AlzaPlus+ sport Nákupy pod palcom s aplikáciou Alza

Ako vybrať turistické palice

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Turistické palice vídame v poslednom čase čím ďalej častejšie. Pohyb s nimi má veľký vplyv na kondíciu, pomáhajú udržiavať stabilitu a pri ich používaní nezapájame iba nohy, ale rovno celé telo. Ako správne také palice vybrať a čím sa pri kúpe riadiť?

Sprievodca výberom turistických palíc – OBSAH

Tipy pre výber turistických palíc

  1. Pri výbere je dôležité zvoliť správnu dĺžku palíc, tá zodpovedá 0,68-násobku výšky vašej postavy.
  2. Na príležitostné využitie palíc vám budú stačiť aj lacnejšie turistické palice. Ak ste naopak fanúšikom dlhých túr, nebojte sa do palíc zainvestovať.
  3. Ujasnite si, na čo budete turistické palice používať – na výstupy, alebo na cesty nenáročným terénom?

Trekking

Čo je dôležité pri výbere turistických palíc?

Dĺžka

Palice by mali byť dlhé tak, aby ste pri ich držaní mali ruky v pravom uhle. Ideálna dĺžka pevných palíc je 0,68-násobkom vašej výšky. Tento výpočet môžete rýchlo preskočiť vďaka tabuľke, ktorú prikladáme:

Vaša výška (cm) 140 145 150 155 160 165 170 175 180 185 190 195
Dĺžka palice (cm) 95 100 100 105 110 110 115 120 125 130 135 135


V prípade teleskopických palíc svoju výšku zohľadňovať nemusíte, tie sa dajú pohodlne nastaviť.

Materiál

Materiál hrá pri výbere palíc veľmi dôležitú úlohu. Palice sa vyrábajú z troch základných materiálov:

  • Hliníkové palice – majú najvyššiu hmotnosť a môžu sa ohnúť. Výhodou hliníkových palíc je ich nízka cena, preto sú určené pre všetkých nenáročných turistov.
  • Duralové palice – sú vyrobené zo zliatiny hliníka a medi. Sú pevnejšie ako hliníkové, ich cena sa ale zároveň stále drží na prijateľnej úrovni.
  • Karbónové palice – patria medzi tie najkvalitnejšie. Palice sú najľahšie a najodolnejšie. Sú určené pre všetkých náročných turistov.

Výbava

  • Rukoväť – znižuje vibrácie na paži, mala by mať vhodný tvar pre držanie. Vyrábajú sa z plastu, gumy, korku alebo penovej hmoty. Najmä v lete oceníte penovú hmotu alebo korok, odsávajú totiž najlepšie pot a bude sa vám hodiť taktiež ich tvarovateľnosť.
  • Pútko trekovej palice – zaisťuje správnu techniku chôdze. Navlieka sa na zápästie, väčšinou je nastaviteľné, aby neobmedzovalo krvný obeh.
  • Hrot – lacnejšie varianty palíc majú hrot vyrobený z tvrdej ocele alebo vidia. Pri tých drahších sa stretnete s hrotmi z karbidu, ktorý prekoná vidium svojou dlhou životnosťou. V nenáročnom teréne sa vám budú na špicaté hroty hodiť aj gumové koncovky.
  • Taniere nad hrotom – vyrábajú sa spravidla z plastu a bránia zaboreniu palíc do snehu alebo mäkkého terénu. Po opotrebovaní je ich možné jednoducho vymeniť.

Hmotnosť

Hmotnosť patrí medzi veľmi dôležité parametre. V zásade platí, že by ste pri chôdzi nemali palice takmer cítiť, výrobky s nižšou hmotnosťou sú zároveň drahšie.

Je teda potrebné zamyslieť sa nad tým, ako často budete palice používať. Na občasné prechádzky po nenáročných cestách môžete zvoliť aj ťažšie hliníkové palice, ale pri vysiľujúcich cestách alebo nordic walkingu je dôležité mať na pamäti každý gram, preto je v tomto prípade lepšie zainvestovať aj do palíc karbónových.

  • Hliníkové palice – vážia najviac, hmotnosť páru tohto druhu palíc sa pohybuje od 500 gramov do 700 gramov.
  • Duralové palice – zlatá stredná cesta, pár duralových palíc váži 450 gramov a viac.
  • Karbónové palice – hmotnosť páru najodolnejších a najkvalitnejších palíc sa pohybuje okolo 400 gramov.

Spôsob upevnenia dielov na teleskopickej palici

Diely na teleskopické palice možno upevniť tromi spôsobmi:

  • Skrutkovanie – tento spôsob sa uplatňuje skôr pri lacnejších teleskopických paliciach, pri tomto type upevňovania dielov však hrozí pretáčanie.
  • Speed lock – zamykanie páčkou, ide o oveľa spoľahlivejšiu náhradu za skrutkovanie.
  • Zamykanie ako pri lavínovej sonde – najbezpečnejší spôsob zamykania. Výhodou je rýchlosť a jednoduchosť pri skladaní, nájdeme ho ale len v prípade najdrahších palíc.

