Tehotenstvo po týždňoch: 27. týždeň

Catalogue

Article

Aktualizované

Opäť sme tu pre vás s ďalším dielom nášho seriálu Tehotenstvo po týždňoch, v ktorom si povieme, ako prebieha 27. týždeň tehotenstva. Nedočkavé mamičky potešíme správou, že po ukončení tohto týždňa už budete mať dve tretiny tehotenského obdobia za sebou, zvedavým mamičkám prezradíme, ako sa v dvadsiatom siedmom týždni tehotenstva posunul vývoj bábätka, a aktívnym mamičkám poradíme vhodnú športovú aktivitu pre pokročilejšie štádium tehotenstva. Aj v 27. týždni tehotenstva sme sa snažili vystihnúť všetko podstatné, čo vás aj vaše bábätko môže stretnúť, takže sa s chuťou pustite do čítania!

27. týždeň tehotenstva

Obsah článku 27. týždeň tehotenstva

27. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Bábätko už ku koncu druhého trimestra pekne zosilnelo, a tak sa jeho hmotnosť 27. týždeň tehotenstva pohybuje okolo 880 gramov a meria približne 37 centimetrov. Najlepšie nám na jeho porovnanie poslúži stredne veľký vodný melón, ktorého veľkosť bábätko 27. týždeň tehotenstva dosahuje. A čo všetko taký melónik už dokáže? V 27. týždni tehotenstva zvládne otvoriť a zatvoriť oči, aktívne trénuje dýchacie pohyby a na jeho prstíkoch sa objavia tvrdé plôšky nechtov. Rýchlejšie postupuje aj vývoj mozgových tkanív a mozog dieťatka začína byť veľmi aktívny.

Čkanie sprevádza vývoj pľúc

Pľúca síce ešte nedokončili svoj vývoj, avšak v 27. týždni tehotenstva by vaše bábätko malo byť teoreticky schopné v prípade predčasného pôrodu dýchať s pomocou lekárskych prístrojov. Zatiaľ sa na svoj prvý nádych pripravuje v maternici tak, že aktívne vdychuje a prehĺta plodovú vodu. Dvadsiaty siedmy týždeň možno spozorujete pravidelné rytmické pohyby vo vašom bruchu, čo nie je nič iné ako prejav klasického čkania. Vaše bábätko už totiž dokáže čkať a nie je to preto, že na neho tak často myslíte, ale preto, že vývoj jeho pľúc dospel do vyššej fázy.

Čo tie očká vidia?

Celé 4 mesiace malo bábätko zatvorené očká, a tak konečne nastal čas, aby sa pozrelo na svet okolo seba. 27. týždeň tehotenstva väčšinou očká prvýkrát otvorí, a pretože toho ešte vo vnútri maternice veľa neuvidí, musí sa zatiaľ uspokojiť s vnímaním a rozlišovaním svetla a tieňa. Z tohto javu možno usúdiť, že 27. týždeň tehotenstva už došlo k dokončeniu vývoja oka a jeho napojenia na vizuálnu časť mozgu.

Nočné rodeo

27. týždeň tehotenstva už môžete na bábätku bezpečne rozoznať, kedy je aktívne a kedy spí. Jeho spánkový režim však môže byť úplne opačný ako ten váš. Bábätko totiž väčšinou v priebehu dňa vašimi pohybmi príjemne učičíkate, takže sa mu sladko spí, naopak v noci, keď sa natiahnete a uvoľníte, má okolo seba v maternici viac miesta a môže začať poriadne vyčíňať.  

27. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

Na konci siedmeho mesiaca zaznamenáte hmotnostný prírastok 6 – 7 kg a skôr než trochu neohrabane sa začnete cítiť ako slon v porceláne. Počítajte s častejšou únavou, a preto si doprajte odpočinok pokojne aj v priebehu dňa. To však neznamená, že by ste mali 27. týždeň tehotenstva prestať s aktívnym pohybom. Len je nutné vaše aktivity prispôsobiť vašim pocitom a neprepínať svoje sily.

Tehotenské príznaky v 27. týždni tehotenstva

Čo prináša 27. týždeň tehotenstva budúcej mamičke? Okrem bežných ťažkostí vás môže prekvapiť zmena farby okolo prsných bradaviek, nepríjemné či nezmyselné sny a kŕče v nohách, ktoré sa prejavujú prevažne v noci.

Druhotné prsné dvorce

To, že vaše prsia prechádzajú v priebehu tehotenstva rôznymi zmenami, ste už určite zaznamenali. Od prehnanej citlivosti a pocitov napätia v prvých týždňoch až po zväčšovanie a stmavnutie bradaviek v ďalších mesiacoch. 27. týždeň tehotenstva môžete  definovať ďalší zaujímavý jav. Môžu sa vám vytvoriť tzv. druhotné prsné dvorce. Tmavé sfarbenie charakteristické v tehotenstve pre bradavky a najbližšie okolie sa rozšíri a sfarbí pokožku aj za hranicou pôvodných prsných dvorcov. V prípade niektorých žien sa prsia sfarbia len nepatrne za hranicu prsných dvorcov, pri iných môže toto zafarbenie pokryť až polovicu prsníka a väčšinou pretrváva ešte 12 mesiacov po pôrode. Podľa odborníkov má toto tmavé sfarbenie svoj význam – uľahčuje kojencovi nájsť cestu k matkinej bradavke.

i

So zmenou veľkosti vašich pŕs súvisí aj nutnosť zaobstarať si novú spodnú bielizeň. Tá by mala byť v prvom rade príjemná a priedušná, nemala by vás nikde škrtiť. Nosiť môžete pokojne už kojenecké podprsenky, bývajú pohodlné a neskôr pri dojčení oceníte ich praktickosť.

Hormóny útočia aj v snoch

Hormóny ovplyvňujúce celkový priebeh vášho tehotenstva sa môžu prejaviť aj na vašich snoch. Nečudujte sa preto, ak budete v noci zažívať hororové príbehy z pôrodnej sály alebo zmätene hľadať svoje dieťa uprostred džungle. Ide o úplne normálny jav, ktorý býva nielen pre 27. týždeň tehotenstva typický. Hormonálny koktail spoločne s vašimi myšlienkami a emóciami vám občas prinesie aj dobrodružné či komické sny, a ak si ich zapamätáte a zapíšete, môžete s nimi neskôr pobaviť vášho potomka.

Dvadsiaty siedmy týždeň tehotenstva
Sny bývajú v 27. týždni tehotenstva často absurdné a nepochopiteľné, niekedy vás pobavia, inokedy naplnia obavami, prípadne aj vystrašia.

Kŕče v nohách

Maternica sa ku koncu druhého trimestra rýchlo zväčšuje a začína utláčať žily a nervy v panvovej oblasti, čo môže spôsobiť nepríjemné kŕče v nohách. Tie sa prejavujú 27. týždeň tehotenstva hlavne v noci, občas sa s nimi stretnete aj počas dňa. Ak cítite, že kŕč prichádza, odporúča sa postihnutú nohu natiahnuť a pretlačiť pätu, priehlavok sa naopak snažte tlačiť smerom k telu. Nasledujúce preventívne opatrenia sú podobné ako v prípade prevencie kŕčových žíl.

  • Pravidelný pohyb
  • Spánok na ľavom boku
  • Opakovane pokladať nohy do zvýšenej polohy počas dňa

Pozornosť venujte aj opuchom nôh. Do určitej miery sú opuchy v pokročilom štádiu tehotenstva normálne, ak by vám ale nohy opúchali príliš rýchlo, môže ísť o prejav preeklampsie a situáciu je nutné okamžite konzultovať s lekárom. Viac o príznakoch preeklampsie sa dočítate v článku Svetový deň Preeklampsie: choroba ohrozujúca matku aj plod.

Anémia v tehotenstve

Postupujúce tehotenstvo prináša zvýšené nároky na krvný obeh matky. Ten sa celkovo zrýchli, objem krvi sa zväčší až o 30 % a zvyšuje sa aj frekvencia srdca, ktoré v 27. týždeň tehotenstva tlčie o 10 – 15 úderov za minútu viac. Množstvo červených krviniek sa oproti množstve krvnej plazmy zníži, čo spôsobí zriedenie krvi. Tento jav sa bežne v tehotenstve prejavuje chudokrvnosťou čiže anémiou. Ak u vás k tejto situácii dôjde a anémia sa u vás preukáže, predpíše vám lekár ako doplnok stravy železo.

Prejavy anémie

Pokiaľ na sebe spozorujete niektorý z nasledujúcich príznakov, obráťte sa na lekára a informujte ho o svojom stave.

  • Zvýšená únava
  • Bledá pleť
  • Výrazné kruhy pod očami
  • Motanie hlavy až mdloby
  • Náchylnosť k chorobám

Ako možno predchádzať anémii

Anémii možno predísť, ak svoj jedálniček obohatíte o potraviny so zvýšeným obsahom železa a zvýšite príjem vitamínu C, ktorý vstrebávanie železa podporuje. Vhodnými potravinami sú:

  • Celozrnné obilniny
  • Vajcia
  • Červené mäso a ryby
  • Strukoviny
  • Slivky, broskyne, tekvica

    i

    Aké vitamíny by mali byť v tehotenstve pravidelnou súčasťou vašej stravy? Poradí vám článok: Sedem vitamínov a látok, ktoré by tehotnej žene nemali chýbať.

    Športové aktivity pre pokročilejší stupeň tehotenstva

    Ani v 27. týždeň tehotenstva sa nemusíte vzdávať aktívneho športového života, naopak je dôležité držať sa v kondícii po celý čas tehotenstva. Pokročilejšie mesiace tehotenstva si však žiadajú isté obmedzenia, a tak jazdu na bicykli alebo bežkovanie už radšej vynechajte. Sústreďte sa skôr na meditačné a strečingové aktivity, ako je napríklad joga alebo cvičenie na Fitballe, a pravidelne sa prechádzajte na čerstvom vzduchu.

    Vhodné športové aktivity pre celé tehotenstvo

    • Kurzy tehotenského cvičenia
    • Outdoorové cvičenie pre tehotné
    • Joga
    • Tai-či
    • Pilates
    • Plávanie
    • Tanec
    i V BabyMagazíne nájdete články, ktoré sa venujú športovaniu a aktívnemu pohybu v tehotenstve.
    Pohyb pre 27. týždeň tehotenstva
    Ani v 27. týždni tehotenstva nezanedbávajte pravidelné pohybové aktivity, nech ste stále v kondícii a fit.

    Tipy pre 27. týždeň tehotenstva:

    • Ak nenavštevuje predpôrodný kurz, vyskúšajte si aspoň nácvik dýchania pri pôrode. Obráťte sa na pôrodnú asistentku, ktorá vám určite rada všetko vysvetlí a nácvikom vás prevedie.
    • Nechce sa vám dochádzať na cvičenie pre tehotné? Kúpte si domov overball – veľkú gumovú loptu a vyhľadajte si na internete videosprievodcu, podľa ktorého si pekne zacvičíte z pohodlia svojho domova.
    • Mnoho tehotných žien v pokročilom tehotenstve trápia bolesti chrbta. Vyskúšať môžete okrem odporúčaných cvikov tiež špeciálne masáže pre tehotné.

    Dvadsiaty siedmy týždeň tehotenstva je za vami a nastáva čas prejsť k poslednej fáze vášho tehotenstva, a to k tej najnáročnejšej a najobávanejšej. Aby ste aj tretí trimester s prehľadom zvládli a úspešne došli až k veľkému finále, sme tu opäť pre vás s ďalšími dielmi nášho seriálu Tehotenstvo po týždňoch.

    Print
    P-DC1-WEB11
    We will call you and advise you professionally
    +420 225 340 120
    Order inquiry
    Question about the product
    Please enter your telephone:
    Call me
    We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
    More information Less info