AD homeoffice AD homeoffice

Ripple (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Spoločnosť Ripple dala v roku 2012 vzniknúť rovnomennému platobnému systému a digitálnej mene (XRP). Ani nie po piatich rokoch začínajú tento platobný systém implementovať najväčšie svetové banky a digitálne mena ripple dosahuje trhovú hodnotu v rádoch miliárd dolárov. V čom je ripple toľko výnimočný a prečo by sme o ňom správne nemali hovoriť ako o ďalšej kryptomene? V našom článku sa dozviete všetko, čo chcete o Ripple vedieť.

i Ripple spúšťa nový projekt. Xpring má podporiť podnikateľov aj startupy. – 21.05.2018 Spoločnosť Ripple nedávno oznámila spustenie nového projektu Xpring, ktorý sa bude zameriavať na všetky platformy používajúce XPR tokeny a peňaženky. Účastníkom zapojeným do Xpring budú poskytnuté finančné dotácie a granty, ktoré im pomôžu zaistiť väčšiu stabilitu a operačný priestor. Je však potrebné podotknúť, že vo väčšine prípadov si síce financované spoločnosti zachovajú svoju úplnú nezávislosť, ale v ojedinelých situáciách plánuje Ripple za poskytnuté dotácie obsadiť popredné miesta vo vedení, či dokonca úplne prevziať vlastníctvo spoločnosti. Ripple sa týmto krokom snaží dať svetu najavo svoju silnú pozíciu na trhu, a predovšetkým tiež podporiť rad nádejných startupov, ktoré zaistia ešte rapídnejšie rozširovanie celej platformy. Ďalšie ripple aktuality nájdete v kapitole Ripple aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej kryptomeny?

Ripple (XRP) – OBSAH

  1. Čo je Ripple?
  2. XRP nie je kryptomena!
  3. Ripple vs bitcoin a iné kryptomeny
  4. Ripple aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej kryptomeny?
  5. Nákup ripple mincí (XRP) – ako kúpiť ripple?
  6. Ripple a budúcnosť
  7. Ako vybrať ripple peňaženku?
  8. XRP a EUR – aký je kurz a cena ripple?
i Nemalo by vám uniknúť
  1. XRP nie je kryptomena! Prečo? Prečítajte si komentár Michala Mikleho.
  2. Ripple nie je dôvod odpisovať, tvrdí Martin Lindák
  3. Ako vidí budúcnosť Ripple Matej Galvánek ?

Čo je Ripple?

Ripple je označenie pre digitálnu menu (XRP) a celosvetovú platobnú sieť, v ktorej sa táto mena používa. Sieť Ripple vznikla v roku 2012 s cieľom oslobodiť internetové platby od poplatkov za zmenu, spracovanie transakcie, ale tiež od výrazných časových prieťahov medzi odoslaním a prijatím platby. Digitálna mena ripple funguje v platobnom systéme ako „prestupová mena“ k iným menám, to znamená, že nerobí rozdiely medzi tradičnými menami (USD, GBP, EUR, CZK) či kryptomenami, a tým výrazne uľahčuje výmenu akejkoľvek meny za inú.

ripple; čo je ripple?; technológia

i XRP nie je kryptomena!
Náš článok o XRP má za účel vás len informovať o tom, čo je tento token zač a ako funguje. Stručne povedané, ide o privátny produkt spoločnosti Ripple Labs. XRP ako také nemá s kryptomenami ani decentralizovanými systémami nič spoločné. XRP je len nástroj na porovnávanie transakcií v privátnej sieti firiem a inštitúcií, ktoré tento produkt využívajú. Je pozoruhodné, že je XRP vôbec obchodovaný na trhu a v poslednej dobe je niektorými ľuďmi prezentovaný ako úžasná investícia a uchovávateľ hodnoty po vzore bitcoinu či litecoin.
Uvedomte si, že zatiaľ čo bitcoin a litecoin stojí na decentralizovanom systéme, ktorý vzniká formou Proof of Work (vynaložené náklady v podobe spotrebovanej elektriny, zakúpeného hardvéru a investovanej ľudskej práce), XRP bol od začiatku vytvorený z číreho vzduchu a ľudia mu z nevedomosti a nejakého mylného presvedčenia dodali nereálnu a veľmi nebezpečnú hodnotu. 100 % XRP je takzvane premined, čo samo o sebe ide proti podstate decentralizovaných kryptomien, tj. pozvoľné ťažby všetkými, ktorí sú ochotní vykonávať Proof of Work.
Tým, že je XRP premined, majú majitelia a tvorcovia tohto tokenu možnosť ponechať si ich ľubovoľné množstvo – konkrétne ide zhruba o 60 % celkovej ponuky, ktorú kontroluje niekoľko málo jedincov a ktoré môžu kedykoľvek uviesť na trh, ak to bude likvidita trhu umožňovať. Viac ako 60 miliárd XRP (z celkových 100 miliárd) je držaných majiteľom Ripple Labs.
Na druhú stranu je nutné uviesť, že spomínané množstvo je zamknuté pod časovou zámkou pomocou tzv. Smartcontractu formou Escrow, kedy nie sú XRP mince okamžite dostupné, ale sú majiteľom postupne uvoľňované v jasne stanovenom množstve v danom časovom úseku. Táto ochrana zabezpečuje okrem iného to, že trh nebude v jeden moment zaplavený ohromným množstvom XRP, ktoré by sa dalo využiť na manipuláciu trhu.
Vysoký dopyt po XRP zvyšujúcich ich cenu zároveň enormne navyšuje bohatstvo a moc hŕstke jedincov stojacich za projektom Ripple. K 4. 1. 2018 tí, ktorí sa s pomocou XRP chceli zviezť na vlne kryptománie, urobili z majiteľa firmy Ripple Labs jedného z najbohatších ľudí planéty, a to doslova behom pár týždňov bez toho, aby bol jeho produkt reálne využívaný. Pamätajte, že pády z veľkých výšok bolí najviac a kto naháňa rozbehnutý vlak, skončí väčšinou pod ním.
A pre tých z vás, ktorí poznáte seriál Mr. Robot, mám menší wtfmoment. Kto vie, čo tým chcel Sam Esmail, tvorca seriálu povedať?



Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.

Ripple vs Bitcoin a iné kryptomeny

Podobne, ako je to v prípade bitcoinu, etherea, litecoinu, vertcoinu a iných kryptomien, aj ripple je založený na decentralizovanej databáze (blockchainu), schopnej uchovávať stále sa zvyšujúci počet záznamov. Hlavný rozdiel je však v tom, že vyššie spomínané kryptomeny vznikajú procesom ťažby, zatiaľ čo všetky ripple tokeny (mince) boli emitované už so vznikom siete.

V súčasnosti tak existuje približne 100 miliárd ripple tokenov (mincí), pričom žiadne ďalšie už nevzniknú. Nadpolovičnú väčšinu z týchto Ripple ale vlastní spoločnosť Ripple Labs (Ripple), ktorá sa zaslúžila o vznik platobného systému a digitálnej meny ripple. Práve z toho dôvodu je nutné na ripple nazerať odlišne ako na iné kryptomeny – svojim úzkym prepojením s jednou jedinou spoločnosťou podrýva decentralizovaný charakter kryptomien a odporuje tak základné idei „kryptoanarchizmu“.

i Počas vývoja platformy Ripple nastala situácia, kedy spoločnosť Ripple Labs rozhodla o zmene minimálneho povoleného zostatku na ripple účtoch, a to bez akejkoľvek dohody alebo hlasovania v sieti. Pre predstavu, toto by v prípade rtherea alebo bitcoinu bolo úplne nepredstaviteľné.

Vďaka špeciálnemu princípu uzatvárania platieb na základe konsenzu a skutočnosti, že veľkú časť overovacích serverov v rámci siete tvoria veľké finančné inštitúcie, banky či priamo Ripple Labs, prebiehajú platby v Ripple sieti prakticky okamžite v rámci niekoľkých sekúnd a s minimálnymi poplatkami (do 0,0004 €). Na porovnanie, v preťaženej bitcoinovej sieti, kde sa poplatky za transakciu v jednu dobu vyšplhali až na desiatky eur, môžete čakať na potvrdenie platby aj niekoľko minút.

iRipple nie je dôvod odpisovať, tvrdí Martin Lindák

Ripple je veľmi kontroverzné kryptoaktívum. Komunitou ľudí, ktorí sa venujú a rozumejú kryptomenám je, ako sa hovorí, „hejtovaný“. Dôvodmi sú jeho centralizované nastavenie a vysoký podiel Xrp (60 %) v rukách spoločnosti Ripple Labs. Samozrejme nedôvera je oprávnená, ale to musí priznať aj sama komunita, že aj otec kryptomien, Bitcoin má rovnako svoje prvky centralizácie. Napríklad vysoká koncentrácia ťažby. Keď si chce bežný užívateľ spraviť na Ripple názor, mal by sa na to dívať prostredníctvom trhových poučiek.
Ripple v súčasnosti už spolupracuje s niekoľkými bankami, rovnako je za nimi reálna práca a zázemie. Samozrejme aj trhová kapitalizácia hovorí, že mu nejaká časť komunity dôveruje, alebo s ním aspoň špekuluje. Ripple je tak na konci dňa jedincom ako každý z nás, avšak na odlišných trhoch. Konkuruje a bojuje o svoje miesto na trhu kryptomien. Nevidím dôvod ho úplne odpisovať a nenávidieť. Jednoducho len našiel dieru na trhu, ktorú zatiaľ zapĺňa. Netreba však zabúdať na konkurenciu, ktorá je nevyhnutným prvkom boja proti centralizácii.


Martin Lindák

Martin Lindák

O kryptoměnách píše pravidelne viac ako dva roky pre ekonomické denníky a weby. V súčasnej dobe pracuje ako analytik IAD investments.

Ripple aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej kryptomeny?

Svet kryptomien je naozaj nevyspytateľný – zmeny cien, vývoj nových technológií, nové zákony či zmeny na burze ovplyvňujú osudy digitálnych platidiel prakticky každý deň. Ide o hromady a hromady nových informácií, v ktorých sa aj sčítaný kryptonadšenec môže jednoducho stratiť. My vám preto v roletke pod odsekom prinášame prehľadne tie najdôležitejšie novinky a zaujímavosti týkajúce sa komunity a diania okolo mince ripple.

Ripple aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej kryptomeny?

5 nových Xvia zákazníkov rozširuje globálny platobný systém Ripple – 26.04.2018

Globálna transakčná platforma XVIa fungujúca prostredníctvom siete RippleNet sa po novom rozhodla spolupracovať so spoločnosťami FairFX, RationalFX, Exchange4Free, UniPAY a MoneyMatch. Pre Ripple tak ide o znateľné rozšírenie platobného systému pracujúceho s ich privátnou blockchainovou databázou. Riaditeľ obchodnej spoločnosti FairFX sa ku skutočnosti vyjadril s očakávaním: „XVIa nám umožní efektívnejšie osloviť viac ľudí za nižšiu cenu.“ Vďaka ďalším strategickým partnerstvám sa tak spoločnosti Ripple otvárajú možnosti, ako miere zasiahnuť európsky aj ázijský finančný trh.

Apple ako nový partner spoločnosti Ripple – 20.04.2018

Ripple nám v posledných týždňoch oznámil hneď niekoľko strategických partnerstiev s rôznymi firmami. Avšak, posledná správa z tábora spoločnosti ako by zatienila všetky predošlé – spolupracovať totiž bude Ripple po novom aj s americkým technologickým gigantom Apple! Predmetom spolupráce nebude priamo kryptomena (token) XRP, ale rovno celý platobný systém Ripple, ktorý by Apple rád integroval do všetkých svojich mobilných zariadení. Záujem o podobnú spoluprácu už dlhodobo vykazuje napríklad aj Google či Amazon, čo len zvyšuje šance na úspech. V prípade, že trend platenia s kryptomenami a digitálnymi platidlami bude aj naďalej pokračovať, čaká Ripple s veľkou pravdepodobnosťou ďalšia cesta na mesiac! Platobný systém (a nakoniec možno tiež token XRP) sa totiž vďaka Applu a ďalším partnerom dostane medzi enormný počet používateľov, ktorí ho budú mať možnosť veľmi jednoducho a efektívne využívať vo svojich prenosných zariadeniach. Viac sa dozviete vo videu tu.

Ako Ripple zvláda krízu? Prichádza projekt eMetals – 11.04.2018

V poslednej dobe je na spoločnosť Ripple vyvíjaný nemalý tlak a ani cena digitálneho tokenu XRP už dlhšiu dobu nie je tam, kde by si hlavní predstavitelia firmy predstavovali. Vývojársky tím sa však chystá túto situáciu rýchlo zmeniť a prikladá svoju ruku k dielu – počas apríla tak môžeme očakávať spustenie veľmi zaujímavého projektu s označením eMetals. Vďaka nemu budú mať po novom majitelia tokenov XRP možnosť nakupovať na burzách cenné kovy ako je napríklad zlato, striebro či meď. Zároveň pokračujú snahy zvýšiť popularitu Ripple (XRP) medzi širokou verejnosťou, a to priamou finančnou podporou škôl a niekoľkých ďalších vzdelávacích inštitúcií. Celková dotácia vo výške 29 miliónov XRP urobí zo spoločnosti Ripple najväčšieho darcu zo všetkých krypto-obchodných spoločností na svete.

Ripple opäť rastie: IMB spustila projekt Hyperledger – 28.03.2018

Vo svete kryptomien to nedávno dosť škrípalo. Mohli sme pozorovať neustály pokles hodnoty jednotlivých digitálnych mien, ktorý ale v tomto týždni dostal jasnú stopku. Spoločnosť IMB oznámila spustenie nového projektu s názvom Hyperledger. Ten vznikol so zámerom vyriešiť jednu z veľmi pálčivých tém týkajúcich sa blockchainovej technológie, a to problém konceptu potvrdzovania transakcií Proof-of-work. Vďaka tomuto projektu a tiež vďaka investíciám niekoľkých ďalších významných gigantov do sveta kryptomien sa ceny začali opäť pomaly dvíhať. A práve Ripplu (XRP) sa z hľadiska rastu hodnoty darí oveľa lepšie ako napríklad slávnemu Bitcoinu (BTC). Momentálne je možné jednu mincu zaobstarať za 0.6520 USD (0,53 €).

Spoločnosť XPR oznamuje novú spoluprácu. S kým to bude? – 17.02.2018

Spoločnosť Ripple oznámila nového obchodného partnera, ktorým sa stane Saudská centrálna banka (SAMA). Vznik tejto spolupráce si kladie za cieľ sprostredkovať všetkým bankám Kráľovstva Saudskej Arábie medzištátne finančné prevody vo svete kryptomien a touto formou prevodov rozšíriť ich pôsobenie aj finančné možnosti. Ripple tak znovu dokazuje, že sa nemieni vzdať bez boja! A ak Ripplu tento bojový duch vydrží, čaká ho dosť možno o niečo svetlejšia budúcnosť ako väčšinu konkurencie.

Nákup ripple mincí (XRP) – ako kúpiť ripple?

Keďže ripple nie je možné ťažiť, jediným spôsobom, ako sa k mene dostať, je nákup cez internetovú burzu či zmenáreň podporujúce ripple (BitStamp, Kraken, GateHub). Obchodovanie na týchto burzách a zmenárňach je však spravidla podmienené dôkladným autorizačným procesom, kedy je nutné doložiť kópie identifikačného preukazu a niekedy tiež ľubovoľný dokument s vaším menom a adresou.

ripple; exchange; zmenárne

Najčastejšie sa XRP vymieňajú za doláre (USD), eurá (EUR) alebo tiež bitcoiny a iné kryptomeny. Prehľad všetkých zmenární, kde je možné ripple zakúpiť, nájdete spolu s niekoľkými detailnými návodmi na oficiálnych webových stránkach Ripple.

Ripple a budúcnosť

Ako sa môžete presvedčiť v interaktívnom grafe nižšie, kurz Ripple sa aj kvôli špekuláciám mení každou hodinou. Aká je ale budúcnosť Ripple v dlhšom horizonte? Aj to naznačí komentár Mateja Galvánka.

i Ako vidí budúcnosť Ripple Matej Galvánek?

Ripple sa v súčasnosti teší pozornosti médií, a objavujú sa dokonca aj tvrdenia, že je to „Bitcoin killer“. Podobné výroky sa ale vyskytujú ohľadom mnohých kryptomien, u ktorých bol práve zaznamenaný prudký nárast ceny. Pre neskúsených špekulantov je lákavá aj nízka cena za jednu jednotku, napríklad v porovnaní s bitcoinom. Neuvedomujú si však, že jednotiek Ripple je oveľa viac. Vyzdvihuje sa rýchlosť a nízke náklady transakcií, nikde ale nepadne ani slovo o decentralizácii a odolnosti voči cenzúre zo strany autorít – teda o vlastnostiach, vďaka ktorým je primárne cenný práve Bitcoin.
Ripple dokonca ani nie je kryptomena. Je to platobný protokol (podobne ako napríklad Swift), ktorý má slúžiť finančným inštitúciám na zníženie transakčných nákladov, obzvlášť pri medzinárodných prevodoch. Na Ripple protokolu beží token XRP – je pravda, že ten má vďaka svojej centralizácii a technológii rýchle a lacné transakcie. Avšak vďaka Ripple protokolu môžu inštitúcie vykonávať transakcie aj so štátnymi peniazmi alebo komoditami. XRP token teda na využitie tejto technológie nepotrebujú a silne pochybujem, že by takto premenlivé aktívum mohli vôbec vlastniť, aj keby chceli.
Ku konsenzu dochádza prostredníctvom validátorov, ktoré slúžia ako autority. Rozhodovanie o zmenách protokolu má na starosti konzorcium zložené z členov predstavenstva Ripple Labs a spriatelených bánk. Táto filozofia Ripple Labs sa odráža aj v centralizáciu vlastníctva tokenov (60 % ich vlastní táto spoločnosť, hoci ich postupne predáva). Jedným z členov predstavenstva Ripple Labs je aj bývalý regulátor Ben Lawsky, autor BitLicense – neslávne známej regulácie digitálnych mien na území New Yorku. Lawsky následne z pozície odstúpil, aby v súkromnom sektore pomáhal firmám orientovať sa v zákonoch, ktoré predtým navrhol. Osobne ho považujem za stelesnenie zneužitia moci autorít, voči ktorým sa kryptomeny na čele s Bitcoinom vymedzujú.
Ripple protokol je zaujímavý, avšak ide skôr o evolúciu v rámci bankových platieb než o revolúciu, ako je to napríklad v prípade Bitcoinu. Keby som mal tú možnosť, rád by som investoval do spoločnosti Ripple Labs, tokenom XRP sa ale z vyššie uvedených dôvodov vyhýbam. Ich cena je totiž aktuálne prestrelená.



Matej Galvánek

Matej Galvánek

Matej Galvánek je investor, podnikateľ a fanúšik moderných technológií a decentralizácie. Ku kryptomenám sa dostal cez online poker, ktorým sa živil v minulosti. Matej verí že kryptomeny prinesú revolučné zmeny v organizácii ľudskej spoločnosti. Okrem investícií a podnikateľských projektov v krypto-svete je jeho cieľom i šíriť osvetu a pomôcť ľuďom tieto nové technológie a ich možnosti lepšie pochopiť.

Ako vybrať ripple peňaženku?

Ripple ako digitálna mena nemá sama o sebe reálne využitie – nikde s ním nezaplatíte. Ak teda kupujete XRP a hodláte špekulovať na vývoj kurzu, pravdepodobne ho budete po určitú dobu držať. Medzi najpopulárnejšie klasické softvérové peňaženky patrí Toast Wallet alebo Rippex.

Najbezpečnejším spôsobom, ako ripple ukladať, sú preto hardvérové peňaženky. Tie uchovávajú vaše kryptomeny v bezpečnom šifrovacím zariadení mimo PC, ktoré sú tak izolované od vplyvu tretích strán. Hardvérovou peňaženkou podporujúcou ripple je napríklad Ledger Bitcoin Wallet Nano S.

XRP a EUR – aký je kurz a cena ripple?

Ripple sa ako platobný protokol stáva čoraz populárnejší a zaujímajú sa o neho veľké nadnárodné banky po celom svete. Z tohto dôvodu prorokujú mnohí odborníci veľkú budúcnosť tiež digitálnemu tokenu XRP, a to aj napriek tomu, že ten už toľko záujmu finančných inštitúcií zďaleka nepriťahuje. Navyše fakt, že nadpolovičnú väčšinu tejto meny zhromažďuje jedna jediná spoločnosť, bude nielen u investorov vždy vzbudzovať istú dávku nedôvery a pochybností. Aktuálny kurz (EUR) pri nákupe za 1 XRP nájdete nižšie v interaktívnom grafe.

Záujem o Ripple je v súčasnosti skrátka obrovský a určite bude veľmi zaujímavé sledovať, čo táto skutočnosť v budúcnosti vykoná s hodnotou XRP a ako sa podpíše na ďalšom vývoji celej siete.

4,5 16×
Viking USB flash disk 16 GB 4 v 1 strieborná
USB kľúč 16 GB – USB 2.0 a Lightning, konektor USB-C a Lightning, rýchlosť zápisu až 20 MB/s, rýchlosť čítania až 30 MB/s, softvérové šifrovanie, OTG, s pútkom na kľúče, materiál kov, rozmery 9,2 × 14 × 61,6 mm (V׊×D)
27,90 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: VKNG071
4,7 1546×
WD Blue 1TB
Pevný disk 3.5", SATA III, maximálna rýchlosť prenosu 150 MB/s, cache 64 MB, 7200 ot./min
Cenová bomba
54,90 € Ušetríte 9,54 €
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: FW138l
Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií