Základná doska (v angličtine hojne označovaná ako motherboard či mainboard) je nepostrádateľným prvkom každého počítača. Matičná doska hrá zásadnú úlohu v prepojení jednotlivých komponentov a má rad parametrov, ktoré sú rozhodujúce pre správny chod celého systému. Aká základná doska je pre vás tá pravá? Poradíme vám.
Pokračovať
Základná doska – vyberáme socket a formát
Pri výbere základnej dosky (anglicky motherboard) je dôležité venovať pozornosť najmä tomu, aký má základná doska typ socketu, formát a čipovú výbavu. Práve tieto parametre patria medzi najdôležitejšie a zaisťujú kompatibilitu dosky s procesorom, rozširujúcimi kartami aj ďalšími komponentmi.
Základná doska PC – socket alebo konektor procesora
Socket (pätica) je konektor, ktorým sa základné dosky počítača pripájajú k procesoru. Aby mohli matičné dosky s procesorom fungovať, musia zdieľať rovnaký typ socketu – PC základné dosky, ktoré rovnaký typ socketu s procesorom nezdieľajú, nie sú vzájomne kompatibilné.
Zvoľte najprv procesor a následne sa uistite, aby matičná doska podľa vášho výberu mala zodpovedajúci socket.
Základná doska – aký formát zvoliť?
Základné dosky sú k dispozícii v niekoľkých formátoch, ktoré určujú, akú veľkosť a výbavu materská doska má. Hľadáte kompaktnú mITX dosku pre kancelársky počítač, ATX pre herný stroj či raritnú EATX? Pozrite sa na rozdiely.
Základná doska PC formátu EATX – až štyri grafické karty
Základná doska počítača formátu EATX (Extended ATX) vyniká najmä možnosťou inštalácie trojice či štvorice grafických kariet pomocou technológie CrossFireX alebo SLI. Na uloženie EATX dosiek budete potrebovať naozaj rozmernú skriňu. Formátu EATX bude často matičná doska herná či určená pre najvýkonnejšie zostavy.
Štandardná matičná doska ATX
Základná doska formátu ATX sa hodí pre veľmi dobre vybavené počítače, herné stanice či pracovné stroje. Táto základná jednotka počítača ponúka širokú ponuku konektorov a možnosť zapojenia niekoľkých grafických kariet. Výhodou ATX dosiek je aj dostatok priestoru pre jednotlivé komponenty a chladiaci systém.
Základná doska PC formátu mATX je vhodná pre menej náročných používateľov
Základná doska PC formátu mATX (Micro ATX) umožňuje zvyčajne pripojenie jednej grafickej karty a len niekoľkých rozširujúcich kariet. Základné dosky mATX sú kompaktné, cenovo dostupné a skvele sa hodia do kancelárskych alebo multimediálnych počítačov.
Základná doska PC mITX – kompaktná v každom smere
Základná doska formátu mITX (Mini ITX) neponúka veľa miesta pre rozširujúce karty či chladenie, vystačiť si budete musieť s jednou grafickou kartou. Tieto základné dosky sa tak hodia najmä pre nenáročných používateľov, kancelárske desktopy alebo počítače určené na surfovanie po internete.
i
Zohľadnite, aký má matičná doska formát a veľkosť aj pri výbere PC skrine.
Čipová sada (čipset) – ako na konektivitu základnej dosky
Čipová sada, ktorou motherboard disponuje ovplyvňuje počet konektorov pre rozširujúce karty aj ďalšie periférie, ale aj samotný výkon dosky a možnosti taktovania. Čipové sady (čipsety) sa líšia podľa výrobcu, medzi najvýznamnejších patria Intel a AMD.
Čipsety Intel s označením H a B uspokoja menej náročných používateľov, výkonné sady Z alebo najvýkonnejší čipset X299 potom aj tých veľmi náročných. S týmito čipsetmi podporujú PC základné dosky Intel procesory.
Čipsety AMD s označením A patria medzi základné, sady B medzi výkonné. Socket X399 je súčasťou najvýkonnejších dosiek. S týmito čipovými sadami podporuje matičná doska AMD procesory.
Ak majú napríklad matičné dosky AM4 socket, vhodnou voľbou je procesor AMD Ryzen.
Základná doska a konektivita – dôležité porty, sloty a konektory
Zvolili ste si aký socket, formát aj čipset bude vaša budúca základná doska PC mať? Teraz je na rade konektivita. Pri výbere je dobré myslieť aj na možnú budúcu obmenu komponentov a zvoliť motherboard s dostatočným počtom portov a konektorov pre grafické karty, pevné či SSD disky aj ďalšie periférie. Pozrite sa na dôležité porty a konektory, ktorými má matičná doska PC disponovať.
PC základné dosky – interné sloty
PCI a PCI-Express slúžia na osadenie grafických, zvukových a ďalších kariet. Rozlišujú sa rýchlosťou prenosu dát.
Serial ATA (SATA), M.2 a U.2 sú sloty na pripojenie pevných diskov a vysokorýchlostných SSD diskov.
DIMM sloty slúžia na zapojenie modulov RAM. Moderná matičná doska počítača má zvyčajne aspoň štyri sloty.
i
Na osadenie grafických kariet sa najčastejšie používa slot s najvyššou priepustnosťou (rýchlosťou prenosu dát) PCI-E ×16. Pre sieťové karty či diskové radiče sa hodia sloty PCI-E ×8/×4.
Externé konektory základnej dosky
Externé I/O konektory základnej dosky sú spravidla umiestnené na zadnom paneli skrine a slúžia na obojsmernú komunikáciu periférií so základnou doskou. Počet a typ konektorov závisí na možnostiach základnej dosky.
Ako zvoliť správnu operačnú pamäť?
Pri výbere operačnej pamäte pre vašu základnú dosku dbajte na zvýšenú pozornosť špecifikáciám pamäte a kompatibilite so základnou doskou. Dôležité parametre sú najmä typ pamäte, napätie, ale aj kapacita modulu.
Typ pamäte (DDR3, DDR4) označuje maximálnu prenosovú rýchlosť a energetickú náročnosť pamäte RAM. Špecifikácie pamäte a základnej dosky sa musia zhodovať.
Kapacita pamäte sa volí podľa maximálnej podporovanej veľkosti, ktorou materská doska disponuje.
Matičná doska – ako na chladenie počítača?
Matičná doska s väčším počtom konektorov pre ventilátory vám umožní efektívne chladiť aj výkonné počítače. Vysokovýkonná či herná základná doska často ponúka niekoľko konektorov pre ventilátory procesora, rad dodatočných ventilátorov do skrine a navyše aj softvér na reguláciu otáčok a ďalšie nastavenia.
Niektoré základné dosky (motherboards) podporujú aj vodné chladenie či vysokorýchlostné ventilátory. Pomocou senzorov a viacpinových konektorov potom umožňujú aj automatickú správu výkonu chladiacej sústavy.
Čo ďalšie základná doska ponúka?
Základná doska má okrem radu rozhodujúcich parametrov aj veľa možností voliteľnej výbavy. Pozrite sa na tie najdôležitejšie a najzaujímavejšie.
Bluetooth zaisťuje bezdrôtové pripojenie klávesníc, myší, telefónov a ďalších zariadení s Bluetooth.
Základná doska s WiFi umožňuje bezdrôtové pripojenie k domácej či firemnej sieti.
HW tlačidlá spravidla slúžia na reset alebo načítanie posledného funkčného nastavenia BIOSu.
PC základné dosky s taktovacím softvérom umožňujú bezpečné automatické pretaktovanie.
NVIDIA SLi a AMD CrossFire sú technológie umožňujúce zapojenie viacerých grafických kariet.
Matičnádoska PC so stavovým displejom zobrazuje chyby a zodpovedajúce chybové kódy.
Radič RAID ponúka možnosť zapojiť niekoľko diskov do diskového poľa pre zvýšenie rýchlosti či spoľahlivosti.
Tento formulár slúži len na hodnotenie informácií v popise vyššie. Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Čo by sme v ňom mali zlepšiť? Chýba vám tu niečo? Je niečo uvedené zle? Podeľte sa.
Intel práve odštartoval obdobie v znamení veľkých zliav a odmien! Nakúpte vybrané procesory 12. a 14. generácie za akčné ceny a ako darček získate aj hernú lahôdku Assassin's Creed Shadows. A pozor! Hru ako darček dostanete aj pri nákupe grafických kariet Intel Arc a...
Computex 2024 sa konal v Taipei na Taiwane od utorka 4. júna do piatku 7. júna 2024, čo znamená, že tohtoročný ročník je už za nami. Vďaka tomu sme pre vás pripravili prehľad tých najzaujímavejších noviniek v hardvérovej oblasti. Čo na nás Intel, AMD, NVIDIA, MSI a...
recykláciaKontajner na batérie alebo ako na triedenie elektroodpaduKam vhodiť papier, sklo či plast, je jasné. Pokiaľ ale máme po ruke niečo väčšie ako televízor, alebo napríklad batérie, môže už byť zložitejšie zbaviť sa ich. Pritom sa ale stačí iba rozhliadnuť okolo seba. Vhodné miesto možno nie je vôbec ďaleko.
Spoločnosť MSI práve teraz odštartovala zaujímavú akciu, ktorá poteší najmä nadšených hráčov. K nákupu vybraných grafických kariet NVIDA GeForce RTX 40 SUPER a ďalších komponentov totiž získate aj hernú pecku Skull and Bones. Aké sú pravidlá?
Iste vám niekedy napadlo zistiť, aký má váš počítač výkon a či pracuje správne. Prinášame podrobný návod, ako otestovať výkon PC. Ukážeme si, ako otestovať výkon procesora, grafického adaptéra či systémovej jednotky. Taktiež sa pozrieme na meranie prevádzkovej teploty...
Základna doska (inak tiež mainboard alebo motherboard) je pilierom každého počítača. Práve do nej sa usádza procesor, pamäť, grafická karta a ďalšie prídavné karty a pripájame k nej optickú mechaniku a disky. Základom každej takejto „základovky“ je čipset (anglicky chipset), čo je skupina integrovaných obvodov – čipov, ktoré riadia priechod a tok informácií naprieč jednotlivými časťami počítača.
Rozdelenie základných dosiek
Základné dosky rozdeľujeme do kategórií podľa používanej pätice (socket), do ktorej usadzujeme procesor. Preto je nutné, aby boli zvolený procesor a doska stopercentne kompatibilné. Pri výbere konkrétneho modelu berieme do úvahy ďalšie, podrobnejšie parametre danej dosky. Tá by mala podporovať dostatočnú veľkosť pamäte RAM a ponúkať dostatok slotov na tieto pamäťové moduly.
Sloty základných dosiek
Ďalej by mala disponovať modernými slotmi PCI-Express x16, PCI-Express x1 a PCI na pripojenie prídavných kariet. Pre pevné disky a optické mechaniky vyžadujeme konektory SATA II, prípadne spolu s tým aj staršie SATA a IDE Ultra ATA (pre optické mechaniky). Pre pripojenie externých zariadení sú dôležité vstupy a výstupy. Štandardom sú konektory USB 2.0, vhodné sú aj E-SATA alebo FireWire konektory. Bežne majú základné dosky integrovanú zvukovú a sieťovú kartu, na kancelársku prácu sa vyrábajú aj dosky so vstavanou grafickou kartou, ku ktorej ľahko pripojíte monitor.
Pomohla vám táto informácia?
Tento formulár slúži len na hodnotenie informácií v popise vyššie. Ak máte otázku k produktom, službám, doprave, či inú požiadavku, využite zákaznícku podporu.
Čo by sme v ňom mali zlepšiť? Chýba vám tu niečo? Je niečo uvedené zle? Podeľte sa.
Na vašom súkromí nám záležíMy, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informáciíMenej informácií
Na našej webovej stránke používame 8 druhov kategórií cookies:
Technické cookies
Tie sú nevyhnutné na fungovanie webovej stránky a jej funkcií, ktoré sa rozhodnete využívať. Bez nich by naša webová stránka nefungovala, napr. by nebolo možné sa prihlásiť do používateľského účtu.
Funkčné cookies
Tieto cookies nám umožňujú zapamätať si Vaše základné voľby a vylepšujú používateľský komfort. Ide napríklad o zapamätanie si jazyka alebo možnosť zostať trvalo prihlásený.
Cookies sociálnych sietí
Tieto cookies nám umožňujú komfortne Vás prepojiť s Vaším profilom na sociálnych sieťach a napríklad Vám umožniť zdieľať produkty a služby s priateľmi a rodinou.
Personalizácia obsahu
Tieto cookies nám umožnia zobraziť Vám obsah a reklamy podľa údajov, ktoré sú o Vás dostupné tak, aby sme sa čo najlepšie trafili do Vašich potrieb. Ide najmä o to, aký obsah ste si zobrazili alebo to, na akom zariadení na naše stránky prichádzate.
Nepersonalizovaná reklama
Tieto cookies nám umožňujú zobrazovať Vám všeobecnú reklamu na produkty a služby.
Personalizovaná reklama
Vďaka týmto cookies Vám my a ?naši partneri? môžeme ponúknuť relevantné produkty a služby na mieru, a to na základe Vašich nákupov, Vášho správania a Vašich preferencií.
Meranie publika
Tieto cookies nám umožňujú optimalizovať naše stránky na Vaše komfortné používanie a to na základe toho, ako ich používate. Cieľom je zapamätať si alebo predpokladať Vaše voľby. Ide napríklad o využívanie funkcií, ich umiestnenie, správanie na stránke.
Cookies tretích strán
Tieto cookies sú cookies tretích strán, pričom viac sa o nich a o našich partneroch môžete dozvedieť tu.
Udelením súhlasu so spracovaním cookies budú na Váš prístroj, ktorý na prehliadanie webovej stránky používate, nainštalované funkčné a analytické cookies (kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ obe kategórie, prípadne si môžete vybrať iba jednu z kategórií kliknutím na tlačidlo „Nastavenia“). Technické cookies inštalujeme na Vaše zariadenie vždy, teda aj bez Vášho súhlasu, pretože bez nich by naša webová stránka nefungovala.
Svoj súhlas so spracovaním cookies môžete odvolať. V súvislosti so spracovaním cookies zo strany našej spoločnosti máte ďalej práva na: prístup ku cookies, vymazanie cookies, úpravu, doplnenie a opravu cookies, obmedzenie spracovania a právo podať sťažnosť na ÚOOÚ. Viac o Vašich právach.