Tehotenstvo po týždňoch: 7. týždeň

Catalogue

Napriek tomu, že v siedmom týždni tehotenstva už môžete pociťovať množstvo tehotenských príznakov, tehotenské bruško vám zatiaľ nerastie. Okolie tak na vás ešte nedokáže rozpoznať žiadne fyzické zmeny. Pravdepodobne sa už nemôžete dočkať, až sa podelíte o tie najkrajšie novinky na svete, ale najlepšie bude s tým ešte chvíľu počkať. Teraz sa sústreďte hlavne na seba, svojho partnera a rastúci zázrak vo vašom brušku a užite si intimitu spoločného tajomstva. Pokiaľ ste ešte neabsolvovali potvrdenie tehotenstva ultrazvukom, určite sa dočkáte v najbližšom čase. Možno práve 7. týždeň tehotenstva bude pre vás „osudový“ a vy zbadáte svojho potomka.

Plánujeme bábätko

Obsah článku

7. týždeň tehotenstva – Vývoj a veľkosť bábätka

Veľkosť plodu v 7. týždni tehotenstva je približne 8 mm, čo je zhruba veľkosť čučoriedky. Do konca týždňa ešte narastie o ďalších 5 mm.

Mozog a vnútorné orgány

Hlavová časť zárodku teraz rastie rýchlo a tvorí takmer polovičnú dĺžku celého tela. Jej rapídny rast súvisí s vývojom mozgu, ktorý generuje neuveriteľných 100 nových mozgových buniek za minútu. A nielen mozog pracuje na plné obrátky. Vyvíja sa pečeň, obličky, črevá a vnútorné pohlavné orgány. Nervový systém je už takmer úplne vyvinutý a pomaly sa začínajú tvoriť kosti.

Plod bez srdcovej akcie v 7. týždni tehotenstva?

Zdokonaľuje sa tiež srdce, bijúce približne 150× za minútu. Občas sa bohužiaľ stane, že ešte v 7. týždni tehotenstva ultrazvuk nezaznamená srdcovú akciu plodu. Nemyslite však hneď na to najhoršie. Srdcové ozvy sa niekedy môžu prejaviť neskôr alebo je potrebné vyšetrenie dokonalejším ultrazvukom. Váš gynekológ vás zrejme objedná za pár dní na ďalšiu kontrolu a srdiečko opäť preverí. Dôležitým ukazovateľom je aj hladina hormónu hCG, ktorú vám zistí odberom krvi.

S partnerom u doktora
Vidieť vaše bábätko na ultrazvuku spoločne s partnerom bude iste pre oboch nezabudnuteľným zážitkom.

Formuje sa tvár a končatiny

Bábätku sa teraz začína rysovať tvár, na hlave je možné pozorovať základ pre ústa a nos a výstupky pre oči, ktoré sú potiahnuté kožou a uložené ďaleko od seba po stranách hlavičky. Vznikajú základy dolných končatín. Základy horných končatín, ktoré sa začali vyvíjať v piatom týždni tehotenstva, sa naďalej vyvíja a predlžujú. Ruky, ktoré pôvodne vyzerali ako jednoduché plutvičky, teraz pripomínajú maličké pádlo so zreteľne viditeľnou užšou a širšou časťou.

Jediná časť, ktorá na maličkom tele nerastie, ale naopak sa stráca, je zakončenie chrbta v podobe chvostíku. Ten už v najbližších týždňoch zmizne úplne.

i Chystáte sa letieť na dovolenku lietadlom? Nie ste si istá, či je to v prvom trimestri bezpečné? Potrebujete poradiť s prípravami? V našom článku sa dozviete, či lietanie v tehotenstve predstavuje nejaké riziko a čomu by ste mali venovať pozornosť. 

7. týždeň tehotenstva ndash; čo sa deje v tele mamičky?

Pokiaľ ešte stále nemáte žiadne tehotenské príznaky, môžete si dať oslavné smoothie, že ste aspoň zatiaľ jednou z tých šťastnejších nastávajúcich mamičiek. Mnohým tehuľkám už v tejto dobe nastupujú tehotenské problémy v podobe nevoľnosti, bolesti brucha, celkovej fyzickej únave, zväčšeniu a citlivosti pŕs alebo častého nutkania na močenie kvôli zväčšujúcej sa maternici a zvýšeného prietoku krvi. Už teraz máte totiž v tele o 10 % viac krvi ako v období pred otehotnením.

Počas posledných piatich týždňov sa vaša maternica zväčšila na dvojnásobnú veľkosť. Pošva a maternicové hrdlo začínajú byť viac prekrvené a získavajú namodralý odtieň. Vaša srdcová frekvencia a metabolizmus sa zrýchlili o 25 %.

Ako vypočítať termín pôrodu?

Pokiaľ ste už navštívili svojho gynekológa, ktorý vám vaše tehotenstvo potvrdil, alebo vám zatiaľ vyšiel len pozitívny tehotenský test, určite chcete čo najskôr zistiť, aký deň bude pre vás a vaše bábätko osudový. Výpočet termínu pôrodu môže prebiehať niekoľkými spôsobmi, najčastejšie sa riadime prvým dňom poslednej menštruácie.

  • Naegeleho pravidlo – pripočítajte 7 dní k 1. dňu poslednej menštruácie a od tohto dátumu odčítajte tri kalendárne mesiace. Na tento výpočet je potrebná pravidelná menštruácia a termín pôrodu je potrebné ešte potvrdiť a upresniť ultrazvukovým vyšetrením okolo 12. týždňa tehotenstva.
  • Dátum prvých pohybov dieťaťa – akonáhle ucítite prvé pohyby vášho bábätka, prvorodičky pripočítavajú k tomuto dátumu 20 týždňov, viacrodičky 22 týždňov. Rozdiel tvorí fakt, že ak ste si už tehotenstvom prešli, ste schopné rozlíšiť pohyby vášho dieťatka skôr.
  • Ultrazvuková diagnostika – ide o výpočet týždňa tehotenstva a výpočet termínu pôrodu podľa biometrie plodu, ktorú vykonáva lekár pomocou ultrazvukovej sondy.
  • Podľa dátumu pohlavného styku – pokiaľ viete presný dátum, kedy u vás k oplodneniu došlo, pripočítajte k nemu 269 dní. Presne takú dobu totiž tehotenstvo trvá.

Čo nejesť v tehotenstve?

Strava v tehotenstve by mala byť zdravá a pestrá, ideálne doplnená o vitamínmi pre tehotné. Pokiaľ máte vhodné stravovacie návyky, nemusíte ich príliš meniť, dbajte však na dostatočný prísun oligosacharidov a antioxidantov. Existujú však potraviny, ktoré môžu byť pre vývoj plodu nebezpečné a odporúčajú sa preto z jedálnička vyradiť. Častým strašiakom tehotných žien býva obávaná listerióza. Aj keď ide o pomerne zriedkavé ochorenie, v tehotenstve môže byť obzvlášť nebezpečná. Preto je dobré naučiť sa, ako sa jej úplne vyvarovať. Zatiaľ čo u zdravých dospelých prebieha listerióza skryto, v prípade tehotných žien môžu nastať výrazné komplikácie a tehotenstvo môže skončiť potratom alebo predčasným pôrodom. Rovnako tak pravdepodobnosť nákazy je u budúcich mamičkách až 20× vyššia ako u bežného človeka.

Pozor na listeriózu
Radšej sa vyhnite konzumácii surového mäsa, rýb a nepasterizovaných mliečnych výrobkov. Pokrmy ako tatarák či sushi si môžete vychutnávať opäť po pôrode.

Odkiaľ sa listerióza berie?

Hlavnou cestou prenosu listérie na človeka je požitie potravy kontaminovanej touto baktériou. Medzi rizikové prenášače patria predovšetkým nedostatočne spracované jedlá ako surové mäso, ryby a morské plody, údeniny, paštéty, nepasterizované mliečne výrobky, mäkké syry, zle umyté ovocie a zelenina, ale aj viackrát ohrievané pokrmy.

Ako sa vyhnúť listerióze?

  • Baktériu listéria ničí pasterizácia a varenie, takže surové potraviny z mäsa a rýb dôkladne tepelne spracujte. Oblúkom sa vyhnite pokrmom ako je sushi, údený losos, neprepečené steaky alebo tatársky biftek.
  • Surové mäso sa snažte skladovať oddelene od ostatných potravín a po jeho spracovaní si dôkladne umyte ruky a tiež nože a ostatné nástroje použité pri porciovaní.
  • V tehotenstve by mal platiť striktný zákaz na nepasterizované mliečne výrobky, ako sú mäkké syry typu niva, brie, camembert, feta alebo bryndza. Tvrdé syry zvyčajne nepredstavujú žiadne riziko, pozor však na nepasterizovaný parmezán. Surové ovocie a zeleninu pred konzumáciou dôkladne umyte.
  • Snažte sa vyhnúť príliš dlhému skladovaniu potravín v chladničke. Ak je to možné, tepelne upravené mäso konzumujte čerstvé a neohrievané opakovane.
i Možno sa už strácate v tom, čo jesť a nejesť v tehotenstve. Prvý trimester je pre vývoj plodu zásadný a preto je dobré mať v tom jasno. Náš článok Čo jesť a nejesť v tehotenstve vám v tom pomôže.

Typy na 7. týždeň tehotenstva:

  • Absolvovali ste prvú prehliadku u gynekológa sama? Spýtajte sa partnera, či by sa nechcel zúčastniť budúcich kontrol s vami. Väčšina oteckov má z ultrazvuku rovnakú radosť ako vy sama.
  • Váš mesačný rozpočet sa onedlho zmení. Začnite premýšľať nad úsporami pre bábätko – od príprav na jeho príchod na svet až po mesiace po narodení. Malý prieskum vám pomôže urobiť si prehľad a nebudete zaskočená novými výdavkami.

Od embrya po plod – presne takú cestu sa vám už podarilo prejsť! Od nasledujúceho 8. týždňa tehotenstva už môžeme vaše bábätko oficiálne nazývať plodom (fetusom). Prečítajte si viac o jeho ďalšom vývoji.

Print
P-DC1-WEB01
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info