we apologize for the inconvenience, but due to technical difficulties there may be delays of order pickups at our branches. We are working on the repairs. Thank you for your understanding.

Ako vybrať gimbal?

Catalogue
Aktualizované

Často natáčate video mobilným telefónom a chcete zvýšiť jeho kvalitu? Mobilný telefón síce môže ponúknuť elektronickú či optickú stabilizáciu, pri pohybe to ale nestačí. Na to sú potrebné stabilizátory, tzv. gimbaly. Tie veľmi dobre slúžia napríklad v prípadoch, keď sa nahrávacie zariadenie pohybuje v priestore, takže vy musíte tiež. V tomto sprievodcovi vám poradíme, na čo sa pri výbere gimbalu zamerať a ako vybrať ten správny.

Ako vybrať gimbal – OBSAH

Tipy ako vybrať gimbal

  1. Ujasnite si, aké zariadenie chcete stabilizovať. Je to mobil, kamerka alebo zrkadlovka? Podľa toho sa odvíja nosnosť gimbalu či šírka čeľustí na úchop.
  2. Aké sú vaše ambície? Podľa toho zvoľte cenové rozpätie, do ktorého sa chcete vojsť. Veľmi pekné gimbaly na menšie zariadenia sa predávajú okolo 80 EUR. Tie na zrkadlovku kúpite od 200 EUR vyššie.
  3. Chcete gimbal len tak do ruky alebo si ho plánujete pripevňovať napríklad na hruď pri cyklistike? Overte si, či v balení nie je aj statív a či má gimbal závit na pripojenie k ďalším držiakom.
  4. Ktoré funkcie stabilizátora by ste ocenili? Chcete, aby bol schopný sa automaticky otáčať za nastaveným objektom? Má vedieť fotiť panorámu a časozbery? Chcete ho ovládať vzdialene gestami?
Ako vybrať gimbal

Čo je dôležité pri výbere gimbalu?

Typ gimbal

Natáčať môžete pomocou mobilného telefónu, akčnej video kamery, fotoaparátu tak aj veľkej kamery. Podľa toho je potrebné stabilizátor vyberať. S tým sa spája hľadisko upevnenia. Mobilný telefón či akčnú kameru pravdepodobne umiestnite medzi rozbaľovacie čeľuste či upínacie doštičky. Väčšie fotoaparáty alebo kamery zase volia 1,4“ alebo 3,8“ závit.

Vždy dbajte na odporúčania výrobcu, na ktorý typ zariadenia je gimbal určený. Tým si zaistíte, že bez problémov zvládne zariadenie uchopiť a uniesť a jeho celková ovládateľnosť bude pohodlná.

Svoje uplatnenie si stabilizátory vo väčšom vyhotovení našli pri natáčaní filmov a často sú používané kameramanmi tam, kde je napríklad menší priestor na použitie veľkého ramena. Zároveň je potrebné, aby kameru niekto niesol, a pritom bol výsledný záber plynulý a súvislý.

Osi otáčania a režimy snímania

Osi otáčania

  • 2 osy – lacnejší gimbal zvládne vyrovnať pohyby v osiach označených na obrázku ako Roll a Pitch.
  • 3 osy – gimbal si navyše poradí aj s osou Yaw. Možno s ním teda naklápať do strán, dopredu dozadu aj hore a dole. Zariadenie bude stabilizované na mieste.

Na základnú potrebu dostačuje 2-osý gimbal, avšak väčšina ich dnes už disponuje stabilizáciou všetkých 3 os.

Režimy snímania

Gimbal môžete použiť na zlepšenie záberu so vstavanou aplikáciou fotoaparát v smartfóne. Všetky možnosti vrátane režimov snímania sa vám ale odomknú až pri použití aplikácie priamo určenej výrobcom k danému gimbalu. Každý výrobca môže mať režimy odlišné, niektoré môžu chýbať. Medzi užitočné režimy snímania patria:

  • Panorama – ak pohybujete telefónom v snahe zachytiť peknú panorámu, môže vám pri pohybe skĺzavať horizont, gimbal však horizont podrží a výsledná panoráma nie je zbytočne orezaná hore ani dole.
  • Časozber – málokto chce držať mobilný telefón 15 minút na jednom mieste, aby výsledkom bol efektný zrýchlený pohyb mrakov, áut idúcich po ceste a pod. V tomto prípade sa hodí gimbal umiestniť na statív a on dokáže telefónom v priebehu snímania pomaly otáčať. Výsledkom sú plynulé zrýchlené videá.
  • Sledovanie pohybu – aplikácia zafixuje na displeji vybranú postavu, zviera či dokonca objekt a udržiava ho v zábere. Môžete tak napríklad lepšie točiť svoje deti, ako pobehujú okolo alebo športové výkony kamaráta.

Dodatočné schopnosti / príslušenstvo

  • Powerbanka – existujú gimbaly, ku ktorým stačí káblom pripevniť mobilný telefón a razom máte možnosť mobil dobíjať. Taký gimbal je totiž vybavený funkciou power banky.
  • Statív – vhod môže prísť upevnenie gimbalu na statív. Potom sa telefón môže otáčať napríklad za vaším pohybom a nemusí ho pritom nikto držať v ruke. Pokiaľ nie je statív v balení, hľadajte gimbal so 1,4" závitom.
  • Dodávaná aplikácia – väčšina výrobcov ponúka zadarmo na stiahnutie z App Store alebo Google Play aplikáciu, ktorá využíva maxima funkcií gimbalu. Určite teda takú aplikáciu vyskúšajte.
i Pozor na to, že gimbal je elektronické zariadenie, a tak nemusí byť nutne vodoodolné. Takže, aj keď v ňom máte upevnený vodoodolný smartfón, pri vode buďte opatrní.
Stabilizátory pre mobilné telefóny a akčné kamery

Stabilizátory pre mobilné telefóny a akčné kamery

  • Kompaktnejšie rozmery
  • Dodávaná aplikácia so zábavnými režimami snímania
  • Možnosť zloženia do kompaktných rozmerov

Typický stabilizátor pre mobilné telefóny a akčné kamery typu GoPro. S telefónom či kamerou je stabilizátor bezdrôtovo spojený technológiou Bluetooth. Pre plnú funkčnosť vrátane spojenia s potrebnou aplikáciou je väčšinou možné použiť takmer ľubovoľný smartfón s operačným systémom Android a iOS.

Gimbal majú pohodlný úchop, ale pri dlhšom natáčaní sa prenesú. Ich váha často prekračuje 250 gramov a vezmime do úvahy aj hmotnosť telefónu. Väčšinou sa aspoň dajú zložiť, preto je ich prenášanie pohodlné.

Pri výbere sa zamerajte na šírku čeľustí, aby sa mobilný telefón či kamerka do držiaka zmestili. V súčasnosti však výrobcovia počítajú aj s tými najširšími smartfónmi, takže by nemal byť problém.

Výhody a nevýhody
  • Kompaktné rozmery na prenášanie
  • Vydarené režimy snímania
  • Lepšia stabilizácia ako tá v telefóne
  • Všetky funkcie využijete len s aplikáciou výrobcu
Stabilizátory fotoaparátov

Stabilizátory fotoaparátov

  • Na kompaktné fotoaparáty a najmä zrkadlovky
  • Zameraný na profesionálnejšie využitie
  • Počíta s dodatočným príslušenstvom

Ďalšou kategóriou je gimbal na ťažšie zariadenia, akými sú kompaktné fotoaparáty, zrkadlovky a kamery. Pokročilejší používatelia si budú pochvaľovať kvalitné uchopenie drahého a ťažkého fotoaparátu, pričom ho gimbal dokáže perfektne vyrovnávať v priebehu snímania. V balení často nájdete náhradné káble, batérie, skrutky, imbusové kľúče, puzdro na prenášanie a pod.

Aplikácie sú k takým gimbalom dodávané tiež a nie sú výnimkou ani vstavané zábavnejšie režimy. Skôr sa však stretnete s pokročilým nastavením stabilizácie, pohybov gimbalu a ostrenie. Pri drahších kúskoch ide však hlavne o kvalitnejšiu prácu motorčekov podľa váhy zariadení, čím je maximalizovaná úspešnosť vyrovnávania.

Výhody a nevýhody
  • Pokročilá stabilizácia
  • Väčšinou mnoho dodávaného príslušenstva
  • Vyrobený z kvalitných materiálov
  • Kvalitné spracovanie sa prejavuje v cene
  • Ťažšia konštrukcia
iKvalitnými stabilizátormi disponujú aj výkonné drony.

Časté otázky pri výbere gimbalu

Ako gimbal funguje a kam s ním?

Ako vlastne stabilizátor dokáže zázraky a namiesto roztraseného záberu vykúzli plynulé a prehľadné video? Kĺb vyvažuje záťaž (mobilný telefón, fotoaparát) pomocou gyroskopu a hýbe sa v osiach pomocou motorčekov. Správne teda snímacie zariadenie drží v priestore na mieste, hoci držiakom stabilizátora hýbete do všetkých strán. Populárna demonštrácia tejto schopnosti pochádza z videí, na ktorých je do rúk človeka uchopená sliepka, ktorá dokáže hlavu držať v jednom bode aj v situácii, keď s ňou hýbete do všetkých smerov.

Kam s ním?

Rozhodnutie, ako stabilizátor používať, závisí od plánovaného použitia. Konštrukcia je zamýšľaná na pohodlný úchop v ruke. Čo keď však chcete snímať šport či sami seba?

  • Statív – po pripevnení na statív je gimbal pripravený snímať panorámu alebo časozberné video s plynulým pohybom. Tiež môžete pred telefónom cvičiť, tancovať a ten bude vaše pohyby cez funkciu v aplikácii od výrobcu gimbalu nasledovať.
  • Držiaky na bicykel, prilbu – cez závit na konštrukcii gimbalu ho možno pripevniť na rôzne držiaky disponujúce upínacou skrutkou, na selfie tyč a pod. Gimbal teda môžete použiť pri športovaní, kedy ho môžete uchytiť na hrudný pás (napr. pri cyklistike). So závitom jednoducho nie ste obmedzení a môžete stabilizátor naskrutkovať na prilbu či napr. ho pripevniť na držiak prilepený ku karosérii auta.

Aké existujú typy gimbalu?

Na menšie zariadenia

Ako sme si už povedali, gimbaly na menšie zariadenia sú lacnejšie, avšak zvládnu posunúť natáčanie videí telefónom či akčnou kamerkou o niekoľko úrovní vyššie. Stabilizujú v 2, či 3 osiach a ponúkajú aj doplnkové funkcie a inteligentnú aplikáciu na váš mobilný telefón. Pokiaľ vám stačí iba stabilizácia v jednej osi, môže sa hodiť kombinácia selfie tyče s tripodom, napr. Eternico Selfie Tripod.

Na fotoaparáty

Väčší gimbal pripravený niesť väčšiu záťaž. V úplnej väčšine stabilizuje 3 osi a stretnete sa tu so závitom, cez ktorý sa fotoaparát naskrutkuje.

Pre veľké kamery

Bežný používateľ taký stabilizátor nevyužije. Stretnete sa s nimi napríklad na pľaci pri natáčaní filmov. Môžu jazdiť po koľajnici pri natáčaní scén, ktoré vyžadujú pohyb profesionálnej kamery vpred/vzad. Alebo sú upevnené na veľkom ramene, ktoré umožní pohyb v priestore a najmä zábery zhora.

Nepostačí elektronická/optická stabilizácia v mobile?

V telefónoch strednej triedy sa výrobcovia uchyľujú k zlepšeniu nahrávaného videa pomocou stabilizácie elektronickej. O vyrovnávanie obrazu sa potom stará softvér telefónu. Ten pracuje s nestabilným videom a snaží sa ho orezať tak, aby došlo k plynulejším prechodom v snímaní. Všeobecne v drahších smartfónoch býva optická stabilizácia. Tá vyrovnáva obraz aktívne už pri natáčaní. Funguje na jednoduchom princípe gyroskopu a musí k tomu byť prispôsobená zostava objektívov.

  • Optická/elektronická stabilizácia – pri chôdzi bude záber plynulý, pri behu už otrasy poznať budú. Pri jazde na bicykli sa v zákrutách kamera nakláňa a otrasy sú viditeľné.
  • Gimbal – pri chôdzi aj behu budú otrasy ťažko postrehnuteľné. Pri jazde na bicykli v zákrutách kamera drží horizont, nenaklápa sa. Záber je stabilizovaný a triasť sa budú maximálne riadidlá a vaše ruky.

Optiky telefónov sú však malé. Nie je v nich príliš miesta na manévrovanie mechanizmu v objektíve. Preto je lepšie ponechať stabilný celý mobilný telefón. To je práve dôvod, prečo vznikol gimbal. Mobil zostáva v pokoji, nie je potrebné, aby jeho objektív vyrovnával obraz, napriek tomu s telefónom môžete hýbať v priestore. Ani tak sa však malým otrasom nevyhneme, napríklad pri behu či rýchlom otáčaní. Optická stabilizácia teda v spojení s gimbalom ponúkne najlepší výsledok.

Slovník pojmov – stabilizátory

Gimbal

Gimbal je špeciálne stabilizačné zariadenie, ktoré pri fotografovaní a nahrávaní videa eliminuje otrasy a náklony. Kamerku udržuje v stabilizovanej polohe v troch osiach, takže výsledná nahrávka nie je rozstrasená a s kolísajúcim sa horizontom.

Stabilizácia obrazu

Stabilizátor obrazu pomáha zamedziť rozostreniu snímok vplyvom chvenia fotoaparátu. Objektív so stabilizátorom obrazu využijete najviac, pokiaľ veľa približujete alebo len tak, keď fotíte z ruky, nie zo statívu.

Časozber

Časozber, timelapse či intervalové snímanie. Tieto pojmy predstavujú snímanie série snímok určitej scény vo vopred daných časových intervaloch.

Gyroskop

Gyroskop udáva pohybové natočenie v priestore vo všetkých troch osiach. Určuje teda, akým smerom telefónom pohybujete.

Slovník pojmov

Print
P-DC1-WEB12
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info