Trekingové palice

  • Opora pri prechádzkach prírodou aj pri náročnejších výstupoch
  • Hrubšie a ťažšie ako palice na nordic walking
  • Majú pútka a mohutnejšiu rukoväť

Trekingové palice využijete hlavne ako oporu pri lezení po horách a prevádzkovaní horskej turistiky, svoje využitie nájdu ale aj počas kratších trás členitým terénom. Tieto palice sa stanú nezameniteľným pomocníkom pre vaše kĺby počas horských výstupov a najmä zostupov.

Výhody a nevýhody
  • Široký výber
  • Znižujú záťaž hlavne kolenných kĺbov
  • Umožňujú ľahšie prekonať ťažké úseky
  • Po veľmi častom a dlhodobom používaní sa z vás pomaly vytráca zmysel pre rovnováhu

Palice na nordic walking

  • Koncipované pre dynamickú chôdzu alebo beh v nenáročnom teréne
  • Odlišné pre pravú a ľavú ruku
  • Ľahšie ako trekingové palice, podobné paliciam na bežecké lyžovanie
  • Namiesto pútok majú rukavičky, ktoré zaisťujú správnu techniku chôdze

Palice na severskú chôdzu slúžia na zapojenie svalov rúk a celej hornej polovice tela. To vedie k vyššej rýchlosti chôdze a väčšiemu vynaloženiu energie. Prispievajú k zvýšeniu stability chodcov a tiež k zníženiu záťaže dolných končatín. Využijete ich pri rýchlej chôdzi alebo behu v rovnom a nenáročnom teréne.

Výhody a nevýhody
  • Zaistia vyššiu stabilitu a oporu
  • Kvalitné materiály
  • Rovnako ako v prípade trekových palíc je potrebné strážiť nadmerné používanie

Časté otázky pri výbere palíc

V čom sa líšia trekingové palice od tých na nordic walking?

Samotný treking sa zameriava skôr na horské a vysokohorské túry a zdolávanie kopcov. Pri trekingu chodíme vzpriamene a tempo chôdze je pomalšie.

Naopak pri nordic walkingu ide o vychádzky v nenáročnom teréne, pohybujeme sa väčšinou po rovinách. Správne máme mať telo mierne naklonené vpred, ramená sú ovisnuté a pohybujeme sa rýchlejšie. Pri tejto aktivite zapájame až 90 % svalstva.

Teleskopické, alebo pevné palice?

Pevné palice sú vyrobené z jedného kusu materiálu, tým pádom majú vyššiu odolnosť a sú stabilné. Nie sú ale tak dobre skladné ako palice teleskopické.

Naopak teleskopické palice sú vyrobené z dvoch alebo troch kusov a majú nastaviteľnú dĺžku. Hodia sa na všetky typy túr okrem tých extrémnych. Kvôli skladaciemu mechanizmu majú totiž kratšiu životnosť.

Ako často budete chodiť?

Túto otázku je veľmi dôležité si položiť hneď na začiatku. Ak do hôr vyrážate len príležitostne, rozhodne vám postačia palice v nižšej cenovej kategórii – cena sa tu pohybuje okolo 40 eur. Pokiaľ ste ale do podobných aktivít zapálení a do náročného terénu vyrážate pravidelne, je na mieste popremýšľať nad vyššou investíciou do palíc. S vyššou cenou prichádza aj vyššia kvalita. Pri výbere tak môžete využiť aj nasledujúce rozdelenie palíc do kategórií podľa ceny:

  • Lacné palice

    Najlacnejšie turistické palice sa pohybujú v cenovej relácii do 40 eur. Táto kategória je vhodná pre všetkých, ktorí budú palice využívať iba príležitostne.

  • Bežné palice

    Tieto palice využije každý bežný turista, ktorý do hôr vyráža aj viackrát za rok a potrebuje do výbavy viac zainvestovať. Ceny sa tu pohybujú medzi 40 až 80 eurami.

  • Vysokokvalitné palice

    Tu už by mal vyberať človek, ktorý to s turistikou myslí vážne a nebojí sa vyraziť ani do extrémnych podmienok. V cenovej relácii od 80 do 120 eur sa nachádzajú už vysokokvalitné turistické palice. Nájdete tu napr. odolné palice z karbónu.

  • Najkvalitnejšie turistické palice

    V cenovej relácii od 120 eur sa pohybujú tie úplne najlepšie palice na trhu. Môže ísť o najodolnejšie karbónové palice, ultraľahké palice. Tieto palice sa hodia hlavne pre tých z vás, ktorí chcú používať len to najlepšie alebo sa turistikou živia.

Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií