P&G boost AD 1. týden květen

MSI GL75 Leopard (RECENZIA) – skvele vyvážený notebook pre hráčov

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Spojenie herný a notebook je pre mnohých stále oxymoron. Pre spoločnosť MSI však toto spojenie už dlhé roky predstavuje jeden z významných pilierov podnikania. Pokiaľ teda aktuálne vyberáte ten pravý herný notebook práve pre vás, bola by chyba produkty tejto spoločnosti opomínať. Do hľadáčika by sa vám tak mohlo dostať napríklad MSI GL75 Leopard so 17,3“ IPS displejom a solídnym hardvérom na čele s procesorom Core i7 10. generácie a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2060.

    MSI GL75 Leopard (RECENZIA) – OBSAH

    1. Predstavenie MSI GL75 Leopard
    2. MSI GL75 Leopard: konštrukcia a dizajn
    3. MSI GL75 Leopard: klávesnica a touchpad
    4. MSI GL75 Leopard: konektorová výbava a bezdrôtová konektivita
    5. MSI GL75 Leopard: displej a zvukový prejav
    6. MSI GL75 Leopard: použité komponenty
    7. MSI GL75 Leopard: výkon procesora
    8. MSI GL75 Leopard: výkon grafickej karty
    9. MSI GL75 Leopard: výkon úložiska
    10. MSI GL75 Leopard: celkový výkon systému
    11. MSI GL75 Leopard: herný výkon
    12. MSI GL75 Leopard: prevádzkové teploty a hluk
    13. MSI GL75 Leopard: výdrž batérie
    14. MSI GL75 Leopard: softvér
    15. MSI GL75 Leopard: záverečné hodnotenie

    Predstavenie MSI GL75 Leopard

    MSI GL75 Leopard je typickým zástupcom herných notebookov. Nehrá sa na štýlovku ani neponúkne nijako zázračnú výdrž na batériu, zato však disponuje výkonom na hranie najnovších hier na vysoké nastavenie či účinným chladením, vďaka ktorému môžete tento výkon bez obáv využiť na maximum. Nejeden hráč (najmä) kompetitívnych hier potom zaiste ocení aj 17,3“ displej s nadštandardnou obnovovacou frekvenciou.

    Model MSI GE75 Raider
    Číslo produktu 10SER-264CZ
    Typ CPU Intel Core i7 10750H (2,6 – 5 GHz)
    Funkcie a vlastnosti CPU 6 jadier/12 vlákien, 12 MB cache, 45 W
    Operačná pamäť 16 GB DDR4
    Grafický adaptér NVIDIA GeForce RTX 2060 (6 GB)
    SSD M.2 NVMe SSD 512 GB, Kioxia BG4
    HDD 1 TB, Seagate ST, 7200 rpm
    Displej 17,3", IPS, 1 920 × 1 080 px, matný, 144 Hz
    Batéria 51 Wh, 6-článková
    Klávesnica Steelseries, podsvietená
    Hmotnosť 2,6 kg
    Rozmery 398,5 × 272 × 28 mm
    Nabíjací adaptér 230 W
    Cena 1 589 €*

    * Cena platná k 30. 9. 2020

    MSI GL75 Leopard: konštrukcia a dizajn

    Keďže herný notebook MSI GL75 Leopard z veľkej časti zdieľa šasi s nedávno recenzovaným MSI GE75 Raider, ponúkne podobný futuristický dizajn, len ochudobnený o niekoľko málo kudrliniek, akými sú napríklad dve červené rebrá na veku či červeno podsvietené USB-A konektory. Stále tu ale máme výrazné výduchy po okrajoch a v zadnej časti základne – tentoraz doplnené o nápis Leopard. Svoje zameranie na hráča teda MSI GL75 Leopard v žiadnom prípade neskrýva, ba naopak sa hrdo k svojmu údelu hlási. Oproti spomínanému GE75 Raider však dnes recenzovaný stroj patrí medzi dostupnejšie zariadenia, a výrobca tak musel na niektorých miestach šetriť. A nejde len o to, čo sa nachádza takzvane pod kapotou. Isté úsporné opatrenia sa dostavili aj v oblasti konštrukcie a spracovania. Šasi MSI GL75 Leopard je z veľkej časti plastové, kov svoje uplatnenie našiel iba na veku displeja.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    Erb s drakom nesmie chýbať na žiadnom notebooku MSI, tu je dokonca podsvietený.

    Avšak, že sa MSI rozhodlo použiť kov práve na tomto mieste, bolo bezpochyby správne rozhodnutie. Veko je vďaka tomu dostatočne pevné a naozaj nemáme strach o jeho preliačiny. Tiež odolnosť v krute je potom, vzhľadom na veľkú uhlopriečku, veľmi slušná. Na povrchu veka veľmi ľahko zostávajú odtlačky. Našťastie ich však možno pomerne ľahko aj odstrániť. Ani MSI GL75 Leopard potom nebol ochudobnený o notoricky známy erb s drakom – a áno, je aj podsvietený. Čo ma však príliš neoslovilo, bolo okolie klávesnice. To je v prípade MSI GL75 Leopard plastové, s veľmi hladkým povrchom. Po chvíli používania mi povrch palmrestu prišiel pomerne nepríjemný. Ide však o čisto subjektívny dojem. V každom prípade by notebook mohol mať trochu viac zaguľatenú prednú hranu palmrestu. Jej súčasné spracovanie v kombinácii s relatívne vysokou základňou nie je príliš komfortné. Naopak pochvalu si zaslúži kvalita spracovania. Aj keď je základňa notebooku výhradne plastová, nekrúti sa, neprehýba a pôsobí solídnym dojmom. Vzhľadom na to, že pred sebou máme 17“ herný notebook, nie sú nijako prehnané ani rozmery či hmotnosť. Ostatne 398,5 × 272 × 28 mm a 2,6 kg sú hodnoty, ku ktorým mali pred časom blízko aj 15,6“ multimediálne notebooky.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    Výrazné rebrovanie napovedá, že máme tú česť s ozajstnou hernou šelmou.

    MSI GL75 Leopard: klávesnica a touchpad

    Ako by ste zrejme od 17“ notebooku očakávali, prítomná je klávesnica disponujúca numerickým blokom. Jednotlivé klávesy potom síce neponúkajú tak veľkorysú plochu ako napríklad pri MSI Prestige 15, vďaka dostatočne veľkým medzerám s tým však veľké problémy mať nebudete. Niekomu by potom mohol vadiť ich úplne rovný povrch, to však dnes nie je nič výnimočné, skôr naopak. Nebolo by teda úplne fér vyčítať tvar klávesov práve hernému notebooku. Mechanika klávesnice je potom, opäť vzhľadom na zameranie MSI GL75 Leopard, pomerne kvalitná a ponúka dostatočnú hmatovú odozvu aj zdvih. Priaznivci RGB podsvietenia by sa však mali poobzerať po inej než testovanej konfigurácii. Tá totiž ponúka len červené podsvietenie regulovateľné v troch úrovniach. Na trhu sú ale aj konfigurácie s možnosťou nastavenia ľubovoľnej farby na každú jednu klávesu – rovnako ako je tomu pri GE75 Raider.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    Hmatová odozva klávesnice MSI GL75 Leopard je prekvapivo slušná.

    Aj tu si potom musím zalamentovať nad nelogickým rozložením klávesnice. Najmä presun klávesy Delete do druhého stĺpca nad numerický blok ma dokázalo neraz nachytať. Ako ústupok hráčom potom možno vnímať odstránenie ľavej klávesy Windows. Ak vám však bude vľavo veľmi schádzať, možno v aplikácii Dragon Center prehodiť funkcie klávesov Fn a Windows na pravej strane. Do záporov súvisiacich s klávesnicou MSI GL75 Leopard možno zaradiť aj použitie jednoradového klávesu Enter či umiestnenie obrátenej lomky vedľa medzerníka. Opäť ide o niečo, čo možno hernému notebooku odpustiť, avšak používateľom, ktorí by notebook radi občas využili aj na prácu, to môže vadiť.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    Rozloženie klávesnice sa podriadilo hráčom.

    Použitý touchpad má pomerne veľkú plochu a oddelené tlačidlá – nejde teda o dnes prevažne využívaný clickpad. Tlačidlá sa tlačia dobre, ale sú veľmi hlučné, čo vás vo finále donúti ich použitie obmedziť na minimum. Podpora multidotykových gest je potom samozrejmosťou a treba podotknúť, že tá tu fungujú dobre. Slová chvály však nemôžem úplne mať ani na povrch touchpadu. Prst po ňom horšie kĺže a celkový dojem z neho je, ako by patril do (prinajmenšom) o triedu lacnejšieho zariadenia.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    Tlačidlu napájania robia spoločnosť prepínače režimov podsvietenia klávesnice a chladenia.

    MSI GL75 Leopard: konektorová výbava a bezdrôtová konektivita

    17“ herný notebook bezpochyby ponúka dostatok priestoru na konektorovú výbavu. A ako tento priestor využilo MSI GL75 Leopard? Vcelku obstojne, musím priznať. Vďaka väčším rozmerom sa našlo miesto aj na gigabitový Ethernet port, ktorý už dlho nemožno považovať za štandard. Vedľa neho potom našli svoje miesto oba video výstupy v podobe HDMI 1.4 a mini DisplayPort, nasledované jedným USB-A a jedným USB-C konektorom. Oba sú potom spojené s USB 3.2 radičom – na ThunderBolt teda zabudnite. Na ľavej strane MSI GL75 Leopard sa potom nachádzajú už len dva 3,5 mm audio jacky – jeden na mikrofón a druhý na slúchadlá/reproduktory.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    MSI GL75 Leopard disponuje slušnou konektorovou výbavou, k úplnej spokojnosti však chýba Thunderbolt.

    Na druhej strane notebooku sa potom nachádza čítačka SD kariet, ďalšie dva veľké USB porty a v rohu za výdychom chladenia usadená zdierka na napájací konektor. Ten je síce zalomený do pravého uhla, aj tak by ale výrobca urobil lepšie, keby ho umiestnil na druhú stranu, kde by používateľovi neprekážal v pohybe myšou. O bezdrôtovú konektivitu sa tu stará kvalitný modul Intel AX201NGW. Ten so sebou nesie podporu Wi-Fi 6 (802.11ax) a Bluetooth 5.1. V tomto ohľade si potom nemožno na nič sťažovať. Bezdrôtová konektivita MSI GL75 Leopard ponúka podporu najmodernejších štandardov a v praxi funguje úplne bezchybne – počas testu s ňou nebol najmenší problém.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    Nezabudlo sa ani na indikačné diódy.

    MSI GL75 Leopard: 17,3“ displej a zvukový prejav

    Displej notebooku MSI GL75 Leopard disponuje uhlopriečkou 17,3“ a Full HD rozlíšením, ktoré je v tomto prípade rozumnou voľbou. Obnovovacia frekvencia obrazu je tu 144 Hz, čo iste ocení nejeden hráč. Snáď všetci používatelia potom zoberú za vďak nasadenie IPS panelu, ktorý zaistí skvelé pozorovacie uhly aj verné farebné podanie. Bohužiaľ sa MSI v tomto prípade rozhodlo nepoužiť svoju utilitu TrueColor. Rozlúčiť sa tak budete musieť s možnosťou voľby štýlu zobrazenia prostredníctvom prednastavených profilov. Škoda je tiež slabšieho maximálneho jasu. Ten je síce vo väčšine prípadov pri domácom použití dostatočný, vonku by ste však o niečo málo vyššiu intenzitu podsvietenia určite ocenili.

    MSI GL75 Leopard; recenzia
    Pozorovacie uhly displeja MSI GL75 Leopard sú veľmi dobré.

    MSI GL75 Leopard sa snaží používateľa nalákať tiež na nadštandardne veľké reproduktory. Tie sú tu dva a ponúknu výkon 3 W. MSI sa podarilo ich zvuk pomerne slušne vybalansovať. Dokážu hrať veľmi nahlas, a pritom si zachovať čisté výšky aj jasné stredy. Kde trochu kvalita reprodukcie stráca, sú hĺbky, ktoré sú tu menej výrazné. To je daň za použitie iba dvoch reproduktorov namiesto štyroch ako v prípade MSI GE75 Raider. V rámci herných notebookov však aj tak patrí zvuk medzi nadpriemer. Prítomný je pochopiteľne tiež softvér Nahimic disponujúci štyrmi zvukovými profilmi (Hudba, Film, Komunikácia, Hra) s možnosťou základných úprav či aktivácia priestorového efektu. Pre niekoho môže byť zaujímavá aj funkcia Sound tracker, ktorá v podporovaných hrách aktivuje radar, na ktorom sa hráčovi zobrazuje smer, z ktorého vychádzajú zvuky ako napríklad streľba.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    Pod spodnej vaňou sa ukrývajú nadštandardne veľké reproduktory – tentoraz však iba dva.

    MSI GL75 Leopard: použité komponenty

    Vnútri testovanej konfigurácii sa nachádza procesor Intel Core i7 10750H. Ide o výkonný mobilný procesor spadajúci do 10. generácie procesorov Intel značenej ako Comet Lake. Procesor disponuje celkom 6 fyzickými jadrami a 12 vláknami. Frekvencia procesora sa v tomto prípade pohybuje v rozmedzí 2,6 – 5 GHz a cache má 12 MB. Procesor využíva 14nm výrobný proces a maximálna TDP v tomto prípade činí 45 W. Integrovaný je potom grafický čip Intel UHD graphics 620 ako energeticky úsporné riešenie.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    Vnútri MSI GL75 Leopard sa ukrýva výkonný hardvér.

    Hráča však bude oveľa viac zaujímať dedikovaný čip. Tým je v prípade testovanej konfigurácie NVIDIA GeForce RTX 2060 so 6 GB vlastnou pamäťou. Pokiaľ nebudeme brať do úvahy Max-Q verziu so zníženými taktami, ide o základný grafický čip s podporou ray-tracingu a DLSS 2.0. Ak by ste však prahli po ešte o niečo vyššom grafickom výkone, MSI GL75 Leopard môžete kúpiť aj vo variante s čipom RTX 2070. Už testovaná verzia však ponúkne viac ako obstojný herný výkon. Čo sa operačnej pamäte týka, MSI GL75 Leopard využíva dva 8 GB pamäťové moduly od Samsungu pracujúce na frekvencii 2 666 MHz. Pamäte sú osadené v slotoch, a nie je tak problém ich v budúcnosti upgradovať. O dostatok úložiska sa potom starajú hneď dva disky. Najprv tu máme systémové NVME SSD Kioxia BG4. Tento disk od niekdajšej Toshiby potom ponúkne 512 GB. A pretože by táto kapacita nemusela hráčom stačiť, dostal sa k slovu ešte klasický 5 400rpm disk Seagate Barracuda s kapacitou 1 TB. Oba disky sú potom používateľsky vymeniteľné, oproti drahšiemu GE75 Raider však tu chýba jeden voľný PCIe slot, hoci v oboch modeloch použitá základná doska je na prvý pohľad prakticky identická.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    MSI GL75 Leopard vyniká vysokým výkonom, ako takmer každý herný notebook aj neho trápi nižšia výdrž batérie.

    MSI GL75 Leopard: výkon procesora

    Procesor Intel Core i7 10750H sme podrobili štandardnej sérii benchmarkov. Na test bol použitý benchmark Cinebench R15 hodnotiaci výkon procesora pri renderingu za použitia jedného (ST) alebo viacerých (MT) jadier. Ďalej sme spustili tiež benchmark Corona Renderer, ten zase hodnotí, aký čas procesor potrebuje na vykreslenie definovanej scény. Na záver tu máme známy benchmark PassMark Performance Test 9, ktorý procesoru udeľuje bodové skóre podľa výkonu v niekoľkých typoch operácií.

    • Cinebench R20 SC: 441 bodov
    • Cinebench R20 MC: 2892 bodov
    • Corona Renrer: 1.3: 164 s
    • PasssMark PT 9.0: 6 352 bodov
    • wPrime 2.1 (1024): 286,3 s

    MSI GL75 Leopard: výkon grafickej karty

    Výkon grafickej karty NVIDIA GeForce RTX 2060 bol testovaný pomocou populárneho benchmarku 3DMark a niekoľkých testov v predvolenom nastavení. Na notebooku boli spustené taktiež benchmarky Unigine Superposition a Valley. Výsledky testov potom potvrdzujú, že MSI GL75 Leopard po stránke výkonu predstavuje solídny základ nielen pre náruživých hráčov, ale aj pre používateľov, ktorí k svojej práci využívajú na grafický výkon náročné programy.

    • Unigine Superposition: 9 239 bodov
    • Unigine Valley: 4 935 bodov
    • 3DMark Fire Strike: 15 611 bodov
    • 3DMark Sky Diver: 38 630 bodov
    • 3DMark Time Spy: 6 684 bodov
    • 3DMark Night Raid: 37 422 bodov

    MSI GL75 Leopard: výkon úložiska

    Ako padlo už o pár odsekov vyššie, MSI GL75 Leopard je v testovanej konfigurácii osadené M.2 NVMe SSD Western Digital SN730. Benchmarky potom ukázali, že tento disk nepatrí medzi to najrýchlejšie, na čo môžeme na súčasnom trhu naraziť. V rámci cenovej kategórie a zamerania testovaného notebooku však stále ide o viac ako solídne riešenie. Aby potom nemali hráči nedostatok miesta na svoje obľúbené tituly, je k dispozícii ešte klasický pevný disk Seagate Barracuda s kapacitou 1 TB.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    MSI GL75 Leopard obsahuje M.2 NVMe SSD disk, ktorý nepatrí mezi to najrýchlejšie. V rámci určenia notebooku však ide o solídne riešenie, ktoré vás brzdiť nebude.

    MSI GL75 Leopard: celkový výkon systému

    Na posúdenie celkového výkonu počítača je bezpochyby jedným z najlepších nástrojov PCMark 10. Ten podrobí systém setu testov simulujúcich bežné činnosti, ako je kancelárska práca, konzumácia multimédií či naopak tvorba multimediálneho obsahu.

    • PCMark 10 celkové skóre: 4 933 bodov
    • PCMark 10 essentials: 9 125 bodov
    • PCMark 10 productivity: 7 593 bodov
    • PCMark 10 digital content creation: 4 704 bodov

    Recenzia MSI GL75 Leopard: herný výkon

    Opomenúť pochopiteľne nesmieme ani herné testy výkonu notebooku MSI GL75 Leopard. Všetky nižšie uvedené tituly sme testovali v natívnom Full HD rozlíšení na najvyššie nastavenie grafických detailov. Uvedené hodnoty predstavujú priemerný počet snímok za sekundu. Už pred spustením samotných testov sa však prejavil prvý nedostatok zviazaný s použitím RTX 2060, a síce dochádzajúca VRAM. Pri súčasných tituloch síce bola 6 GB pamäť na hranie vo Full HD dostatočná, avšak pri tituloch ako napríklad AC: Odyssey či Red Dead Redemption 2 sme sa po zapnutí rôznych vylepšení grafiky už pohybovali s voľnou kapacitou na hrane využitia VRAM.

    • Assassins Creed: Odyssey: 47 fps
    • Doom Eternal: 112 fps
    • Star Wars Jedi Fallen Order: 75 fps
    • Counter-Strike: Global Offensive: 174 fps
    • Shadow of the Tomb Raider: 69 fps
    • Red Dead Redemption 2: 39 fps
    • World of Tanks: 119 fps
    • Battlefield V: 94 fps
    • The Witcher 3: 62 fps
    • Hitman 2: 74 fps

    MSI GL75 Leopard: prevádzkové teploty a hluk

    V priebehu dnešnej recenzie sme neraz narazili na podobnosti a naopak rozdiely medzi dnes testovaným strojom a jeho drahším variantom GE75 Raider. Chladenie sa našťastie radí do prvej kategórie, pretože výrobca sa na ňom rozhodol nešetriť a použil úplne identickú zostavu ako v drahšom modeli. Prítomné sú teda opäť dva ventilátory a celkom 7 heatpipes na odvod tepla z procesora a grafického čipu. Rýchlosť otáčok každého ventilátora sa potom odvíja od zaťaženia procesora alebo grafického čipu. Kým grafika má chladenie úplne oddelené, jedna heatpipe pri chladiacom okruhu procesora sa používa aj na odvod tepla z grafického čipu. Pri kancelárskej či inej na výkon málo náročnej práci si potom chladenie prakticky vystačí s jedným ventilátorom.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    Chladenie dokáže udržať rozumné teploty nielen vnútri, ale aj na povrchu GL75 Leopard.

    Dobré papierové predpoklady potom chladenie potvrdilo aj v praxi. Po dvoch hodinách hrania Red Dead Redemption sa teplota neprehupla cez 70 °C na procesore, respektíve 66 °C na grafike. V priemere potom teploty na procesore a grafickom čipe dosahovali 63, respektíve 58 °C. Prijateľné boli v priebehu hrania aj teploty na povrchu notebooku. Ten sa výraznejšie zahrieval len v oblastiach výdychov ventilátorov. Klávesnica, touchpad a opierky zápästia sa síce takisto citeľne zahriali, avšak rozhodne nie tak, aby hráča donútili k neplánovanej prestávke. Pokiaľ pre vás však teploty nebudú dostatočne komfortné, môžete si pomôcť tlačidlom pri pravom okraji, a roztočiť tak ventilátory na plný výkon.

    MSI GL75 Leopard; recenzia MSI GL75 Leopard; recenzia
    MSI GL75 Leopard je typickým herným notebookom so všetkým, čo k tomu patrí.

    Počítať však musíte s výrazným hlukom, a to nielen v tomto režime. MSI GL75 Leopard rozhodne nepatrí medzi najtichšie notebooky, avšak tu vidím aj isté zlepšenie v porovnaní s niekoľkokrát omieľaným GE75 Raider. Veľmi zvedavý som bol tiež na hlučnosť chladenia. V prvom rade musím konštatovať, že pri kancelárskej práci je chladenie oveľa kultivovanejšie. Vetráčik je stále síce počuť, avšak prehluší ho aj mierny okolitý hluk. Navyše som sa v tomto prípade nestretol s neustálym kolísaním otáčok. Pri hraní sa hlučnosť chladenia pohybovala v podobných hodnotách ako pri GE75 Raider, nameral som priemerne 48 dB. Počas hrania teda opäť využijete skôr slúchadlá, lebo aj pri vysokej hlasitosti hry bude chladenie rušiť váš zážitok z hry. Aspoň že od ventilátorov nemožno počuť žiadne pískanie či iné uši drásajúce pazvuky. V predvolenom stave pomerne agresívny nástup ventilátorov možno trochu zmierniť voľbou používateľského profilu. K dispozícii sú tu nastavenia Extreme Performance, Balanced, Silent, Super Battery a jeden používateľsky nastaviteľný profil, kde možno regulovať dostupný výkon aj krivku oboch ventilátorov – za túto možnosť si výrobca rozhodne zaslúži pochvalu.

    MSI GL75 Leopard: výdrž batérie

    MSI GL75 Leopard spolieha na integrovanú šesťčlánkovú batériu s kapacitou 51 Wh. Vzhľadom na to, že táto batéria má na starosť napájanie 17“ herného notebooku, nemožno očakávať v oblasti výdrže žiadne zázraky. S prihliadnutím na určenie notebooku však možno namerané výsledky označiť za dostatočné. Pri všetkých testovaných režimoch bol nastavený jas obrazovky na strednú hodnotu, WiFi zapnutá a notebook bol prepnutý do úsporného režimu riadenia spotreby. Nabitie úplne vybitého notebooku na 100 % kapacity batérie zaberie dodávanému 230 W adaptéru pri minimálnom zaťažení približne 1 hodinu 50 minút.

    Spôsob použitia Výdrž batérie
    Kancelárska práca 4 hodiny 35 minút
    Web 3 hodiny 45 minút
    Film 1 080p (lokálny) 3 hodiny 10 minút
    Film 1 080p (Netflix) 2 hodiny 15 minút
    Hra 1 hodina 5 minút

    MSI GE75 Raider: softvér

    Asi len pre málokoho bude prekvapením, že sa MSI GL75 Leopard štandardne dodáva s predinštalovaným operačným systémom Windows 10. Ten je potom obohatený o rad predinštalovaných programov. Pokiaľ vynecháme tie, ktoré dodal samotný Microsoft, ide o mix viac či menej užitočných nástrojov a programov. Nemožno však povedať, že by bol notebook vyložene preplnený bloatwarom. V prvom rade tu máme napríklad veľmi schopný nástroj MSI Dragon Center. O ňom síce už bola v recenzii reč, v rámci rekapitulácie však musím túto utilitu ešte raz oceniť za možnosti ovládania chladenia, nastavenie nabíjacej schémy, kalibrácie batérie, zálohovania a obnovenia alebo prehľadné zobrazenie aktuálneho stavu počítača. Tiež sa tu premietla spolupráca so spoločnosťou MSI a BlueStacs, a síce v utilite MSI App Player umožňujúcej spúšťanie aplikácií a hier na Android – pochopiteľne inštalovateľných priamo z Google Play. Svoje miesto na disku si potom našla aj Director súprava od CyberLinku na prácu s audiom, videom a fotografiami.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    Softvérovým stredobodom sa stala aplikácia MSI Dragon Center.

    Záver recenzie herného notebooku MSI GE75 Raider

    MSI GL75 Leopard; recenzia

    MSI GL75 Leopard

    Notebooky

    MSI GL75 Leopard je typickým herným notebookom so všetkým. Úspešne plní všetko, čo sa od danej kategórie očakáva a naopak kompromisy robí tam, kde to cieľovú skupinu používateľov bude bolieť najmenej. Dostávame tak veľmi výkonný stroj odetý prevažne v plaste s výkonným, ale hlučnejším chladením, 17“ IPS displejom s vysokou obnovovacou frekvenciou a slabšou výdržou na batériu. Pokiaľ teda hľadáte 17“ herný notebook s podporou ray-tracingu v cene okolo 1 500 €, nemali by ste dnes testované MSI GL75 Leopard zo svojho výberu vynechať.

    Klady

    • Vysoký herný výkon
    • 17,3“ 144 Hz IPS displej
    • Účinné chladenie
    • Ľahká upgradovateľnosť
    • Prijateľné rozmery aj hmotnosť
    • Wi-Fi 6
    • 512 GB NVME + 1 TB HDD

    Zápory

    • Vyššia celková hlučnosť chladenia
    • Slabšia výdrž batérie
    • Rozloženie kláves
    • Absencia Thunderbolt 3
    Vytlačiť
    P-DC1-WEB19
    Zavoláme Vám a odborne poradime
    +421 2 5710 1800
    Otázka na objednávku
    Otázka na tovar
    Prosím, zadajte svoj telefón:
    Zavolajte mi
    Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
    Viac informácií Menej informácií