorý výrazne rozširuje dostupný rozsah ohniskových vzdialeností. V súčasnosti existuje jediný takto označený objektív.

    • VR (Vibration Reduction)

    Technológia redukcie vibrácií eliminuje riziko rozmazania výslednej snímky na čo najnižšiu úroveň. Vďaka redukcii vibrácií objektív umožní fotografovať s časmi uzávierky až o tri stupne dlhšími – je teda veľmi príhodný v situáciách, pri ktorých by bol inak vyžadovaný statív. Možno tak vyhotoviť lepšie fotografie za súmraku, v noci alebo v zle osvetlených interiéroch.

    Objektív Nikkor Fisheye 8-15 mm

    Objektív AF-S Nikkor 8-15mm f/3,5-4,5 E ED rybie oko – s premenlivým ohniskom, tichý ostriaci motor (AF-S), extrémne široký uhol záberu (Fisheye), elektromagnetické ovládanie clony (E), ED sklá s nízkym rozptylom svetla (ED) a antireflexnou úpravou (N)

    Skratky označujúce špeciálnu úpravu objektívov Nikkor

    • ASP/AS (Aspherical Lens)

    Takéto objektívy obsahujú aspoň jeden asférický prvok, ktorý so sebou nesie charakteristické optické vlastnosti. Asférické šošovky majú ideálne zakrivený povrch, ktorý umožňuje korigovať obrazové odchýlky objektívu aj pri maximálne otvorenej clone.

    • ED (Extra-low Dispersion)

    Klasické označenie pre objektívy vybavené ED sklami s nízkym rozptylom svetla. Takéto objektívy sa vyznačujú skvelou ostrosťou a kontrastom aj pri plne otvorenej clone, a tiež veľmi nízkou chromatickou aberáciou.

    Objektív Nikkor 19 mm

    Objektív Nikkor 19mm f/4,0 E PC ED – s pevným ohniskom, konštrukcia s náklonom o až 90° (PC), elektromagnetické ovládanie clony (E), sklá s nízkym rozptylom svetla (ED) s antireflexnou povrchovou úpravou (N)

    • FL

    Objektívy FL obsahujú prvky vyrobené z fluoritu. Tento optický materiál je vynikajúci pri korekcii chromatickej aberácie, zároveň je ľahší ako obyčajné optické sklo. Na druhej strane je sklo z fluoritu krehkejšie a citlivejšie na teplotu.

    • N

    Jedna z najvýraznejších skratiek, ktorá býva vyznačená na tele objektívu, predstavuje povrchovú úpravu šošoviek Nano-Crystal. Antireflexná povrchová vrstva optických členov obmedzuje vznik odleskov a duchov najmä pri fotografovaní na priamom slnku.

    • PF (Phase Fresnel)

    PF je označenie pre Fresnelove šošovky, ktoré sa spoločnosti Nikon podarilo vytvoriť. Tieto šošovky umožňujú výrobu menších, ľahších a lacnejších teleobjektívov. Podobne ako ED šošovky korigujú chromatickú aberáciu.

    • SIC

    SIC čiže Super Integrated Coating je označenie pre povrchovú úpravu optických prvkov. Tá výrazne znižuje výskyt duchov a iných odleskov. Okrem toho SIC objektívy vykazujú perfektné vyváženie farieb.


    i Mohlo by vás zaujímať
4,8 78×
NIKKOR 50mm f/1,8G AF-S
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Nikon F, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 75mm), závit na filtre 58mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 185g
229,90 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: OI363g2
4,7 19×
NIKKOR 10-20 mm F4.5-5.6G AF-P VR DX
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Nikon F, určený pre APS-C (ekv. 15–30mm), závit na filtre 72mm, automatické zaostrovanie, stabilizácia, hmotnosť 230g
329,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: OI383a
NIKKOR 20mm F1.8G AF-S - Objektív Doručenie na
predajňu zadarmo
5,0
NIKKOR 20mm F1.8G AF-S
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Nikon F, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 30mm), závit na filtre 77mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 355g
849 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: OI360b
NIKKOR Z 35 mm f/1.8 S - Objektív Doručenie na
predajňu zadarmo
NIKKOR Z 35 mm f/1.8 S
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Nikon Z, určený pre Full Frame, závit na filtre 62mm, automatické zaostrovanie, odolnosť proti prachu a vlhkosti, hmotnosť 370g
859 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: OI402
NIKKOR Z 50 mm f/1.8 S - Objektív Doručenie na
predajňu zadarmo
5,0
NIKKOR Z 50 mm f/1.8 S
Objektív pre digitálne bezzrkadlovky, bajonet Nikon Z, určený pre Full Frame, závit na filtre 62mm, automatické zaostrovanie, odolnosť proti prachu a vlhkosti, hmotnosť 415g
849 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: OI403
Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií