Tehotenstvo po týždňoch: 11. týždeň

Catalogue
11. týden těhotenství

Article

Aktualizované

11. týždeň tehotenstva súvisí so zväčšujúcim sa bruškom, ktoré už čoskoro budete môcť vystaviť na obdiv svojmu okoliu. Postupne totiž odchádza rizikové obdobie samovoľných potratov aj kritických vývojových fáz, takže svoje sladké tajomstvo môžete oznámiť celému svetu. Blížite sa ku koncu 3. mesiaca a váš drobček už takmer dokonale pripomína maličkého človiečika, na ktorom možno rozlíšiť aj jemné prstíky na rukách a nohách, a postupne už bude vo vašom brušku len dozrievať a silnieť. Aj cez rôzne tehotenské neduhy sa mu snažte zabezpečiť všetok komfort a bezpečie a doviesť tak jeho vývoj k zdarnému koncu. Čo všetko sa počas 11. týždňa tehotenstva deje u vás v brušku?

Plánujeme bábätko

Obsah článku 11. týždeň tehotenstva

11. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Čo znamená 11. týždeň tehotenstva pre vývoj bábätka? Hlavnou a podstatnou vecou je, že kritická fáza jeho vývoja je už takmer pri konci, a klesá preto riziko vzniku vývojových chýb alebo poškodenia plodu rôznymi infekciami. Zároveň sa znižuje pre 11. týždeň tehotenstva riziko potratu, ktoré sa po 12. týždni tehotenstva zastaví na iba 2 %. Vaše bábätko sa veľkostne podobá menšej paradajke vážiacej približne 8 gramov a veľkej asi 5 cm.

i

Pokiaľ pocítite 11. týždeň tehotenstva bolesť v podbrušku, nepanikárte. Zvoľte pokojný režim a kontaktujte svojho lekára, ktorý prekontroluje vás aj bábätko.

Vývoj opornej sústavy

Jedenásty týždeň tehotenstva sa nesie v znamení rýchleho rastu do dĺžky a postupným vyzrievaním vnútorných orgánov. Okolo nich sa tiež začínajú tvoriť chrupavkovité a kostené základy, ktorých úlohou bude práve ochrana vnútorných orgánov. Chrbtica už tvorí oporu tela a znateľné sú aj jednotlivé stavce, zatiaľ iba chrupavkovité, čoskoro však dôjde k ich premene na kosti. Po stranách trupu sú tiež dobre viditeľné jednotlivé rebrá tvoriace hrudný kôš, ktoré čoskoro prejdú podobným procesom kostnatenia ako chrupavkové stavce. Zaznamenať už môžeme tiež drobné svaly, ktoré budú postupne zosilňovať.

i

Vedeli ste, že kosti sa u bábätka vyvíjajú až do narodenia a ani vtedy ich vývoj ešte nekončí?

Dokonalé horné aj dolné končatiny

11. týždeň tehotenstva je charakteristický tým, že už môžete rozoznať drobné prstíky na rukách a nohách vášho bábätka. Tie sú už presne oddelené a čakajú na to, až sa na nich vyvinie špeciálna vrstva pokožky, z ktorej neskôr vzniknú nechty. Dĺžka chodidla vášho dieťatka je teraz 2,5 mm a na horných aj dolných končatinách sa mu tvoria rôzne kĺbové spojenia, hlavne potom členky a zápästia.

Srdce ako zvon

Srdiečko vášho dieťatka v 11. týždni tehotenstva už tlčie natoľko hlasno, že si ho budete môcť pri návšteve tehotenskej poradne sama vypočuť! Neľakajte sa, ak počujete jeho unáhlené búšenie, veď srdiečko plodu tlčie dvakrát rýchlejšie ako vaše, a to medzi 120 až 140 tepov za minútu. A verte, že je to úžasný zážitok, počuť tlkot srdiečka, z ktorého sa v priebehu posledného mesiaca stal už takmer vyvinutý orgán so štyrmi komorami.

i

Ak sa vášmu lekárovi v 11.tt ešte nepodarí zachytiť tlkot srdiečka, nepanikárte. Častým dôvodom býva poloha vášho bábätka, ktorá tlmí odposluch srdcových oziev.

Pohlavie bábätka

Hoci sú vonkajšie pohlavné orgány dieťaťa už takmer dotvorené, 11. týždeň tehotenstva pohlavie vášho bábätka ešte neprezradí. Na presnejší odhad pohlavia podľa ultrazvukového vyšetrenia si budete musieť ešte minimálne mesiac počkať.

Jedenásty týždeň tehotenstva
Nezabúdajte na dodržiavanie pravidelného pitného režimu v tehotenstve.

11. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

Klasické tehotenské nevoľnosti už postupne slabnú a namiesto nich nastupujú rozličné tehotenské chute. Snažte sa podľahnúť len tým zdravším a pamätajte, že vyvážená strava v tehotenstve má zásadný podiel na zdravom vývoji vášho bábätka. Pokiaľ vás téma výživy v tehotenstve zaujíma viac, prečítajte si náš článok Čo jesť a nejesť v tehotenstve.

Tehotenské príznaky v 11. týždni tehotenstva

11. týždeň tehotenstva býva sprevádzaný jedným z nepríjemných javov súvisiacim s tehotenstvom. Ide o potrebu častého močenia, a to aj v prípade, že ste práve absolvovali návštevu toalety. Môže za to viac faktorov: jednak dochádza k celkovému zvyšovaniu objemu vody v tele, teda sa tvorí tiež viac moču, jednak postupne sa zväčšujúca maternica začína tlačiť na močový mechúr. Prekrvenie slizníc močových ciest v sebe nesie zvýšené riziko infekcie močových ciest. Dodržiavanie pravidelného pitného režimu funguje ako prevencia, ak však pociťujete akékoľvek ťažkosti, ihneď sa obráťte na svojho lekára. Ak by sa infekcia močových ciest neliečila, mohla by spôsobiť zápal obličiek a ohroziť tak plod.

i

Ste zvyknuté na bronzovo opálenú pokožku zo solária? Tak tú si v tehotenstve radšej odpustite! Vedecké štúdia totiž dokazujú, že solárne UV žiarenie vedie v tehotenstve k nedostatku kyseliny listovej, ktorá má zásadný vplyv na tvorbu nervovej sústavy vášho dieťatka. Čo ďalšie sa oplatí v tehotenstve oželieť a čo si naopak môžete bez výčitiek dopriať? Zistíte v našom článku Na čo si dávať pozor v tehotenstve.

Vyšetrenie v tehotenstve
Akékoľvek problémy v tehotenstve ihneď skonzultujte so svojím lekárom.

Vitamín C v tehotenstve

Vitamín C je dôležitý na tvorbu nových buniek a podporu zdravých kostí a zubov vášho bábätka, napomáha tiež vstrebávať železo, ktoré je dôležité pre správny vývoj jeho mozgu. Denná potreba vitamínu C sa počas tehotenstva pohybuje medzi 80 až 100 miligramami a ideálne je, ak svoju dennú potrebu vitamínu C dokážete pokryť konzumáciou citrusových plodov, jahôd či brokolice.

    Pitný režim v tehotenstve

    Zvýšený pitný režim v tehotenstve je obzvlášť dôležitý, pretože pomáha znižovať riziko infekcie močových ciest. Dochádza vďaka nemu síce k častejšiemu močeniu, to však zabraňuje množeniu baktérií v koncentrovanej moči. Pri pitnom režime v tehotenstve je potrebná pravidelnosť, a práve 11. týždeň tehotenstva je vhodná doba na zvyšovanie príjmu tekutín. Za deň by ste mali prijať 2 – 3 litre tekutín, ideálne je pitie pramenitých nesýtených vôd, ovocných či bylinkových čajov alebo riedených ovocných štiav. Vyvarujte sa pitiu sladených nápojov aj nápojov s chinínom. Kofeín v malom množstve neublíži, avšak alkohol si radšej odpustite úplne. Jeho pravidelná konzumácia má totiž za následok rozvoj fetálneho alkoholového syndrómu, ktorý sa negatívne podpisuje predovšetkým na duševnom vývoji plodu.

    Cestovanie v tehotenstve

    11. týždeň tehotenstva súvisí s rastúcim bruškom, s ktorým môžete pociťovať občasné nepohodlie pri dlhšej jazde autom. Iste tiež zaznamenáte, že vám nie je príliš pohodlný klasický bezpečnostný pás. Rozhodne túto situáciu neriešte tak, že sa prestanete pútať! Aj v prípade menšieho nárazu ohrozujete ako zdravie svoje, tak zdravie vášho bábätka! Veľmi praktickým a pohodlným riešením je preto bezpečnostný pás pre tehotné, ktorý je špeciálne prispôsobený potrebám tehotných žien a pritom spĺňa všetky bezpečnostné prvky. Tiež dôrazne dbajte na dodržiavanie pitného režimu. Radšej si opakovane zastavte, než aby ste riskovali dehydratáciu či infekciu močových ciest, ktorá by vám hrozila pri nedostatočnom príjme tekutín. Na prelome prvého a druhého trimestra sa nemusíte obávať ani leteckej dopravy, dokonca sa toto obdobie na cestovanie lietadlom v tehotenstve odporúča najviac. Prečo tomu tak je, vám priblíži článok Lietanie v tehotenstve. Je bezpečné?

    Tehotenský pás
    Pri cestovaní v tehotenstve dbajte na bezpečnosť svojho bábätka aj na vlastné pohodlie.

    Rh faktor a tehotenstvo

    Pri jednej z prvých návštev tehotenskej poradne vám váš lekár urobí rozsiahle krvné testy, ktoré zistia, či vaše červené krvinky neobsahujú špecifický proteín – Rh faktor. Pokiaľ testy preukážu neprítomnosť Rh faktoru u matky, avšak jeho prítomnosť u otca, mohlo by sa stať, že aj vaše bábätko bude Rh pozitívne. Vaše telo by v tomto prípade proti jeho krvi začalo vytvárať protilátky, čo by malo pre plod fatálne zdravotné následky. Mamičky preto dostávajú medzi 28. a 29. týždňom tehotenstva injekčne účinnú látku Rhogam spôsobujúcu neutralizáciu všetkých buniek červených krviniek bábätka, ktoré by sa mohli dostať do ich krvného obehu. Po pôrode býva mamičkám odporúčaná ešte jedna dávka Rhogamu, ktorá má ochrániť plod pri ďalšom tehotenstve.

    i

    Podrobnosti o problematike Rh faktoru sa dočítate v článku Tehotenský kalendár: Kedy ísť na aké vyšetrenie?

      Tipy pre 11. týždeň tehotenstva:

      • Buďte pripravené na častejšie návštevy toalety a vytipujte si dopredu, kam si vo svojom okolí môžete v pokoji odskočiť.
      • Dodržujte pravidelný pitný režim a konzumujte len také nápoje, ktoré ani v najmenšej neohrozia zdravý vývoj vášho bábätka.
      • Kúpte si bezpečnostný pás do auta pre tehotné, chránite tak seba aj svoje dieťa.

      Ako bude pokračovať vývoj vášho bábätka a čo všetko prináša 12. týždeň tehotenstva? Tešte sa na silné zážitky aj nezabudnuteľné okamihy v krásnom období očakávania.

      Print
      P-DC1-WEB06
      We will call you and advise you professionally
      +420 225 340 120
      Order inquiry
      Question about the product
      Please enter your telephone:
      Call me
      We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
      More information Less info