Emise pro AP+ v app - všechny segmenty AlzaEco Den Země - lokálka

Tehotenstvo po týždňoch: 12. týždeň

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

V období 12. týždňa tehotenstva už ste takmer preklenuli rizikové obdobie prvého trimestra, a tak si svoj stav môžete začať naplno užívať. Bruško vám dáva jasne najavo, že v ňom rastie malý človiečik, a hoci je zatiaľ veľký len ako kivi, je už v 12. týždni tehotenstva schopný úžasných pohybov a začína pociťovať aj prvé vnemy zo svojho okolia. Na konci 3. mesiaca sa môžete radovať z ustupujúcich tehotenských nevoľností, môžu ich však nahradiť iné typické tehotenské problémy – častá zápcha a problémy s nadúvaním. 12. týždeň tehotenstva je tiež spojený so špeciálnym vyšetrením – tzv. prvotrimestrálnym skríningom, ktorý má odhaliť prípadné vývojové chyby. Pokiaľ budete mať šťastie na šikovného lekára a bábätko vám to svojou polohou umožní, je možné, že pôjde odhadnúť pohlavie bábätka.

Plánujeme bábätko

Obsah článku 12. týždeň tehotenstva

12. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Predstavte si, že sa vaše bábätko už aktívne pohybuje, meria okolo 6 cm a váži 8,5 až 14 gramov! Veľkostne sa dá prirovnať k plodu kivi a 12. týždeň tehotenstva je pre neho zásadný, pretože na konci tohto obdobia bude ukončený vznik všetkých telesných systémov. Nasledujúcich 28 týždňov už bude len rásť, vyvíjať sa a chystať sa na okamih vášho spoločného zoznámenia.

Pohyby bábätka

Je obdivuhodné, aké pohyby už dieťatko v tomto období zvládne. Uplynulo ešte len 12 týždňov od jeho počatia a už čulo kope nôžkami a plácha rúčkami, okrem toho vie zatínať pästičky, otvárať a špúliť pusinku, a dokonca aj zívať. A čo potom, keď sa vám podarí na špeciálnom ultrazvukovom vyšetrení uvidieť jeho úsmev alebo ako si labužnícky cmúľa svoj palček!

Počiatok rastu vláskov a nechtíkov

Okrem aktívneho pohybu bábätka môžeme už 12. týždeň tehotenstva zaznamenať rast vlasových vačkov, začínajú sa formovať aj základy nechtíkov na rukách a nohách.

i

Viete, že niektoré bábätká prídu na svet s dlhými nechtíkmi na rukách, takže im ich musíte zastrihnúť skoro po narodení?

Je v 12. týždni tehotenstva vidieť pohlavie bábätka?

V 12. tt sa začínajú prejavovať odlišnosti vonkajších pohlavných orgánov. Zatiaľ čo u chlapčekov dochádza k rýchlejšiemu rastu pohlavného hrbolčeka, ktorý je základom budúceho penisu, u dievčatkách sa pohlavný hrbolček skôr stáča dole a neskôr sa stane základom klitorisu. Prakticky je možné v tomto období určiť rozdiel medzi chlapcom a dievčaťom len odhadom, kvalitný diagnostik sa však už dvanásty týždeň tehotenstva s určitou pravdepodobnosťou môže vyjadriť.

i

12. týždeň tehotenstva je už vhodná doba na výber mena pre bábätko.

Placenta preberá svoju úlohu

12. týždeň tehotenstva je tiež kľúčový pre najdôležitejší orgán plodu – placentu. Plodový koláč teraz začína plniť svoju úlohu. Zásobuje plod kyslíkom a živinami, odvádza z jeho tela nepotrebné látky a zaisťuje ochranu pred niektorými infekciami. Nachádza sa na prednej alebo zadnej stene maternice v jej hornej časti. Ako maternica rastie, tiež placenta mení svoju veľkosť, takže na konci tehotenstva má tvar koláča s priemerom až 20 cm a váži úctyhodných 500 gramov.

12. týždeň tehotenstva
12. týždeň tehotenstva prináša mnohé telesné aj duševné zmeny.

12. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

12. týždeň tehotenstva sa vaše bruško začína pekne zaguľacovať a na váš stav už začínajú poukazovať aj ostatní. Ak ste spočiatku tehotenstva trpeli nevoľnosťami, môžete si oddýchnuť – v 12. týždni tehotenstva už väčšinou pomaly odznievajú alebo vymiznú úplne. Namiesto toho vás však môžu prepadnúť problémy so spánkom, bolesti hlavy alebo zvýšená citlivosť aj plačlivosť. Všetko je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré prebiehajú vo vašom tele. Taký hormonálny koktail s vami totiž dokáže poriadne zamávať!

Tehotenské príznaky v 12. týždni tehotenstva

U niektorých mamičiek sa môžu v dôsledky hormonálnych zmien objaviť na tvári či dekolte výrazné pigmentové škvrny nepravidelných tvarov, častá je tiež tmavá čiara tiahnuca sa od pupka smerom dole – tzv. linea nigra. Nemusíte sa strachovať, že vám tieto pigmentové prejavy zostanú natrvalo – vo väčšine prípadov odznejú krátko po pôrode.

Koniec tehotenskej nevoľnosti

12. týždeň tehotenstva znamená pre väčšinu mamičiek koniec tehotenských nevoľností a opätovný návrat chuti do jedla. Tá býva občas dosť prehnaná či zameraná na určitý druh potraviny. Mamičky by nemali svojim chutiam naplno podľahnúť, ale jesť pravidelne po menších dávkach pestrú a vyváženú stravu.

i

Skúste si každé ráno pripraviť zdravú desiatu, ktorú budete mať stále po ruke. Príde vám vhod kedykoľvek počas dňa, akonáhle vás prepadne neodolateľná chuť na niečo nezdravé.

Preukážka pre tehotné

Pri návšteve tehotenskej porady vás čaká niekoľko špecializovaných vyšetrení vrátane ultrazvukového, kolposkopického vyšetrenia krčka maternice či vyšetrenie prsníkov. Pokiaľ vám lekár ešte nevystavil tehotenský preukaz, dvanásty týždeň tehotenstva je ten najvyšší čas na to, aby tak urobil. Tehotenský preukaz pre vás predstavuje najdôležitejší dokument v tehotenstve, do ktorého lekár pravidelne zaznamenáva priebeh vášho tehotenstva aj výsledky všetkých vyšetrení. Mali by ste ju preto nosiť stále pri sebe pre prípad, že by sa u vás objavili nejaké komplikácie a podstupovali by ste vyšetrenia inde ako u svojho lekára.

Dvanásty týždeň tehotenstva
Špeciálne ultrazvukové vyšetrenie v 12. týždni tehotenstva už možno napovie, či čakáte chlapčeka, alebo dievčatko.

Zápcha a nadúvanie v tehotenstve

V dôsledku hormonálnych zmien môže dvanásty týždeň tehotenstva priniesť mnohým budúcim mamičkám tráviace problémy, ako je zápcha či nadúvanie. Aby ste sa týmto nepríjemnostiam vyhli, je potrebné podporiť funkciu čriev kvalitnou stravou, prípadne vyskúšajte niektoré z našich odporúčaní.

i

Čo jesť a nejesť v tehotenstve? Dozviete sa v našom článku.

Ako zmierniť zápchu?

  • Telo je potrebné dostatočne zásobovať tekutinami, a preto je pravidelný a dostatočný pitný režim základom.
  • Zamerajte sa na potraviny obsahujúce vlákninu. Nájdete ju v celozrnnom pečive, ovocí, zelenine alebo kompótoch. Vhodné sú tiež kefíry či mliečne syridlá.
  • V lekárni sú dostupné prírodné zdroje vlákniny podporujúce správnu funkciu čriev. Vyskúšajte psyllium, otruby alebo pektín.
  • Pravidelný pohyb je tiež veľmi dôležitý. Doprajte si každý deň svižnú prechádzku alebo sa prihláste do kurzu pre tehotné.

i

Téma pre všetky aktívne mamičky, ktoré sa ani v tehotenstve nechcú vzdať pohybu: Fit mamička alebo ako cvičiť v tehotenstve

Ako zmierniť nadúvanie?

  • Jedzte pravidelne v malých porciách a jedlo si v pokoji vychutnávajte.
  • Zo svojho jedálnička vyraďte potraviny, ktoré nadýmajú, ako sú strukoviny, čerstvé pečivo alebo cibuľa. U niekoho môže spôsobovať nadúvanie napríklad aj lepok alebo mliečne výrobky. Skúste vypozorovať, ako vaše telo reaguje na jednotlivé potraviny, a prispôsobte tomu svoj jedálniček.
  • Od pocitu nafúknutého brucha môže pomôcť nahriaty vankúšik.

i

Tráviace problémy bývajú v tehotenstve častým javom. Aké ďalšie nepríjemnosti vás môžu stretnúť zistíte vo článku: Aké zdravotné ťažkosti vás môžu v tehotenstve zaskočiť?

Prvotrimestrálny screening

Prvotrimestrálny screening genetických porúch plodu sa odporúča absolvovať medzi 11. až 14. týždňom tehotenstva. Budú vám vykonané krvné odbery a následne prebehne ultrazvukové vyšetrenie plodu. Výsledkom testu je miera rizika poškodenia plodu určitou chromozomálnou poruchou, ako býva napr. Downov syndróm.

Dvanásty týždeň tehotenstva – ultrazvuk
Prvé ultrazvukové snímky bývajú veľkým zážitkom.

Na čo je prvotrimestrálny skríning zameraný?

Ultrazvukový skríning sa zameriava hlavne na prítomnosť nosovej kostičky, hodnotí srdcovú frekvenciu a krvný prietok cez trojcípu chlopňu plodu. Veľká váha je tiež prikladaná veku matky a šírke šijového prejasnenia. Podobné skríningové vyšetrenie absolvujete ešte v 16. týždni tehotenstva, prvotrimestrálny skríning je však presnejší.

i

Náš článok Tehotenský kalendár: Kedy ísť na aké vyšetrenie? vám prináša rozpis jednotlivých vyšetrení, ktoré v tehotenstve podstúpite.

Čo ak je výsledok skríningu rizikový?

Ak sa u vás prejaví zvýšené riziko možnosti genetickej chyby, bude vám ponúknutý odber plodovej vody, z ktorého je možné až z 99 % určité genetické chyby potvrdiť alebo vyvrátiť. Ide o zákrok, pri ktorom hrozí minimálne riziko potratu, a je len a len na vašom rozhodnutí, či sa ho rozhodnete podstúpiť.

    Tipy pre 12. týždeň tehotenstva:

    • Preukážku pre tehotné noste vždy pri sebe a predkladajte ju automaticky pri akomkoľvek vyšetrení.
    • V prípade nejasného výsledku prvotrimestrálneho skríningu sa obráťte na klinického gynekológa, ktorý vám všetko podrobne vysvetlí a navrhne ďalšie prípadné liečebné postupy.
    • Nastáva ideálny čas na plánovanie dovolenky, ktorú si na začiatku 2. trimestra najviac užijete. Vyrazte s partnerom za oddychom a pokojom a spoločne si spíšte, čo všetko ešte musíte zariadiť, než sa váš malý poklad narodí.

    Čo prinesie posledný týždeň prvého trimestra a ako bude pokračovať vývoj vášho bábätka? Prečítajte si ďalšie zaujímavé postrehy a novinky, ktoré prináša 13. týždeň tehotenstva.

    Vytlačiť
    P-DC1-WEB19
    Zavoláme Vám a odborne poradime
    +421 2 5710 1800
    Otázka na objednávku
    Otázka na tovar
    Prosím, zadajte svoj telefón:
    Zavolajte mi
    Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
    Viac informácií Menej informácií