PET PET

Tehotenstvo po týždňoch: 30. týždeň

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

V ďalšej kapitole nášho seriálu Tehotenstvo po týždňoch sa dozviete, ako prebieha 30. týždeň tehotenstva, ktorý pre budúcu mamičku znamená začiatok 8. mesiaca. Tridsiaty týždeň tehotenstva asi už vnímate, ako náročné je toto obdobie ako fyzicky, tak psychicky. 30. týždeň tehotenstva vám iste hlavou prebieha mnoho otázok spojených s pôrodom, a preto sme sa tentoraz zamerali na prehľad všetkých možných predpôrodných kurzov a prednášok, v ktorých sa dozviete všetko podstatné, a samotný pôrod už pre vás nebude predstavovať len obavy a neistoty. Samozrejme nezabudneme spomenúť, ako prebieha tridsiaty týždeň tehotenstva vývoj bábätka.

30. týždeň tehotenstva

Obsah článku 30. týždeň tehotenstva

30. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Ako to vyzerá s výškou a váhou bábätka 30. týždeň tehotenstva? Jeho dĺžka je už približne 40 centimetrov a váži niečo okolo 1 320 gramov. Pokiaľ by sa nečakane rozbehol 30. týždeň tehotenstva pôrod, bábätko by malo pomerne dobré vyhliadky na život. Samozrejme by muselo byť umiestnené v inkubátore a musela by mu byť poskytnutá potrebná intenzívna starostlivosť.

Vnútri maternice

Množstvo plodovej vody v maternici sa tridsiaty týždeň tehotenstva začína postupne zmenšovať. Jej objem dosahuje asi 0,8 litrov a s rastom bábätka v najbližších niekoľkých týždňoch jej ešte ubudne. Rovnako ako množstvo plodovej vody sa 30. týždeň tehotenstva začína zmenšovať aj voľný priestor pre bábätko v maternici, takže už mu začína byť tesnejšie. Nemá už okolo seba toľko miesta na rôzne akrobatické kúsky, a preto sa už veľká časť bábätiek tridsiaty týždeň tehotenstva nachádza v polohe hlavičkou dole, teda nad krčkom maternice. V tejto polohe môže bábätko vydržať až do pôrodu, nie je to však pravidlom.

Prepojenie s matkou

O tom, že vás bábätko počuje, vníma váš hlas a dokáže rozlišovať cez brušnú stenu svetlo a tmu, sme písali už v minulých kapitolách. Ono je na vás však nadviazané aj emocionálne a 30. týždeň tehotenstva dokáže rovnako ako vy reagovať na strach alebo sa radovať z pozitívnych vecí. Môžu za to opäť hormóny, ktoré pri rôznych emóciách vylučuje vaše telo a ktoré sa potom cez placentu dostávajú k samotnému bábätku. Snažte sa teda myslieť pozitívne, nech je pre vás aj vaše bábätko tehotenstvo 30. týždeň plný endorfínov a príjemných pocitov.

i

Viete, že mozog dieťaťa 30. týždeň tehotenstva zrýchľuje svoj rast a postupne získava svoju podobu? Pôvodne hladký povrch mozgu je zvrásnený a premenený tak, aby mohlo mozgové tkanivo zväčšiť svoj objem.

Tvorba červených krviniek

30. týždeň tehotenstva končí tvorba červených krviniek v slezine a začína ich produkcia v kostnej dreni, kde sa budú tvoriť dieťaťu po zvyšok života.

Pokožka bez chĺpkov

Jemné páperie zvané lanugo, ktoré doteraz pokrývalo a chránilo kožu bábätka, 30. týždeň tehotenstva postupne opadáva alebo sa mení na belavý mázok. Ten pokrýva telo dieťaťa po narodení a mizne po prvom umytí bábätka.

30. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

Vaša maternica svojou veľkosťou tlačí na bránicu, a tak sa 30. týždeň tehotenstva pripravte na ťažkosti s dýchaním. Tiež spánok už nie je tridsiaty týždeň tehotenstva žiadna hitparáda, kvôli veľkému brušku vám každé pretočenie robí problémy a niekoľkokrát za noc sa z najrôznejších dôvodov prebudíte. Celkovo na vás 30. týždeň tehotenstva môže padnúť únava a možno si už začnete tajne priať, aby vám čas do pôrodu ubehol čo najrýchlejšie.

i

Odborníci odporúčajú spať v tehotenstve na ľavom boku, aby krv mohla voľne prúdiť ku všetkým orgánom aj do dolných končatín. Skvelým pomocníkom na polohovanie väčšieho bruška je tehotenský vankúš, ktorým si podľa potreby podložíte bruško alebo chrbát.

Tehotenské príznaky v 30. týždni tehotenstva

Ach ten chrbát! Ktorá mamička si 30. týždeň tehotenstva niekoľkokrát denne neposťažuje na bolesti chrbta, ktoré súvisia s veľkosťou bruška. Ako narastá jeho hmotnosť, mení sa aj zaťaženie chrbtice a chrbtové svalstvo je oveľa viac namáhané. Účinnú úľavu prináša špeciálne cvičenia a častejší oddych.

i

Vyberte si vhodný spôsob cvičenia na 30. týždeň tehotenstva. S výberom vám poradí náš článok: Fit mamička alebo ako cvičiť v tehotenstve

Keď bruško svrbí...

Ako rastie vaša maternica, napína sa 30. týždeň tehotenstva aj koža v oblasti celého brucha. To môže spôsobovať jej nepríjemné svrbenie až pálenie. Zmierniť ho pomôžu špeciálne mlieka a krémy s hydratačnou alebo hypoalergénnou zložkou.

Nálada ako na hojdačke

Dýchacie ťažkosti, problematický spánok aj zvýšená únava začínajú mať tridsiaty týždeň tehotenstva vplyv na vašu psychiku. Keď k tomu pripočítate pocity nemotornosti a nešikovnosti, ktoré súvisia so zvýšením vašej váhy a s celkovou zmenou ťažiska tela, nie je divu, že vás práve 30. týždeň tehotenstva naraz prepadnú pocity neúspechu a smútku, ktoré tak dobre poznáte z počiatku vášho tehotenstva.

3. veľké skríningové vyšetrenie

Tridsiaty týždeň tehotenstva až tridsiaty druhý týždeň tehotenstva budete absolvovať 3. veľké skríningové vyšetrenia, ktoré sú zamerané na rast vášho bábätka. Lekári vám pri ňom vykonajú biometriu plodu, zistia, akú polohu vaše bábätko zaberá, a kde sa nachádza placenta. Tiež nezabudnú skontrolovať anatómiu plodu, aby vylúčili prípadné vrodené chyby prejavujúce sa až v 3. trimestri. Na konci vyšetrenia vám bude upresnený termín pôrodu podľa rozmerov hlavičky dieťaťa a podľa dĺžky jeho stehennej kosti.

Tridsiaty týždeň tehotenstva
Podľa skríningového vyšetrenia zistíte 30. týždeň tehotenstva konkrétny termín pôrodu.

Vcestné lôžko čiže placenta praevia

Na 3. veľkom skríningovom vyšetrení môže vás lekár zistiť, že máte vcestné lôžko. To znamená, že sa vaša placenta nachádza priamo nad maternicovou bránkou, ktorú svojou veľkosťou prekrýva. V takom prípade vám najskôr bude nariadený cisársky rez, ktorý vám bude vykonaný okolo 36. týždňa tehotenstva.

Príprava na pôrod

30. týždeň tehotenstva je tiež vhodné obdobie na absolvovanie určitej predpôrodnej prípravy, v ktorej sa spoločne s ostatnými budúcimi mamičkami dozviete všetko potrebné k nastávajúcemu pôrodu. Ideálne je, ak nemocnica, v ktorej sa chystáte rodiť, nejaké prípravné kurzy organizuje a môžete sa tak osobne zoznámiť s personálom aj s prostredím, v ktorom budete rodiť. Príprava na pôrod môže mať rôzne podoby, od rôznych kurzov tehotenského cvičenia až po všeobecné predpôrodné kurzy.

Pôrodné minimum

Ak sa na návštevu pôrodného kurzu necítite, alebo na neho z nejakého dôvodu nemôže dochádzať, odporúčame vám pozorne preštudovať internetové stránky pôrodnice, v ktorej sa chystáte rodiť. Tridsiaty týždeň tehotenstva už by ste mali mať v tejto otázke jasno a väčšina pôrodníc ponúka na svojich stránkach podrobné informácie o príprave aj priebehu pôrodu vrátane poskytovaných služieb. Tiež si môžete 30. týždeň tehotenstva dohovoriť prehliadku pôrodnej sály, nech máte konkrétnu predstavu, v akom prostredí bude váš pôrod prebiehať.

Predpôrodné cvičenie

Kurzy predpôrodného cvičenia sa väčšinou konajú jedenkrát do týždňa pod vedením pôrodnej asistentky, ktorá vás fyzicky aj psychicky pripravuje na pôrod. Názorne si vyskúšate rôzne uvoľňujúce polohy, dozviete sa, ako správne dýchať aj ako zvládnuť časté bolesti chrbta. Súčasťou tohto cvičenia býva niekedy aj plávanie v bazéne, čo je skvelá pohybová aktivita na 30. týždeň tehotenstva, alebo cvičenie s pomocou rôznych rehabilitačných pomôcok, napríklad veľkých lôpt – tzv. overball. Ten vám odporúčame zakúpiť aj domov, určite ho využijete ako pred pôrodom, tak po pôrode, kedy vám skvele poslúži na uspávanie a hojdanie bábätka.

30. týždeň tehotenstva – odpočinok
Po kurze predpôrodného cvičenia môžete byť 30. týždeň tehotenstva veľmi unavené, preto veľa odpočívajte.

Predpôrodná príprava

Tento spôsob prípravy na pôrod má väčšinou podobu dvojhodinových prednášok, ktoré prebiehajú v rozmedzí niekoľkých týždňov. Je určená pre oboch partnerov, pretože jednou z hlavných tém tejto prípravy býva spolupráca partnerov pri pôrode. Okrem toho sa na prednáškach preberajú najčastejšie nasledujúce témy: dojčenie a starostlivosť o prsia, vhodné polohy pri dojčení a ich nácvik, uvoľňujúce polohy pri pôrode, použitie pomôcok pri pôrode, ako vytvoriť pôrodný plán či možnosti anestézie pri pôrode. Niekedy príprava zahŕňa aj prehliadku pôrodných sál alebo názornú ukážku rôznych uvoľňujúcich cvikov.

Predpôrodný kurz

Ucelené kurzy pred pôrodom zahŕňajú ako cvičebné lekcie, tak súbor prednášok, v ktorých sa dozviete všetko potrebné o pôrode, o šestonedelí aj o tom, ako sa starať o novorodenca. Na hodine sa stretnete a porozprávate sa s pôrodnou asistentkou, detskou sestrou, pôrodníkom aj laktačnou poradkyňou. Kurz je opäť určený pre oboch partnerov, ktorí sa tak bližšie zoznámia s prostredím a pravidlami pôrodnice, ktorú majú vybranú pre pôrod svojho bábätka.

i

Na predpôrodných kurzoch dostanete iste aj zoznam vecí, ktoré budete potrebovať v pôrodnici pre seba aj pre bábätko. Ucelený zoznam nájdete okrem iného aj v našom článku: Čo so sebou do pôrodnice? Nachystajte si tašku do pôrodnice včas

Tipy na 30. týždeň tehotenstva:

  • Nenechajte sa vyviesť z rovnováhy svojou nemotornosťou a neohrabanosťou. 30. týždeň tehotenstva je už jednoducho taký, že do všetkého narážate, hocikde prekážate a niekedy sa netrafíte do dverí. Zmierte sa s tým, že zostávajúce týždne do pôrodu budete tak trochu ako „slon v porceláne“, a nebojte sa urobiť si srandu sama zo seba.
  • Ak ste si už vybavili šatník tehotenskými kúskami a nechce sa vám investovať do nových modelov na posledné dva mesiace, urobte si tridsiaty týždeň tehotenstva radosť aspoň nejakou peknou kabelkou alebo šperkom, jednoducho takým módnym doplnkom, ktorým sa môžete skrášliť aj po narodení bábätka.
  • Čaká vás pôrod cisárskym rezom z dôvodu vcestnej placenty a pritom ste sa tešili a plánovali prirodzený pôrod? Neprepadajte smútku a panike, lekári dobre vedia, prečo v určitých prípadoch odporúčajú cisársky rez. Ten býva často jediným riešením, ako predísť zdravotným komplikáciám u matky či dieťaťa, ktoré by s istotou nastali pri prirodzenom pôrode.

Informácie na tému tridsiaty týždeň tehotenstva sú už na konci, avšak náš seriál Tehotenstvo po týždňoch pokračuje aj naďalej. Stojí pred nami 31. týždeň tehotenstva a nás bude opäť zaujímať, ako prebieha vývoj bábätka, čo sa deje v tele mamičky aj aké ďalšie prekvapenia tento týždeň prináša. Poďme ich spoločne poodkryť v ďalšej kapitole nášho obľúbeného seriálu.

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií