Ako vybrať komínový digestor

Catalogue

Komínové digestory sú určené na odťah do komína. Sú výkonné a hodia sa aj do veľkých kuchýň. Upevňujú sa na stenu medzi závesné skrinky. Komínové odsávače pár sú dominantný prvok v kuchyni. Staviť môžete na klasický aj moderný dizajn zo skla.

Ako vybrať komínový digestor

Dôležité parametre komínového digestora

Výkon digestora

Výkon digestora závisí od veľkosti priestoru, z ktorého má odvádzať výpary. Pokiaľ máte kuchyňu spojenú s obývačkou, musíte započítať obe izby. Čím väčší priestor, tým výkonnejší digestor potrebujete. Bežné digestory odsajú za hodinu 400 – 700 m³ pary, tie najvýkonnejšie až 1 500 m³. Pri komínových digestoroch sa výkon pohybuje najčastejšie v rozmedzí 2001 000 m³.

Správne zvolený odsávač pár musí byť schopný vymeniť vzduch v danom priestore aspoň 3× za hodinu, najlepšie až 10×. Pri výbere spočítajte objem celého priestoru (šírka × dĺžka × výška celej plochy) k prvým uzatvárateľným dverám. Takto získané číslo je ekvivalentom výkonu motora digestora na prečistenie daného priestoru.

  • Príklad konkrétneho výpočtu

* Rozmer miestnosti: 7 × 5 m
* Výška stropu: 2,9 m
* Objem miestnosti: 7 × 5 × 2,9 m = 101,5 m³
* Celkový objem, ktorý je nutné za hodinu vymeniť: 3 × 101,5 m³ = 508 m³
* Minimálny výkon digestora: 508 m³/h

Pozn.: Pripomíname, že vyššie vypočítaná hodnota je minimálna a odporúčame zvoliť digestor s výkonnostnou rezervou.

Šírka digestora

Šírka digestora musí byť rovnaká alebo väčšia ako šírka varnej dosky. Komínové digestory sú dostupné v rôznych šírkach v rozmedzí od 31 cm do 120 cm.

Hlučnosť

Hlučnosť odsávačov pár sa uvádza v dB (decibeloch) a líši sa podľa typu spotrebiča. Tento parameter zohľadnite hlavne, ak máte menšiu kuchyňu. Najtichšie komínové digestory vydávajú hluk okolo 50 dB, najhlučnejšie okolo 70 dB.

Osvetlenie

Digestory mávajú halogénové žiarovky alebo modernejšie LED diódy. Odporúčame osvetlenie pomocou LED technológie, pretože vykazuje nižšiu spotrebu, dlhšiu životnosť, minimálne zahrievanie a vyššiu odolnosť voči častému rozsvecovaniu a zhasínaniu. LED diódy samotné sú tiež krajšie a svetlo z nich je príjemnejšie.

Ovládanie

Komínové digestory sa ovládajú buď bežnými tlačidlami, alebo sú vybavené elektronickým ovládaním s displejom. Moderné a veľmi pohodlné je bezdotykové ovládanie, ktoré umožňuje reguláciu digestora pomocou gest, hlasových príkazov alebo prostredníctvom diaľkového ovládača. Hodí sa najmä do dizajnových kuchýň. Odsávanie má obvykle 2 – 4 výkonnostné stupne.

Inteligentné komínové digestory majú možnosť prepojenie varnej dosky s odsávačom pár, kedy je prevádzka digestora regulovaná automaticky podľa aktuálneho diania na sporáku. Túto funkciu umožňuje napríklad systém Hob2Hood.

Vývody komínového digestora

Komínové digestory majú možnosť odsávania odťahom alebo recirkuláciou.

  • Samotná inštalácia digestora bez odťahu je pomerne jednoduchá a šikovný domáci majster si s ňou poradí. Podľa návodu ho upevnite na stenu a pripojte do elektrickej zásuvky.
  • Komínové digestory s odťahom je nutné napojiť na odťahové potrubie. Výšku vývodu majú nastaviteľnú, pričom odťahové potrubie je skryté v komíne.

    Dôležité je, aby odťahové potrubie viedlo čo najkratšou cestou do komína bez zbytočných ohybov. Každý ohyb do pravého uhla totiž až o tretinu zníži výkon digestora a zároveň zvýši hlučnosť. Vodorovné potrubie má požadovanú účinnosť, iba ak je dlhé maximálne 2 – 3 m. Ďalšou podmienkou je priemer odťahového potrubia, ktorý musí byť minimálne 120 mm, optimálne však 150 mm.

    Nesmieme tiež zabudnúť na výber digestora podľa umiestnenia odťahu. Vopred musíte premyslieť, či je pre dispozíciu vašej kuchyne vhodný vrchný odťah, bočný odťah alebo zadný odťah.


Pozn.: Z dôvodu zvýšenej hlučnosti si dajte pozor na to, aby sa odťahové potrubie nedotýkalo skrinky.

Moderné funkcie digestora

Komínové digestory môžu mať okrem bežných aj nadštandardné a moderné funkcie, ktoré vám varenie a pobyt pri sporáku spríjemnia.

  • Funkcia odloženého vypnutia – po ukončení varenia ponechá digestor v chode a vypne ho až po určitom čase pre dokonalé odstránenie všetkých zvyškových pár.
  • Funkcia Boost – funkcia intenzívneho odsávania, kedy sa prechodne zvýši výkon na maximum a po niekoľkých minútach sa vráti na pôvodne nastavený stupeň.
  • Funkcia Hob2Hood – bezdrôtová technológia, ktorá umožňuje prepojenie varnej dosky s digestorom a zaisťuje automatickú reguláciu prevádzky odsávača pár. Počas varenia upravuje intenzitu odsávania podľa množstva uvoľňujúcej sa pary a dymu, alebo podľa toho, koľko varných zón práve používate. Funkcia Hob2Hood sa postará o sviežu a príjemnú klímu v kuchyni a vy sa môžete úplne sústrediť na prípravu pokrmov.
  • Funkcia signalizácie nasýtenia filtra – táto funkcia vás včas upozorní, že sú filtre v digestore nasýtené a je potrebné vykonať údržbu, alebo ich vymeniť.
  • Časovač – umožňuje nastaviť čas vypnutia digestora.
  • Spätná klapka – slúži hlavne v zimných mesiacoch, kedy treba počítať s možnosťou zrážania pár a odkvapkávaním vody dole. Spätná klapka umiestnená v potrubí sa otvára iba jedným smerom a zabraňuje nielen stekaniu vody, ale aj prieniku hmyzu a studeného vzduchu.
  • Funkcia dvojité sanie – časť vzduchu je nasávaná pomocnou sacou zónou na spodnej časti digestora. Tým je v tejto oblasti eliminované nebezpečenstvo kondenzácie pár.
  • Funkcia recirkulácie – odťahový digestor je schopný fungovať aj bez externého odvodu vzduchu.

Filtre

Digestory s funkciou recirkulácie vymieňajú vzduch v miestnosti pomocou uhlíkových filtrov. Tie obsahujú aktívne uhlie, ktoré nasatý vzduch prečistí a vráti späť do miestnosti. Uhlíkové filtre je potrebné zhruba každý pol rok meniť. Väčšina filtrov obsahuje indikátor nasýtenia a tak ľahko spoznáte, že je nutná výmena. Ďalej sú vybavené ešte tukovým filtrom, který môže byť kovový alebo textilný.

Triedy energetickej náročnosti

Triedy energetickej náročnosti udávajú výkon a spotrebu digestora, teda koľko energie potrebuje digestor na dosiahnutie svojho maximálneho výkonu. Je označovaná písmenami A až G, výnimočne A+ či A++. Túto informáciu možno nájsť na energetickom štítku. Pri komínových digestoroch sa najčastejšie stretneme s triedou A++ až E.

Energetický štítok

Energetický štítok musí byť podľa zákona súčasťou každého digestora. Výrobcovia na ňom udávajú údaje o produkte, ktoré sú merané za vopred stanovených podmienok.

Aké údaje nájdete na energetickom štítku?

  • Energetická účinnosť
  • Ročná spotreba
  • Účinnosť odsávania
  • Účinnosť osvetlenia
  • Účinnosť tukových filtrov
  • Hodnota hluku

Komínové odsávače pár

  • Vhodné do veľkých kuchýň
  • Výrazný dizajn
  • Široký výber
Výhody a nevýhody
  • Vhodné do väčších kuchýň
  • Odsajú až 1 000 m³ vzduchu za hodinu
  • Výrazný kuchynský prvok
  • Široký výber modelov
  • Zaberajú viac priestoru
  • Zložitejšia inštalácia
  • Vyššia spotreba elektriny
  • Vyššia cena

Najčastejšie otázky pri výbere komínových digestorov

Aký je rozdiel medzi odťahom a recirkuláciou?

Pri režime odťahu para vychádza odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou do vonkajšieho prostredia. Nasávaný vzduch je odvedený von z miestnosti a efektívne sa tak eliminujú nielen výpary, ale aj teplo vznikajúce pri varení, čo oceníte hlavne počas leta. Nevýhodou odťahového digestora je nutnosť stavebných úprav, ktorú vyžaduje odťahové potrubie.

Naopak pri recirkulácii digestor nie je napojený na odťah a vzduch sa filtruje cez uhlíkový filter. Následne sa čistý vzduch vracia späť do miestnosti. Inštalácia recirkulačného digestora je jednoduchá a rýchla.

Všetky komínové digestory majú možnosť prepnúť na recirkuláciu. Pokiaľ to je možné, odporúčame z nižšie uvedených dôvodov uprednostniť odťah pred recirkuláciou.

  • Odťah má vyšší výkon, pretože pri recirkulácii znižuje výkon uhlíkový filter až o 20 %
  • Odťah má tichšiu prevádzku, zatiaľ čo recirkulačný odťah je hlučnejší
  • Odťahová prevádzka nevyžaduje výmenu uhlíkových filtrov

Aký výkon odsávania potrebujem pre svoju kuchyňu?

Čím väčšiu kuchyňa máte, tým výkonnejší odsávač pár potrebujete. Počíta sa s priestorom k prvým uzatvárateľným dverám, takže v prípade kuchýň spojených s obývacím priestorom musíte zahrnúť obe miestnosti. Odsávač pár by mal byť schopný vymeniť vzduch v danom priestore aspoň 5× za hodinu – najlepšie až 10×. Napríklad kuchyňa s rozmermi 5 × 5 × 2,9 m potrebuje digestor s výkonom aspoň 363 m³/h. To je však minimálna hodnota, odporúčame ešte vyšší výkon, aby odsávanie bolo čo najefektívnejšie.

Na čo slúžia uhlíkové filtre?

Uhlíkové filtre sú kazety s aktívnym uhlím, ktoré sa vkladajú do odsávačov pár pri režime recirkulácie, pokiaľ nie je možnosť priameho odťahu. Cez uhlíkový filter preniká čistý vzduch späť do miestnosti. Musia sa zhruba po pol roku podľa intenzity používania pravidelne meniť a na rozdiel od tukových filtrov nie sú umývateľné.

Ako správne nainštalovať digestor?

Aby účinnosť digestora bola optimálna, mal by byť vo výške od 65 do 75 cm od varnej dosky. V prípade plynovej varnej dosky sa pritom odporúča 75 cm, pri elektrickej 65 cm. Pri modeloch so šikmým sklonom je možné výšku znížiť tak, aby spodná hrana digestora bola nad elektrickou doskou minimálne 45 cm a nad plynovou minimálne 60 cm. Digestor by mal byť širší ako varná plocha.

Pri komínových odsávačoch pár musíme najskôr vyriešiť napojenie do komína. Digestory majú väčšinou dva alebo aj viac vývodov na odťah, aby ste si mohli vybrať ten, ktorý vyhovuje dispozíciám vašej kuchynskej linky. Nevyužitý otvor zaslepíte krytom, ktorý sa nachádza v príslušenstve spolu s digestorom.

Odťahové potrubie by malo viesť čo najkratšou cestou a s minimom ohybov do komína. Pre dostatočný výkon a nízku hlučnosť je potrebné zachovať priemer odťahu minimálne rovnako veľký, ako priemer vývodu digestora, avšak podmienkou je aspoň 120 mm, optimálne 150 mm.

Na zamedzenie prieniku studeného vzduchu do miestnosti, na elimináciu kondenzácie v potrubí a zabránenie vniknutiu hmyzu dovnútra je vhodná spätná klapka digestora v potrubí. Niektoré odsávače pár ju majú ako súčasť vybavenia, pokiaľ to tak nie je, odporúčame ju prikúpiť.

Ako vyčistiť digestor a filtre?

Pre dobrý výkon a dlhú životnosť je potrebné udržiavať digestor čistý, a to ako zvonku, tak vnútri. Na prvý pohľad sa môže zdať čistenie digestora zložité, my vás ale v našom článku Ako vyčistiť digestor presvedčíme, že vyčistiť digestor aj filter zvládnete vďaka našim tipom ľahko a rýchlo. Dozviete sa tiež, ako často meniť tukový a uhlíkový filter.

Slovník pojmov – digestory

Odťah

Pri režime odťahu je para vyvádzaná do vonkajšieho prostredia odťahovým potrubím, komínom či ventilačnou šachtou. Pre optimálny výkon a nízku hlučnosť by odťahové potrubie malo byť čo najkratšie a s minimom ohybov. Jeho priemer by mal byť minimálne rovnaký ako priemer vývodu odsávača.

Recirkulácia

Režim recirkulácie sa používa v prípade, že vaše stavebné úpravy neumožňujú odvod do komína, teda typicky v bytových domoch, panelákoch a pod. Pri tomto režime sa používajú uhlíkové filtre, cez ktoré sa prefiltrovaný vzduch vracia čistý späť do miestnosti. Digestor je pri recirkulácii mierne hlučnejší a má o niečo menší výkon ako pri režime odťahu.

Spätná klapka

Spätná klapka sa používa pri režime odťahu. Vkladá sa na výstupné hrdlo digestora a pri odvode výparov priamo do komína zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu zvonku do miestnosti.


Print
P-DC1-WEB02
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info