Ako správne navýšiť kapacitu operačnej pamäte RAM?

Catalogue

Article

Aktualizované

K efektívnej práci počítača je nevyhnutné, aby bol schopný rýchlo pristupovať k dátam, ktoré spracováva. Či už ide o prácu s mnohými aplikáciami súčasne, alebo hranie hier. Preto je potrebné počítač nebo notebook vybaviť dostatočnou kapacitou operačnej pamäte. Koľko RAM dnes potrebujeme? A ako ju prípadne navýšiť?

RAM HyperX Predator RGB, operačná pamäť, stavba PC

Ako správne navýšiť kapacitu operačnej pamäte RAM? – OBSAH

  1. Ako správne vybrať operačnú pamäť?
  2. Nové pamäte RAM s vyššou hustotou
  3. Ako správne zapojiť operačnú pamäť?
  4. Kingston ponúka kvalitnú operačnú pamäť RAM
  5. HyperX rozširuje ponuku pre hráčov

Ako správne vybrať operačnú pamäť?

Ešte než vôbec začnete vyberať konkrétne pamäťové moduly, je nutné si ujasniť, na čo presne bude váš počítač slúžiť. Samozrejme z pohľadu hardvérovej výbavy je významný rozdiel medzi obyčajným kancelárskym počítačom niekde na recepcii, herným strojom alebo stanicou určenou na strih 4K videa. Poďme si spoločne prejsť niekoľko kľúčových bodov, ktoré odporúčame zvážiť pri výbere nových pamäťových modulov.

Mimochodom, dnes sa zhruba v 90 % stretnete už výhradne s modulmi typu DDR4 SDRAM. V prípade stolových počítačov nesú označenie DIMM (Dual In-line Memory Module) s dĺžkou 133,35 mm. Oproti tomu pamäťové moduly na notebooky sa značia ako SO-DIMM (Small Outline Dual In-line Memory Module) a majú dĺžku 67,6 mm.

Koľko pamäte je potreba?

Musíme konštatovať, že v súčasnej dobe vidíme ako úplné minimum 8 GB RAM. Dokonca aj v prípade kancelárskeho počítača. Ide totiž o to, že typický kancelársky používateľ má súčasne otvorené pomerne veľké množstvo kariet v internetovom prehliadači. K tomu na pozadí poštového klienta Outlook a samozrejme nejakú primárnu aplikáciu. Napríklad účtovníctva. Pokiaľ na takto využívaný počítač použijete len 4 GB RAM, všetka pracovná činnosť bude prebiehať pomalšie a vo výsledku sa môže stať, že bude k danej činnosti potreba najať ďalšieho pracovníka. A pritom stačí za pár eur navýšiť kapacitu RAM, aby všetko fungovalo svižnejšie.

Ak však hráte hry, počítajte rovno s investíciou do 16 GB KIT-u, pretože inak budete mať veľké problémy. V prípade moderných hier je braná kapacita 16 GB za slušný štandard a naopak veľa skúsenejších hráčov skôr prechádza rovno na 32 GB. S príchodom nových herných konzol PlayStation 5 a Xbox Series X totiž porastie hardvérová náročnosť na PC. Avšak pokiaľ staviate počítač na cenu, tak vám teraz 16 GB bude iste stačiť, ale rozhodne si zaobstarajte základnú dosku, ktorá má celkom štyri DDR4 SDRAM sloty. A napríklad za rok môžete kapacitu jednoducho zdvojnásobiť.

Už sme spomenuli, že 32 GB RAM je teraz štandard pre technologických nadšencov, ktorí pracujú s mnohými aplikáciami súčasne. Alebo napríklad programujú a potrebujú si vytvárať rôzne testovacie scenáre vrátane virtuálnych počítačov. Tiež by sme túto kapacitu odporučili všetkým, ktorí to myslia vážne s virtuálnou realitou, pretože takto vybavený počítač nie je ničím limitovaný a celkovo ponúka dostatočný výkon aj na prácu so 4K videom.

Väčšia kapacita, teda 64 GB, už pre bežného domáceho používateľa predstavuje zatiaľ nevyužiteľnú kapacitu. Svoje uplatnenie však nájde v profesionálnej sfére, kde sa vo veľkom pracuje s multimediálnymi aplikáciami, vytvára sa obsah, robí sa s grafikou, fotkami či videom. Ide napríklad o filmové alebo hudobné štúdiá, tvorcov architektonických návrhov, prípadne vo vedeckej sfére.

KIT alebo jeden modul?

Toto rozhodovanie je z nášho pohľadu jednoduché. Pokiaľ ide o kancelársky počítač, voľte jeden modul a časom bude možné pridať druhý. Väčšina základných dosiek v kancelárskych počítačoch má totiž len dva pamäťové sloty. Vo všetkých ostatných prípadoch kupujte vždy KIT balenia. V ňom sa nachádzajú dva úplne identické pamäťové moduly, ktoré sú otestované na bezproblémovú spoluprácu pri maximálnej deklarovanej frekvencii. Tiež budete môcť využiť viackanálové zapojenie pamäťových modulov, čo o niekoľko percent zdvihne herný a syntetický výkon celého počítača.

Frekvencia a časovanie

Ani od relatívneho dostatku pamäte RAM nemožno čakať zázraky, ak stavíte na modely s nízkou frekvenciou. Samozrejme v tomto prípade platí čím vyššie, tým lepšie. Za rozumné sú považované moduly s rýchlosťou 3 000 MHz, alebo dokonca 3 200 MHz. Výkonnostný rozdiel oproti obyčajným modulom s frekvenciou 2 400 MHz sa pohybuje pokojne okolo 10 %.

V prípade časovania je situácia presne opačná a tentoraz platí pravidlo, že čím nižšie číslo, tým je časovanie lepšie. Pamäte s časovaním CL14 sú tak lepšie ako s CL17. Dôležité je pripomenúť, že časovanie aj frekvenciu pamätí treba vždy kontrolovať v BIOSe počítača, odporúčame tiež aktiváciu pripravených XMP profilov.

Chladenie

Z laického pohľadu by sa mohlo zdať, že pamäte žiadne chladenie nepotrebujú a stačí im dobre ventilovaná počítačová skriňa. Predtým to tak bolo, ale to sa frekvencia pohybovali podstatne nižšie. Dnešný pretaktovaný RAM modul pokojne dlhodobo pracuje na frekvencii 4 GHz, čo si (ako iste uznáte) chladenie zaslúži.

Väčšina kvalitnejších modulov tak už obsahuje hliníkový rozvádzač tepla, často s agresívnym tvarovaním, prípadne s integrovaným podsvietením. Pri takých moduloch si však dajte zvýšený pozor na ich fyzické rozmery. Mohla by totiž hroziť kolízia pri osadzovaní rozmerného chladiča CPU.

Nové pamäte RAM s vyššou hustotou

Počítačový priemysel aktuálne prechádza z doterajších DDR4 SDRAM pamäťových modulov zostavených z 8 Gb čipov na moduly so 16 Gb čipmi. Aj preto sú výrobcovia RAM pripravení pomôcť zákazníkom so zavádzaním nových technológií a riešiť ich prípadné problémy s kompatibilitou čipov s vyššou hustotou na starších platformách. Nový litografický proces, používaný na výrobu 16 Gb DRAM na wafer, totiž umožňuje dosiahnuť nielen vyššiu pamäťovú hustotu čipov, ale zároveň úspory energie oproti predchádzajúcej generácii 8 Gb čipov, čo je dôležité najmä pri notebookoch alebo v rozsiahlych datacentrách. Aj preto došlo k zmene technológie, ktorú je nutné rešpektovať.

V praxi to znamená, že pokiaľ napríklad vlastníte staršiu základnú dosku s čipsetom radu Intel 100 (pre CPU Skylake alebo Kaby Lake), môžete naraziť pri nákupe nových pamäťových modulov. Daná platforma totiž podporuje RAM-ky s frekvenciou 2 133 MHz a výhradne zložené z 8 Gb čipov. Zložitejšia situácia je aj pri čipsetoch Intel 200, kde je nutné prekontrolovať kompatibilitu priamo u výrobcu dosky a prípadne vykonať upgrade BIOS-u, čo nie je nič zložité. Od čipsetu Intel 300 a vyššie je nový typ RAM podporovaný.

Kompatibilita 16 Gbit RAM modulov na platforme Intel

Čipová sada Rýchlosť RAM Podpora 16 Gbit
Intel platformy od roku 2020 a novšie 3 200 MHz
Intel Comet Lake (Series 400) 2 933 MHz
Intel Coffee Lake (Series 300) 2 666 MHz
Intel Coffee Lake / Kaby Lake (Series 200) 2 400 MHz Nutná kontrola u výrobcu + aktualizácia BIOS
Intel Skylake / Kaby Lake (Series 100) 2 666 MHz ×

S veľkým rozmachom procesorov AMD je samozrejme nutné spomenúť aj podporu nových pamäťových modulov v rámci tejto platformy. A musíme AMD pochváliť, pretože vďaka modernému návrhu je niekoľko posledných generácií čipových sád plne pripravené. S upgradom RAM tak nebudete mať žiadny problém.

Kompatibilita 16 Gbit RAM modulov na platforme AMD

Čipová sada Rýchlosť RAM Podpora 16 Gbit
Ryzen 3. generácie (Matisse) X570 3 200 MHz
Ryzen 2. generácie (Pinnacle Ridge) X470 2 666 MHz
Ryzen 1. generácie (Summit Ridge) X370 2 400 MHz
Ryzen 1. generácie (Raven Ridge) X370 2 400 MHz
Mobilný Ryzen 3. generácie 3 200 MHz
Mobilný Ryzen 2. generácie (Picasso) 2 666 MHz
Mobilný Ryzen 1. generácie (Raven Ridge) 2 400 MHz

Ako správne zapojiť operačnú pamäť?

Inštalácia operačných pamätí sa môže líšiť podľa typu a modelu základnej dosky. Niektoré majú iba dva pamäťové sloty, iné štyri. Pri doskách s dvomi slotmi osadzujeme oba, pri doskách so štyrmi potom minimálne dva, aby bol zaistený chod dual-channel. Správne poradie pri vašej doske prezradí manuál.

RAM;jak zapojit RAM;operační paměť;stavba PC;
Zhruba uprostred spodnej časti každého pamäťového modulu sa nachádza zámok, ktorý zabezpečí, že pamäť nejde do slotu vložiť obrátene. Staršie typy pamätí DDR3 potom majú zámok o kúsok posunutý, čo fyzicky zabraňuje použitiu nekompatibilného modulu.

Na obrázku vidíte správny postup inštalácie pamäťového modulu do DIMM slotu. Modul musí zapadnúť do slotu úplne, niekedy môže byť vyžadovaná ľahká sila, aby sa západka (pozri obrázok) dovrela. V ďalšom kroku zostavovania PC sa dozvieme, ako osadiť počítač GPU kartami.

i

Pripravili sme pre vás podrobný návod, ako zostaviť počítač. Všetko jednoducho a krok za krokom. Rovnako sa s vami podelíme o užitočné tipy a triky, ako si prácu uľahčiť a na čo si dať pozor. Ak sa na stavbu PC zostavy necítite, nevadí. Vďaka našej službe Zostavenie PC na mieru si u nás môžete vybrať komponenty a počítač vám potom zložíme my.

Kingston ponúka kvalitnú operačnú pamäť RAM na PC, notebooky aj servery

V rámci nášho článku vám musíme predstaviť aj niekoľko konkrétnych pamäťových modulov. Preto sme sa pozreli do ponuky spoločnosti Kingston, ktorá patrí medzi vôbec najväčších výrobcov. Napríklad je dobré vedieť, že Kingston je už viac ako tri desaťročia obľúbenou značkou pamätí, ktorú si zákazníci vyberajú aj na prevádzku citlivých dátových centier. Ide teda o roky preverenú značku s vysokou obľubou medzi používateľmi.

V ponuke máme hneď niekoľko desiatok pamäťových modulov Kingston, ale podľa čoho si vlastne má používateľ vybrať? V zásade platí, že vždy je potrebné hľadať pamäte s čo najvyššou frekvenciou a s čo najnižším možným časovaním. Ideálne predávané v balíčku po dvoch (prípadne po štyroch) ako KIT. Keď bude cena na váš rozpočet príliš vysoká, namiesto vysokej frekvencie sa zamerajte skôr na nízku hodnotu časovania.

HyperX rozširuje ponuku pre hráčov

HyperX je herná divízia spoločnosti Kingston a od svojho založenia v roku 2002 dodala vysoké desiatky miliónov pamäťových modulov. Značku HyperX si obľúbili výrobcovia a nadšenci zaoberajúci sa stavbou PC, overclockeri aj herná komunita. HyperX udáva tempo vývoja v tomto obore a okrem pamäťových modulov si možno zaobstarať aj slúchadlá, klávesnice, myši alebo napríklad aj mikrofóny.

Medzi najznámejšie pamäťové moduly patrí rad HyperX Predator RGB, ktorý je na mieru navrhnutý na použitie v zostavách s najnovšími procesormi spoločností Intel a AMD. Okrem pestrej škály kapacít a rýchlostí sa môžete tešiť na pripravené Intel XMP profily optimalizované na lepší výkon. Pamäte HyperX Predator DDR4 SDRAM RGB sú samozrejme vybavené LED svetelným pásikom s plynulým prechodom RGB efektov. Príjemným benefitom je fakt, že pamäte sú kompatibilné so softvérom na ovládanie podsvietenia od väčšiny výrobcov. Ladiť farby tak môžete s použitím systémov ASUS Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync alebo Asrock Polycom RGB.

RAM;HyperX Predator RGB;operační paměť;stavba PC;
HyperX Predator RGB ponúka celý rad farebných efektov. Tie možno riadiť napríklad pomocou aplikácie HyperX NGENUITY, prípadne možno využiť nástroje od výrobcov základných dosiek.

Modelový rad HyperX Predator DDR4 SDRAM tak prináša pamäte s vysokou frekvenciou a nízkym časovaním pri veľkosti od 4 GB do 32 GB v jedinom module a v kitoch dvoch alebo štyroch pamätí s celkovou veľkosťou až 128 GB. Všetky moduly sú testované pri výrobe a majú predĺženú záruku. Pamäte Predator DDR4 SDRAM prinášajú to najlepšie z oboch svetov, extrémny výkon aj špičkovú spoľahlivosť.

RAM HyperX FURY RGB, operačná pamäť, stavba PC
HyperX FURY sú k dispozícii aj vo vyhotovení s RGB.

Cenovo o trochu nižšie je posadený rad HyperX FURY, ktorý predstavuje vysoko výkonný upgrade na najnovšie základné dosky s procesormi Intel a AMD. Dostatok takej pamäte umožní rýchlejšie úpravy videa, renderovanie 3D obrazu, hranie a spúšťanie procesov potrebných na umelú inteligenciu (AI). Moduly majú vyhotovenie plug-and-play, ktoré pri štandardnom napájaní 1,2 V na pamäte DDR4 SDRAM zaisťuje automatické pretaktovanie. Nové prírastky do série pamätí FURY sú dostupné napríklad s čiernym, červeným alebo bielym pasívnym chladičom. Sú ideálne pre každého, kto hľadá špičkové komponenty s vyšším taktom, výkonom, maximálnou spoľahlivosťou, ktoré navyše skvele vyzerajú – a to všetko za minimálnu investíciu.

i Mohlo by vás zaujímať

Vybrať operačnú pamäť nie je vôbec zložité, rovnako tak ako jej následná inštalácia do počítača alebo notebooku. Pokiaľ máte len 8 GB, práve teraz je ten najlepší čas na upgrade.

Print
P-DC1-WEB03
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info