Veľký tovar doručíme zadarmo Alzákove Jarné TOPky
Zobraziť katalóg

5G

5G sieť v SR (AKTUALIZOVANÉ): rýchlosť, výhody, pokrytie a všetko okolo

Článok

Aktualizované

Jednou z aktuálnych tém súčasného mobilného trhu sú 5G mobilné siete. Aké výhody prináša pre obyčajných používateľov a ako to vyzerá s novými sieťami na Slovensku? Aké sú mobilné telefóny s podporou 5G a na ktorých frekvenciách 5G sieť funguje? Pozrieme sa aj na rýchlosť 5G sietí v porovnaní so staršou 4G technológiou a tiež na to, čo je v oblasti sietí novej generácie nové.

5G sieť – OBSAH

Aktuality – všetko, čo sa okolo 5G momentálne deje

(21. 3. 2023) 5G siete už čoskoro aj na dedinách? V Česku na to štát ponúka dotácie

Trojica českých operátorov si vysúťažila frekvencie na vybudovanie sietí novej generácie. Na mapách všetkých z nich je zrejmé, že pokryté sú vo veľkom väčšej mestá a blízke okolie. Niekoľko bielych bodov ale na mapách stále „svieti“. Ide o vidiek, pričom aj tam by sa rýchle mobilné dáta mohli hodiť. Operátori v tom zrejme nevidia potenciál, preto sa teraz Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR rozhodlo vypísať výzvu v rámci programu Národný plán obnovy. Aktivita je nazvaná ako Rozvoj mobilnej infraštruktúry sietí 5G v investične náročných miestach na vidieku.

5G, budovanie sietí na vidieku
Rozvoj 5G sítí na venkově je nyní ve hře díky dotacím od státu. Zdroj: woi.co.nz

O správe informoval web lupa.cz. Záujemcom o podporu pri rozvoji sietí 5G ponúka ministerstvo dotácie v celkovej výške až 300 miliónov českých korún. Medzi aktivity sa radí ako budovanie novej pasívnej infraštruktúry, tak modernizácia tej existujúcej. Maximálna miera dotácie dosahuje 94 % celkových nákladov, v sume je to od 200 tisíc do 7 miliónov českých korún. Všetky podmienky o podrobnosti sú spísané v PDF súbore na stránke Ministerstva priemyslu a obchodu ČR.

5G – ďalšie aktuality

(20. 12. 2022) V budúcom roku sa 5G siete chystajú na paluby lietadiel

Už čoskoro by sme sa na letoch v rámci Európy mohli dočkať 5G sietí priamo na palubách lietadiel. Aktuálne je naozaj nadľudský výkon zachytiť pri cestovaní rôznymi aerolinkami dostupný signál, nieto si zavolať či poslať správu. Internet na palubách lietadiel majú iba niektoré spoločnosti, navyše spoplatnený. Rýchle 5G siete by sa ale podľa rozhodnutia Európskej komisie mali od budúceho roka stať bežnou technológiou v lietadlách.

5G, pripojenie v lietadle, režim lietadlo
Režim lietadlo bude v budúcnosti skutočne škoda mať aktívny po celú dobu letu. Zdroj: simpleflying.com

Rovnako, ako doteraz, bude platiť nariadenie a zapnutie režimu lietadlo pri vzlete a pristátí, počas letu samotného sa ale skrz tzv. pikocely (pokrývajúce signálom palubu lietadla) možno spojiť s pozemným svetom cez satelitné spojenie. Akonáhle teda nad vašou hlavou zhasne svetlo bezpečnostných pásov, budete môcť so svojim mobilom volať, esemeskovať aj dátovať. Správu o tom priniesol web brusselstimes.com

(19. 11. 2022) 5G už má skoro miliardu používateľov a nový rekord v rýchlosti prenosu

Adopcia sietí 5. generácie sa dá považovať za veľmi rýchlu. Prispievajú k tomu aj stále lacnejšie 5G smartfóny. V súčasnosti je celosvetovo aktívnych asi 700 miliónov používateľov. Do konca roka sa očakáva prelomenie hranice 1 miliardy. Išlo by tak už skoro o pätinu celkového počtu mobilných používateľov. Zo správy portálu lupa.cz stojí za zmienku aj počet celkových 5G kompatibilných zariadení. Tých by malo byť už 1,3 miliardy. 

5G, vysielače, rekord prenosu dát
Zdroj: news.mt.co.kr

Rýchlosti prenosu dát cez technológiu 5G sietí dosahujú nad 1 Gb/s. Spoločnosť Samsung teraz pokorila rekord v rýchlosti na vzdialenosť 10 km. V Austrálii sa jej v spolupráci so spoločnosťou NBC Co. podarilo na milimetrových vlnách mmWave dosiahnuť priemernú rýchlosť sťahovania 1,75 Gb/s. Vrcholnou rýchlosťou v jednej chvíli bolo dokonca 2,7 Gb/s.

(28. 5. 2022) Štatistiky naznačujú nástup 5G telefónov

Zaujímavé zhrnutie aktuálnej 5G situácie v Českej republike zhŕňa článok z webu idnes.cz. Dobrou správou je, že podpora sietí 5G sa v mobilných telefónoch neustále rozširuje aj medzi lacnejšie prístroje. Ešte v roku 2021 bola priemerná cena telefónu s touto funkcionalitou 260 €, teraz sme na sume zhruba o 80 € nižšej. Aj Alza potvrdzuje znateľný medziročný nárast záujmu o 5G telefóny z 15 na 35 %.

Pokrok v oblasti mobilných sietí
Ako sme teraz svedkami konca 3G, o niekoľko rokov sa takto budeme lúčiť aj so sieťami 4G. 

Vo vyššej strednej triede sa 5G stalo v dnešnej dobe štandardom. Výnimkami sú modely výrobcov, ktorí vydajú 2 rôzne varianty jedného telefónu, jeden s podporou 5G, druhý bez. Pre skutočne masívny nástup najrýchlejších mobilných sietí súčasnosti aj medzi lacnejšie mobily by sa musela zmeniť situácia s nedostatkom čipov. Aj trojica českých operátorov sa pridáva so svojimi štatistikami, ktoré popularitu rýchleho internetu dokazujú. Niektorým záujemcom je aj pri vlastníctve 5G telefónu táto sieť zatiaľ nedostupná, pretože sa aj napriek čoraz lepšiemu pokrytiu nenachádza v oblasti, kde je 5G sieť možné „naladiť“.

(27. 4. 2022) Na ČVUT vedia aj pri jazde autom merať spoľahlivosť sietí 5. generácie

Fakulta elektrotechniky na pražskom ČVUT sa zaoberá výrobou zariadenia F-Tester, ktoré je schopné podrobne merať parametre mobilných sietí. Správu prináša irozhlas.cz. Zaujímavosťou je variant zariadenia F-Tester 4drive-box, pri využití ktorého takéto testovanie prebieha počas jazdy autom. Výskumníci tak môžu zbierať dáta aj pri dynamicky sa meniacom prostredí. K tomu je F-Tester schopný zároveň merať mobilné siete všetkých CZ operátorov.

F-Tester 4drive-box, meranie 5G sietí
F-Tester 4drive-box v kufri vozidla. Nie je to práve kompaktné zariadenie, ale jeho schopnosti merania sú na vyššej úrovni. Zdroj: f-tester.fel.cvut.cz

Podľa produktového listu, ktorý je dostupný na webe fakulty, zariadenie okrem merania signálu nielen 5G sietí dokáže skenovať aj dostupné WiFi siete v okolí. Možnosť využiť prekrývané TCP spojenie zase napomáha tomu, aby pri výpadku nedochádzalo k dlhotrvajúcemu opätovnému nadväzovaniu spojenia. Prenosové rýchlosti 5G sietí sú merateľné až v hodnotách 5,5 Gb/s pri sťahovaní a 1,5 Gb/s pri nahrávaní.

(30. 3. 2022) Smartfóny s podporou 5G celosvetovo ťahajú, pridáva sa aj najlacnejší iPhone

Správu o zaujímavých výsledkoch výskumu agentúry Counterpoint Research priniesol web iDnes.cz. Z prieskumu vyplýva, že pri zahrnutí dát predajnosti mobilov z celého sveta sme sa na začiatku roku 2022 stali svedkami vyšších predajov 5G smartfónov ako tých so 4G. Môže za to najmä rozširovanie sietí 5G a taktiež väčšia integrácia tejto funkcionality do stále viac telefónov. Hlavnými ťahúňmi predajnosti 5G smartfónov sú Čína, USA a západná Európa.

Nárast popularity 5G
Graf vyobrazuje predajnosť telefónov so 4G a 5G od začiatku roku 2019. Zdroj: counterpointresearch.com

Dňa 8. marca organizoval kalifornský výrobca Apple prvú keynote tohto roku a na nej predstavil novú generáciu svojho najlacnejšieho iPhonu SE. Ten po vzore drahšieho radu Phone 13 a iPhone 12 tiež dostáva plnú podporu 5G sietí. Trend podpory sietí novej generácie preniká do lacnejšieho segmentu telefónov naprieč trhom. Preto nie je prekvapením, že najlacnejšie 5G telefóny kúpite už pod hranicou 200 €. Dá sa teda čakať, že krivka grafu vyššie bude v nastavenom trende pokračovať.

(2. 11. 2021) Huawei sa usiluje o efektívnejšiu a zelenšiu výstavbu mobilných 5G sietí

Dňa 13. októbra tohto roku sa v Dubaji konala konferencia Huawei Global Mobile Broadband Forum. Zaujímavé úvodné slová nielen k sieťam 5G predniesol aktuálny predseda spoločnosti Huawei Ken Hu. O jeho prezentácii priniesol článok web e15.cz. Z pohľadu na moderné 5G siete nezabudol spomenúť ich dôležitú funkciu ako prostriedok na efektívnejšiu prácu v podnikových aplikáciách či používanie rozšírenej a virtuálnej reality. Dôležitým bodom je tiež venovať sa vývoju koncových zariadení a samozrejme obsahu.

Práve možnosti využitia rozšírenej a virtuálnej reality môžu nielen nadchnúť ako firemných, tak aj koncových zákazníkov, ale prinášajú aj dôležité začlenenie technológií do priemyslu. Jednotlivé podniky potom môžu začať so stavbou vlastných rýchlych sietí. Tie napomôžu v efektívnejšej práci v danom segmente vďaka vyšším rýchlostiam, lepšiemu pokrytiu a vyššej miere zabezpečenia. Ken Hu ďalej nahryzol aj otázku „zelenej“ výstavby prvkov 5G sietí.

Ryan Ding hovorí na Huawei Global MBB 2021
Do roku 2030 bude na osobu mesačne pripadať dátový tok 600 GB. Spotreba energie by sa pri zachovaní súčasných opatrení rapídne zvýšila. Zdroj: huawei.com

Výkonný riaditeľ a prezident Carrier Business Group spoločnosti Huawei Ryan Ding sa vo svojej reči venoval najrýchlejším sieťam súčasnosti z pohľadu ich záťaže na súčasnú a budúcu prevádzku. V súhrne jeho keynote spísaného na webe huawei.com sa zmieňuje, že priemysel sa musí naďalej usilovať o nájdenie inovácií v oblasti dodávok energie, distribúcie aj použitia, aby bolo možné zabezpečiť siete s väčšou efektivitou a nižšou energetickou náročnosťou. Modernizácia bude nevyhnutná, pretože rýchle mobilné siete budú využívané čoraz viac.

(29. 9. 2021) Predaje 5G telefónov v strednej triede silnejú

Hoci sa siete 5G stále ešte nestali bežne používanou technológiou väčšiny majiteľov telefónov, ľudia si uvedomujú ich význam. Pri výbere mobilného telefónu vyšších aj stredných tried sa ľudia rozhodujú pre prítomnosť 5G kompatibility čoraz viac. Samozrejme tomu nahrávajú samotní výrobcovia, ktorí do svojich modelov s technológiou 5G mobilných dát počítajú.

Dobrou správou je, že 5G telefóny zlacňujú. Podľa správ webu Counterpoint Research sa v segmente strednej triedy (mobily v cenovej relácii 200 – 399 amerických dolárov) oproti predošlému roku navýšil predaj 5G telefónov o 193 %. V 1. štvrťroku tohto roku spadalo do strednej triedy 5G telefónov celkom 146 smartfónov, v 2. štvrťroku išlo už o 191 mobilov.

V rebríčku celosvetových predajov 5G mobilov strednej triedy vedie spoločnosť Vivo, ktorá si uchmatla v 2. štvrťroku 30 % trhu. Ďalším výrobcom je Oppo s 23 % trhu. Xiaomi si polepšilo z 9 na 16 % a spoločnosť Samsung si tiež polepšila na 8 % zastúpenie predajov. Dá sa očakávať, že tieto čísla naďalej porastú a tiež, že 5G funkcie sa dočkáme časom takmer pri všetkých smartfónoch v nižšej triede.

5G smartfóny strednej triedy
Na grafe je zrejmé, ako sa líšilo zastúpenie značiek v segmente strednej triedy 5G smartfónov v porovnaní s rokom 2020 (vnútorný kruh) s týmto rokom (vonkajší kruh). Zdroj: counterpointresearch.com

(10. 1. 2020) CES 2020: 5G mieri do notebookov, lacnejších mobilov aj automobilov

Inováciami nabitý veľtrh spotrebnej elektroniky CES ukázal smer, ktorým sa 5G vydá na strane spotrebiteľov. Napríklad spoločnosť Dell si myslí, že umelá inteligencia, pripojenie 5G a premyslený dizajn pomáhajú viesť ľahší a spokojnejší život. Došlo k predstaveniu notebooku Latitude 9510.

Dell Latitude 9510
Notebook Dell Latitude 9510 bude voliteľne obsahovať 5G modemu.

Ide o najmenší a najľahší komerčný 15-palcový prenosný počítač na svete, ktorý sa ľahko vojde aj do malej aktovky. Väčší displej spolu s bezdrôtovým pripojením prostredníctvom Intel WiFi 6 a podpory mobilných sietí 5G umožňuje manažérom byť produktívnejší, kdekoľvek práve potrebujú. Antény na 5G sú zakomponované do reproduktorov, aby mohol byť zachovaný displej typu InfinityEdge s minimálnymi okrajmi. Latitude 9510 bude v ponuke v rôznych konfiguráciách vrátane procesorov Intel Core i7 10. generácie. Očakávaná výdrž má dosahovať v základe až na 17 hodín. Bude však ešte možné pridať rozširujúcu batériu, ktorá zaistí až 30 hodín pri práci na batériu.

Dell Latitude 9510
5G siete budú podporovať aj mobilné čipy Snapdragon 765. 

Qualcomm už čoskoro začne sériovú výrobu cenovo dostupného mobilného čipu Snapdragon 765, ktorý obsahuje 5G modem. Takáto situácia nahráva napríklad značke TCL, ktorej model 10 ponúkne práve 5G konektivitu pri cene na úrovni 500 dolárov. Do podobného cenového segmentu zamieri aj Coolpad Legacy (5G). To je veľký posun pre mobilný trh a určite sa počas tohto roka dočkáme mnohých ďalších mobilov s 5G.

5G však tiež smeruje na paluby moderných elektromobilov. Bavorská automobilka BMW chystá na rok 2021 uvedenie elektrického SUV iNext s očakávaným dojazdom 600 kilometrov. Rýchle dátové pripojenie a pokročilá umelá inteligencia poslúži napríklad na spresnené autonómne riadenie alebo na relevantné informácie po trase naplánovanej jazdy.

Výhody siete 5G

Mobilná sieť 5G ponúka oproti svojmu predchodcovi, sieti 4G, skokové zvýšenie rýchlostí a výrazné zníženie doby odozvy. Ide o štandard, ktorý pomôže ako v priemysle a profesionálnom využití, tak zasiahne aj do používania smartfónu bežného používateľa. Telefóny a tablety vybavené touto technológiou navyše už nie sú súčasťou iba tej najvyššej triedy, 5G telefón zoženiete aj v nižšej strednej triede.

Vyššia rýchlosť prenosu dát na rýchlejšie surfovanie po internete sa hodí. Ak ste 4G považovali za rýchle pripojenie, sťahovanie dát na 5G poskytuje ešte omnoho vyššiu rýchlosť. Sťahovanie teda zaberie menej času a o to kratšiu dobu s telefónom budete pracovať a vybíjať batériu. Pracovné nasadenie sa dočká rýchlejšieho riešenia uploadu dokumentov, videí a iných súborov, a to aj na cestách mimo kanceláriu.

5G vs 4G siete
Po prechode zo 4G na 5G nás čakajú vyššie rýchlosti pripojenia, rýchlejšia odozva aj širšie použitie.

5G je význačné tiež na jednoduché pripojenie IoT (Internet vecí – Internet of Things). Dôjde teda k pripojeniu napríklad vozidiel, rôznych domácich spotrebičov a mnohých ďalších zariadení v priemysle a robotike. Skrátka tam, kde je nutné zariadenia medzi sebou prepojiť a vymieňať si dáta. Napríklad prepojíte telefón s automobilom, ktorý sleduje dopravnú situáciu a môže konať podľa situácie. Môže napríklad zavolať pomoc v prípade dopravnej nehody.

Nové frekvencie sa chvália aj rýchlejšou odozvou. Nielen hráči ocenia naozaj okamžité vykonanie akcie. Hráči hier kategórie MMORPG určite nižšiu latenciu spoznajú. Počítačovú hru si hravo zvládnete streamovať do mobilu či tabletu v dostatočnej kvalite. Ideálne si predplatíte hernú službu a za mesačný paušál si zvládnete zahrať akúkoľvek hru rovnako kvalitne, ako keby bežala natívne v zariadení. Okrem hier oceníte bleskovú odozvu v aplikáciách či streamované zobrazenie napríklad vo virtuálnej realite.

5G siete budú mať svoj dopad aj v oblasti hrania.

Má teda 5G vôbec nejaké nevýhody? Kvôli náročnejším požiadavkám na hardvér sa v prípade 5G pripojenia viac vybíjajú batérie zariadení. Procesory sú však neustále vyrábané pokročilejšími postupmi, ktoré viac šetria spotrebovanú energiu. Aj keď sú 5G telefóny veľmi dostupné, ak je daný smartfón ponúkaný vo variante 5G a 4G, stále bude viditeľný rozdiel v cene. V budúcnosti sa však naprieč trhom počíta s plnou podporou 5G.

i

Pozor: LTE nie je synonymom pre 4G sieť. Čo je LTE? Ide o medzistupeň medzi 3G a 4G. Viac zistíte v našom staršom článku.

Mobily s podporou 5G

Aktuálne sa na trhu pohybuje mnoho smartfónov s podporou sietí 5. generácie v rôznych cenových reláciách. Niektorí výrobcovia pridávajú funkcionalitu do už existujúcich modelov, prípadne na trh vypúšťajú dva varianty, jeden s 5G, druhý stále schopný iba príjmu 4G. Má to tak napríklad Samsung v prípade svojich modelov Galaxy A52 a Galaxy A52 5G.

5G siete a prvé mobilné telefóny
5G nie je výsadou len vlajkových lodí, už sa presadzuje aj v strednej triede.

V začiatkoch bol vôbec prvým oznámeným inteligentným telefónom s podporou 5G Samsung Galaxy S10 5G. O pár dní neskôr reagovala spoločnosť Huawei, ktorá ponúka podporu 5G v prípade svojho ohybného telefónu Mate X. O niečo neskôr potom Huawei poslal na trh telefón Mate 20 X 5G.

Teraz si aj na našom trhu môžeme kúpiť inteligentný telefón s podporou 5G. Väčšina výrobcov sa snaží mať vo svojom portfóliu telefón s podporou najrýchlejších mobilných dát. Kto nemá, taký telefón či tablet v budúcnosti určite predstaví. Operátori vypínajú siete 3G, takže 4G už sa stalo absolútnym štandardom.

Najlepšie 5G telefóny

5G siete: Mapa pokrytia v SR

Celkovú mapu pokrytia mobilnými sieťami nájdete na webovej stránke nperf.com. Priebežne aktualizovanú stránku s pokrytím 5G sietí v SR potom nájdete nižšie.

Frekvencia 5G sietí

S frekvenčným pásmom pre 5G siete je to pomerne zložité. Ide totiž o dve samostatné siete. Jedna bude fungovať na frekvenciách pod 6 GHz, druhá nad 6 GHz. Nízkofrekvenčné 5G siete budú využívať v súčasnosti používané mobilné pásma a k dispozícii im budú 100 MHz kanály. Výsledkom by mal byť až 50 % nárast rýchlosti oproti LTE.

Ten hlavný pokrok sa však odohrá v pásme výrazne nad 6 GHz. Typicky pôjde o rozsah 24 – 86 GHz, ale pre Európu je schválené pásmo 24,25 – 27,5 GHz. Tieto spektrá sú prakticky nevyužité a umožňujú nasadiť 400 MHz široké kanály. To dovoľuje dosahovať na prenosovej rýchlosti doteraz netušených hodnôt – až 20 Gb/s s odozvou 1 ms.

5G siete v SR snáď už čoskoro
5G ponúkne špičkové prenosové rýchlosti.

5G siete: rýchlosť

Pozrime sa trochu do histórie na porovnanie jednotlivých generácií mobilných sietí. Ako si 5G sieť vedie v porovnaní s 2G, 3G a 4G sieťami čo sa týka rýchlosti a podporovaných služieb?

Vybrané parametre Mobilná sieť 2G Mobilná sieť 3G Mobilná sieť 4G Mobilná sieť 5G
Rok nasadenia vo väčšom meradle 1991 1998 2008 2020
Podporované služby Volania, SMS Volania, SMS, internet Volania, SMS, internet, streamované video Volania, SMS, internet, streamované video v 4K, 3D video, IoT
Prenosová rýchlosť 0,1 MB/s 0,1 – 0,8 MB/s 15 MB/s 1 – 10 GB/s

Ako to vyzerá s revolučnou 5G sieťou v SR?

O2, ako sme spomenuli vyššie, spustil 5G sieť ako prvý operátor na Slovensku v októbri 2020. V decembri minulého roka sa pridal Slovak Telekom, ktorý aktuálne pokrýva 17 bratislavských lokalít a aktuálne aj tri prvé dediny: Veľký Biel, Tomášov a Dunajskú Lužnú. Veľkú trojku operátorov uzatvára Orange, ktorý oznámil spustenie 5G siete v Petržalke a niektorých častiach Banskej Bystrice začiatkom mája tohto roka.

i

Ako je pokryté signálom 5G územie vášho bydliska? To vám povie 5G mapa, ktorú majú na svojich weboch všetci operátori.

Ako môžete vidieť, pokrytie siete 5G je aktuálne prevažne v Bratislave, no v budúcnosti sa bude pokrytie rozširovať.

5G siete a frekvencie
5G zatiaľ rozhodne nie je všade. Vyskytuje sa zatiaľ len v malých ostrovčekoch.

5G sieť: Riziká a zdravie

Mobilné a bezdrôtové technológie sú všadeprítomnou črtou moderného života. Plné rozvinutie 5G sietí znamená výhľadovo skokový nárast vysielačov. Vysoké prenosové rýchlosti totiž fungujú len na veľmi krátku vzdialenosť a zle sa šíria v budovách. Nebezpečenstvo pre zdravie tak predstavuje vystavenie sa tzv. elektromagnetickej frekvencii (EMF). Podľa niektorých špekulácií sa potom v prípade citlivejších osôb môže vyvinúť syndróm elektromagnetickej hypersenzivity s príznakmi v podobe silných bolestí hlavy, ospalosť alebo celkovej únavy.

Samsung Galaxy S10 5G

Vôbec prvý oficiálne oznámený telefón s podporou 5G – Samsung Galaxy S10 5G.

Táto téma je určite zaujímavá, ale je potrebné ju sledovať trošku realisticky a minimálne si počkať na výsledky nezávislých štúdií slávnych svetových univerzít. Nebezpečenstvo negatívneho vplyvu 5G sietí na ľudské zdravie tak v tejto chvíli nie je podložené ničím konkrétnym.

V dnešnej dobe sa internetom šíria rôzne 5G hoaxy a fámy súvisiace so zdravím. To je samozrejme pálčivá a citlivá téma, preto sa medzi ľuďmi tieto výmysly spoľahlivo šíria. Do konšpiračných teórií spadajú aj aktuálne témy, napr. spojitosť budovania 5G sietí a koronavírusom. Ako sme už spomenuli vyššie, rovnako, ako rádiové vlny, sa vzduchom šíria aj elektromagnetické frekvencie, ktoré nás môžu v malej miere zasiahnuť. Samozrejme, siete 5G nenesú žiadne zvýšené riziko a už vôbec ich nemožno spájať s nejakým úmyselným šírením chorôb a chorôb.

i Mohlo by vás zaujímať

Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií