AD elektro Motorola EDGE 50

Stealthcoin (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – Čierny kôň medzi kryptomenami?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Kryptomena Stealthcoin (XST) bola sprístupnená verejnosti 8. júla 2014 ako prvá virtuálna mena fungujúca cez sieť ToR. Postupne sa z PoW/PoS meny stala mena PoS. Vývojári kladú od začiatku dôraz na anonymitu a po implementácii Stealth Address sa dá povedať, že Stealthcoin je úplne anonymný, a to so všetkými výhodami aj nevýhodami. S pevne daným objemom skoro 28 miliónov mincí v obehu a zaujímavou ponukou funkcií ide o čierneho koňa medzi kryptomenami!

iNázov Stealthcoin končí. Kryptomena sa premenovala a na scénu prichádza Stealth! – 15.05.2018Nedávno informovali vývojári Stealthcoinu prostredníctvom oficiálneho twitterového účtu širokú verejnosť o tom, že došlo k takzvanému rebrandingu celej značky. Čo všetko sa teda ale vlastne zmenilo? Okrem prvoplánového premenovania Stealthcoinu (XTS) na Stealth (XTS) došlo tiež k spusteniu úplne nového webu, vytvoreniu nového loga a miernemu vylepšeniu oficiálnej Stealth peňaženky. Rebranding je v radoch používateľov vnímaný prevažne pozitívne a mnohí si od neho sľubujú väčšiu prehľadnosť diania okolo kryptomeny. Výrazný krátkodobý rast hodnoty XTS v spojení s inováciami však zaznamenaný nebol.Ďalšie stealth aktuality nájdete v kapitole Stealth aktuality – čo sa udialo vo svete populárnej kryptomeny.

Stealthcoin

Čo sa v článku o Stealthcoine dozviete?

  1. Čo je Stealthcoin?
  2. Vývoj Stealthcoinu
  3. Stealthcoin aktuality – čo sa udialo vo svete anonymnej kryptomeny?
  4. Ťažba Stealthcoinu – ako získať ešte viac?
  5. Ako na Staking pomocou Raspberry Pi?
  6. Martin Polívka pre Alza.sk
  7. Kde nakúpiť a kam uložiť Stealthcoin?
  8. XTS a CZK – aký je kurz a cena StealthCoinu?
  9. Komunita Stealthcoinu
  10. Prečo by sa na XST nemalo zabúdať?

Čo je Stealthcoin?

Stealthcoin je kompletne anonymná kryptomena, ktorá už od svojho počiatku funguje na rozsiahlej sieti Tor. Práve táto otvorená sieť sama o sebe poskytuje Stealthcoinu vysokú úroveň anonymity. Ďalšou dôležitou funkcionalitou zaisťujúcou súkromie sú Stealth adresy – tie generujú novú unikátnu verejnú adresu pre každú zrealizovanú transakciu, aby sa vyhli možnej transakčnej väzbe, a teda stopovaniu transakcií. Ťažba Stealthcoinu neprebieha tak, ako sme zvyknutí pri väčšine súčasných kryptomien, ale je realizovaná pomocou Proof of Stake algoritmu X13, čo okrem iného znamená, že všetky mince sú už od počiatku „predťažené“ a ich celkový počet v obehu je fixný (nikdy nepresiahne 28 miliónov).

i TOR (The Onion Router) je voľne prístupná sieť, ktorej prevádzku obstarávajú dobrovoľníci z celého sveta. Zásluhou zložitého šifrovania IP adries a niekoľkonásobne presmerovaného spojenia umožňuje TOR svojim používateľom anonymne a slobodne prechádzať internet či komunikovať.

Vývoj Stealthcoinu

Vývoj a vývojový tím sú do istej miery zahalení anonymitou. Neexistuje žiadna roadmapa. Tím, ktorý za menou stojí, oznamuje až hotové veci a dodáva, že nechce nič sľubovať alebo vyvolávať Fomo (Fear of missing out) alebo zbytočné pumpy po oznámeniach. Najčastejšou odpoveďou na Slack kanáli tímu je: „No promise.“ Hlavným vývojárom je James Stroud, Ph.D. (Hondo), o ktorom sa môžete dočítať viac v angličtine na stránke overenia vývojárov: http://proofofdev.com/xst-stealthcoin/. Ďalší členovia tímu sú tiež z Nemecka (napr. sadochismo).

Stealthcoin
Stealthcoin funguje na anonymnej sieti TOR Network, ktorá zaberá veľký priestor na tých najodľahlejších častiach internetu.

S trochou šikovnosti sa napriek tomu dá o Stealthcoine a tíme okolo neho zistiť veľa zaujímavých vecí, ale to už nechám na vás. S otázkami sa určite neváhajte obrátiť na Slack kanál, kde do pár minút dostanete odpoveď. Komunita funguje dobre a sami vývojári sa často zapájajú do diskusie.

i Stealthcoin predstavil aplikáciu StealthText. Ide o spôsob, ako ovládať Stealthcoin peňaženku pomocou SMS správ. Podľa whitepaper je komunikácia zabezpečená pomocou šifrovania na bankovej úrovni. Pre niekoho môže byť zaujímavé, že k prevodu svojich XST nemusí využiť internetovú sieť. Viac informácií o tom, ako XST a StealthText funguje, nájdete vo whitepaper.

Stealthcoin aktuality – čo sa udialo vo svete anonymnej kryptomeny?

Blockchainové technológie a kryptomeny obzvlášť sprevádza neustály kolotoč zmien, aktualizácií a noviniek. Pre bežného používateľa môže byť sledovanie takto veľkého množstva informácií vysoko náročné a niekedy dokonca až úplne nemožné. Hoci Stealthcoin (XTS) je menšia kryptomena a na oznamovanie nových udalostí u neho nedochádza tak často ako napríklad v prípade bitcoinu či etherea, budeme pre vás pravidelne sledovať tie najvýznamnejšie aktuality a dianie okolo neho – stačí rozkliknúť roletku pod odsekom.

Stealthcoin novinky a aktuality

Stealthcoin pripravuje nový XTS Quantum Proof-of-Stake (qPoS) systém – 04.05.2018

Tím pracujúci na vývoji kryptomeny Stealthcoin (XTS) prostredníctvom sociálnej siete Twitter nedávno predstavil svoj plán, v ktorom sa hovorí o novom spôsobe fungovania vzniku transakcií a blokov v sieti. Tento inovatívny spôsob kombinuje dohromady prvky XTS účtovnej knihy a modifikovaného Quantum Proof of Stake algoritmu (qPoS) – stručne povedané to znamená, že stealthcoin bude ešte o niečo anonymnejší ako doteraz, ale predovšetkým bude vysoko efektívnou kryptomenou. Výhod by sa mali dočkať aj ťažiari, pre ktorých je pripravený spravodlivejší systém odmeňovania ťažby. Správa ďalej obsahuje odkaz na takzvaný white paper, ktorý slúži ako informačná predloha tohto novo vznikajúceho systému. Ako už je ale pre vývojárov stealthcoinu typické, ihneď v úvode sa dočítate, že nejde o smerodajný prísľub a nie je isté, či k finálnej implementácii úprav vôbec niekedy dôjde. Celý dokument nájdete tu (text v angličtine).

Ťažba Stealthcoinu – ako získať ešte viac?

Stealthcoin využíva stále viac populárny algoritmus typu PoS. Používateľ je tak všeobecne odmeňovaný nie za vynaloženú výpočtovú silu ako napríklad pri Bitcoine, ale za držanie mincí prostredníctvom pseudonáhodného algoritmu. V prípade Stealthcoinu je tento systém založený na pravdepodobnosti, ktorá je závislá od množstva vlastnených stealthcoinov a dĺžke ich držby. V jednoduchosti sa dá povedať, že najväčšia pravdepodobnosť dostať odmenu za ďalší blok má ten, kto má najväčšie množstvo uložené najdlhšie.

i Martin Polívka pre Alza.sk „XST považujem za jednu z najzaujímavejších investícií pre rok 2018. Vzhľadom na príchod veľkého množstva kryptomien na trh je potreba dobre vyberať aj s ohľadom na budúce využitie. Zatiaľ najlepšiu budúcnosť majú decentralizované a anonymné meny, ktoré definujú celú podstatu toho, prečo kryptosvet vznikol. Stealthcoin funguje od roku 2014 a od tej doby je menej docenený ako niektoré iné meny, ktoré vznikli neskôr a majú iný princíp fungovania. Stealthcoinu chýba marketing a ostré lakte na presadenie, čo by sa mohlo zmeniť práve burzou Blocknet a celkovou decentralizáciou. Objavujú sa (a ja sa im nečudujem) ľudia, ktorí Stealthcoin projekt považujú za podvod. Je to názor každého, ale môj osobný je, že vývojári všetko len „zle“ komunikujú. Keby to bol podvod, nebolo by výhodnejšie to po roku zabaliť? Namiesto toho sme sa dočkali podpory hardvérovej peňaženky Ledger. Zároveň vývojári odmietajú akékoľvek verejné dary a ich vypisovanie (napríklad na zalistovanie na ďalšiu burzu). Názor nech si urobí každý sám, ale najskôr si o XST skúste niečo zistiť. Je to jednoduché a možno budete prekvapení.“

Staking (získavanie odmien) je možné iba v oficiálnej peňaženke. Odhadovaný výnos z „ťaženia“ je približne 20 % ročne, ale je potrebné vziať do úvahy, že mince musíte mať uložené v oficiálnej peňaženke neustále online a ich množstvo sa nesmie meniť. Akonáhle sa v peňaženke zmení počet mincí, počíta sa znovu doba zrenia (maturity), ktorá je minimálne 3 dni, než môžete dostať prvú odmenu. Z toho zároveň vyplýva zaujímavá možnosť, ako poškodiť veľké peňaženky, ktoré majú veľkú pravdepodobnosť získania odmeny. Stačí im raz za 3 dni „darovať“ pár drobných. Návod a informácie o „stakingu“ nájdete v oficiálnom dokumente priamo od vývojárov.

Ako na Staking pomocou Raspberry Pi?

Na staking potrebujete zariadenie, ktoré je neustále pripojené k internetu. Vzhľadom na ziskovosť je najlepšie zariadenie, ktoré nemá príliš veľkú spotrebu, alebo je lacné. Oba tieto predpoklady spĺňa Raspberry Pi alebo podobné zariadenia. Dávajte ale pri výbere pozor na veľkosť RAM. Odporúčané sú aspoň 2 GB, ale aj s 1 GB a trochou šikovnosti (swap a ďalšie vymoženosti) môže všetko fungovať.

Budete potrebovať:

Odporúčané:

Príprava Raspberry Pi – NÁVOD

Pripojenie k Raspberry

  • Z Windows použite Putty, inak konzolu
  • Na Raspberry zadajte príkaz `ifconfig`. Pod eth0 (rozhranie) za inet máte zobrazenú IP adresu zariadenia
  • Pripojte sa na Raspberry z počítača v rovnakej sieti alebo všetko klikajte na Raspberry

Aktualizácia systému

  • sudo apt-get update
  • sudo apt-get upgrade

Inštalácia MC (commander)

  • sudo apt-get install mc

Nastavenie Pi (voliteľne)

  • sudo raspi-config

Spustenie SSH pri spustení systému

  • sudo update-rc.d ssh defaults
  • sudo update-rc.d ssh enable

Príprava adresárov

  • cd/home
  • mkdir usb
  • mkdir install
  • sudo mkdir~/.StealthCoin
  • cd usb

Namapovanie USB

  • sudo mcedit/etc/fstab

Pridanie riadky

  • UUID = USB_NAME/home/usb auto nosuid,nodevu,nofail 0 0
  • USB_NAME zistíte ako LABEL z
  • sudo blkid

Swap (voliteľne)

  • sudo mkdir swap
  • sudo mcedit/etc/dphys-swapfile
  • CONF_SWAPSIZE = 4000
  • CONF_SWAPFILE = /home/usb/swap/swapfile
  • /etc/init.d/dphys-swapfile stop
  • /etc/init.d/dphys-swapfile start
  • update-rc.d dphys-swapfile defaults
  • update-rc.d dphys-swapfile enable

Inštalácia balíčkov pre XST – NÁVOD

  • sudo apt-get install build-essential
  • sudo apt-get install libssl-dev
  • sudo apt-get install libqrencode-dev
  • cd/home/data/install
  • wget http://download.oracle.com/berkeley-db/db-4.8.30.tar.gz
  • tar xvf db-4.8.30.tar.gz
  • cd db-4.8.30/build_unix
  • sudo ../dist/configure --enable-CXX
  • sudo make
  • sudo make install
  • sudo export BDB_INCLUDE_PATH = "/usr/local/BerkeleyDB.4.8/include"
  • sudo export BDB_LIB_PATH = "/usr/local/BerkeleyDB.4.8 / lib"
  • sudo ln -s /usr/local/BerkeleyDB.4.8/lib/libdb-4.8.so /usr/lib/libdb-4.8.so
  • sudo ln -s /usr/local/BerkeleyDB.4.8/lib/libdb_cxx-4.8.so /usr/lib/libdb_cxx-4.8.so

Inštalácia StealthCoin peňaženky – NÁVOD

Spustenie SCD na pozadí – chvíľu trvá, než sa pripojí k serveru

  • sudo ~ /.StealthCoin/StealthCoind &

Nezabudnúť na zálohu wallet.dat!

Získanie adresy peňaženky – potom na ňu môžete poslať testovaciu vzorku svojich XST

  • sudo ~ /.StealthCoin/StealthCoind getaddressesbyaccount ""

Získanie stavu účtov

  • sudo ~ /.StealthCoin/StealthCoind listaccounts

Získanie viac informácií

  • sudo ~ /.StealthCoin/StealthCoind getinfo

Spustenie stakovania a zašifrovanie peňaženky

  • sudo ~ /.StealthCoin/StealthCoind walletlock
  • sudo ~ /.StealthCoin/StealthCoind walletpassphrase „HESLO“ 777777777777777 true

Počkať 3 – 4 dni a overiť

  • sudo ~ /.StealthCoin/StealthCoind getinfo
  • „balance“ zmizne a presunie sa do „stake“, „unlocked_until“ je väčší ako 0

Overenie, že máte aktuálny blok

Kde nakúpiť a kam uložiť Stealthcoin?

Väčšina všetkých obchodov (vyše 90 %) sa aktuálne podľa serveru CoinMarketCap.com realizuje na burze Bittrex oproti Bitcoin (BTC). Ďalšie burzy, kde sa dá XST nakupovať, sú Cryptopia (BTC) a LiteBit (EUR), kde ale objemy nie sú tak veľké a cena sa môže dosť meniť v závislosti od aktuálnej ponuky a dopytu.

i Chcete sa dozvedieť viac o kryptomenách, ktoré sa dlhodobo držia v takzvanej TOP 10? Potom mrknite na naše články, kde sme si posvietili na Bitcoin, Ethereum a Litecoin.

Stealthcoin môžete uložiť v oficiálnej peňaženke, ktorá je dostupná pre Windows, OS X aj Linux, alebo využiť hardvérovú peňaženku Ledger, kde je kryptomena ako jedna z mála implementovaná. Návod na oficiálnu peňaženku nájdete na stránkach martasdx.

Stealthcoin Stealthcoin
Pohľad na peňaženku Stealthcoin

Očakávanou udalosťou v roku 2018 je v celej komunite okolo XST pridanie meny na ďalšie burzy. Špekulácií je veľa, ale najpravdepodobnejšie vyzerá nová decentralizovaná burza Blocknet, kde by XST mala byť jednou z prvých pridaných mien. Túto možnosť potvrdzujú aj sami vývojári.

XTS a CZK – aký je kurz a cena StealthCoinu?

Hoci StealthCoin nie je práve najmladšou kryptomenou, ide stále len o malého hráča, ktorý sa z hľadiska celkovej trhovej kapitalizácie nedrží ani medzi prvou dvojstovkou najhodnotnejších kryptomien. Aktuálny kurz (CZK) nájdete v prehľadnej tabuľke pod odsekom.

Komunita Stealthcoinu

Na plnú informovanosť ohľadom vývoja Stealthcoinu odporúčame navštevovať nasledujúce komunikačné kanály:

i Mohlo by vás zaujímať
1. ZenCash (ZEN) – platforma zameriavajúci sa na súkromie
2. Vertcoin (VTC) – kryptomena pre ľudí (a drobných ťažiarov)
3. Ripple (XRP) – prečo nejde o kryptomenu?
4. STORJ – cloudové úložisko bežiace na blockchainu
5. Deep Web – čo je to a ako ho ovplyvnili krypomeny?

Prečo by sa na XST nemalo zabúdať?

Ide o anonymnú menu, ktorá funguje cez sieť TOR a implementuje Stealth adresy. Počet mincí má obmedzený na necelých 28 miliónov a je implementovaná v hardvérovej peňaženke Ledger. Rýchlosť transakcií je vysoká a v porovnaní napríklad s LTC, ktorá má počet mincí stanovený na takmer dvojnásobné množstvo, je výrazne lacnejšia. S príchodom ďalších búrz a komunity by XST mohol prekvapiť. Aktuálne mene chýba výraznejší marketing a dravosť na stále sa rozrastajúcom trhu.

Martin Polívka

Martin Polívka

Softvérový vývojár a architekt so zameraním na dátové sklady. Svoje skúsenosti z celosvetových korporácií prenášam do vlastných projektov, ktoré poslednú dobu tvoria kryptomeny, a to prevažne BTC, LTC, VTC, XMR a ETH.

4,8 62×
EVGA 750 GQ Power Supply
PC zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnosť 92%, 6 ks PCIe (8-pin/6+2-pin), 9 × SATA, odpojiteľné káble, aktivny PFC, tepelná regulácia otáčok a sieťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulárny, hĺbka 165 mm
101,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EV300bb
Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií