PET PET

Porovnanie mobilných operačných systémov

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Pri výbere smartfónu predstavuje operačný systém (OS) mnohokrát jeden z najdôležitejších parametrov. Až po ňom nasleduje výbava, funkcia alebo napríklad dizajn. Tento článok prináša základné informácie o jednotlivých operačných systémoch a ich silných a slabých stránkach, ktoré vám uľahčia rozhodovanie.

Porovnanie mobilných OS

Porovnanie mobilných operačných systémov – OBSAH

Android

Android

  • Operačný systém valnej väčšiny výrobcov
  • Telefóny všetkých cenových kategórií
  • Rôzne nadstavby menia vzhľad aj funkcie

Operačný systém Android, vyvíjaný spoločnosťou Google, je najrozšírenejšou platformou na mobilných zariadeniach, či už na telefónoch alebo tabletoch. Stretnúť sa s ním môžeme v širokej škále mobilov, počnúc tými najlacnejšími a končiac prémiovými modelmi.

Výhody a nevýhody
  • Nadštandardné možnosti prispôsobenia systému
  • Bohatý výber medzi jednotlivými telefónmi
  • Široká kompatibilita s najrôznejším príslušenstvom
  • Integrácia s Google službami
  • V prípade lacnejších telefónov nemusí všetko bežať plynule
  • Väčšinou sa nedá odinštalovať množstvo predinštalovaných aplikácií
  • Častá nemožnosť upgradovať na novšiu verziu OS

Základná charakteristika

OS Android je otvorený operačný systém a má prakticky neobmedzené možnosti prispôsobenia – niektoré úpravy možno vykonať pomocou základného nastavenia, väčšina modifikácií je potom stiahnuteľná v obchode s aplikáciami Google Play.

Ľahko sa dá upraviť nielen grafické rozhranie (napríklad podoba ikon, nastavenie alebo aj tematické motívy celého rozhrania), ale aj spôsob ovládania telefónu, ako napríklad dotykové gestá, ovládacie kontextové tlačidlá atď.

Otvorenosť systému má ale aj tienistú stránku v podobe vyššej náchylnosti na napadnutie najrôznejším škodlivým softvérom. Je preto vhodné využívať antivírus a byť obozretný pri surfovaní na webe a inštalácii aplikácií od neznámych vydavateľov.

Na operačnom systéme Android bežia napríklad tieto telefóny:

Ponuka aplikácií

Obavy z nedostatku digitálneho obsahu sú v prípade Androidu zbytočné. Online služba Google Play Store v súčasnej dobe ponúka približne 3,48 milióna aplikácií a hier.(stav k prvému štvrťroku 2021) Mnohé sú navyše na stiahnutie zadarmo.

Častým nešvárom niektorých výrobcov telefónov je však predinštalácia množstva aplikácií svojich nadstavieb. Takéto aplikácie nemusia byť vždy zlé, niekedy aj vylepšujú funkčnosť samotného Androidu. Na druhej strane, mnohokrát dublujú tie od Googlu alebo ide o komerčné aplikácie a hry – tomuto sa hovorí tzv. „bloatware“, teda nadbytočné aplikácie. Väčšina výrobcov ale predinštaluje prevažne užitočné aplikácie a často je ich možné aj odinštalovať.

Integrácia služieb Google

Jednu z kľúčových rolí v Androide hrá integrácia služieb Google, teda Gmailu, cloudového úložiska Google Drive, prehliadača Chrome, alebo Google Maps a ďalších. Ak ste ich používateľom, iste vás poteší fakt, že vo všetkých telefónoch s OS Android sú predinštalované.

V poslednej dobe sa však vyskytol problém s čínskou spoločnosťou Huawei. Kvôli obchodným sankciám totiž nemôže využívať služby Google, a preto ponúka Android v tzv. open-source forme – bez podpory aplikácií a prepojenia s Googlom. Obchod Google Play, Gmail, a podobne preto nahrádzajú vlastným rozhraním Huawei Mobile Services s vlastnými aplikáciami.

Snímky obrazovky

Grafické rozhranie OS Android

iOS

iOS

  • Operačný systém na iPhonoch
  • Dobre odladený pre hardvér Apple
  • Dlhoročná podpora zariadení

Operačný systém iOS nájdeme len na iPhonoch. Je veľmi dobre vyladený a zameriava sa na používateľský zážitok a jednoduchosť. Vsádza aj na dizajn a tiež bezproblémovú spoluprácu s ostatnými svojimi produktmi značky Apple. Ovládanie iOS je teda veľmi príjemné, jednoduché a intuitívne.

Výhody a nevýhody
  • Perfektne odladený a plynulý OS
  • Jednoduché a intuitívne ovládanie
  • Vždy aktuálny systém vďaka pravidelným upgradom
  • Integrácia s Apple službami
  • Je dodávaný len na zariadeniach Apple iPhone
  • Drahšie príslušenstvo a doplnky
  • Uzavretosť systému môže byť pre niekoho limitujúca

Základná charakteristika

iOS je uzavretý operačný systém, čo oproti otvorenému Androidu znamená väčšie potenciálne bezpečia. Zároveň ale používateľovi umožňuje menej výrazných úprav vzhľadu alebo funkčnosti systému. Nastaviť možno mnohé, ale oproti Androidu nejde na iOS napríklad zmeniť farebnú tému celého systému, ovládacie gestá a podobne.

Na operačnom systéme iOS bežia napríklad tieto telefóny:

Ponuka aplikácií

Obchod s aplikáciami AppStore umožňuje rovnako, ako v prípade Androidu, inštaláciu najrôznejších aplikácií či hier. Ich ponuka je zhruba rovnaká – na AppStore ich je k dispozícii približne 2 milióny.

Integrácia služieb Apple

Aj iOS je úzko previazaný s ďalšími službami typickými pre platformu Apple. Ponúka napríklad iMessage pre správy, FaceTime pre videohovory, iCloud pre dáta a synchronizáciu obsah telefónu vrátane kalendára, pripomienok, poznámok a podobne.

Snímky obrazovky

Grafické rozhranie iOS

Časté otázky k mobilným operačným systémom

V čom sa líšia Android a iOS?

Čo sa týka rozdielov operačných systémov, môžeme sa zamerať na tieto hlavné body:

Prispôsobenie

Je známe, že v rozhraní Android si môžete prispôsobiť doslova čokoľvek. Od pozadia plochy, cez ikonky aplikácií až na upravovanie samotného rozhrania alebo dokonca celých aplikácií. Čokoľvek si v rámci prispôsobenia Androidu predstavíte, ide pravdepodobne uskutočniť. Operačný systém iOS má možnosti prispôsobenia taktiež široké, Android je v tomto ale ešte o niečo ďalej.

Rýchlosť rozhrania

Všeobecne sa má za to, že telefóny s iOS fungujú rýchlejšie a plynulejšie. Jedným z dôvodov je, že sa iOS ladia priamo na mieru telefónom Apple, a tak sa po softvérovej stránke stretnete s minimom problémov.

Rýchlosť vývoja

Na rýchlosť vývoja sa môžete pozerať z dvoch perspektív.

Ak vás zaujíma, ako rýchlo dostanete aktualizáciu systému, jasne vyhráva Apple. Na iPhonoch najnovšiu verziu iOS dostanete vždy v rovnakú chvíľu, keď ju Apple oficiálne vypustí na verejnosť. V prípade Androidu si potom počkáte niekoľko mesiacov, u starších zariadení sa čakanie môže predĺžiť až na rok a v prípade lacnejších modelov sa novej verzie operačného systému nedočkáte vôbec. Tu často chodia len bezpečnostné záplaty.

Keby sme sa ale bavili o vývoji nových funkcií, pravdepodobne vyhrá Android. Google sa často inšpiruje funkciami iných výrobcov telefónov a ich nadstavieb a až s odstupom ich zavádza do čistého Androidu.

V čom sa naopak podobajú? Je zložité prejsť z jedného systému na druhý?

Obe rozhrania sa podobajú vo funkciách. Samozrejme, z každého telefónu môžete volať, písať správy, surfovať na internete, a vo väčšine prípadov sú si podobné aj jednotlivé aplikácie. Mnoho podobností by ste našli aj v rozhraní – ako Android, tak iOS ponúka nejakú formu notifikácií a prehľadu o funkciách telefónu. V prípade oboch operačných systémov tiež môžete jednotlivým aplikáciám udeľovať bezpečnostné oprávnenie, vďaka čomu má používateľ prehľad, ktoré aplikácie čo využívajú.

Dosť podobné je, najmä v poslednej dobe, aj ovládanie. Google totiž už aj do svojho systému Android priviedol možnosť ovládania gestami, ktoré sú veľmi podobné tým na telefónoch iPhone.

Ak plánujete prejsť na jeden alebo druhý operačný systém, v rozhraní sa zrejme nestratíte. Presun dát a aplikácií je potom trochu zložitejší, hlavne z iOS na Android. Prechodom z Androidu na iOS vás prevedie oficiálna aplikácia Prechod na iOS, presun na druhú stranu musíte previesť cez Google Drive. Na cloudovú aplikáciu od Googlu zálohujete všetky svoje dáta a tie sa potom synchronizujú s novým Androidom.

Ktorý operačný systém ponúka lepšiu podporu zariadení?

Tu na plnej čiare vedie iOS. Dôvodom je, že telefónov Android je veľká kopa a udržiavať aktualizácie systému pre najnovšie vlajkové lode a zároveň pre štyri roky staré telefóny nižšej triedy je zložité a výrobcom sa to neoplatí. Zariadenia Android preto spravidla dostávajú aktualizácie systému zhruba 2 roky od vydania, bezpečnostné záplaty potom až 3 roky. To sa ale netýka lacných modelov, ktoré dostávajú len bezpečnostné aktualizácie a svoj život ukončia s rovnakou verziou operačného systému, s akou ho začali.

Apple svoje zariadenia podporuje dlhšie. Od roku 2020 totiž posiela svoje softvérové novinky aj na 6 rokov staré iPhony. Najnovší iOS 15 tak napríklad funguje aj na pôvodnom iPhone SE z roku 2016 a dokonca aj na iPhone 6S z roku 2015.

Môžem inštalovať aplikácie z iných zdrojov ako Google Play alebo App Store?

POZOR: pri inštalácii aplikácií z iných zdrojov buďte veľmi obozretní. Nikto vám nezaručí, že sú bezpečné.

Ak máte telefón s Androidom, inštalácia externých aplikácií nie žiadna veda. Stačí stiahnuť súbor .apk a ten potom rovno spustí inštaláciu aplikácie. Štandardne je síce možnosť inštalácie z neoverených zdrojov zakázaná, na povolenie však stačí iba prepnúť jednu možnosť v nastavení.

Telefóny Apple sú v tomto ohľade uzavretejšie a dbajú na maximálnu bezpečnosť. Štandardne aplikácie z externých strojov inštalovať nemožno. Samozrejme ale, ako vždy, ľudia našli spôsob, ako zákaz obísť. Odpoveďou je jailbreak. Pomocou špeciálneho programu sa dá dostať až na najnižšie vrstvy iOS a obísť tak základné ochranné prvky. Jailbreak je legálny a často tiež veľmi užitočný. V prípade softvérových porúch sa však môže stať, že vám nebude uznaná reklamácia.

Je lepší čistý Android, alebo Android s nadstavbou?

Oboje majú svoje pre a proti. Zariadenia s čistým Androidom vo valnej väčšine prípadov budú fungovať plynulejšie. To pocítite najmä v prípade lacnejších smartfónov. Telefóny zaradené v programe Android One navyše dostávajú prioritné aktualizácie, a tak, keď sa dozviete o najnovšej aktualizácii systému Android, viete, že budete medzi prvými, čo ju dostanú.

Na druhej strane, nadstavby mnohokrát rozširujú funkčnosť telefónu, dávajú jeho rozhraniu nový vzhľad a sú odladené na telefóny daného výrobcu. Problém nastáva pri vydávaní aktualizácií. Výrobca totiž na aktualizácii nadstavby môže začať pracovať až po vydaní novej verzie Android, a tak na ňu môžete čakať aj niekoľko mesiacov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií