Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Nákupy pod palcom s aplikáciou Alza

Teleobjektívy

Zobraziť katalóg
Cena
-
Dostupnosť
Stav tovaru
Hodnotenia od zákazníkov
Vhodné pre
Bajonet
Nikon F
(2)
Canon EF
(3)
Micro 4/3
(11)
Sony E
(15)
Canon EF-S
(1)
Typ objektívu
Pevné ohnisko
(3)
Zoom
(45)
Min. ohnisková vzdialenosť
12 mm
300 mm
-
Max. ohnisková vzdialenosť
28 mm
600 mm
-
Priemer filtra
49 mm
95 mm
-
Typ ostrenia
Automatické
(46)
Plne manuálny
(2)
Najnovšie objednávky
Filtrovať

Teleobjektív sa od ostatných objektívov líši tým, že disponuje veľkou ohniskovou vzdialenosťou, spravidla 100 mm a viac. Táto kategória objektívov dokáže perfektne priblížiť fotografovaný objekt – fungujú do určitej miery podobne ako ďalekohľad. Teleobjektívy možno využiť na celej škále fotografických žánrov, najčastejšie na fotografovanie športov, fotografovanie zvierat, ale aj portrétov.

Pokračovať

Teleobjektívy: aké parametre zohľadniť pri výbere?

Bajonet fotoaparátu

Pätica, čiže bajonet, slúži na uchytenie objektívu k telu fotoaparátu. Platí tu, že každý výrobca používa vlastný typ bajonetu, preto nie sú objektívy a telá rôznych značiek navzájom kompatibilné. Aj nekompatibilné objektívy však možno používať vďaka redukciám a adaptérom. Nevýhodou je, že tieto adaptéry a redukcie obmedzujú niektoré funkcie, ako napríklad autofókus, čo môže byť na niektoré účely veľmi nepraktické.

Teleobjektív a jeho použitie s APS-C a Full Frame snímačom

Objektívy sa líšia aj svojím určením na rôzne veľkosti snímačov. Špeciálne sú v tomto ohľade objektívy značky Canon. Teleobjektívy Canon EF je možné nasadiť na telá zrkadloviek Canon s APS-C aj Full Frame snímačom. Oproti tomu objektívy Canon EF-S je možné použiť len s APS-C fotoaparátmi Canon. V prípade Nikonu a ostatných značiek sú všetky objektívy kompatibilné s Full Frame aj APS-C fotoaparátmi danej značky. Je však nutné počítať s tým, že ohniskové vzdialenosti objektívov sú udávané na kombináciu s Full Frame snímačom a po ich nasadení na APS-C telo dôjde k predĺženiu ohniskovej vzdialenosti vplyvom tzv. crop faktora.

Crop faktor teleobjektívu

Crop faktor je parameter, ktorý udáva, koľkokrát je čip fotoaparátu menší ako políčko kinofilmu (Full Frame). Teda koľkokrát bude predĺžená ohnisková vzdialenosť objektívu po nasadení na iné, ako Full Frame telo. S ohniskovou vzdialenosťou potom priamo súvisí zorný uhol fotoaparátu – teda aká časť z fotografovanej scény sa na snímku vojde. Všeobecne platí pravidlo, čím väčší je crop factor, tým viac je predĺžená ohnisková vzdialenosť, tým menší je uhol záberu objektívu a tým viac je objekt priblížený.

Typ senzoraVeľkosť senzoraCrop faktor
Full Frame (35 mm film)36 × 24 mm1
APS-C (Nikon, Pentax, Sony)23,6 × 15,6 mm1,5
APS-C (Canon)22,2 × 14,8 mm1,6
4/3"18 × 13,5 mm2
i Príklad: Ak budete chcieť nasadiť teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 200 mm na telo fotoaparátu Nikon s typom senzora APS-C, bude jeho výsledná a reálna ohnisková vzdialenosť 320 mm (200 mm × 1,6 crop faktor). V prípade fotoaparátu s Full Frame snímačom zostane ohnisková vzdialenosť objektívu nezmenená, teda 200 mm.

Stabilizácia obrazu

Niektoré modely objektívov sú vybavené mechanizmom optickej stabilizácie, ktorá pohybom šošoviek vnútri objektívu eliminuje rozmazanie snímky. Vďaka tomu tak možno dosiahnuť dlhší expozičný čas a to bez nutnosti využitia statívu. Túto vlastnosť oceníte najmä pri športovej a reportážnej fotografii. Stabilizácia obrazu zamedzuje aj otrasom obrazu pri nahrávaní videí. Optickú stabilizáciu možno spravidla zapnúť/vypnúť na tele objektívu.

Teleobjektív a priemer filtra

Tak ako objektívy k zrkadlovkám a bezzrkadlovkám majú rôzne veľkosti priemeru filtrov, tak aj fotografické filtre sú dostupné v rôznych priemeroch. Najčastejšie od 40 mm až po 105 mm. Berte ohľad na to, že priemer filtra musí byť vždy rovnaký, ako priemer vnútorného závitu objektívu – napríklad 67 mm filter preto nenasadíte na objektív s priemerom 58 mm. Pri teleobjektívoch sa často využíva najmä UV filter, ktorý ochráni šošovku objektívu pred nečistotami a nežiaducim ultrafialovým slnečným žiarením, alebo polarizačný filter, ktorý zamedzí tvorbe nežiaducich odleskov.

Teleobjektív a jeho svetelnosť

Svetelnosť predstavuje množstvo svetla, ktoré teleobjektív prepúšťa ku snímaču. Vyjadruje sa clonovým číslom a platí, že čím nižšie je clonové číslo, tým vyššia je svetelnosť. Pri teleobjektívoch sa svetelnosť na najkratšom ohnisku pohybuje okolo hodnoty f/4. Drahšie a kvalitnejšie teleobjektívy disponujú svetelnosťou f/2,8.

  • Vyššia svetelnosť znamená skrátenie expozičných časov a teda menšie riziko rozmazania v dôsledku otrasov.
  • Nastavenie malého clonového čísla (vyššia svetelnosť objektívu) umožňuje zhotovovať snímky aj s malou hĺbkou ostrosti.
Teleobjektív Canon EF 200 – 400 mm f/4,0 L IS USMTeleobjektív NIKKOR 180 – 400 mm f/4,0 E FL ED VR TC1.4Teleobjektív TAMRON SP 150 – 600 mm f/5,0-6.3 Di VC USD G2

Canon EF 200 – 400 mm f/4,0 L IS USM

NIKKOR 180 – 400 mm f/4,0 E FL ED VR TC1.4

TAMRON SP 150 – 600 mm f/5,0 – 6,3 Di VC USD G2

Teleobjektív a rýchlosť ostrenia

Pri teleobjektívoch, a pri objektívoch celkovo, hrá rýchlosť ostrenia veľkú a významnú úlohu. Je totiž dôležité zachytiť ten pravý okamih.

  • Ostriaci motorček umiestnený v tele objektívu zaručuje rýchlejšie a presnejšie ostrenie.
  • Teleobjektív spoliehajúci sa na ostriaci motorček umiestnený v tele fotoaparátu je lacnejší, avšak pomalší.

Teleobjektív a optická kvalita šošoviek

Typ použitých šošoviek a antireflexnej úpravy objektívu majú veľký a významný vplyv na výslednú optickú kvalitu. Pri drahších objektívoch sú najrozšírenejšie asférické šošovky a ED sklá.

  • Asférické šošovky majú oproti sférickým tú výhodu, že sú menšie, ľahšie, majú lepšie optické vlastnosti a potláčajú optické chyby.
  • ED sklá zhodne lámu svetelné lúče naprieč farebným spektrom, čím dosahujú výrazne lepšiu optickú kvalitu a ostrosť fotografií a zároveň potláčajú chromatickú aberáciu, teda farebnú chybu.

Teleobjektívy a skratky, ktoré sa používajú na ich značenie

Skratka objektívuVýznam skratkyFunkcie
USM, AF-S, SWM, HSM, STMTeleobjektívy vybavené ultrazvukovým ostriacim motorčekomRýchle, presné a tiché zaostrovanie
ASPH, ASP, ASLAsférické šošovkyTeleobjektívy s týmito šošovkami sú menšie, ľahšie a majú lepšie optické vlastnosti
ED, APO, LD, ADED sklá s veľmi malým rozptylomLepšia ostrosť obrazu a korekcia farebných chýb (chromatická (farebná) aberácia)
IS, VR, OSOznačenie objektívov so zabudovaným stabilizátoromUmožňuje fotografovanie statických záberov bez použitia statívu
DX, EF-S, Di-II, DCTeleobjektívy určené len pre DSLR s malým snímačom-

Originálne × alternatívne teleobjektív

Alternatívne/neoriginálne teleobjektívy sa od tých originálnych líšia predovšetkým obstarávacou cenou a funkčnosťou. Originálne teleobjektív ponúkajú 100 % kompatibilitu s telom fotoaparátu. Môžete sa teda spoľahnúť, že teleobjektív vždy prenesie všetky informácie medzi objektívom a telom foťáku. Oproti tomu neoriginálny/alternatívny teleobjektív sa vyznačuje nižšou obstarávacou cenou, v dôsledku toho ale nemusí poskytovať plnú kompatibilitu s telom foťáku.

Tipy ako fotiť s teleobjektívom

Nastavte na fotoaparáte väčšiu hodnotu ISO

Najmä vtedy, ak fotografujete s teleobjektívom bez statívu a nemáte pritom k dispozícii stabilizačný systém. Práve nastavením väčšej hodnoty ISO (aspoň okolo ISO 400 a vyššie) docielite to, že budete môcť robiť správne naexponované snímky s dostatočnou rýchlosťou uzávierky. Pamätajte však na to, že so zvýšením hodnoty ISO rastie aj digitálny šum na snímke, čím sa zhoršuje jeho výsledná kvalita.

i Vo fotografii platí, že človek je schopný bezpečne „udržať“ v ruke čas, ktorého výšku získame z podielu 1/hodnota použitej ohniskovej vzdialenosti objektívu. Príklad: používame teleobjektív s ohniskovou vzdialenosť 600 mm = nevolíme dlhší expozičný čas ako je 1/600 s.).

Používajte statív

Použitím foto statívu docielite precíznu ostrosť snímky. Statív odporúčame používať pri fotení s teleobjektívmi, ktoré disponujú ohniskovou vzdialenosťou viac ako 200 mm. S rastúcim ohniskom potom pri fotografovaní z ruky dramaticky vzrastá riziko rozmazania snímok, a to už aj pri najmenšom chvení teleobjektívu. Je to dané tým, že teleobjektív pri použití veľkých ohniskových vzdialeností zobrazuje len zúžený úsek fotografovanej scény. Statívy typu tripod sa najčastejšie používajú na fotografovanie divokej zveri. Monopod potom využívajú najmä reportážni fotografi, kde je nutné rýchlo reagovať na zmenu scény.

Zamerajte sa na presné zaostrenie

V súvislosti so zmenšovaním hĺbky ostrosti je nutné pri fotografovaní s teleobjektívmi dbať na zvýšenú pozornosť presnému zaostreniu. Ak teda fotografujete portrét alebo divokú zver, je nutné, aby fotografovaný objekt mal vždy zaostrené oči (poprípade oblasť očí). Odporúčame pri fotografovaní s teleobjektívmi používať automatický režim zaostrovania. Vďaka tomu vždy získate najlepší možný výsledok.

Vypnite stabilizáciu obrazu teleobjektívu

Teleobjektívy bývajú vo väčšine prípadov vybavené systémom optickej stabilizácie. Stabilizácia všeobecne nemusí byť iba cez optickú sústavu objektívu, ale aj cez telo samotného fotoaparátu. Dajte však pozor na použitie stabilizácie pri fotení s teleobjektívom na statíve. Môže dôjsť k rozmazaniu snímky. Pohyblivé elementy stabilizačného systému majú totiž tendenciu byť neustále v pohybe aj v situácii, keď je s pomocou statívu fotoaparát s objektívom plne znehybnený.

Skryť popis
Pomohla vám táto informácia?
Tento formulár slúži len na hodnotenie informácií v popise vyššie.
Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Čo by sme v ňom mali zlepšiť? Chýba vám tu niečo? Je niečo uvedené zle? Podeľte sa.
48 položiek

Teleobjektívy

V kategórii Teleobjektívy máme práve teraz na Alza.sk celkom 48 produktov.
Pozrite sa na produkty zoradené podľa ceny od najlacnejšieho v kategórii lacné teleobjektívy Produkty zoradené od najdrahšieho po najlacnejší hľadajte v kategórii najdrahšie teleobjektívy Tovar zoradený podľa predajnosti od najviac po najmenej predávaný nájdete v kategórii najpredávanejšie, najlepšie teleobjektívy Produkty zoradené podľa hodnotenia používateľov od najlepšieho nájdete v kategórii teleobjektívy recenzie
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií