AlzaPlus+ děti Aplikace

Tehotenstvo po týždňoch: 9. týždeň

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

V 9. týždni tehotenstva už za sebou máte druhý mesiac tehotenstva a úspešne vstupujete do tretieho. Ak vás trápia tehotenské nevoľnosti, čoskoro si budete môcť oddýchnuť – vo väčšine prípadov totiž ku koncu tretieho mesiaca vymiznú. Vývoj vášho bábätka pokračuje vznikom dôležitých orgánov, ako sú pečeň a tenké črevo, a dochádza aj k zmenám v tvárovej časti. U vás si pravdepodobne všimnete zväčšujúcich sa pŕs, čo sa môže prejaviť ich zvýšenou citlivosťou a celkovým napätím. Telo sa pomaly začína pripravovať na dojčenie, takže možno budete musieť vyraziť na nákupy a zaobstarať si nové spodné prádlo a tiež krém na strie, ktorý sa odporúča používať už v počiatočných týždňoch tehotenstva.

Plánujeme bábätko

Obsah článku 9. týždeň tehotenstva

9. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Predstavte si, že už v 9. týždni tehotenstva dokáže vaše bábätko reagovať pohybom na podnety zvonku, ako je hluk alebo svetlo! Samozrejme vy ho ešte cítiť nemôžete, ale kto by to bol povedal do drobčeka meracieho približne 25 milimetrov a vážiaceho okolo 2 gramov, ktorého by sme najlepšie prirovnali ku guľôčke hroznového vína?

Vývoj tvárovej časti

Už 8. týždeň tehotenstva prebehol v znamení zásadných zmien v tvárovej časti plodu a teraz tento vývoj pokračuje. Oči sa postupne presúvajú do prednej časti tváre a približujú sa k sebe, sú však stále široko otvorené. Zakladajú sa ušnice, ktoré majú zatiaľ podobu hrbolčekov okolo vonkajšieho zvukovodu. Vývoj nosa sa postupne dokončuje. Plod má stále ešte značne veľkú hlavovú časť oproti trupu a veľmi hrubé tvárové rysy.

i

Vedeli ste, že oči plodu zostanú zatvorené až do 27. týždňa tehotenstva?

Koniec stočenej polohy plodu

V 9. týždni tehotenstva sa plodu začína ľahko narovnávať krk a trup a dochádza tak k zmene jeho doterajšej stočenej polohy. Na svedomí to má pokračujúci vývoj vnútorných orgánov, konkrétne tenké črevo a základ pečene. Pečeňový hrboľ vytvorený pod srdcovým hrboľom je natoľko veľký, že núti plod k rovnejšej polohe.

Zmeny na končatinách

Dolné končatiny prechádzajú rovnakým vývojom ako v predchádzajúcom týždni končatiny horné, takže sa na nich vytvoria ryhy a základ prstových lúčov. Na horných končatinách sú už viditeľné základy jednotlivých prstov, ktoré zatiaľ spája plávacia blana.

Tehotenské nevoľnosti
Tehotenské nevoľnosti trápia približne 80 % budúcich mamičiek. Šiesty týždeň tehotenstva je čas, kedy sa môžu začať prejavovať.

9. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

Zmeny na vašom brušku síce ešte príliš znateľné nie sú, zato vaše prsia sa už začínajú pripravovať na neskorší proces dojčenia.

Tehotenské príznaky v 9. týždni tehotenstva

V tomto období zrejme zaregistrujete pocit plnších a citlivejších pŕs, ktorá sa vplyvom hormonálnych zmien začínajú zväčšovať a celkovo menia svoj tvar aj vzhľad. Začnú sa na nich viditeľne rysovať modré žilky a bradavky aj prsné dvorce získavajú tmavšie sfarbenie. Vaše telo tak pripravuje pre bábätko ideálne podmienky, ktoré odštartujú po narodení proces dojčenia. Mnoho mamičiek tiež začína páliť záha, a to hlavne po konzumácii väčšieho jedla. Jedzte preto častejšie po menších porciách a vyhýbajte sa ťažkým a mastným jedlám.

i

Tvoria sa vám na prsných dvorcoch okolo bradaviek malé biele hrbolčeky? Ide o Montgomeryho žliazky, ktoré budú v priebehu dojčenia produkovať maz dôležitý pre zvlhčovanie bradavky.

Prechádzky v tehotenstve
Doprajte si prechádzky a pobyt na čerstvom vzduchu kedykoľvek budete môcť.

Vznik a vývoj placenty

Okrem vonkajších príznakov sa aj vo vnútri vášho tela vytvára dôležitý orgán spoločný pre matku aj plod. Je ním placenta, tzv. plodový koláč, ktorý má za úlohu dodávať bábätku všetko potrebné. Zásobuje ho živinami, dodáva mu kyslík, odvádza plyny a chráni bábätko pred škodlivými mikroorganizmami. Vývoj placenty je ukončený medzi 4. – 5. mesiacom, kedy dosiahne priemerne okolo 20 centimetrov a hmotnosť zhruba pol kilogramu. Jej polohu bezpečne určí ultrazvuk, najčastejšie leží na zadnej strane maternice.

Ako na strie v tehotenstve?

Strie na prsiach majú podobu červených praskliniek, ktoré vznikajú v dôsledku náhleho zväčšenia pŕs. V neskoršom štádiu tehotenstva sa objavujú tiež na bruchu či bokoch. Po nejakej dobe síce vyblednú, stále sú však na koži znateľné a pre mnoho mamičiek predstavujú nočnú moru. Preto je dobré začať včas preventívne opatrenia a zaobstarať si vhodný krém proti striám, ktorým sa budete pravidelne natierať. Vhodný je aj nákup tehotenskej podprsenky z priedušného materiálu, ktorá zaistí vašim prsiam potrebné pohodlie a dostatok priestoru.

Prvá návšteva lekára
Pri prvej návšteve vás lekár vyšetrí a bude sa vás pýtať na anamnézu. Je dôležité, aby všetky informácie boli čo najpresnejšie.

Hormóny v tehotenstve

Už v prvých dňoch od počatia začína váš organizmus reagovať na novú situáciu zvýšenou produkciou niektorých hormónov. Tie majú za úlohu pripraviť vaše telo na všetky zmeny súvisiace s vývojom bábätka, vrátane samotného pôrodu aj následného dojčenia. Okrem telesných funkcií do značnej miery ovplyvňujú tiež vašu psychickú stránku, zvyšujú citlivosť na niektoré podnety a vzbudzujú prehnané reakcie. Sú to jednoducho také nevyspytateľné potvorky, ktoré nad vami prevezmú kontrolu, bez nich sa však celý proces tehotenstva nezaobíde. Aké sú najdôležitejšie hormóny v tehotenstve a aká je ich funkcia?

  • Choriogonadotropín – Vďaka tomuto hormónu najčastejšie spoznáte, že ste úspešne otehotneli, má totiž za následok vynechanie menštruácie, a tiež na neho citlivo reagujú niektoré tehotenské testy. Najviac je produkovaný do 10. týždňa tehotenstva, potom jeho hladina postupne klesá.
  • Progesterón – Produkcia tohto hormónu sa v období tehotenstva mnohonásobne zvyšuje, má totiž veľmi dôležitú funkciu na samotný plod. Stará sa o jeho udržanie v tele matky a zabraňuje prípadnému vypudenie plodu vplyvom autoimunitnej reakcie. Má za následok aj zmeny vo vašom tele, ako napríklad zväčšujúce sa prsia, citlivosť na niektoré pachy alebo časté pocity únavy v prvom trimestri. Spevňovaním panvovej steny a rozvoľňovaním niektorých väzov prispieva k zdarnému priebehu samotného pôrodu.
  • Estrogén – Akonáhle je vajíčko oplodnené, pripravuje hormón estrogén ideálne prostredie na jeho uhniezdenie. Stará sa o ideálne prostredie pre vývoj plodu, takže jeho vplyvom dochádza k nárastu sliznice maternice a zvyšovaniu krvného obehu.
  • Relaxin – Tento hormón od začiatku tehotenstva uvoľňuje väzy a kĺby a jeho hlavné funkcie smerujú k pôrodu. Dochádza vďaka nemu k potrebnému roztiahnutiu panvy tak, aby bábätko mohlo bez problémov prejsť pôrodnými cestami.
  • Oxytocín – Ide vyložene o pôrodný hormón, ktorý kontroluje maternicové sťahy a kontrakcie. Zmierňuje tiež pôrodné bolesti a má tú úžasnú moc zariadiť, aby sa novopečená mamička na prvý pohľad zamilovala do svojho práve narodeného bábätka. Po pôrode napomáha pri tvorbe materského mlieka.
  • Inzulín – Reguluje hladinu cukru plodu a napomáha pri ukladaní živín.
  • Prolaktín – Má za úlohu pripraviť mliečne žľazy a v správny čas spustiť proces dojčenia.
  • Kalcitonín – Dôležitý hormón zvyšujúci tvorbu vitamínu D a zabraňujúci vyplavovaniu vápnika z tela matky.

Cvičenie v tehotenstve

Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a vaše tehotenstvo prebieha bez problémov, rozhodne nezanedbávajte fyzickú aktivitu. Cvičenie v tehotenstve vás udrží v kondícii a tiež vás vďaka vyplaveným endorfínom pozitívne naladí. Je však potrebné zvoliť vhodný pohyb, ktorý nebude zaťažovať vaše kĺby a väzy. Ako ideálne cvičenie pre tehotné ženy odporúčajú odborníci plávanie, môžete však vyskúšať aj tehotenskú jogu alebo sa zapíšte do špeciálneho kurzu pre budúce mamičky.

Tipy na 9. týždeň tehotenstva:

  • Nenechajte sa odradiť odporúčaním k obstaraniu kvalitného tehotenského prádla a navštívte špeciálnu predajňu s tehotenským oblečením a doplnkami. Budete prekvapené širokou ponukou spodnej bielizne pre tehotné ženy rôznych farieb aj materiálov.
  • Zapátrajte po nejakom cvičení pre tehotné, ktoré budete môcť pravidelne navštevovať. Okrem vhodnej fyzickej aktivity pod odborným dozorom sa tu môžete zoznámiť s ďalšími nastávajúcimi mamičkami a podeliť sa s nimi o svoje pocity a skúsenosti.
  • Pokiaľ máte problémy s pálením záhy, popýtajte sa v lekárni na vhodný prípravok pre tehotné, ktorý vám od tejto nepríjemnosti uľaví.

Aké zmeny vás čakajú v ďalšom týždni a ako bude pokračovať vývoj bábätka? Prečítajte si, čo prináša 10. týždeň tehotenstva, a radujte sa z každého spoločného dňa s vaším bábätkom.

Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií