Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

PET PET

Phoenix – Lightning Network vo vrecku, ľahko a prehľadne (NÁVOD)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Platobná sieť známa ako Lightning Network, ktorá funguje ako druhá vrstva bitcoinového protokolu, je tu s nami už viac ako dva roky. Lenže ako to všeobecne s vývojom zložitých a robustných systémov býva, trvá dlhšiu dobu, než sa vydajú tou správnou cestou, a to sa týka nielen technických riešení, ale aj používateľskej prívetivosti. Spoločnosť ACINQ je jedným z popredných inovátorov v tejto oblasti a na konci roka 2019 sa rozhodla dať svetu darček v podobe peňaženky Phoenix – LN peňaženky druhej generácie.

Phoenix – Lightning Network vo vrecku, ľahko a prehľadne – OBSAH

  1. Prečo peňaženka druhej generácie?
  2. Vlastnosti – výhody, nevýhody a kompromisy
  3. Jednoducho už od prvého otvorenia
  4. Prijímam a platím, ako chcem
  5. Peňaženka pre nenáročných používateľov

Prečo peňaženka druhej generácie?

Ako to už pri nových protokoloch býva, je zo začiatku veľmi zložité ich používať a dlhodobo spravovať. Rovnaké to bolo aj s Lightning Network a peňaženkami na ňom postavenými. Používatelia museli manuálne spravovať vytváranie aj uzatváranie platobných kanálov, likviditu v týchto kanáloch, zálohovanie stavu kanálov, k akým uzlom sú používatelia pripojení a posielanie transakcií nebolo vôbec spoľahlivé.

i

Lightning Network je tzv. druhou vrstvou nad bitcoinovým protokolom. Jej cieľom je hlavne umožnenie drobných, lacných a rýchlych platieb, ale bez potreby každú drobnú platbu zapisovať do blockchainu. Viac o Lightning Network si môžete prečítať v našom článku tu.

Aj keď sa technologicky stav stále zlepšoval, používateľský prežitok (UX) zaostával. Toto sa týkalo aj prvej mobilnej LN peňaženky Eclair od spoločnosti ACINQ, ktorá, hoci na svoju dobu bola dobrá, nedokázala používateľa odtieniť od týchto technikálií.

Netrvalo dlho a vývojárom došlo, že pokiaľ chcú čo najlepší UX, nemusia znovu vynájsť koleso – stačí sa pozrieť na existujúce Bitcoin peňaženky (na ktoré sú používatelia zvyknutí) a vziať si z nich to, čo funguje. Nie je potreba zaťažovať používateľa zbytočnými technickými záležitosťami, pokiaľ môže aplikácia urobiť prácu za neho. A tak vznikla LN peňaženka druhej generácie. Zrodil sa Phoenix.

Bitcoinová peňaženka z budúcnosti? Na to sa tu pozrieme.

Vlastnosti – výhody, nevýhody a kompromisy

Sklamaním pre niektorých čitateľov najskôr bude, že Phoenix je aktuálne dostupný iba na zariadeniach so systémom Android. Nie je však potrebné dlho zúfať, vývojári usilovne pracujú na verzii na iOS, ktorá by tak mala byť dostupná v roku 2021.

Prvou a základnou vlastnosťou každej bitcoinovej peňaženky by malo byť to, že je tzv. non-custodial, teda že používateľ má plne pod kontrolou privátne kľúče a tie neopúšťajú jeho zariadenie (leda by ich niekomu sám odovzdal). Všetky bitcoiny vo vašej Phoenix peňaženke sú teda skutočne vaše, aj keby ACINQ alebo celý Lightning Network zmizli cez noc.

Peňaženka používa na zálohe dvanásťslovný seed podľa štandardu BIP39, avšak keďže ide o LN peňaženku, vývojári varujú pred importovaním seedu do niekoľkých peňaženiek naraz, to by totiž mohlo spôsobiť problémy.

Phoenix; Lightning Network; Bitcoin
Je dôležité mať svoje financie v bezpečí. Peňaženka vás z dôvodu bezpečnosti bude žiadať o odomknutie – je možné odomykať peňaženku PIN kódom alebo pomocou čítačky odtlačku prsta.

Okrem anglického jazyka podporuje Phoenix ďalších sedem jazykov vrátane češtiny, nevýhodou však je, že jazyk sa nedá prepnúť manuálne, ale je nastavený podľa jazyka systému. Čo sa však dá zmeniť, je nastavenie zobrazených mien – môžeme teda zobraziť bitcoin či jeho rôzne denominácie (satoshi, milibitcoin) a na prepočet na národné meny máme na výber niekoľko možností, vrátane tej českej. Pokiaľ je niekto obzvlášť opatrný, aby okolité oči nevideli zostatok na displeji telefónu, môže zobrazovanie zostatku na hlavnej stránke vypnúť.

Phoenix; Lightning Network; Bitcoin
Nastavenie peňaženky je prehľadné a bežný používateľ by nemal mať problém si zmeniť zobrazené meny alebo farebnú schému.

Phoenix obsahuje aj možnosť prepnutia farebnej schémy na svetlú či tmavú verziu alebo podľa nastavenia systému – toto uľaví vašim očiam, pokiaľ radi platíte v prítmí či v noci nedočkavo kontrolujete svoj zostatok.

Nakoniec má Phoenix pre používateľov aj možnosť pripájať sa výhradne pomocou siete Tor, čo skryje jeho skutočnú IP adresu a zlepšuje tak používateľovu anonymitu. Je tiež možné pripojiť Phoenix k vlastnému Electrum serveru (aj napriek Tor) a nespoliehať sa tak na servery tretích strán.

Phoenix; Lightning Network; Bitcoin
Ak aktivujete pripojenie prostredníctvom Tor, Phoenix bude komunikovať výhradne cez neho.

Toto všetko je takmer na jednotku, ale vývojári museli urobiť pár kompromisov, aby Phoenix peňaženka mohla mať tak dobré UX. Tieto kompromisy sa týkali najmä súkromia a potreby dôverovať spoločnosti ACINQ. Keďže sa vaša Phoenix peňaženka pripája iba k ACINQ uzlom, má táto spoločnosť informácie o platbách, ktoré posielate.

Phoenix; Lightning Network; Bitcoin
ACINQ je transparentný ohľadom kompromisov, ktoré boli vývojári nútení urobiť, aby mohli dosiahnuť tak dobrú používateľskú prívetivosť. Na detailný popis odporúčame prečítať si ich Blogový článok predstavujúci Phoenix.

ACINQ je našťastie plne transparentný ohľadom týchto kompromisov a hodlá ich minimalizovať tak, aby do budúcna predstavovali ešte menšie riziko (pozri pridanie pripojenie cez Tor). Možnosť pripojiť sa k vlastnému LN uzlu však nečakajte.

Jednoducho už od prvého otvorenia

Sami tvorcovia tvrdia, že Phoenix má rovnaké UX ako štandardná bitcoinová peňaženka. Aj keď toto tvrdenie môže niekomu pripadať pochabé, napríklad z dôvodu, že UX klasických bitcoinových peňaženiek sa mu nemusí zdať ideálne, je to stále veľký krok.

Phoenix, rovnako ako ostatné peňaženky funguje tak, že po prvom spustení vyzve používateľa k vytvoreniu novej peňaženky alebo obnoveniu zo zálohy. Zároveň umožňuje už pri štarte zapnúť pripojenie cez Tor a pripojiť sa k vlastnému Electrum serveru, aby už pri vytváraní peňaženky nebolo potrebné spoliehať sa na cudzie uzly.

Vytvorenie aj obnova peňaženky je jednoduchý úkon a trvá len pár sekúnd. Používateľ môže ihneď začať peňaženku používať.

Vytvorenie novej peňaženky trvá len niekoľko sekúnd, potom je používateľ ihneď prevedený na hlavnú stránku, kde je pre neho zobrazené dôležité upozornenie, aby si zálohoval svoju peňaženku (pomocou dvanásťslovného seedu) a prípadne nastavil PIN kvôli bezpečnosti. Okrem zamykania pomocou PIN kódu Phoenix podporuje aj biometrický zámok, teda čítačku odtlačkov prsta.

Ďalej už môžeme meniť nastavenia a prijímať aj odosielať platby ako on-chain, tak aj cez Lightning Network.

Phoenix; Lightning Network; Bitcoin
Hlavná obrazovka zobrazuje zostatok, existujúce prichádzajúce a odchádzajúce platby a niekoľko základných akcií – viac netreba.

Prijímam a platím, ako chcem

Výrazným rozdielom oproti iným LN peňaženkám je, že vo Phoenix peňaženke sa nerozlišuje medzi tzv. on-chain a off-chain zostatkom, respektíve žiadny on-chain zostatok ani neobsahuje. Všetky bitcoiny, ktoré vo Phoenixe máte, sú uzamknuté v Lightning Network kanáloch.

i

Výrazy „on-chain“ a „off-chain“ odlišujú transakcie, ktoré sa zapisujú do blockchainu. Typickou bitcoinovou transakciu, ktorú mineri musia tzv. vyťažiť, aby ju zaradili do blockchainu, označujeme ako on-chain. Off-chain transakcie sú také, ktoré sa do blockchainu nezapisujú – môže to byť napríklad tak, že jeden človek predá druhému svoje privátne kľúče výmenou za hotovosť.

Keďže aj transakcie v Lightning Network sa nezapisujú do blockchainu (hoci sú to platné bitcoinové transakcie), označujeme ich ako off-chain.

Aby sme mohli platiť, je potrebné najskôr nejaké bitcoiny prijať. To možno urobiť úplne jednoducho pomocou tlačidla „Prijať“. Peňaženka vygeneruje Lightning Network požiadavku na prijatie platby, na ktorej možno nastaviť požadovaný obnos a popis rovnako ako v iných LN peňaženkách.

Možno vás napadá otázka: „Ako prijmem platbu cez Lightning Network, keď nemám otvorené žiadne kanály?“ Je to jednoduché, Phoenix vie automaticky vytvoriť nový kanál tzv. za letu. Nie je teda potrebné riešiť prichádzajúcu alebo odchádzajúcu likviditu a nastavovanie kanálov – Phoenix sa o všetko postará sám. Z prichádzajúcej čiastky je 0,1 % použitých ako poplatok ACINQ za túto službu.

Phoenix; Lightning Network; Bitcoin
Pri prechode na obrazovku na prijatie platby sa automaticky vytvorí platobná požiadavka, ktorú možno naskenovať alebo zdieľať. Existuje aj možnosť použiť LNURL odkaz.

Rovnaká jednoduchosť sa týka aj prichádzajúcich on-chain platieb. Na obrazovke na prijatie stačí použiť tlačidlo „Zobraziť bitcoinovú adresu“ a peňaženka vygeneruje štandardnú adresu vo formáte bech32. Keď protistrana pošle na túto adresu bitcoiny, Phoenix automaticky vytvorí nový LN kanál. Táto operácia, ktorá zamení prichádzajúce on-chain za off-chain bitcoiny, sa nazýva swap-in a ACINQ si za ňu opäť berie drobný poplatok (0,1 % z čiastky).

Phoenix; Lightning Network; Bitcoin
Prijímanie on-chain platieb je rovnako jednoduché ako prijímanie LN platieb, stačí len zobraziť adresu.

Perfektné, už vieme prijímať on-chain aj off-chain platby bez akýchkoľvek starostí, ako teda platiť? Phoenix vie automaticky detegovať, či skenovať platobné požiadavky Lightning Network alebo prostú bitcoinovú adresu, a podľa toho koná. V prípade LN požiadavky požiada používateľa o potvrdenie platby a platbu okamžite odošle. V prípade posielania na bitcoinovú adresu je možné zmeniť odosielané množstvo a Phoenix následne urobí tzv. swap-out, teda odošle LN platbu ACINQ uzla, ktorý urobí on-chain platbu za neho. Všetko opäť trvá len pár sekúnd.

Výhoda Phoenixu je teda hlavne tá, že je plnohodnotnou LN peňaženkou. Avšak všetku ťažkú prácu odvedú uzly ACINQ-u, na ktoré je naša peňaženka napojená. ACINQ si za to berie drobné poplatky z vytvárania kanálov.

Phoenix; Lightning Network; Bitcoin Phoenix; Lightning Network; Bitcoin/>
Skenovanie QR kódu alebo vloženie platobnej požiadavky je používateľsky prívetivé a v rámci Lightning Network je platba dokončená v priebehu niekoľkých sekúnd.

Prichádzajúce a odchádzajúce platby je možné spätne prezerať a prípadne pri nich editovať popisy. V nastavení peňaženky možno tiež kontrolovať stav jednotlivých LN kanálov, teda hlavne ich likvidity. V nastavení taktiež nájdeme možnosť uzavrieť všetky kanály a poslať zostávajúci zostatok na bitcoinovú adresu mimo peňaženky Phoenix. Táto možnosť poslúži najmä používateľom, ktorí už Phoenix nechcú naďalej využívať alebo chcú zresetovať stav svojich kanálov.

Peňaženka pre nenáročných používateľov

Ako sme už naznačili na predošlých riadkoch, Phoenix sa snaží byť hlavne peňaženkou, ktorá bude svojim používateľom čo najviac uľahčovať prijímanie aj odosielanie bitcoinových platieb – nehľadiac na to, či on-chain, či cez Lightning Network. Toho sa dá však dosiahnuť, len keď používateľ nebude mať možnosť všeličo meniť a prenastavovať.

Phoenix; Lightning Network; Bitcoin
Používateľ môže spätne prezerať už prebehnuté platby, prípadne aj pridať popis.

Môžeme teda povedať, že Phoenix cieli hlavne na používateľov, ktorí jednoducho len chcú bitcoinom platiť, ale už nechcú poznať technické pozadie alebo si nepotrebujú určité veci nastavovať po svojom. Dalo by sa to skoro prirovnať k ProtonMailu či podobným mailovým klientom – nie je potreba prevádzkovať vlastný mail server, keď to niekto robí dobre za mňa a poskytuje mi to ako službu.

Do cieľovej skupiny Phoenix skoro určite nebudú patriť používatelia, ktorí extrémne prahnú po transakčnom súkromí a anonymite. Ľudia, ktorí nechcú používať Lightning Network a on-chain platby sú pre nich dostačujúci, sú taktiež najskôr mimo hry. Ale všetkým ostatným, ktorí chcú platiť bez väčších starostí a zároveň netúžia prevádzkovať vlastný LN uzol, možno odkázať: Phoenix je tu pre vás!

Phoenix od spoločnosti ACINQ je peňaženka s pravdepodobne najlepšie premysleným používateľským rozhraním na trhu. Aj keď toho čo do nastavenia, súkromia alebo suverenity neponúka toľko ako ostatné Lightning Network peňaženky, v použiteľnosti ich všetky predbehne.

Pavel Ševčík

Pavel Ševčík

Som programátor a bitcoinový maximalista. Prednášam o Bitcoine, najmä jeho technických aspektoch a dopadoch na slobodu jednotlivca. Mimo toho prispievam do open-source projektov spojených s Bitcoinom, ako je napríklad Blue Wallet, BTCPay Server a ďalšie. Bol som členom think-tanku Paralelné Polis, kde som mal na starosť osvetu, organizáciu Bitcoinových MeetUpov a tvorby nástrojov pre lepší chod budovy.



4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
4,8 468×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,8 468×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
E-kniha - autor Dominik Stroukal, 200 strán
7,21 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK25934
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
4,69 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK22762
Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií