Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Produkty ihned k odběru Předpověď na únor hlásí slevy

5 aktuálnych trendov medzi reproduktormi

Zobraziť katalóg
5 aktuálnych trendov medzi reproduktormi

Článok

Aktualizované

Domáce audiovybavenie, resp. reproduktory – aj to je oblasť, ktorá podlieha aktuálnym módnym trendom. Napriek tomu sa v pravidelných intervaloch vracajú už zaužívané prvky a prelínajú sa s tým, čo je momentálne v kurze. Aké sú trendy vo sfére domácich reproduktorov na nasledujúce obdobie? Ktorým vybaviť svoju miestnosť, aby bola moderná? Poďme sa pozrieť na päticu tých najzaujímavejších.

Domáce kino, žena, televízia, kreslo, lampa

O akých trendoch sa v článku dočítate?

  1. Dizajnové soundbary – byť počutý, nie videný
  2. Smart riešenie s multiroom systémami
  3. ...alebo nakoniec klasické Hi-Fi?
  4. Regálové reproduktory – niekde na pol cesty
  5. Zosilňovač alebo receiver?
  6. Prehrávanie audia vo vysokom rozlíšení
  7. Káble ako prežitok
  8. Nakoniec ide ale vždy o vaše ucho

Dizajnové soundbary – byť počutý, nie videný

Moderné štíhle televízie sú krásne na pohľad a referenčné modely ponúknu tiež oslnivý obraz. Problém však nastáva so zvukom. Elektrodynamické meniče (reproduktory) musia na tvorbu zvuku, najmä potom hlbokých frekvencií, rozhýbať relatívne veľké množstvo vzduchu, a to jednoducho nejde bez určitého objemu kabinetu (ozvučnice) a zodpovedajúcej plochy membrán. Pri vysokých a stredných frekvenciách je zase kritické smerovanie zvuku. Ak reproduktory mieria smerom do strany alebo dozadu, výsledok je opäť problematický.

Domáce kino, soundbar

Moderný SoundBar elegantne doplní interiér.

Výrobcovia televízorov však ponúkajú také príslušenstvo, ktoré vám spoločne s kvalitným obrazom zaistí aj zodpovedajúci zvukový výstup. Týmto riešením sú soundbary, ktorých obľuba v posledných rokoch dynamicky rastie. K dispozícii máte samostatné soundbary, prípadne soudbary v kombinácii so subwooferom, alebo aj v spojení s bezdrôtovými efektovými repro, ako ponúka napríklad Philips Fidelio B5.

Soundbar; Philips Fidelio B5

Soundbar Philips Fidelio B5 s bezdrôtovými zadnými reproduktormi je veľmi praktickým a zároveň dizajnovým doplnkom interiéru.

Obrovskou výhodou soundbarov je, že ide o zariadenie typu „všetko v jednom“. Nie je potrebné kupovať špeciálny zosilňovač a sústavu reproduktorov. Vďaka technológiám virtuálneho priestorového zvuku si môžete užívať kvalitné priestorové efekty pri sledovaní filmov.

i Pri výbere domáceho kina sú kľúčové rozmery vašej obývačky. Ako vybrať jednotlivé súčasti zostavy práve s ohľadom na priestorové dispozície izby, sa dozviete v našom článku Ako vybrať domáce kino.

Možností, ako soundbar spojiť s televízorom, je hneď niekoľko. Najvýhodnejšie pripojenie ponúka rozhranie HDMI, vďaka ktorému môžete do soundbaru preniesť aj HD formáty priestorového zvuku, napríklad Dolby Atmos, Dolby TrueHD, DTS HD, DTS: X a ďalšie. Aby ste mohli jediným HDMI káblom viesť obraz so zvukom do televízora aj zvuk z televízora späť do soundbaru, musí váš televízor podporovať spätný zvukový kanál pri vstupnom HDMI konektore. Spoznáte to tak, že má pri HDMI porte drobné logo ARC.

HDMI; ACR

HDMI vstup s ARC na televízore

Na druhú stranu drvivá väčšina soundbarov nemá schopnosti na to, aby dokázali rozlíšiť rozdiel medzi základnou stopou DTS/Dolby Digital a ich HD variantmi. Takže aj keď pripojíte televízor k soundbaru optickým káblom, ktorý HD formáty preniesť nedokáže, stále získate výbornú kvalitu zvuku. Do vstupného HDMI konektora soundbaru môžete navyše viesť HD formáty priamo z multimediálneho centra alebo Blu-ray prehrávača.

i Každá HD stopa priestorového formátu (Dolby Atmos, DTS: X a pod.) obsahuje aj základnú verziu DTS alebo Dolby Digital, takže zvuk budete počuť vždy, aj pri spojení optikou. Iba s nižším dátovým tokom, ktorý zodpovedá základnému štandardu.

Posledná možnosť, ako soundbar prepojiť s televízorom, poskytuje bezdrôtová technológia Bluetooth. V nej prípade ale musíte mať soundbar aj televízor od rovnakého výrobcu a súčasne musí bezdrôtové spojenie oba komponenty podporovať.

Smart riešenie s multiroom systémami

Stále populárnejší nástroj, ktorým môžete ozvučiť celú domácnosť, ponúkajú multiroom systémy. Ich nespornou výhodou je dizajnová čistota a jednoduchá rozšíriteľnosť. Na začiatok si môžete kúpiť jediný reproduktor, ktorý je plne funkčný, ale súčasne umožňuje budúce zreťazenie s ďalšími jednotkami.

Multiroom systém, reproduktory

Multiroom systémy ozvučia celý dom či byt, a pritom ich jednoducho obslúžite priamo z obrazovky svojho smartfónu.

Predsudok, že multiroom systémy nedokážu ozvučiť domov v audiofilskej kvalite, už dávno neplatí. Najmä spoločnosť Sonos totiž ponúka multiroom zosilňovače, na ktoré môžete pripojiť vlastné Hi-Fi reprosústavy, a dokonca aj samostatné multiroom moduly, ktoré zapojíte do linkového vstupu akéhokoľvek Hi-Fi zosilňovača alebo receivera. Najpopulárnejšie sú ale samozrejme integrované reproduktory, ktoré niekde položíte a okamžite môžete počúvať hudbu z ľubovoľného zdroja.

Sonos Connect

Hi-Fi zostava s multiroom systémom Sonos

Na ovládanie celého multiroom systému s ľubovoľným počtom jednotiek vám poslúži takmer akýkoľvek inteligentný telefón alebo tablet (najčastejšie je podporovaný Android a iOS). Výhodou je tiež fakt, že jednotlivé reproduktory môžete spájať do nezávislej skupiny, v ktorých potom budete prehrávať rôzny obsah. A opäť, všetko s obsluhou priamo z vášho smartfónu.

...alebo nakoniec klasické Hi-Fi?

Alternatívou môžu byť objemné podlahové reprosústavy s klasickým stereofónnym zosilňovačom. Tie sú ale riešením skôr pre fajnšmekrov.

Podlahové reproduktory, televízia, sedacia súprava, stôl

Mohutné stĺpové Hi-Fi reprosústavy

Ponúkajú tú najlepšiu možnú kvalitu zvuku a stávajú sa nespochybniteľnou dominantou miestnosti. Miestom, ktoré priťahuje pozornosť. Luxusne a moderne vyzerajú napríklad reprosústavy Magnat Shadow 209 v bielej farbe. Za cenu cez tisíc eur získate trojpásmové reproduktory s atraktívnym vzhľadom.

i Ak ste rozhodnutí pre klasickú 5-kanálovú zostavu Hi-Fi repro, máme pre vás zvýhodnené súpravy  repro s AV receiverom. Napríklad Denon X540BT plus Polk Audio T série. Pre náročnejších potom Jamo S628 HCS s AV receiverom Onkyo TX-NR656.

Regálové reproduktory – niekde na pol cesty

Veľmi často sa dostanete do situácie, kedy máte len obmedzený rozpočet či posluchový priestor, a súčasne by ste si radi dopriali kvalitný zvuk. Riešením môže byť kúpa regálových reprosústav, ktoré poskytnú aj v cene do 400 € veľmi slušný zvukový prednes a súčasne ich môžete položiť napríklad na poličku alebo TV stolík, hoci optimálnu reprodukciu dosiahnu samozrejme pri umiestnení na stojanoch.

Tannoy Mercury 7.2

Elegantné regálové repro Tannoy Mercury bude neprehliadnuteľným prvkom vašej obývačky.

Medzi sústavy, s ktorými neurobíte chybu ani pri stereofónnom počúvaní, patria napríklad AQ Tango 85 alebo Tannoy Mercury 7.2. Elegantné dizajnové stojany kúpite už za cenu od 100 eur.

i Mohlo by vás zaujímať
Stojany by mali byť tak vysoké, aby reproduktory, ktoré na nich umiestnite, mali výškový menič približne v úrovni vašich uší.

Zosilňovač alebo receiver?

Ak ste rozhodnutí zaobstarať si iba dvojicu reprosústav na počúvanie v stereu, nie je kúpa viackanálového AV receivera úplne ideálnym riešením. Parametrovo síce ponúkne množstvo funkcií a ohromné výkony, ak však otvoríte šasi, razom zistíte, že udávané hodnoty výkonov sú skôr otázkou milisekúnd, a stereozosilňovač za 200 – 300 € hocikedy prehrá aj dvojnásobne drahý AV receiver. Lenže zase nemá tak potrebné rozširujúce funkcie, kvôli ktorým si musíte zaobstarať ďalšiu externú krabičku.

Yamaha WXA-50

Sieťový stereoreceiver Yamaha WXA-50 je kompaktný, funkčný aj výkonný spoločník do moderného bytu.

Výrobcovia sa v poslednej dobe našťastie predháňajú s ponukou výborne vybavených stereofónnych receiverov, ktoré sú zjednodušene povedané spojením kvalitného stereofónneho zosilňovača s FM/DAB + tunerom a k tomu pridávajú ešte rad ďalších funkcií.

Rozšírenie môžu zahŕňať digitálne zvukové vstupy na pripojenie televízora a všelijakých prehrávačov, klientmi pre internetové rádiá (vTuner), vstavané služby na streamovanie z internetu (Spotify, Deezer, Tidal...), podporu priameho prehrávania zo siete či USB, vstavanú WiFi, Bluetooth a mnoho ďalšieho. V cene okolo 400 € už pritom dostanete kus naozaj kvalitného železa s veľmi širokou funkčnou výbavou. Ak ešte desiatok eur priplatíte, môžete si kúpiť dokonca aj stereoreceiver so vstavanými HDMI portami a podporou spracovania videa, napr. Onkyo TX-L20D alebo Pioneer SX-S30DAB.

Prehrávanie audia vo vysokom rozlíšení

Bolo to už v minulom roku, keď niektorí výrobcovia audio vybavenia predstavili prvé prehrávače a reproduktory schopné poradiť si so zvukom v skutočne vysokom rozlíšení. Do svojho bytu či domu tak môžete vpustiť zvuk v štúdiovej kvalite.

i Vysoké rozlíšenie je v kurze, a to nielen v podobe počtu pixelov na paneloch televízií či telefónov. Chcete vedieť viac? Pozrite si náš článok Hi-Res Audio obnovilo záujem o hudbu vo vysokej kvalite.

Aby ste si zvuk vo vysokom rozlíšení mohli patrične vychutnať, je tomu potrebné prispôsobiť aj vašu reprosústavu. Tá musí mať dostatočný dynamický rozsah na to, aby dokázala pokryť skutočne široký register zvukov, ktoré vysoké rozlíšenie ponúka. Musí zvládnuť hutné, v podstate skôr fyzicky vnímanej basové tóny, plné stredy aj kryštalicky čisté výšky. To všetko by malo znieť vyvážene. Samozrejme, že na počúvanie vám nestačí vlastniť len kvalitné reproduktory, ale aj zdroj zvuku by mal dosahovať určitú kvalitu.

Slúchadlá Sony

Hi-Res slúchadlá Sony

Podmienok, ktoré je potrebné splniť, je veľa. Preto sa v súčasnosti výrobcovia vydávajú skôr cestou slúchadiel, ktoré vaše počúvanie umocnia bez zložitých úprav posluchovej miestnosti. V tomto ohľade je vedúcou značkou Sony. Priaznivci ľahkých športových štupľov ocenia Sony Hi-Res WI-H700, ktoré majú aj integrovaný mikrofón (za 182,90 €). Tí, čo majú radšej uzavreté slúchadlá, bezpochyby nepohrdnú Sony Hi-Res WH-1000XM2, ktoré sú dokonca bezdrôtové a zaobstaráte ich za cenu okolo 400 €. Ak ste fanúšikmi audiofilského zvuku, pokojne aj s pripojením pomocou kábla, máme pre vás pripravenú celú sekciu Hi-Fi slúchadiel.

Slúchadlvoý zosilňovač; AUNE

Slúchadlový zosilňovač Aune s DAC prevodníkom

Aby ste veľké káblové Hi-Fi slúchadlá poriadne „nakŕmili“, je k nim vhodné kúpiť ešte kvalitný slúchadlový zosilňovač, ktorý môže byť kombinovaný s D/A prevodníkom (DAC) a prípadne aj bezdrôtovým modulom Bluetooth/WiFi.

Káble ako prežitok

V súčasnej dobe, ktorej dominujú inteligentné telefóny a dátový prenos, je prepájanie čohokoľvek pomocou káblov prežitkom a pre mnoho ľudí aj smiešnym anachronizmom. Nevyhlo sa to ani audiotechnologiám.

i Mohlo by vás zaujímať
Prémiové soundbary Bose ozvučia obývačku tak, ako televízia nezvládne
Húževnaté reproduktory Evolveo Armor GT7 a GT8
Malý, ale šikovný bezdrôtový reproduktor SOUNDtube

Povinnou súčasťou dnešných prehrávačov je možnosť šírenia a príjmu signálu pomocou bezdrôtových technológií, ako je Bluetooth. Už nejakú dobu sa s ním stretávame v prípade malých prenosných reproduktorov pre mobilné zariadenia. Na trhu sa však objavujú už aj reproduktory, ktoré sa na prvý pohľad nelíšia od svojich starších príbuzných, len im chýbajú káble. A to je nesporná výhoda. Nielenže to dobre vyzerá, ale je to aj veľmi praktické.

Bezdrôtový reproduktor Panasonic

Mikrosystém Panasonic SC-PMX80 dokáže prehrávať cez Bluetooth.

Bezdrôtové reproduktory dnes zaobstaráte ako malé, tak také, ktoré svojimi parametrami zodpovedajú veľkým „drôtovým sústavám“. Ak hľadáte párty reproduktor so vstavaným akumulátorom, vyskúšajte napríklad Trevi Karaoke XF 1800, ktorý je plnohodnotnou zvukovú sústavou s radom vstupov (vrátane mikrofónových, ale aj nástrojových – pre gitaru, klávesy a pod.).

Nakoniec ide ale vždy o vaše ucho

Ak chcete ozvučiť svoju domácnosť v duchu moderných trendov, určite sa poobzerajte po reproduktoroch, ktoré sme pre vás vybrali vyššie. Zároveň ale pamätajte na to, že najdôležitejšie je to, čo sa páči vám a čo teší vaše ucho. Trendy-netrendy.

Pretože vieme, že za pár minút v štúdiu rovnako ťažko zistíte, ako vám zahrá konkrétna aparatúra u vás doma, môžete si v Alze dokúpiť službu vrátenia tovaru do 60 dní bez udania dôvodu. Za drobný príplatok tak získate audio sústavu, ktorá vám skutočne sadne.

Sennheiser HD 599
Slúchadlá cez hlavu, konštrukcia otvorená, frekvenčný rozsah 12Hz–38500Hz, citlivosť 106dB/mW, impedancia 50 Ohm, menič 38mm, kábel 3m, 6.3mm Jack, 3.5mm Jack

177,90 € bez DPH 148,25 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 11:00
Objednávací kód: JM160b
BOSE SoundTouch 20 III - biely
Bluetooth reproduktor music systém pre stredne veľké miestnosti s bohatým dynamickým zvukom, streamovanie hudby pomocou SoundTouch z PC alebo NAS servera, telefónu, internetové rádiá, Deezer, Spotify® and iHeartRadio®, streamujte hudbu jednoduchým stlačením tlačidla jednej zo 6tich personalizovaných predvolieb, Free SoundTouch aplikácie pre počítač , telefón alebo tablet, LAN, Wi-Fi, Multizonovanie s ostatnými SoundTouch systémami, diaľkové ovládanie, bluetooth

399 € bez DPH 332,50 €
Kúpiť
Na sklade 1 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: BOS910a4
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB26
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi