Všechny dárky jako na dlani Mimozemské nákupy

4K: Nový štandard pre monitory aj televízory prichádza

Zobraziť katalóg

Razantný nástup 4K prekvapil úplne všetkých vrátane analytikov: Ešte na začiatku roka 2014 sa hovorilo, že 4K televízory sú samotná zvláštnosť a masovo sa nerozšíria pred rokom 2019. Lenže prišli Vianoce 2014 a 4K televízorov bolo všade plno  a to sa nebavíme len o naozaj drahých a luxusných modeloch, ale o televízoroch, ktoré sa predávali za menej ako 550 eur! Podobne sa objavili aj počítačové monitory so 4K rozlíšením, ktorých cena sa začína na 450 eurách.

SONY KD-65X9005B

Taký obraz jednoducho chcete!

Veľmi vysoké rozlíšenie ponúka úžasný detail, hlavne však umožní ďalšie zvýšenie uhlopriečok televízorov aj monitorov. V prípade malých obrazoviek nedáva rozlíšenie 4K veľký zmysel, pretože je len ťažko rozoznateľné od Full HD. Na veľkom monitore alebo televízore však ponúka úplne úžasné detaily, 4K televízor s uhlopriečkou 65" vyzerá úplne ohromne. 4K televízory a monitory sa ponúkajú v obrovskom cenovom rozpätí, čo súvisí s technológiou ich panelov: Lacné modely majú TN displeje s horšími pozorovacími uhlami, tie veľmi drahé používajú kvalitné IPS displeje s lepším zobrazením farieb a širokými pozorovacími uhlami.

Rýchly nástup 4K televízorov so sebou prináša jeden veľký problém: Zatiaľ nie je jednoduché získať kvalitný 4K obsah. Najbežnejším spôsobom je dnes zväčšovaný (upscalovaný) obraz z BluRay – prehrávač či televízor zväčší a zaostrí Full HD obraz. V zahraničí je možné sledovať streamované vysielanie Netflix 4K, to však vyžaduje kompatibilný televízor a pripojenie s garantovanou priepustnosťou 25 Mbit/s, čo u nás vôbec nie je bežné. Aj ukážky 4K videí na YouTube ukazujú, s akými problémami sa budeme stretávať: Minútové video vyžaduje 100  200 MB dát! V súčasnosti sa pracuje na štandardizácii nových technológií na zmenšenie potrebných dátových tokov, ako je kompresia HEVC (High Efficiency Video Coding).

Skutočné kino mieri aj do vašej domácnosti

Až v budúcnosti môžeme očakávať „skutočné“ 4K, kde budú filmy natočené, spracované a vysielané v naozaj 4K kvalite. Zatiaľ si však môžeme poslúžiť vlastnými kamerami, napríklad akčná kamera GoPro Hero 4 dokáže nahrávať vaše vlastné filmy v 4K. Aj fotografie vyzerajú na obrazovkách neuveriteľne dobre. Tým však zvyšovanie rozlíšenia nekončí: Už teraz sa pracuje na ďalšej generácii televízorov s rozlíšením UHD 8K (7680 × 4320 bodov). Takéto televízory skutočne prinesú zážitok ako z veľkého kina až do vašej obývacej izby!

NEC MultiSync LED EA244UHD

S nástupom 4K televízorov sa objavili aj počítačové 4K monitory. Mnohé z nich sú naozaj obrovské, obrazovku veľkosti 32" by sme ešte pred pár rokmi označili ako „veľký televízor“. Ponúkajú pritom veľmi jemný obraz a skutočne veľkú pracovnú plochu, ktorá zodpovedá štyrom Full HD monitorom vedľa seba. Nielen to, nový iMac 27" Retina 5K ponúka ešte jemnejšiu obrazovku s rozlíšením 5120 × 2880 bodov a kvalitným IPS displejom. Je to ideálny stroj na prácu s videom alebo fotografiami: Hoci je monitor naozaj veľký, body sú také jemné, že ich nemožno okom rozoznať. Obrovská plocha sa hodí aj na prácu s rozsiahlymi tabuľkami alebo niekoľkými oknami internetového prehliadača otvorenými vedľa seba.

Pripojenie 4K monitora má však určité podmienky. Po prvé, bude vyžadovať pripojenie štandardu DisplayPort či aspoň HDMI 1.4. Po druhé, 4K rozlíšenie musí podporovať vaša grafická karta  to zvládne väčšina nových grafických kariet, ale nie všetky staré. Aj tak môžu mať integrované grafické karty problém s plynulým dekódovaním 4K videa, ktoré je výpočtovo podstatne náročnejšie.

Herné zážitky na úplne novom leveli

Tretí a najzávažnejší problém nastáva v prípade počítačových hier. Vykresľovanie 4K obrazu je približne štyrikrát náročnejšie na hardvér než vykresľovanie Full HD obrazu. To znamená, že aj veľmi silný herný systém, ktorý dokáže vykresliť 120 snímok za sekundu vo Full HD rozlíšení, dokáže vytvoriť sotva 30 snímok v 4K kvalite. V súčasnosti potrebujete dvojicu naozaj výkonných grafických kariet, ako sú nVidia GTX 980 alebo AMD R9 290, aby ste v 4K mohli hrať skutočne plynule. Na výkonnejších grafických kartách sa už usilovne pracuje, ale odborníci nečakajú, že by sa objavila jednočipová grafická karta schopná plynule spustiť hry v 4K rozlíšení skôr ako v roku 2016.

GIGABYTE N980G1 GAMING-4GD

Najnovšie a najlepšie 4K televízory sa začínajú ponúkať v obrovských rozmeroch dosahujúcich 105" (265 cm), v zakrivenom vyhotovení a podobne. Rovnako ako v prípade iných nastupujúcich technológií sú tie najlepšie modely predávané za naozaj vysoké ceny. Prekvapivý príchod 4K televízorov však spôsobil zaujímavý efekt, ktorý poteší aj tých, čo majú hlbšie do vrecka: Ceny Full HD televízorov sa razantne prepadli. Veľmi dobré Full HD televízory možno kúpiť za menej ako 380 eur a vynikajúce modely za zhruba za 760 eur. Dnes si už môže zaobstarať televízor s uhlopriečkou 32" každý doslova za niekoľko stoviek eur!

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB29
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi