Ako vybrať tvrdené sklo a ochrannú fóliu na mobil

Catalogue
• Autor: Redakcia

Displej patrí medzi najkrehkejšie súčiastky mobilného telefónu. Zároveň ale každý deň v prvej línii čelí riziku poškriabania či prasknutia, takže je potrebné ho chrániť. Na to slúžia tvrdené sklá a ochranné fólie. Ktorá ochrana je ale lepšia? Aké majú výhody a nevýhody? Poradíme vám s výberom tohto druhu ochrany pre váš mobilný telefón.

Ako vybrať nabíjačku na telefón

Sklo vs. fólia: Ako ochrániť displej vášho telefónu – OBSAH

Tipy pred kúpou tvrdeného skla alebo fólie

  1. Vždy vyberajte tvrdené sklo alebo ochrannú fóliu, ktoré sú určené priamo na váš mobilný telefón.
  2. Vždy zvážte, ako náročným podmienkam displej telefónu vystavujete. Od toho sa odvíja, či je vhodnejšie použiť sklo, alebo fóliu.
  3. Rozhodnite sa, či si zvládnete ochranné sklo/fóliu nalepiť na displej telefónu sami. Ak áno, voľte vždy ochranu dodávanú aj s aplikačnou súpravou. V opačnom prípade bude lepšie využiť služby odborného servisu.
  4. Keďže tvrdené sklá a ochranné fólie chránia len displej telefónu, odporúčame vedľa nich používať aj ochranné puzdro alebo kryt.
  5. Mobilné telefóny strednej a vyššej triedy už tvrdené sklo na displeji zvyčajne majú. Najčastejšie sa skrýva pod názvom Corning Gorilla Glass spoločne s číslom verzie. Nenechajte sa ale odradiť, tieto sklá od výrobcu tiež ľahko poškriabete, preto svojmu telefónu kúpte aj ochranné sklo či fóliu.
  6. Zle nalepené tvrdené sklo na mobile sa môže negatívne prejaviť na zmenených farbách aj odozve dotykového displeja.
i K telefónu si okrem ochrany displeja nezabudnite zaobstarať aj puzdro alebo kryt. Sprievodca Ako vybrať puzdro na mobilný telefón vám s výberom poradí.
Ochranná skla

Tvrdené sklá

  • Vysoký stupeň ochrany proti poškriabaniu aj pádu
  • K dispozícii pre väčšinu typov telefónov
  • Spravidla vyššia cena

Tvrdené sklá sú spoľahlivým stupňom ochrany. Displej telefónu chránia pred poškriabaním kľúčmi, rôznymi náhodnými nárazmi a dôležitú úlohu hrajú aj pri pádoch telefónu. K dispozícii sú snáď na všetky typy mobilov vrátane tých so zaoblenými hranami. Ochranné sklá sú účinnejšou ochranou než fólie. Sú tvrdšie, lepšie sa nasadzujú a sú príjemnejšie na dotyk. Drahšie sú len o trochu.

Výhody a nevýhody

  • Vysoká ochrana a odolnosť proti množstvu vplyvov
  • Jednoduchá inštalácia
  • Široký výber od rôznych výrobcov a rôzneho typu tvrdosti
  • Vyššia cena ako pri fóliách

Dôležité parametre tvrdených skiel na mobil

Typ telefónu

Ochranné sklo vždy vyberajte podľa typu svojho telefónu. Určujúci je rozmer a uhlopriečka displeja. Na každom balení tvrdeného skla, prípadne v jeho popise, by malo byť jasne špecifikované, pre akú značku a ktorý konkrétny mobil je vhodné, pretože v skle musia byť aj zodpovedajúce výrezy na reproduktor, mikrofón alebo hardvérové tlačidlo (ako napr. pri iPhone SE).

Hrúbka skla

Hrúbka tvrdeného skla je najčastejšie 0,2, 0,3 alebo 0,4 mm, zvyčajne sa odporúča stredná hodnota. Táto hrúbka už poskytuje ochranu pri prípadnom páde, ale zároveň vyzerá na displeji dobre. Platí, že čím silnejšia, tým lepšia ochrana a naopak.

Najnižšia hrúbka 0,2 mm príliš veľkú ochranu neponúka, vrstva skla na displeji je príliš tenká na to, aby odolala silnejšiemu nárazu. Najtenšie sklo má však tú výhodu, že na displeji nie je prakticky vidieť.

To už sa však nedá povedať o najhrubšom variante, ktorý na displeji neprehliadnete. Na druhej strane ponúka najvyššiu ochranu. Pre úplnosť dodajme, že hrúbka tvrdeného skla nemá vplyv na ovládanie telefónu pomocou dotykového displeja.

Tvrdosť

Na vyjadrenie tvrdosti ochranných skiel na mobily sa v poslednej dobe vžilo označenie rovnaké, ako sa používa na tvrdosť ceruziek, resp. grafitu. Už z podstaty je však jasné, že akékoľvek sklo bude tvrdšie ako ceruzka (to by potom s ňou nešlo písať), tento systém však slúži ako dobrá orientačná hodnota.

Podľa tohto systému označenia je najtvrdšia teda 9H, ktorá je aj najčastejšie používanou tvrdosťou ochranného skla na displeje mobilných telefónov. Zodpovedá to aj najvyššej tvrdosti grafitu. De facto to znamená, že tvrdené sklo je „tvrdšie“ ako tento druh grafitu.

Len niektoré tvrdené sklá ponúkajú o stupeň nižšiu tvrdosť 8H. Pri výbere je tiež dôležitým parametrom použitý materiál. Medzi najkvalitnejšie a najtvrdšie patrí tzv. zafírové sklo, ktoré samozrejme ponúka tvrdosť skla 9H.

Tvar hrany skla

S rozšírením zaoblených displejov sa objavila aj potreba chrániť aj túto krehkú časť displeja. Na trhu sa tak stretneme s tromi typmi hrán tvrdených skiel. Vžilo sa pre ne označenie 2D, 2,5D a 3D.

  • 2D sú sklá s rovnou hranou, ktoré sú navrhnuté tak, aby pokrývali iba displej samotný, nie rámček telefónu. Hrana je pri prejdení prstom jasne zrejmá. Od tohto typu tvrdených skiel už výrobcovia postupne upúšťajú, ide o dnes prežitý prvý spôsob ochrany displeja telefónu pomocou skiel. Dôležité je, že nie sú príliš vhodné na displeje so zaguľatenými hranami, neponúkajú dokonalú ochranu, a navyše trochu odstávajú.
  • 2,5D majú hranu skla zaguľatenú, pri prejdení prstom je hrana menej nápadná a tvorí priamy prechod medzi telom telefónu a sklom samotným. Aj pri týchto tvrdených sklách platí, že pokrývajú iba displej samotný, a nie rámček telefónu. Nie sú ale príliš vhodné na zaguľatené displeje, odstávajú a ochrana nie je úplná.
  • 3D sklo je zaguľatené viac, a pokrýva tak celú prednú stranu telefónu vrátane rámčekov alebo zaguľatenej hrany displeja. Ponúka tak ochranu aj týchto partií. Je prispôsobené na konkrétny model telefónu, má vyrazené otvory na reproduktor, prípadné hardvérové tlačidlo alebo fotoaparát.

Antireflex

Niektoré ochranné sklá sú prispôsobené na to, aby pohlcovali nežiaduce odlesky na displeji, ten je potom lepšie čitateľný.

Časté otázky k tvrdeným sklám

Sú krycie sklá lepšie ako fólie?

Áno, v porovnaní s ochrannými fóliami majú niekoľko výhod. V prvom rade je to vyššia tvrdosť, a teda aj výrazne väčšia ochrana telefónu. Jednoduchšia je aj samotná aplikácia, pri ktorej nehrozí vznik bubliniek. Navyše sklá nijako neovplyvňujú funkcie dotykového displeja ani jeho farby, čo sa najmä pri menej kvalitných ochranných fóliách či pri ich nedokonalom nalepení môže stať.

Čo to je tzv. Liquid Glass alebo Nano glass?

Liquid Glass je moderným spôsobom ochrany displeja mobilného telefónu. Výhodou tohto tekutého skla je, že nemení objem telefónu ani funkciu dotykového displeja, takisto je prakticky neviditeľné. Dodávaná tekutina sa v tenkej vrstve nastrieka na displej a potom priloženým miniatúrnym UV svetlom vytvrdí. Ochranné vlastnosti nie sú ale oveľa lepšie ako pri fólii. Poradí si s drobnými škrabancami, pri páde však displeju nepomôže.

Na podobnom princípe funguje aj nano ochrana displeja. S ochranou samotnou je to podobné, benefitom je, že tekutina sa vytvrdí sama, a navyše je vrstva hydrofóbna, tzn. že odpudzuje vodu.

Čo je to diamantové sklo?

Diamantové sklo je vo svojej podstate aktualizovaným variantom ochranného skla Corning Gorilla Glass. Na rozdiel od klasického ochranného skla je potiahnuté diamantovou vrstvou a ponúka až šesťkrát väčšiu odolnosť a desaťkrát väčšiu tvrdosť. Zároveň sa pozitívne prejaví na chladení celého telefónu, ten by podľa výrobcu mal byť až 800× chladnejší ako normálne. Avšak výrobný proces je pomerne náročný, takže ide o celkom drahú vychytávku. Aj preto na praktické využitie stále čaká.

Ako nasadiť tvrdené sklo na mobil – návod

  1. Na nalepovanie tvrdeného skla na mobil si vyberte miestnosť s minimálnym množstvom prachu.
  2. Nasucho si vyskúšajte tvrdené sklo nasadiť. Zistíte, kde je výrez na reproduktor, fotoaparát alebo ďalšie otvory. Tiež sa zorientujete, kde je sklo prípadne zahnuté.
  3. V balení zvyčajne nájdete dve handričky – jednu vlhčenú, druhú suchú. Vlhčenou očistite displej telefónu od mastnoty, odtlačkov prstov a podobne.
  4. Suchou handričkou displej usušte a vyleštite.
  5. Zložte ochrannú fóliu a sklo opatrne a rovnomerne položte na displej.
  6. Na väčšine plochy by malo priľnúť samo, na okrajoch bude pravdepodobne potrebovať uhladiť. To urobte buď pomocou dodávanej stierky, alebo hranou bankovej karty.
  7. Novo nalepené sklo znova vyleštite a je hotovo. Ak potrebujete svoje dielo opraviť, odlepenie tvrdeného skla na mobil je jednoduché vďaka adhezívnemu lepidlu, ktoré nikdy plne nestuhne.

Ako dať dole tvrdené sklo z displeja telefónu – návod

Niekedy je nutné, napríklad pri nepodarenom nalepení alebo poškodení skla (od toho tu ostatne je)

  1. Pred začiatkom pokusu zložiť ochranné sklo ho odporúčame ľahko nahriať fénom. Bohato postačí pätnásť sekúnd.
  2. Začnite v ktoromkoľvek z rohov. Sklo skúste buď pomocou nechtu, alebo napr. špáradlom (pri tomto spôsobe pozor na poškrabanie displeja) podobrať.
  3. Keď sa vám to podarí, vsuňte pod sklo akúkoľvek pevnú kartu (starú kreditku alebo nejakú vernostnú kartičku)
  4. Potom už len kartu pomaly podsúvajte pod sklo, kým sa neuvoľní.
i Vysokú úroveň ochrany telefónu ponúka značka AlzaGuard. Sklá prvotriednej kvality majú lepidlo po celej ploche, takže výsledkom je dokonalé priľnutie k displeju telefónu. V balení sa nachádza všetko potrebné na bezproblémovú aplikáciu skla. AlzaGuard ponúka takisto sklá s tzv. privátnym filtrom, ktoré vám zaistia súkromie pred nechcenými pohľadmi okolia, a tiež kryty a puzdrá na mobil.

Značka AlzaGuard sa zameriava aj na príslušenstvo pre inteligentné hodinky a je k dispozícii len na Alza.sk.

Ochranné fólie

Ochranné fólie

  • Lacný spôsob ochrany displeja telefónu
  • Aplikácia môže byť zradná
  • Nižší stupeň ochrany

Fólie predstavujú najjednoduchší a tiež najnižší stupeň ochrany. Displej telefónu ochráni pred opotrebovaním či poškriabaním, ktoré by mohlo vzniknúť pri bežnom používaní (nechty, mobilný telefón vo vrecku atď.). Displej ale nechráni pred pádom a ako preukázal rad testov, napríklad ani pred zväzkom kľúčov v kabelke. Sú totiž skutočne vyrobené iba z plastu. Na druhej strane ochranné fólie sú lacnejšie ako ochranné sklá.

Výhody a nevýhody

  • Nízka cena
  • Široký výber
  • Nižší stupeň ochrany
  • Ošemetná inštalácia
  • Lacnejšie typy môžu ovplyvniť obraz na displeji

Dôležité parametre ochranných fólií

Mat/lesk

Lesklá pôsobí luxusnejším dojmom, displej ale môže byť horšie čitateľný napríklad vonku, keď svieti slnko. Matná fólia možno nevyzerá tak dobre ako lesklá, viac ale bráni odleskom.

Hrúbka

Čím je ochranná vrstva silnejšia, tým lepšie chráni mobilný telefón. Avšak je na displeji aj viac vidieť. Na ovládanie telefónu hrúbka vplyv nemá.

Časté otázky pri výbere ochranných fólií

Ako sa pri aplikácii vyhnúť bublinám?

Jedine zvýšenou opatrnosťou a starostlivosťou pri jej lepení. Postupujte veľmi pomaly a opatrne, odporúča sa začínať pri dolnej hrane telefónu a držať fóliu mierne prehnutú smerom k sebe tak, aby sa vždy prilepovala len jej spodná časť. Už prilepenú časť je potrebné vždy od okraja po okraj uhladiť, čím sa prípadné bublinky odstránia.

Sú ochranné fólie lepšie ako tvrdené sklá?

Fólie rozhodne nedokážu ponúknuť rovnakú úroveň ochrany ako sklá. Poskytujú len základný stupeň ochrany. Displej chránia proti poškriabaniu pri bežnom používaní, je lacným riešením v prípade, keď mobilný telefón nosíte bezpečne mimo ostré predmety (napr. kľúče). Dobrou voľbou môžu byť aj v prípade, keď je pre vás dôležité, že fóliu budete mať hneď nasadenú a vo väčšine prípadov to zvládnete svojpomocne.

Ako aplikovať ochrannú fóliu na displej telefónu – návod

  1. Vyberte si maximálne bezprašné prostredie.
  2. Displej mobilu dôkladne vyčistite dodávanou handričkou. Dobre poslúži aj handrička na čistenie okuliarov.
  3. Fóliu si „nasucho“ položte na displej telefónu, lepšie uvidíte, ako ďaleko od okrajov bude pod.
  4. Opatrne zložte kryciu fóliu.
  5. Prilepte ochrannú fóliu v jej dolnej časti, zostávajúcu časť držte ohnutú tak, aby sa neprilepovala, prilepenú časť starostlivo uhlaďte.
  6. Pomaly prilepujte celú fóliu, dbajte na to, aby bola celou plochou pevne prilepená na displej, a nevznikali tak nepríjemné bublinky. Fóliu odporúčame pritláčať handričkou alebo napríklad bankovou kartou.
  7. Skontrolujte, či je fólia dobre nasadená, nie je nakrivo, nikde nie sú bublinky. Pokiaľ nastala chyba, fóliu by malo ísť zložiť a znovu nalepiť. Postup je stále rovnaký.

Ako zložiť ochrannú fóliu z displeja telefónu – návod

    Postup skladania fólie je obdobný ako pri skladaní ochrannej fólie.

  1. Fóliu začnite odstraňovať od jedného z rohov.
  2. Fóliu podoberte, či už nechtom, špáradlom alebo čímkoľvek ďalším. Len pozor na displej a ak používate nejaký z nástrojov, vždy ho smerujte voči fólii, nie displeju.
  3. Ak máte fóliu dostatočne odlepenú, stačí ju pomaly ťahať ďalej. Malo by to ísť celkom ľahko.
  4. Pomôcť si môžete aj tým, že na fóliu nalepíte kúsok dobre držiacej lepiacej pásky a zložíte ju ťahom za prečnievajúci kúsok.
Instalace ochranných skel
Netrúfate si na nasadenie skla alebo fólie? Alza ponúka službu Aplikácia fólie/skla na displej telefónu.

Slovník pojmov – Ochranné skla a fólie

Antireflexná vrstva

Pomáha oslabiť únavu očí tým, že eliminuje odlesky od lesklého povrchu.

Technológia displeja

Alebo tiež typ displeja. Z tohto hľadiska sa najčastejšie stretávame s LED, OLED, AMOLED a LCD displejmi.

Rozlíšenie displeja

Rozlíšenie displeja telefónu je parameter, ktorý udáva počet obrazových bodov (pixelov) zobrazených na displeji.

Print
P-DC1-WEB06
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info