Emise pro AP+ v app - všechny segmenty AlzaEco Den Země - lokálka

Tehotenstvo po týždňoch: 3. týždeň

Zobraziť katalóg

Výborné správy – minulý týždeň sa vám podarilo splodiť nový život! Na konci tretieho týždňa tehotenstva by malo byť vajíčko už pevne uhniezdené v maternici, čím je počatie kompletne zavŕšené. Hoci pravdepodobne o svojom drobčekovi stále neviete, už oficiálne možno hovoriť o „skutočnom“ tehotenstve. Nastal čas sledovať prvé tehotenské príznaky a pripraviť si tehotenský test.

Plánujeme bábätko

Ultrazvuk a veľkosť plodu v 3. týždni tehotenstva

V tejto chvíli je vaše oplodnené vajíčko (v tomto štádiu nazývané morula) menšie ako zrnko soli. Ultrazvuk ho preto ešte detegovať nedokáže, ale niektoré zo skorých tehotenských testov vás už môžu potešiť bledou čiarkou navyše. Plod je na ultrazvuku viditeľný až okolo šiesteho alebo siedmeho týždňa tehotenstva, kedy sa dá dokonca odpozorovať už aj tlkot jeho jednoduchého srdiečka. Pokiaľ sa vám zdá čakanie na prvý ultrazvuk s viditeľnou „fazuľkou“ nekonečné, potešte sa aspoň predstavou, ako rýchlo vaše dieťatko teraz rastie. Už na konci tretieho týždňa tehotenstva bude mať totiž zhruba pol milimetra, čo znamená, že by ste ho celkom pokojne mohli vidieť aj voľným okom.

Vývoj bábätka v 3. týždni tehotenstva

Napriek svojej miniatúrnej veľkosti má už váš malý zhluk buniek dve vrstvy (epiblast a hypoblast), z ktorých sa budú postupne vyvíjať všetky orgány tela. Rovnako sa začína tvoriť plodová voda, ktorá bude najbližších 9 mesiacov tvoriť základ domova vášho bábätka. Od tohto momentu môže ubehnúť ešte ďalších 16 či 17 týždňov, než sa dozviete, či čakáte chlapčeka alebo dievčatko, ale jeho pohlavie je určené už teraz – rovnako ako farba očí či vlasov.

Tehotenské bruško
V treťom týždni tehotenstva sa už môžu pomaly objavovať prvé príznaky.

Aké sú prvé príznaky tehotenstva?

Tehotenské príznaky zvyčajne na seba nenechajú dlho čakať a prvé sa môžu objaviť už okolo tretieho týždňa tehotenstva. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame prehľad najčastejších tehotenských príznakov, s ktorými sa môžete stretnúť v najbližších týždňoch.

Zväčšené a napäté prsia

Citlivé, zväčšené a ťažké prsia sú jedným z úplne prvých príznakov tehotenstva. Pocit boľavých pŕs a citlivých bradaviek možno prirovnať pocitu pred menštruáciou, rozdiel je však v ich trvaní a intenzite. Vysoká citlivosť prsníkov sa zmierňuje až okolo druhého trimestra, kedy sa telo z veľkej časti adaptuje na nové hormonálne zmeny.

Pocit nafúknutia

Zvýšená hladina progesterónu vo vašom tele môže spôsobiť, že sa zrazu budete cítiť vo svojich upnutých džínsoch nepohodlne a nafúknuto – podobne ako niektoré z nás v týždni pred menštruáciou.

Kŕče v podbrušku

Pokiaľ ste pri prvých bolestiach v podbrušku zosmutneli v domnení, že prichádza vaša menštruácia, vedzte, že to môže byť presne naopak. Kŕče v ranom štádiu tehotenstva sú odrazom rozpínajúcej sa maternice, ktorá sa pripravuje na hosťovanie bábätka.

Zvýšená únava a ospalosť

Fyzické vyčerpanie a únava môže byť tiež jednou z odpovedí na hormonálne zmeny prebiehajúce vo vašom tele. Ak sa cítite ospalá, doprajte si toľko odpočinku, koľko vám možnosti dovoľujú – vaše telo vám neskôr poďakuje. Únava a malátnosť by mali odznieť začiatkom druhého trimestra.

Závraty

Mnoho nastávajúcich mamičiek trpí častými závratmi, a to najmä pri prudkom vstávaní alebo otáčaní. Jednou z možných príčin sú hormonálne zmeny, ďalšie nízky krvný tlak, nízky cukor či nedostatok železa. Kým lekár zistí, ktorý prípad je práve ten váš, pite dostatok tekutín, vyvarujte sa prudkým pohybom a doprajte si pobyt na čerstvom vzduchu.

Ultrazvuková snímka a tehotenský pozitívny test
Ultrazvuková snímka a pozitívny tehotenský test

Výkyvy nálad

Tehotenský hormonálny koktail je v podstate podobný ako ten alkoholický – zintenzívňuje naše pocity a emócie, a to ako tie pozitívne, tak aj negatívne. Netreba sa ale príliš stresovať. Keď sa ľudia vo vašom okolí dozvedia úžasnú novinu, všetky „náladové prešľapy“ vám budú odpustené.

Časté nutkanie na močenie v tehotenstve

Vaše telo produkuje viac tekutín, čím sa zvyšuje aj prietok krvi obličkami. To následne spôsobuje rýchlejšie naplnenie močového mechúra a vaše časté návštevy toalety. Nanešťastie, tento problém sa postupom tehotenstva obvykle len prehlbuje a vrcholí v posledných týždňoch tehotenstva, kedy má bábätko už niekoľko kíl a tlačí na váš močový mechúr.

Nevoľnosti

O tehotenských nevoľnostiach sa hovorí obvykle ako o „ranných“. Hoci je tento výraz vysoko zažitý, realita je niekde inde – nevoľnosti vás totiž môžu zasiahnuť kedykoľvek počas dňa alebo noci. Väčšina žien zažíva prvé nepríjemné výpravy na toaletu okolo 6. týždňa, niektoré však bohužiaľ aj oveľa skôr. Kým nevoľnosti úplne odznejú (spravidla koncom prvého trimestra), skúšajte upokojiť žalúdok zázvorom, mentolkami, krekrami, veľkým množstvom tekutín a menšími a častejšími porciami jedla.

Zmena chutí a citlivosť na pachy

Averzia k niektorým druhom jedál či nápojov sa prejavuje hlavne pri prvorodičkách a patrí k jednému z najskorších tehotenských príznakov. Pokiaľ zo dňa na deň naraz nemôžete zniesť pomyslenie na kávu či indickú kuchyňu, na vine je pravdepodobne zvýšená hladina estrogénu v tele. Podobne je to s rôznymi vôňami, ktoré môžete cítiť oveľa intenzívnejšie a výraznejšie. Vône či pachy vám dokonca môžu spôsobovať nutkanie na zvracanie.

Slabé krvácanie a špinenie

Ak krvácanie nie je silné a ide len o pár kvapiek, zvyčajne nie je potrebné sa príliš ľakať, je to len vonkajší znak uhniezďovania plodu v maternici. S ľahkým špinením v prvom trimestri má skúsenosť dokonca až každá štvrtá žena a často nejde o nič vážne, v tomto týždni navyše stále môže ísť o začínajúcu menštruácii. Pokiaľ vás však krvácanie stretne po vynechaní menštruácie, je silnejšie, sprevádzané bolesťami či závratmi, okamžite navštívte svojho lekára. Takéto krvácanie môže byť znakom potratu či mimomaternicového tehotenstva.

i Ako správne rozpoznať počiatočné príznaky tehotenstva a čo všetko s nimi súvisí? Podrobnejšie informácie zistíte v našom článku.

Tipy 3. týždňa tehotenstva:

  • Pokiaľ máte pocit, že by ste mohli byť tehotná, vyskúšajte jeden zo skorých tehotenských testov.
  • Ak vám test vyjde negatívny, nestrácajte nádej – je možné, že hladina vášho hCG (glykoproteínového hormónu) je stále príliš nízka.
  • Pokračujte v užívaní kyseliny listovej a tehotenských vitamínov.
  • Nezabúdajte na dostatočný pitný režim.

Vedeli ste, že vaše miniatúrne semienko sa už bude od budúceho týždňa nazývať embryom? Prečítajte si viac o vývoji bábätka v 4. týždni tehotenstva.

Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií